Autor Téma: Modulační úroveň rozhlasových stanic  (Přečteno 98271 krát)

Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Modulační úroveň rozhlasových stanic
« kdy: 29. 08. 2012, 14:26:33 »
Zdravím, neví někdo z jakého důvodu nejsou slyšet německá rádia? Ta česká a polská jsou slyšet velmi dobře, kdežto na ta německá takřka vubec. Zkošel jsem zda to není kvalitou příjmu, ale bylo to furt stejné. Dokonce i na přijímači (starý dvoukazeťák) z Německa to dělá totéž, myslel jsem že je to jako u analog TV. V analogové době jsem získal TV z rakouska, ale české programy se tam nedaly naladit, v rakousku měli totiž jiný normy než my, dá se tam pustit jen vhs/dvd. Ale na přijímači z německa to dělá totéž, možná změnili normu, nepodařilo se mi nalézt v čem vysílají. Česká a polská rádia hrajou i na minimum dobře, na německá musím hodně zesílit rádio. Zkusil bych zakoupit přijímač z německa pokud to má cenu.
« Poslední změna: 05. 12. 2012, 21:21:38 od Kuba Melín »
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #1 kdy: 29. 08. 2012, 14:50:24 »
Bez urážky, boží prostoto.....  :D
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #2 kdy: 29. 08. 2012, 14:56:55 »
Bez urážky, boží prostoto.....  :D

Mám problém z klávesnicí. Nejví mi to vadí ve hrách.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #3 kdy: 29. 08. 2012, 15:02:08 »
Protoze v Nemceku maji zavazne doporuceni (BS-412-7), ktere omezuje vykon modulace (a tedy i subjektivni hlasitost) z dobrych duvodu. V CR a v Polsku je divocina, radia jsou prervana. Ale i v CR se blyska na lepsi casy:
 http://blog.digizone.cz/jakub-melin/prichazi-revoluce-v-rozhlasovem-fm-pasmu/


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #4 kdy: 29. 08. 2012, 15:15:32 »
Ne, neblýská. Neměla by být sice překračována hodnota 0 dBr, jenže bůhví kdy to bude a díky nízké dynamice zvuku na úrovni 2 - 3 dB kontinuální proud hluku zůstane.
« Poslední změna: 29. 08. 2012, 15:23:27 od Michal Toth »
Loudness War zabijí hudbu!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #5 kdy: 29. 08. 2012, 15:45:32 »
Děkuji za vysvětlení, domníval jsem se, že jde o nějaké normy nebo způsob vysílání jako je tomu u TV. Tak snad se to někdy srovná.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #6 kdy: 29. 08. 2012, 16:46:57 »
Německé a rakouské stanice mají prostě nižší průměrnou hlasitost a tím pádem je tam dynamická rezerva pro hlasitější zvuky. Není zde tedy slyšet clipping a silná komprese dynamiky jako u českých rádií, které mají vytaženou hlasitost stále na maximální úroveň, všechny zvuky stejně hlasité, zvuk je uřvaný, limiterem zcela ořezaný a zmrzačený, signál stanice proprskává i do okolních stanic.
Přepnutí na němce nebo rakušáky je jak balzám na uši.
« Poslední změna: 29. 08. 2012, 21:46:09 od Michal Toth »
Loudness War zabijí hudbu!


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #7 kdy: 29. 08. 2012, 19:34:05 »
Citace
Česká a polská rádia hrajou i na minimum dobře, na německá musím hodně zesílit rádio.

A to je přesně ten problém, proč jsou česká rádia přeřvaná. Běžný laik s nepřiliš kvalitním přijímačem hodnotí "kvalitu" příjmu dle toho, zda dané rádio hraje nahlas. Přeřvaný zvuk mu pak přijde jako dobrý, a nad tichým se pozastavuje nebo si myslí, že daná stanice má slabý či špatný signál. Kvůli tomu začala některá rádia nasazovat ony kompresory dynamiky a ostré limitery, a také překračovat modulační výkon tak, aby to "řvalo" co nejvíc. Nakonec, když už to měly nasazené skoro všechny soukromé stanice, přidal se bohužel i veřejnoprávní ČRo (cca. v roce 2002).

Důsledky toho slyšíme dnes v éteru.

Jen zdůrazňuji, že to, jak to mají Němci, je správně, zatímco jak to máme my, popřípadě některé polské stanice, je špatně.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #8 kdy: 29. 08. 2012, 19:55:14 »
http://www.maxxima.org/fm_monitor/index.php
Ve Švýcarsku je povoleno max. 3 dBr a většina stanic ho dodržuje, i když se najdou i výjimky co jedou stále naplno. Viz NRJ z vysílače Mont Saleve.
« Poslední změna: 29. 08. 2012, 20:03:07 od Michal Toth »
Loudness War zabijí hudbu!


