Autor Téma: Odladění rušícího vysílače  (Přečteno 6309 krát)

Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Odladění rušícího vysílače
« kdy: 17. 08. 2012, 21:15:55 »
Platí za digitálu to co platilo za analogu o odladění rušícího vysílače zdvojením antén na přijímaný vysílač? Konkrétně mi jde o to ,že z Dráždan jde dostatečný signál  na 36.kanále ZDF a z pravého úhlu z Jáchymova jde stejný kmitočet,který  signál z Dráždan úplně odrovná..A to ke všemu z Jáchymova  horizontálně a z Draždan  vertikálně. Je na tento problém nějaký lék?Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #1 kdy: 17. 08. 2012, 21:32:44 »
Platí, avšak odstranění rušení je daleko problematičtější. Když nepomůže ani opačná polarizace, která již z principu shodný kmitočet "odlaďuje" (potlačuje) a vlastně potvrdí fakt, že místní signál je intenzivní, pak anténní soustavou dvou antén o moc lepších výsledků nedosáhnete, nadto v situaci, pokud  Jáchymov "přebíjí" Drážďany tak, že signál z tohoto vysílače je nejen intenzivní, ale ve výsledku na TV sledovatelný.


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #2 kdy: 17. 08. 2012, 23:14:08 »
Dát anténu tak, aby byla odrušena od nežádoucího vysílače (stěnou, střechou, či jinou překážkou) Možná by šlo i vymyslet k boku antény nějaký stínítko  :D


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #3 kdy: 18. 08. 2012, 08:54:41 »
Rada p. Pozemáka skutečně moc nefunguje, kdysi jsem si s tím hodně hrál v podobné situaci a opravdu bez výsledku. Jedině zkusit dvojici směrových antén, dát na ráhno s proměnnou délkou a hezky naladit rušení do minima. Samozřejmě ani toto nemusí stačit. Nutno zrealizovat.


s.s.rock

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #4 kdy: 18. 08. 2012, 09:10:09 »
Já tedy nejsem žádný odborník ale čistě teoreticky by mohl pomoct i nějaký zesilovač požadovaným směrem, tedy jesli je toto možné zrealizovat.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #5 kdy: 18. 08. 2012, 09:48:24 »
 ;D ;D ;D ;D


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #6 kdy: 18. 08. 2012, 10:14:15 »
Já tedy nejsem žádný odborník ale čistě teoreticky by mohl pomoct i nějaký zesilovač požadovaným směrem, tedy jesli je toto možné zrealizovat.

bohužel, zesilovač určitě ne, protože se zesílí jak rušící, tak žádoucí signál :)
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Adámek Karel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 391
    • Zobrazit profil
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #7 kdy: 18. 08. 2012, 10:27:32 »
To jsou rady jeden by to odstínil violou druhý naopak ještě zesílil.

Ševče, drž se svého kopyta.
« Poslední změna: 22. 08. 2012, 10:50:11 od Lukáš Polák »
Opticum 9500 HD WORLD SAT TV 28,5°-23,5°-19,2°-13°E
40PFL6606H/12,RWT DTV-401T,Evolve Scorpio DT-3010HD
DVB-T-CZ Mux 1,2 Biskupská kupa Zlaté Hory (36,53k)  PL Mux 1,2,3 Opole Chrzelice (46,34,43k)  
Antény - 2xTVA 21-60
Zesilovač IVO DVB-T 30dB X
Slučovač IVO SLR03-F 36,51-53k + Rest


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #8 kdy: 18. 08. 2012, 15:31:04 »
Já tedy nejsem žádný odborník ale čistě teoreticky by mohl pomoct i nějaký zesilovač požadovaným směrem, tedy jesli je toto možné zrealizovat.
tak to je fakt moc :-D
Já sice nejsem žádný doktor, ale to ten nádor nejde prostě odřezat flexou? Jestli je toto možné zrealizovat...


