tato čísla jsou zcela potlačena absencí přijímačů s DVB-T2 tunery. A pro těch pár desítek "šťastlivců", nebo snad dokonce stovek (?), s TV a STB s DVB-T2 tunery, by takové měsíční vysílání také něco stálo, přinejmenším el. energii do vysílačů.
Pokud vás DVB-T2 nezajímá, nedumejte nad náklady ani efektivitou. Testovací vysílání DVB-T2 realizuje soukromá firma ze svých peněz. To se raději zajímejte o AM vysílání státního rozhlasu (financován z konces. daní většiny z nás) a kolik megawattů se tímto pálí do vzduchu a pro kolik posluchačů.
Nejste vy nahodou Prazak? Blbecek.
Jen at vysilaj v AM, jen bych ho rozsiril na ekonomicky DRM SimulCast (DRM+AMSS dohormady na jednom radiokanalu).
Kdyz ma reditel CRo plnou hubu digitalizace a digitalnich stanic, tak at vysilaj digitalne...prijimace DRM jsou.
Navic je to ekonomictejsi nez T-DAB/+ at v L nebo III pasmu.
Pochop, ze vetsina starsich lidi ma doma DV/SV prijimac, nemaji inet a poslouchat rozhlas pres DVB-T se zapnutou TV lidi nehodlaj.
Vyjed 50km za Prahu do vesnice do 500-1000 obyvatel a 90% lidi ti rekne, ze posloucha AM.
Ja mam doma tez vse....DVB-S/T/S2/T2, T-DAB/+ L/III, ale stejne ted u pracovniho stolu mam naladeny Yaesu FT-897 na velky externi reprak 1008kHz AM GrootNieuws Radio
(
http://blogs.rnw.nl/medianetwork/am-1008-khz-taken-over-by-christian-radiostation-grootnieuws-radio).
Kdyz jedu v aute, tak jedine DV/SV/KV pasma jsou ta, kde neexistuje "ruseni" a unik (fading) signalu.
Takze kdyz jedu ze Zatce do nemocnice v Usti/Moste/Praze, tak rozhlas mam jedine v AM 954kHz nebo 1062kHz. Bohuzel DV 270kHz tam bohuzel nemam, ale obcas vozim Himalayu a zapojuji ji jako externi kazetu...zdroj NF stereo, cili neco jako STB.
Muzu rict, ze "hudebni" DRM na 6MHz nema unik temer vubec, hraje to kvalitou FM (pomerove-prakticky za jizdy autem a hluku v aute), pripadne si stanici muzu nahrat na SD kartu.
Na druhou stranu me prekvapuje mnozstvi hudebnich EU AM stanic a to i na kratkejch 4-17MHz, kde hrajou docela dobre.
Vysilani AM/DRM stanic na dlouhych vlnach (DV, LW) ... 148.5 and 283.5 kHz s krokem 3kHz, DV se pouzivaji jen v Evrope, severni Africe apod...jednoduse v regionu 1...
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/Height_diagram1.gif.
Seznam stanic DV:
http://www.hermanboel.be/emwg/online-lw.htm Strednich vlnach (SV, MW) .... 526.5 kHz to 1606.5 kHz v EU s krokem 9kHz a 535 kHz to 1705 kHz v Americe s krokem 10kHz.
Seznam stanic SV:
http://www.hermanboel.be/emwg/online-mw1.htm ,
http://www.hermanboel.be/emwg/online-mw2.htm .
Kratkych vlnach (KV, HF-SW) .... 2.3MHz to 26.1MHz celosvetove s krokem 5kHz.
http://en.wikipedia.org/wiki/Shortwave_bands Seznam stanic KV:
http://www.hfcc.org/data/a12/index.phtml Je zvlastni, ze celosvetova organizace HFCC, ktera ridi spravu rozhlasovych AM pasem sidli v budove CRo

.
DRM:
http://www.drm-dx.de/ A jeste jeden seznam:
http://www.eibispace.de/ Zajimava je situace v Polsku kde je hromad nizkovykonejch AM stredovlnnejch vysilacu se statnim i privatnim rozhlasem.
Navic DRM a castecne i AM lze provozovat ekonomicky. Dokonce levneji nez sit 30-100kW FM vysilaci celoplosne site CRo.
Je to diky skupinovym tranzistorovym linearum i ve tride D a levnych malych CFA anten.
http://www.uloz.to/m/rys10/cfa-and-eh-antennas Tohle je domaci radioamaterske CFA antena
http://www.flickr.com/photos/rabinal/2233172039/in/set-710532/ , ktera umi "spalit" 30kW PA a vyzarit 100kW, protoze to je JEDINNA AM antena co ma nejaky zisk (az 6.3dBi). Takze narozdil od dratovek/vertikalnich stozaru co maj 0 dBi maji tyto zisk a tim jsou efektivni pri vysilani. Pisete spalit MW.... , to mate pravdu, protoze se spali v neefektivnich antennich systemech CRo, ktere do AM stredisek nevrazilo ani korunu a nemodernizovalo sve vysilace. Nejdrazsi je platit za obrovsky pozemek kvuli velikosti stozaru + ochranne pasmo kdyz by stozar padl.
Podivejte na Country Radio na 1062kHz
http://www.ok1mjo.com/all/photo/CountryRadio_1062kHz_20kWerp_Praha-Zbraslav/, kdyz by si u nekoho na rovnem poli postavilo (na klic by to postavil nejaky radioklub) vlastni CFA antenu s SV sparovanym linearem, tak by usetrili jak das a mohli by vysilat 24h plnym vykonem, navic pro vyzarenej vykon 20kW neni treba cpat 19.7kW PA jako ted, ale jen 6kW ze 3 sparovanejch 2kW tranzistorovejch linearu (kdyz jeden odejde, tak jedou dalsi se snizenym vykonem, kdyz by byl jen jeden PA, tak by to kleklo vse).
Jelikoz je to male a funguje synchronni sit, tak druhej vysilac by mohli mit na Morave v SFN tez v 6kW PA a tim celkove pokryt stredni EU a to s mensim vykonem nez ted.... 6+6=12kW....12kW vs 19.7kW na Zbraslavi je dost rozdil.
Pripadne se da udelat do co kdysi... male 1500W CFA krajske vysilace, pokreje se vic uzemi nez v FM/DAB.
Nehlede na skutecnost, ze v ciste DRM vysilani staci vysilat jen s 2.2kW pro stejne pokryti jako 20kW AM z Cukraku...opet se setri. Ano, DRM modulace je mnohem efektivnejsi nez AM, pri AM se pouziva tak 20-30% vykonu a u DRM se pouziva 93-96% vykonu.
Takze pane Hrazny Palyza zadavam, nelzete lidem a neplete jim hlavy nesmyslama.
Dle toho co pisete se domnivam, ze vas plati nejaka FM privatka ...nejaky majitel site Fajn, Lagrende atd..