Autor Téma: síla dobrá, kvalita lítá jako blázen  (Přečteno 24169 krát)

pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #30 kdy: 18. 09. 2012, 16:40:16 »
Proč tedy nepoužijete ten Kojál když jede jak říkáte mnohem líp ??? Radši se tady lopotíte sice s bližším, ale problematickým příjmem  :D Nám taky jede líp vzálený vysílač, (přes 50km) proto ho taky v našem místě používáme, přestože máme 800m za rohem dokrývač kterej má bohužel hodně debilní profil k našim anténám. Nasměrujte to tam, odkud to leze líp a víc neřešte  ;)

PS: Jinak si určitě dejte kvalitní kabel (Belden, nebo něco pořádného jiného) a hlavně at' je to mezi prvky v celku. Nějaké 10x nadstavování je úplně na nic.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Zdenda F.

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #31 kdy: 18. 09. 2012, 16:59:09 »
Poraďte, kde by ta smyčka mohla být, prosím.
Zemní smyčka je vyrovnávací proud tekoucí přes spojovací kabely při různých potenciálech kostry jednotlivých zařízení.
Je-li rozdíl napětí větší, stínění signálu není dimenzováno na velký proud a dělá to neplechu.
Každé zařízení nejprve zapněte, aniž by bylo propojeno s okolím a změřte napětí na kostře proti zemi (lépe rozvod topení, než zemnící kolík v el. zásuvce). Větší rozdíl napětí  a tím větší vyrovnávací proud se eliminuje ss oddělovačem.


Petr Stehlík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #32 kdy: 18. 09. 2012, 17:01:50 »
Zdendo, teorie je OK, ale co když je tu jen jedno jediné zařízení? Potom nemá proud kam téct. Proto jsem se ptal už na předchozí stránce, kde může být zemní smyčka, když dipól uzemněný není a kabel vede přímo do TV?


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #33 kdy: 18. 09. 2012, 17:06:52 »
Zdendo, teorie je OK, ale co když je tu jen jedno jediné zařízení? Potom nemá proud kam téct. Proto jsem se ptal už na předchozí stránce, kde může být zemní smyčka, když dipól uzemněný není a kabel vede přímo do TV?
Pokud není anténa uzemněná a jde to přímo do TV, tak tam zemní smyčka vzniknout nemůže (jedině, že by se v nějakém prostupu prodřela izolace a dotýkalo se to něčeho zemněného).


Petr Stehlík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #34 kdy: 18. 09. 2012, 17:08:04 »
Abych ukončil spekulace, rozhodl jsem se na Alze koupit galvanický oddělovač za 149 Kč a zkusit, co to udělá s ním.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #35 kdy: 18. 09. 2012, 17:35:14 »
V závorce jsou uvedeni výrobci, u jejihž modelů (jeden či více) jsem se s tímto technickým problémem setkal osobně. Nehledejme v tom nic jiného.
Pro zajímavost, jakou uvažuješ hraniční hodnotu signálu?  –25 dBm, –15 dBm, –10 dBm, jinou?
Otázka je položena špatně. Já neuvažuji (zní to hezky, že), já jen měřím. U každého přijímače je to samozřejmě individuální. Abych však byl konkrétní, tak např. u Emgeton SCART vision nastanou první náznaky už při vstupním signálu kolem 60 dBuV, čili cca -48dBm.
« Poslední změna: 18. 09. 2012, 17:42:23 od Aleš Pipek »


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #36 kdy: 18. 09. 2012, 18:45:14 »
Otázku jsem položil SPRÁVNĚ, to mi věř.
Ale jinak, těch mínus osmačtyřicet, to je šílený. S tak špatnou hodnotou jsem se ještě nepotkal. Když uvažuji, že TV má být univerzální zařízení instalované laikem, tak taková TV to popírá. A dělá ze sebe "profesionální zařízení" v tom smyslu, ne snad, že by ho mohl používat profesionál, ale že ho profesionál musí instalovat, aby v úzkém rozmezí pracovních parametrů vůbec nějak jelo.


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #37 kdy: 18. 09. 2012, 19:21:32 »
Abych ukončil spekulace, rozhodl jsem se na Alze koupit galvanický oddělovač za 149 Kč a zkusit, co to udělá s ním.
Zdendo, teorie je OK, ale co když je tu jen jedno jediné zařízení? Potom nemá proud kam téct. Proto jsem se ptal už na předchozí stránce, kde může být zemní smyčka, když dipól uzemněný není a kabel vede přímo do TV?
Pokud není anténa uzemněná a jde to přímo do TV, tak tam zemní smyčka vzniknout nemůže (jedině, že by se v nějakém prostupu prodřela izolace a dotýkalo se to něčeho zemněného).

Ta zemní smyčka ale vůbec nemusí vznikat mezi přijímačem a anténou. Například u sítí TN-C s tím byly (a pořád ještě jsou) problémy.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #38 kdy: 18. 09. 2012, 19:30:59 »
Ta zemní smyčka ale vůbec nemusí vznikat mezi přijímačem a anténou. Například u sítí TN-C s tím byly (a pořád ještě jsou) problémy.
Jenže pokud k TV není nic jiného připojeno, tak žádná smyčka nevznikne. Pokud vzniká někde jinde v domě, tak zase TV neovlivní. Mám s tím z paneláku dost vlastních zkušeností :-)


Petr Stehlík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #39 kdy: 19. 09. 2012, 12:42:41 »
Zapojil jsem galvanický oddělovač přímo před TV, nic se nezměnilo, kvalita dnes lítá od 0% do 100%.


