Autor Téma: SK mux 4  (Přečteno 14980 krát)

Drahoslav Brašule

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #15 kdy: 30. 08. 2012, 20:06:28 »
Takto vypadá situace z Velké Javoriny: Anténa Fracaro LF45 vertikál-2 metry nad střechou 6metrového domu.
 Jinak celá Tlustá hora ze Zlína jede na 95 %  ;)
« Poslední změna: 30. 08. 2012, 20:21:05 od Drahoslav Brašule »
DVB-S/S2: 23,5°+19,2°, Parabola Panorama,
LG 102-575S-HBBTV Funkční!! :)
DVB-T příjmače:Homecast Twin
DVB-T Brno Hády1: MUX1-k29,MUX2-k40,MUX3-k59
DVB-T Javorina: STV1, STV2, STV1 HD - k57
DVB-T Javorina: Joj, Joj+, Markýza, Doma - K56
DVB-T Starý Poddvorov: MUX 4 - k46

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #16 kdy: 30. 08. 2012, 20:50:42 »
mux2 jede na 50kw

50 kW... Ale v jakém směru - tedy v jakém úhlu vyzařování? Směrem do ČR "svítí" vlivem útlumu na K56 pouze několik desítek W, případně něco málo přes 1 kW. Kdyby nám Towercom přál oněch 50 kW, pak je spolehlivě pokryta takřka celá Morava včetně Slezska... Lépe než v dobách analogu.

K 23 má výkon (ERP) "jen" 25 kW, ale pouze mezi 60-90 stupni, tzn. výhradně směrem na území SK. Směrem do ČR, 0-50 st. + 260-360 st. je vyzařovací diagram utlumen převážně o 16db, tzn. že se k nám dostává pár desítek W. K23 má ale výhodu v tom, že se daleko lépe šíří, nežli K56 či K57. V případě výhodného terénního profilu může proto být dosah tohoto kanálu značný.


Petr Marecek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #17 kdy: 30. 08. 2012, 21:06:54 »
petr k:když tedy do čr jde pár w, tak jaktože mux2  javoriny pokrývá celou jížní, východní a částečně i střední moravu s valašskem?


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #18 kdy: 30. 08. 2012, 21:37:44 »
petr k:když tedy do čr jde pár w, tak jaktože mux2  javoriny pokrývá celou jížní, východní a částečně i střední moravu s valašskem?

To je totéž, jako v případě K23, o kterém jsem psal. Když máte výhodný terénní profil bez překážek, pak digitální vysílání s ERP pouze 1 kW třeba i na vysokém K56 "doletí" klidně i 150 km daleko od vysílače se stále přijatelnou úrovní elektromagnetického pole v místě příjmu. Tedy s takovou úrovní, že signál lze s úspěchem zpracovat a přijímat.
Jižní Morava je vůči Javorině jasná, není co řešit. Střední Morava - záleží na terénním profilu. Třeba Olomouc - přímý "výhled na VJ". A tak by se dalo pokračovat i jinými směry. Je to přece jasné jako facka  ;)


Petr Marecek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #19 kdy: 30. 08. 2012, 22:37:01 »
a víte ikolik pouštíme my slovákům a kam až slováci chytí naše kanály přes dvb-t?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jiří S.

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Mux CZ1-4.SK Mux 2,4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #20 kdy: 30. 08. 2012, 22:43:11 »
petr k:když tedy do čr jde pár w, tak jaktože mux2  javoriny pokrývá celou jížní, východní a částečně i střední moravu s valašskem?

To je totéž, jako v případě K23, o kterém jsem psal. Když máte výhodný terénní profil bez překážek, pak digitální vysílání s ERP pouze 1 kW třeba i na vysokém K56 "doletí" klidně i 150 km daleko od vysílače se stále přijatelnou úrovní elektromagnetického pole v místě příjmu. Tedy s takovou úrovní, že signál lze s úspěchem zpracovat a přijímat.
Jižní Morava je vůči Javorině jasná, není co řešit. Střední Morava - záleží na terénním profilu. Třeba Olomouc - přímý "výhled na VJ". A tak by se dalo pokračovat i jinými směry. Je to přece jasné jako facka  ;)

Přímý výhled sice ano,ale po k23 ani stopy :(.No holt musí stačit Mux2 na k56. ;)
DVB-T-CZ 1-4 MUX+SK MUX 2,4
PC-OS WIN8 Home.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #21 kdy: 30. 08. 2012, 23:20:23 »
a víte ikolik pouštíme my slovákům a kam až slováci chytí naše kanály přes dvb-t?

A co to má společného s vysílačem na VJ? Tento vysílač je na hranicích, takže se logicky vyzařování směrem na cizí území tlumí. My nemáme žádný vysílač velkého výkonu umístěný přímo na hranicích, takže holt slováci mají signálů z ČR více - Lysá hora, Kojál, Tlustá hora... A když se vám to nelíbí (mně taky, ale akceptuji tento stav) hodně hóóódně, tož se ujměte nějaké mezistátní kampaně za to, aby vysílače ČR pálily plný výkon do SR a vysílače SR do ČR!!! Třeba se vám zadaří a já to možná i podepíšu;D :) ;)


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #22 kdy: 30. 08. 2012, 23:22:33 »
Pro Jiří S.  To je docela divné, škoda, že nebydlím v Olmiku, hned bych to vyzkoušel. Jakou máte anténu, případně jaký zesilovač?


Jiří S.

