Autor Téma: Modulační úroveň rozhlasových stanic  (Přečteno 98383 krát)

Dj.Energy

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 42
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #75 kdy: 02. 01. 2013, 19:32:44 »
Procházel jsem toto téma, ale nevšiml jsem si, že by někdo zaznamenal stejné problémy jako mám já.

V autorádiu (sencor) i na věži (panasonic) je grafický ekvalizér. Po úpravě se u obou přístrojů stal grafický ekvalizér téměř mrtvý. Dříve byl skoro stále na max, nyní je skoro pořád na 0.

Autorádiu to bohužel působí ještě větší problémy než jen mrtvý grafický ekvalizér. Autorádiu se zdá signál "slabý" a snaží se dolaďovat a přelaďovat. Takže docela hrůza (příště už sencor neberu).
K tomu autorádiu- zkuste vypnout funkci AF (Alternative Frequency). Tato funkce provádí ono nechvalné a často i nechtěné vyhledávání stejné stanice na jiném kmitočtu a nenáviděné přerušování zvuku jinou stanicí nebo šumem. Některá rádia tuto funkci umí vypnout nebo naopak zapnout jen u určitých uložených stanic.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #76 kdy: 02. 01. 2013, 21:14:56 »
Procházel jsem toto téma, ale nevšiml jsem si, že by někdo zaznamenal stejné problémy jako mám já.

V autorádiu (sencor) i na věži (panasonic) je grafický ekvalizér. Po úpravě se u obou přístrojů stal grafický ekvalizér téměř mrtvý. Dříve byl skoro stále na max, nyní je skoro pořád na 0.

Autorádiu to bohužel působí ještě větší problémy než jen mrtvý grafický ekvalizér. Autorádiu se zdá signál "slabý" a snaží se dolaďovat a přelaďovat. Takže docela hrůza (příště už sencor neberu).
K tomu autorádiu- zkuste vypnout funkci AF (Alternative Frequency). Tato funkce provádí ono nechvalné a často i nechtěné vyhledávání stejné stanice na jiném kmitočtu a nenáviděné přerušování zvuku jinou stanicí nebo šumem. Některá rádia tuto funkci umí vypnout nebo naopak zapnout jen u určitých uložených stanic.

Ve služebních autech nam to taky pořad přepínalo a hledalo a zlobilo, stačilo vypnout AF a chaděj nam stanice normalně.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #77 kdy: 02. 01. 2013, 22:08:07 »
Na kvalitnim autoradiu + antene neni potreba vypinat AF.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Antonín Roll

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #78 kdy: 06. 01. 2013, 12:29:53 »
Bavím se s kolegou (z jiného oboru) o snižování "hlučnosti" rádií. A on na to, že si toho v autě všiml, ale že se i najednou objevilo několik novích stanic. Já na to, že to nejsou nové stanice, ale původní, které byli vedle "přemodulovaných" stanic.
Tuner: Sony XDR-F1HD  I2C mod, Sony ST-SB 920 QS, Tecsun PL 380, Uniden BCT15X
Anténa: Anténa Korner FM19.3
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2519&usage=D&la=de


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #79 kdy: 06. 01. 2013, 15:28:48 »
Jistě, zejména u moderních autorádií, která využívají dynamické selektivity a digitálních filtrů (například koncernová rádia Volkswagen, a to už od modelu Gamma V cca. z roku 1998), se odladění stanic od sebe výrazně zlepšilo. V mnoha případech, kdy byla daná stanice výrazně zaprskaná a neposlouchatelná je nyní poslech celkem kvalitně možný, a u stanic, kdy jejich příjem nebyl možný díky blízkosti místní přemodulované stanice, je nyní poslech možný s mírným prskáním.

Například v Praze nebylo dříve v autě možné zachytit Bayern 3 na 94,7 FM vedle silného ČRo 1 ze Žižkova na 94,6 FM. Nyní v autě na pražském Chodově u VŠE kolejí Bayern lze zachytit, ač se silným rušením od Žižkova. V Modřanech při cestě od libušské věže ČHMÚ dolů k řece ovšem Bayern 3 jde a to dokonce i s RDS, Žižkov je zde již o něco slabší.
Na obou místech pak není problém s příjmem Bayernu 1 na 96,8 FM, ten jde jak na Chodově tak v Modřanech s RDS, ale ten bylo možné přijímat již dříve.

Zlepšilo se i odladění Radia Lausitz na 107,6 FM od Beatu na 107,5 FM z Kladna.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #80 kdy: 06. 01. 2013, 20:42:24 »
Mě se strašně líbilo, jak se u soudu zástupci ,,Českých stanic,, oháněli kvalitnějším příjmem, že jako vlastně hájí také právo posluchače. Přitom celou dobu trvání těch zvěrstev si s tím neporadila koncernová autorádia v ,,Českých Škodovkách,,.
Typickým příkladem byla třeba znělka zpráv na radiožurnálu (dnes již bývalá), kde bylo tolik rozplizlých basů, že se pak rozpadal celý zvuk.
U koncernových autorádií a vlastně u všech autorádií bych čekal dva tunery, to by byla myslím slušnost.
Větší postel má také 5 až 6 nohou.
O selektivitě ani nemluvím.