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #9 kdy: 30. 08. 2012, 11:24:01 »
Kdyz jsem kdysi psal panu Beckovi,ohledne radia City,Oldies apod. odepsal me toto.

"Dobrý den pane,

na nastavení zvuku rozhlasových stanic panují různé názory a na Oldies si před lety vybrali právě tento preset zvukového procesoru.

Nastavení je několik let stejné a za tu dobu jsme první stížnost na zvuk stanice zaznamenali nyní až od vás.

Já osobně jsem za léta poslouchání rádia naopak přivyklý na silně procesovaný zvuk, takže naopak při poslechu originálních nahrávek mám pocit, že tomu něco chybí.

Ve světě existují dva velcí výrobci audio procesorů - Orban a Omnia a v odborných kruzích se vedou nekonečné debaty, který hraje hůř a který líp. A záleží samozřejmě i na nastavení. Co zvukař, to jiný názor. Na Oldies mají model Omnia One, stejně tak i na City.

Opatření obecné povahy č. PV-P/22/06.2011-9, které je účinné ode dne
1. 11. 2011, zavádí nově technický parametr pro vysílací rádiové
zařízení stanovující maximální úroveň výkonu celkového multiplexního
signálu na 0 dBr.

Dodržování tohoto parametru není prozatím ze strany ČTÚ vyžadováno"
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #10 kdy: 31. 08. 2012, 10:15:44 »
Zajímalo by mne, kdy to bude vyžadováno.
Loudness War zabijí hudbu!


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #11 kdy: 31. 08. 2012, 14:20:08 »
Kvalita zvuku českých rádií není moc dobrá, z těch poslouchatelných tu na FM naladím Beat a Čro3. Ikdyž hrajou taky dost hlasitě, zbytek ale doslova řve a je úplně bez dynamiky.  V Polsku to je o něco lepší, ale jen na některých vysílačích. Pak ještě přijímám slovenské rádia a ty co tady chytím, jsou po zvukové stránce velmi dobré. Hlasitost je o hodně nižší, zvuk je dynamický a celkově to lépe hraje i díky většímu vybuzení audio sestavy. Navíc nezarušují okolní frekvence. Doufám tedy, že se někdy kvalita českých rádií přirovná alespoň k těm slovenským.

Jako ukázku přikládám Čro 1 z vysílače Javorový (0-0:55s) a v druhé části (0:55-2:14s) hraje slovenské Rádio_FM z vysílače Námestovo – Trstená/Uhlísko. Z nahrávky je vidět, že Čro 1 má zvuk dost vytažený, zatímco u Rádia_FM bych se nebál klidně na hlasitosti zesilovače přidat.   

http://soundcloud.com/fhdx/ro1-radio-urn-l-vs-sro-4-r


Peter H.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #12 kdy: 31. 08. 2012, 14:37:17 »
Filip: No SRo je iná liga, ale skúste si niekedy (ak budete v príjmovej oblasti) naladiť niečo zo slovenských komerčných staníc, napríklad Expres alebo E2. Absolútna katastrofa.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Němeké stanice nejsou slyšet aneb 0dBr bude konečně i u nás
« Odpověď #13 kdy: 13. 10. 2012, 16:18:48 »
Moc mě rozesmálo vyjádření Media Bohemia a jiných k 0dBr.
Cituji:

Specifický zvuk "rádia" daný právě audio procesingem posluchači oceňují a jsou často zklamaní,když si pustí originál CD s hudbou ze  70. a 80.let,keré nemá tak kvalitní zvuk,na jaký jsou zvyklí z rádia"

K tomu nemám komentář,právě z kvality,kterou nám pouští některá rádia je mě na zvracení..

Nejvíce proti tomu "prskají"


MEDIA BOHEMIA a.s.,
RADIO BONTON a.s.
Frekvence 1, a.s.
EVROPA 2, spol. s r.o.
MAX LOYD s.r.o.
LONDA spol. s.r.o.
Český rozhlas
Asociace rozhlasových organizací
« Poslední změna: 13. 10. 2012, 16:23:46 od BeatJ »
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« Odpověď #14 kdy: 11. 11. 2012, 15:40:03 »
Ahoj, co že je to ten procesovaný zvuk? Mně jdou všechny stanice nastejno, ale, na rozdíl od CD se to nedá poslouchat.
Je to jen dojem nebo bude CD vždy lepší než FM rozhlas?
Dík.