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #9 kdy: 18. 08. 2012, 15:37:08 »
Já tedy nejsem žádný odborník ale čistě teoreticky by mohl pomoct i nějaký zesilovač požadovaným směrem, tedy jesli je toto možné zrealizovat.
Konečně někdo, kdo přesně zná svoje anténářské kvality. Opravdu nejsi odborník, v tom máš naprostou pravdu! S tím zesilovačem je to totiž naprostý nesmysl!
 Možných řešení daného problému je několik. V podstatě se ale vždy jedná o potlačení nežádoucího signálu. Předpokladem ovšem je, že tento přichází z výrazně jiného směru než signál užitečný, což ovšem nemusí být jisté. Rušící signál se může odrážet od nějaké terénní překážky ve směru požadovaného příjmu. Pak je ovšem řešení téměř vyloučené.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #10 kdy: 18. 08. 2012, 17:46:01 »
No, některé rady jsou fakt perly nad zlato :D Zvláště s tím zesilovačem :D  Vyrobit zesilovač "požadovaným směrem", tak to je tedy síla ;)  Nicméně situace je celkem jasná - J. Pavlisovi jsem nepřímo položil otázku, zda vysílání z Jáchymova má prioritu, tedy je-li bezproblémově na TV sledovatelné. Je-li, řešení neexistuje. Ani "stínítko od boku" nepomůže  ;D Pokud není Jáchymov sledovatelný a nebo je sledovatelný špatně (kostičkuje, seká se, tzn. že oba signály shodného kmitočtu se "jen míchají") ani v případě přímého natočení antény na tento vysílače, pak by MOHLA!!! pomoci anténní sestava spíše čtyř, než pouze dvou SMĚROVÝCH antén. Zdůrazňuji MOHLA! Bez znalostí konkrétních příjmových podmínek včetně intenzity i kvality elektromagnetického pole Jáchymova či Drážďan, což lze zjistit jedině měřením na místě, se jakákoliv rada jeví více či méně jako věštění se zcela nejistým výsledkem...!


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #11 kdy: 18. 08. 2012, 18:14:51 »
Ale teď vážně...!
V časopise AR řady A (červené) v čísle 9 z roku 1988 je na straně 336 popsáno možné řešení tazatelova původního dotazu. Dále je v tomto článku odkaz na obsáhlé řešení této problematiky v tématicky zaměřeném AR řady B (modré), číslo 1 z roku 1987!!
« Poslední změna: 18. 08. 2012, 18:18:09 od Libor L »


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #12 kdy: 18. 08. 2012, 18:37:43 »
Také hodně záleží, jaká anténa je v místě použita. Různé antény mají různé boční laloky, stejně tak sestavy antén. Teoreticky by na potlačení příjmu z boku měla být ideální soustava sít, protože ta má boční laloky nižší, nežli yagi/colorky.

Pak je samozřejmě další možností laborování s umístěním antén.

Problém ovšem nastane v případě, o kterém psal Enik, tedy že Klínovec má v místě příjmu silné odrazy. Pak ani sebelepší anténní řešení nepomůže.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #13 kdy: 18. 08. 2012, 19:00:20 »
Docela se bavím pánové ... Vidím, že jste mi na to anténní stínítko dobře skočili.  ;D ;D ;D  (proč myslíte že jsem tam dodal smajlíka?)

Ted' ale vážně ... S tím odstíněním části budovy to reálné být přeci může. Neříkám vždy a ve všech případech, ale někdy to pomoci může. (např. i proti případému nežádoucímu SFN) No nemám pravdu?


Karel Adámek: Čoveče, kde bys chtěl koupit takovou speciální violu?  ;D ;D ;D


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odladění rušícího vysílače
« Odpověď #14 kdy: 18. 08. 2012, 22:04:51 »
To navrhované stínítko jsem zkoušel už před půl rokem.Dal jsem si kameru před televizi a nahrával sílu signálu.Vylezl jsem na střechu a běhal jsem okolo dipolu s kusem plechu kolem dokola. Pak jsem se podíval do kamery a výsledek nula.   Asi seženu materiál a postavím dle AR z roku někdy 1980 čtyřku.Bude se na střeše dobře vyjímat.