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #40 kdy: 19. 09. 2012, 14:07:01 »
V závorce jsou uvedeni výrobci, u jejihž modelů (jeden či více) jsem se s tímto technickým problémem setkal osobně. Nehledejme v tom nic jiného.
Pro zajímavost, jakou uvažuješ hraniční hodnotu signálu?  –25 dBm, –15 dBm, –10 dBm, jinou?
Otázka je položena špatně. Já neuvažuji (zní to hezky, že), já jen měřím. U každého přijímače je to samozřejmě individuální. Abych však byl konkrétní, tak např. u Emgeton SCART vision nastanou první náznaky už při vstupním signálu kolem 60 dBuV, čili cca -48dBm.

Tak to je teda pěknej křáp když už má problémy se signálem pod 60 dBuV, takovej tupej křáp bych vyhodil anebo ho reklamoval. Každej solidní tuner musí zvládat v pohodě i 50 dBuV. ( i při 40 jede dost přístrojů OK)


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #41 kdy: 19. 09. 2012, 14:17:00 »
Zapojil jsem galvanický oddělovač přímo před TV, nic se nezměnilo, kvalita dnes lítá od 0% do 100%.

To bylo jasné že to tím nebude ... Já nevím proč Filip pořát vyhrává jen tuto jednu písničku.  :D To by přeci zlobilo na všem a né jen na jednom kanálu. Pokud jsem dobře pochopil, tak tazateli zlobí jen jeden kanál.

Sám osobně bych vzal nějakej přenosnej DVB-T (či nejlépe měřák) a šel s tím pěkně až k samotné anténě a s ní teprve kroutil a sledoval zda je to někde stabilní. Pokud není, tak je prostě pro anténu špatné místo a muselo by se s ní hledat kousek vedle. (pak jsou aspoň vyloučeny nějaké zemní smyčky či nějaká vada v rozvodu a svodu)

Když je zkrátka špatnej signál kolísavej či vypadávající hned za anténou, tak je jisté že to dál ve svodu lepší nikdy nebude. Kvalita signálu za anténou je výchozí bod pro nějaké další laborování dále na kabelu a v rozvodu. Vždyt' to přeci má svojí logiku.

PS: Co ten Kojál ??? Proč tam nechcete směrovat anténu?
« Poslední změna: 19. 09. 2012, 14:33:48 od pozemák »


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #42 kdy: 19. 09. 2012, 14:48:09 »
Petr Stehlík: na Jižňákoch to hraje bez problémů a excelentně ...
protože přímá viditelnost, to je jasné :-)

U Vás bude nejspíš problém v tom, že jste prudce dole a blízko pod vysílačem + k tomu ten les - že je to tak.
Ano, psal jsem to už v úvodní otázce, že vysílač je za hradbou lesa, tedy není v přímé viditelnosti. To možná mate některé odpovídající. Navíc se domnívám, že Tlustá hora nevyzařuje na všechny směry stejně, že bude mít přímo na jih možná nějaký stín, zvlášť třeba ten MPX2.

Zajímavé je, že v dobách analogu mi jely perfektně kanály 22, 41 a 58, ale nejela mi ČT2 tehdy tuším taky na 49k :-) Ale tam měli i 10x nižší výkon, tak snad proto... Nerad bych se dopídil toho, že mi kabeláž tlumí zrovna 49k...


Když je při přímé viditelnosti a žáru vysílače No problem tak jak to může být horší u Vás? Spíš tam máte problém s profilem, tlumí to ty stromy anebo je to hluché místo v těsné blízkosti pod vysílačem. (signál se prudce dolů moc neohne, kor ještě když tam je les) Možné je vše, nevím kde bydlíte a nejsem u vaší antény takže se nedá ani odhadovat co z toho je pravdou. Vedle II. segmentu jsem loni instaloval kamarádovi malé husté síto na balkon a absolutně nebyl žádný problém. Na vysílač přímý výhled. Pro jistotu by asi pravda bylo lepší tam dát rozbočovač nebo mírný útlumák, ale i bez toho nebyl žádný problém. Dle měřáku tam bylo tuším něco málo přes 80 dBuV. (ještě že nedal na ty odborníky dole v Alcronu - doporučovali mu polské síto s 30dB zesilovačem)  :D Fakt mazec ... Ti prodejci jsou fakt padlí na hlavu když prodávaj takovýhle věci pro lidi kteří bydlej pod 100kW vysílačem.  :D
« Poslední změna: 19. 09. 2012, 14:50:20 od pozemák »


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #43 kdy: 19. 09. 2012, 15:25:28 »
Kde je umistena antena, na strese? Ma otevreny vyhled na vysilac (les)? Neni blizko rusna silnice?
Jako prvni bych zkusil ten utlumovy clanek.

PS. @Pozemak a 60 dBuV - Chtelo by to vic cist a myslet a mene reagovat, nedivte se pak reakcim na foru.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #44 kdy: 19. 09. 2012, 15:41:09 »
Tak to je teda pěknej křáp když už má problémy se signálem pod 60 dBuV, takovej tupej křáp bych vyhodil anebo ho reklamoval. Každej solidní tuner musí zvládat v pohodě i 50 dBuV. ( i při 40 jede dost přístrojů OK)
S Alešem jsme hovořili o maximální přípustné hodnotě. Povinná je –35 dBm (73 dBµV), doporučený rozsah (někde je i povinný) je –60 dBm až –25 dBm (tj. 48-83 dBµV). Těch –25 dBm je v současnosti "technologická povinnost", nejlepší vstupní díly mají o 10 až 12 dB víc.