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #81 kdy: 06. 01. 2013, 21:40:43 »
Zástupci českých stanic si nevidí do huby. Největší hláška jednoho nejmenovaného ing. je ta, že modulační procesor dělá image stanice. Kdyby se nezačala živelně kurvit dynamika signálu v honbě za vyšší hlasitostí, tak dneska nemusíme tyto věci vůbec řešit. Rádia budou hrát i nadále hnusně, jen se zhorší S/N. Kdyby se nepřidělovali bezhlavě dokrývací frekvence na každou zadek, tak by odpadli problémy s interferencemi také. Nejlepší zvuk na budějovicku má Radio Country - základní model Orban. Ani ČRo3 z Kluku nehraje zle, ostatní je hnus fialovej ala Phobos Audio...
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #82 kdy: 07. 01. 2013, 08:58:32 »
Už týden si hraju se softwarovým rádiem a s programem SDR# a překvapilo mě, že v FM pásmu se docela dost motají harmonické jednotlivých vysílačů do sebe. To tam na těch vysílačích nejsou žádné filtry? Třeba signál KISS Proton na 107,9MHz produkuje slabé rušení na kmitočtech 108,485MHz a 108,542MHz tedy už v pásmu letecké navigace.
Loudness War zabijí hudbu!


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #83 kdy: 07. 01. 2013, 11:11:59 »
Jake harmonicke mate na mysli? Jak vite, ze ruseni patri k Protonu a jak vite, ze ruseni neni produktem prijimace? :-)


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #84 kdy: 07. 01. 2013, 12:20:15 »
Jake harmonicke mate na mysli? Jak vite, ze ruseni patri k Protonu a jak vite, ze ruseni neni produktem prijimace? :-)
Byl jsem poučen, že tak jak nosná mění kmitočet podle modulačního signálu, vznikají tzv. vyšší harmonické, rozmístěné okolo hlavního kmitočtu a bez filtrace i do velké vzdálenosti od frekvence nosné.
Většinu signálů na analyzátoru doprovázejí další kmitočty, rovnoměrně rozmístěné po obou stranách. Taky mne napadlo, zda to nedělá samotný přijímač, kamarád který mě k tomu přivedl říká že ne, že tento bordel okolo hlavního signálu vysílače do éteru opravdu produkují. Zkusím si od něj půjčit jiný přijímač a mám v plánu vyzkoušet i jiné programy, třeba HDSDR. V jiných pásmech se to u signálů neprojevuje, u AM jsou dokonce vidět i obě postranní pásma. To samé u NFM a radioamatérů na dvoumetru, ani tam nejsou vidět žádné parazitní frekvence.
Se uvidí.
« Poslední změna: 07. 01. 2013, 13:34:23 od Michal Toth »
Loudness War zabijí hudbu!


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #85 kdy: 07. 01. 2013, 20:58:10 »
Stř 27. dub 2011
89.800, České Budějovice/Včelná, CBu, BBC World Service, 1.000, V, 14e27/48n55
Ruší na 89,55 a 90,05 to je 250 kHz od nosné na každou stranu.
Brum + namodulovaná přepálená modulace BBC World Service

Ned 14. říj 2012
Co se týká BBC World Service, tak to vypadá, že pouhý 1 telefonát na ČTÚ Odbor pro jihočeskou oblast urodil své ovoce.
Do měsíce po telefonátu jsou nosné fuč.


Milan Pantůček

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #86 kdy: 10. 01. 2013, 18:07:14 »
... jak nosná mění kmitočet podle modulačního signálu...
Ale to je přece při kmitočtové modulaci vždy!


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #87 kdy: 10. 01. 2013, 21:41:49 »
... jak nosná mění kmitočet podle modulačního signálu...
Ale to je přece při kmitočtové modulaci vždy!
No samozřejmě, a co jako?
Loudness War zabijí hudbu!


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #88 kdy: 11. 01. 2013, 15:22:22 »
Chtelo by to obrazek spektra z toho SDR# at je to jasnejsi. Mimochodem, diky za tip na SDR#, vyzkousel jsem a funguje velice pekne.


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Modulační úroveň rozhlasových stanic
« Odpověď #89 kdy: 12. 01. 2013, 13:44:43 »
Tři snímky na ukázku:

U FM Plus je to v pořádku, signál je čistý, bez šumu, stereo a při filtru s šířkou 250 kHz je zvuk velice kvalitní, včetně výšek.
Proglas tady zarušuje nějaký silný místní signál na 96,075 MHz, po nastavení filtru na šířku 5 kHz při AM modulaci je slyšet "modemové" pískání. Pokud otočím anténu na druhou stranu od drahlínského vysílače, zesílí se to, buhví co to je.
U Kiss Proton jsou nad ním dva další signály, kolísají podle hlasitosti stanice, po naladění na jejich kmitočet při filtru 10 kHz a úzké FM je slyšet Proton, takže to pochází přímo z vysílače. Oba jsou přítomny zřejmě i pod kmitočtem Protonu, jenže tam je Beat z Berouna na 107,7FM a nejsou tedy skoro vidět. Zkoušeno s různými přijímači a počítači a u kamaráda i se softwarem HDSDR. Je to tam stále.
Loudness War zabijí hudbu!