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Mux CZ1-4.SK Mux 2,4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #23 kdy: 31. 08. 2012, 00:01:41 »
Pro Jiří S.  To je docela divné, škoda, že nebydlím v Olmiku, hned bych to vyzkoušel. Jakou máte anténu, případně jaký zesilovač?
Zdravím,anténu mám: Emme Esse AT45TLMS,zesilovač laděný k.56+57,ale na zkoušku k23 jsem použil ALCAD AM-356.V Olomouci je problém i s k57.Prostě tady to nějak nejede.
DVB-T-CZ 1-4 MUX+SK MUX 2,4
PC-OS WIN8 Home.


Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #24 kdy: 31. 08. 2012, 01:04:40 »
Na K39 (Hustopečsko) signál perfektní, programy zatím žádné.
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #25 kdy: 31. 08. 2012, 09:57:28 »
Pro Jiří S.  To je docela divné, škoda, že nebydlím v Olmiku, hned bych to vyzkoušel. Jakou máte anténu, případně jaký zesilovač?
Zdravím,anténu mám: Emme Esse AT45TLMS,zesilovač laděný k.56+57,ale na zkoušku k23 jsem použil ALCAD AM-356.V Olomouci je problém i s k57.Prostě tady to nějak nejede.

To není zrovna nejlepší kombinace pro dálkový příjem slabých signálů... Alespoň ten zesilovač byste měl mít kanálový. Jinak se "z éteru" pochytá kdeco a v širokopásmovém nebo v pásmovém zesilovači se slabý signál zahltí. A že K23 je v Olomouci slabý, je jasné. Přesto "doletí" z VJ dále, než K57. A pokud nenaráží do nějakých budov v místě příjmu, měl by v Olomouci být. Snad se někdo z Olmiku časem ozve  ;)

P.S. Mrkněte zde: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html   Olomouc pokrytá je.
« Poslední změna: 31. 08. 2012, 10:02:32 od Petr PetrK »


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:SK mux 4
« Odpověď #26 kdy: 31. 08. 2012, 11:10:15 »
Pro Jiří S.  To je docela divné, škoda, že nebydlím v Olmiku, hned bych to vyzkoušel. Jakou máte anténu, případně jaký zesilovač?
Zdravím,anténu mám: Emme Esse AT45TLMS,zesilovač laděný k.56+57,ale na zkoušku k23 jsem použil ALCAD AM-356.V Olomouci je problém i s k57.Prostě tady to nějak nejede.

To není zrovna nejlepší kombinace pro dálkový příjem slabých signálů... Alespoň ten zesilovač byste měl mít kanálový. Jinak se "z éteru" pochytá kdeco a v širokopásmovém nebo v pásmovém zesilovači se slabý signál zahltí. A že K23 je v Olomouci slabý, je jasné. Přesto "doletí" z VJ dále, než K57. A pokud nenaráží do nějakých budov v místě příjmu, měl by v Olomouci být. Snad se někdo z Olmiku časem ozve  ;)

P.S. Mrkněte zde: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html   Olomouc pokrytá je.

ač na daném webu spolupracuji, tak prohlásit podle teoretických vypočtených map, navíc v takové vzdálenosti od vysílače, že je Olomouc pokryta, to chce hodně velkou odvahu!


Petr Marecek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #27 kdy: 31. 08. 2012, 11:32:38 »
pokryta je silné slovo,ale chytnout se tam mux2 dá bez problému


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:SK mux 4
« Odpověď #28 kdy: 31. 08. 2012, 11:54:31 »
Zrovna u tech map ze smerove omezenych vysilacu bych byl hodne opatrny. Mapy ukazuji temer neznatelny rozdil pokryti mezi k56 a k57 v oblasti Brna, skutecnost je ale naprosto jina (k57 o 20-30 dB slabsi nez k56).


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SK mux 4
« Odpověď #29 kdy: 31. 08. 2012, 12:15:43 »
Pro Jiří S.  To je docela divné, škoda, že nebydlím v Olmiku, hned bych to vyzkoušel. Jakou máte anténu, případně jaký zesilovač?
Zdravím,anténu mám: Emme Esse AT45TLMS,zesilovač laděný k.56+57,ale na zkoušku k23 jsem použil ALCAD AM-356.V Olomouci je problém i s k57.Prostě tady to nějak nejede.

To není zrovna nejlepší kombinace pro dálkový příjem slabých signálů... Alespoň ten zesilovač byste měl mít kanálový. Jinak se "z éteru" pochytá kdeco a v širokopásmovém nebo v pásmovém zesilovači se slabý signál zahltí. A že K23 je v Olomouci slabý, je jasné. Přesto "doletí" z VJ dále, než K57. A pokud nenaráží do nějakých budov v místě příjmu, měl by v Olomouci být. Snad se někdo z Olmiku časem ozve  ;)

P.S. Mrkněte zde: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html   Olomouc pokrytá je.

ač na daném webu spolupracuji, tak prohlásit podle teoretických vypočtených map, navíc v takové vzdálenosti od vysílače, že je Olomouc pokryta, to chce hodně velkou odvahu!

No vidíte, já tu odvahu mám. Zkrátka - osobní zkušenosti. Mmch, 87 km při "přímé viditelnosti" na vysílač bez terénních překážek či budov není nikterak markantní vzdálenost, aby se i velmi slabý signál nedal jakostně zachytit  a zpracovat. Ovšem jistě - nějaké "digitální" Emme esse jsou na houby, sám dobře víte, že tato monstra nelze považovat za kvalitní antény.
A pokud se map týče - před panem Procházkou klobouk dolů. Přesnější, třebaže teoretické, ale to jsou koneckonců všechny, mapy pokrytí jsem nikde jinde neviděl. Z vlastní zkušenosti mohu potrdit, že jsou spíše podhodnocené, což je správné, než že by "garantovaly" signál i tam, kde vůbec není a nemůže ani být.  :)