Autor Téma: síla dobrá, kvalita lítá jako blázen  (Přečteno 24170 krát)

Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #15 kdy: 17. 09. 2012, 18:24:47 »
U bodu 4) jsem se zamyslel, proč spojuješ technický problém (zahlcení) s marketingovým (značky) - k tomuto jsem se ještě nepropracoval.
V závorce jsou uvedeni výrobci, u jejihž modelů (jeden či více) jsem se s tímto technickým problémem setkal osobně. Nehledejme v tom nic jiného.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #16 kdy: 17. 09. 2012, 18:29:54 »
..., ale 1), 2), 3) a 5) dokáže zpracovat a vyhodnotit jen profík s měřákem.
1), 2) a 3) - nemusí být profík, stačí člověk s elektrotechnickou průmyslovkou a jednoduchým (třeba i vypůjčeným) přístrojem
5) tam samozřejmě - ale to už tu rozepsal Kuba


Petr Stehlík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #17 kdy: 17. 09. 2012, 20:28:58 »
Jednoduché přístroje a školy mám. Vřadil jsem útlumový článek a dle očekávání poklesla síla signálu na 49k postupně až na 42% a kvalita začala skákat od 0% do pár %.

Není problém vyřadit z řetězce bleskojistku, nic se tím bohužel nezmění (signál vzroste jen o 2%).

Mám doma ještě několik USB přijímačů, které teď ale nejsou aktivní, protože pokud jsou (PC je zapnuté), zhorší se kvalita příjmu na TV ještě mnohem razantněji (jakoby ten USB přijímač něco "pouštěl do kabelu" a rušil tak tím TV). Nechtěl jsem to vůbec zmiňovat, abych vás tím neodvedl od primárních dvou otázek:

1) proč je na 49k tak slabý signál a zesiluje se pootáčením síta od antény, zatímco 25k a 33k fungují správně, tj. nejsilnější signál je ve směru k vysílači?

2) proč mi tak skáče kvalita signálu, kdykoliv síla signálu není > 90%. Právě to skákání či pumpování kvality signálu způsobuje poruchy příjmu...

Prosím uveďte, jak s pomocí jednoduchých měřících přístrojů něco zjistím, díky :-)
« Poslední změna: 17. 09. 2012, 21:30:39 od Petr Stehlík »


Petr Stehlík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #18 kdy: 17. 09. 2012, 20:34:21 »
Petr Stehlík: na Jižňákoch to hraje bez problémů a excelentně ...
protože přímá viditelnost, to je jasné :-)

U Vás bude nejspíš problém v tom, že jste prudce dole a blízko pod vysílačem + k tomu ten les - že je to tak.
Ano, psal jsem to už v úvodní otázce, že vysílač je za hradbou lesa, tedy není v přímé viditelnosti. To možná mate některé odpovídající. Navíc se domnívám, že Tlustá hora nevyzařuje na všechny směry stejně, že bude mít přímo na jih možná nějaký stín, zvlášť třeba ten MPX2.

Zajímavé je, že v dobách analogu mi jely perfektně kanály 22, 41 a 58, ale nejela mi ČT2 tehdy tuším taky na 49k :-) Ale tam měli i 10x nižší výkon, tak snad proto... Nerad bych se dopídil toho, že mi kabeláž tlumí zrovna 49k...
 


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #19 kdy: 17. 09. 2012, 21:03:46 »
To může způsobovat i zemní smyčka.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Stehlík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #20 kdy: 17. 09. 2012, 21:43:29 »
Tak jsem teď zkoušel vyřadit ten splitter pořádně (našel jsem F spojku) a zjistil jsem, že v něm je kus zrady: se splitterem bez bleskojistky mám teď 70% sílu a kvalita kolísá kolem 50%, zatímco bez splitteru je síla signálu 82% a kvalita se blíží 100%. Aha, tak ne, kolísá 60%-100%.

Zkoušel jsem 2 podobné splittery, oba kovové provedení, F konektory, jeden 5-1000 MHz, druhý 40-2050 MHz. Vypadá to, jako by tlumily signál na vyšších kanálech, protože na 25k a 33k je to téměř neměřitelné (+2%), zatímco na 49k už to dělá citelných 12% síly a zásadní změnu kvality signálu. Znamená to, že mám vadné splittery, nebo to tak běžně se signálem dělají?

Mimochodem, teď (stále bez splitteru) mám z Kojálu na 40k sílu/kvalitu skvělých 90/100, zatímco ta Tlustá hora dává 82%/60-100% (kvalita pořád zuřivě kolísá).
« Poslední změna: 17. 09. 2012, 21:57:11 od Petr Stehlík »


Petr Stehlík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #21 kdy: 17. 09. 2012, 21:56:32 »
To může způsobovat i zemní smyčka.
Jak ji případně najdu? Kabeláž po cestě není nikde zvlášť zemněna, teď to vede z antény až rovnou do TV.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #22 kdy: 18. 09. 2012, 08:24:45 »
V závorce jsou uvedeni výrobci, u jejihž modelů (jeden či více) jsem se s tímto technickým problémem setkal osobně. Nehledejme v tom nic jiného.
Pro zajímavost, jakou uvažuješ hraniční hodnotu signálu?  –25 dBm, –15 dBm, –10 dBm, jinou?


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #23 kdy: 18. 09. 2012, 08:30:01 »
To může způsobovat i zemní smyčka.
Jak ji případně najdu? Kabeláž po cestě není nikde zvlášť zemněna, teď to vede z antény až rovnou do TV.
To ale zemní smyčku nevylučuje. I já se přikláním k této možnosti.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #24 kdy: 18. 09. 2012, 08:58:48 »
2 Petr Stehlík.
Pro zkoumání vyřaď vše zbytné, použij jen "čistou anténu" přímo do vstupu TV.
Zkus vyloučit vliv kabelu, použij jiný, nejlépe nový, kratší vyrobený z metráže, rozhodně ne koupenou hotovou šňůru, minimalizuje počet konektorů. Kromě horizontální se zjisti také vertikální závislost příjmu naklápěním antény. Zde asi narazíš na nedostatečnou směrovost síta, a vliv lesa na dlouhodobou stabilitu příjmu (voda, sníh).
A zvol postup (v kterémkoli kroku můžeš přivolat profíka):
1. zjisti, jak řeší příjem tví sousedé - rozhlédni se po okolí, poptej se
2. když nedosáhneš uspokojivé kvality příjmu blízkého vysílače, zkus jakýkoli vzdálený
3. když neseženeš jakýkoli použitelný příjem, vyměň anténu za směrovější (P/Z poměr 20-25 dB), zkus blízký příjem
4. když selže blízký i "dálkový" příjem na směrovější anténu, vyzkoušej směrové "dělo", kanálovou anténu P/Z poměr nad 25 dB

A dál obecněji:
Posuzuj vždy každý multiplex odděleně, na univerzálnost je dost času. Jakmile máš každý mux vyřešen, přemýšlej nad univerzálním řešením, sloučením apod. Po dosažení stavu "v 1 kabelu všechny muxy", přemýšlej nad rozdělením pro více přijímačů.


martin prdel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #25 kdy: 18. 09. 2012, 15:10:04 »
dobrý den projde signál dvb-t přes střechu že bych dal antenu na půdu ?


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #26 kdy: 18. 09. 2012, 15:23:35 »
Může, ale i nemusí ... záleží na mnoha okolnostech. Nejvíc na materiálu střechy. Nejjistější je ale dát anténu každopádně ven.


Petr Stehlík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #27 kdy: 18. 09. 2012, 15:44:24 »
dobrý den projde signál dvb-t přes střechu že bych dal antenu na půdu ?
To poloviční ne-polské síto jsem míval v analogových časech přímo pod betonovou taškou (Bramac) a fungovalo to OK, jen když napadlo hodně sněhu na střechu, tak to bylo trošičku horší, ale nic zásadního.


Petr Stehlík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #28 kdy: 18. 09. 2012, 15:45:59 »
To může způsobovat i zemní smyčka.
Jak ji případně najdu? Kabeláž po cestě není nikde zvlášť zemněna, teď to vede z antény až rovnou do TV.
To ale zemní smyčku nevylučuje. I já se přikláním k této možnosti.
Poraďte, kde by ta smyčka mohla být, prosím.


Petr Stehlík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síla dobrá, kvalita lítá jako blázen
« Odpověď #29 kdy: 18. 09. 2012, 15:56:55 »
Zkus vyloučit vliv kabelu, použij jiný, nejlépe nový, kratší vyrobený z metráže
to zkusím časem (musím koupit 15m kabelu, aby to dosáhlo).

Citace: Petr Svoboda
Kromě horizontální se zjisti také vertikální závislost příjmu naklápěním antény.
Taky mě to už napadlo - přecejen na těch 800 metrech od vysílače mám rozdíl výšek přes 160m, to je 9 stupňů náklon...

Citace: Petr Svoboda
2. když nedosáhneš uspokojivé kvality příjmu blízkého vysílače, zkus jakýkoli vzdálený
tak on ten 80x vzdálenější Kojál jede teď výborně...

Citace: Petr Svoboda
Posuzuj vždy každý multiplex odděleně, na univerzálnost je dost času. Jakmile máš každý mux vyřešen, přemýšlej nad univerzálním řešením, sloučením apod. Po dosažení stavu "v 1 kabelu všechny muxy", přemýšlej nad rozdělením pro více přijímačů.
Jj, to zní dobře, ale nemám zas tolik času nad tím dumat. Prostě dva multiplexy jedou super, třetí zlobí jak blázen (dneska ráno kvalita jen v jednotkách procent), ale jede záložní z dálky. Teď mě navíc zajímá, proč ten splitter žere tolik síly signálu na MPX2 (jak 40k Kojál tak 49k Tlustá hora) a čím rozumně rozdělit signál (potřebuju nejdřív na 2 cesty a o pár metrů dál tu jednu ještě roztřetit), aby ty ztráty nebyly tak citelné.

Díky
« Poslední změna: 18. 09. 2012, 16:00:48 od Petr Stehlík »