Autor Téma: Anténní stožár na rovné střeše  (Přečteno 12048 krát)

iwo

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Anténní stožár na rovné střeše
« kdy: 27. 08. 2012, 20:40:48 »
Dobrý den,
plánuji zateplení rovné střechy (polystyrén 20cm) a potřebuji vyměnit stávající anténní stožár. Na stožáru jsou dvě antény (Color Standard a Wi-Fi). Výměnu stožáru by proběhla před zateplením.
Je vhodné použít uchycení stožáru (http://shop.atoselektro.cz/stozar-2-5-m-42-mm-pouze-osobni-odber-_d4000.html) a patky (http://shop.atoselektro.cz/konzola-na-stozar-patka-42_d3983.html ) ?? Bude stožár stabilní nebo může docházet při silném větru k jeho kývání a tím pádem k možnému poškození zateplení ? 
Další možná varianta je upevnit stožár ke komínu a kabely tahat cca 5m po střeše k prostupu.

Díky za rady.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Anténní stožár na rovné střeše
« Odpověď #1 kdy: 27. 08. 2012, 20:56:10 »
Potřebujete nutně uchytit stožár na dvou místech!

Použít tedy pouze patku a pak stožár je nemožné, to by vám odletěl za prvního silnějšího větru.

Řešení je buď zapustit stožár do domu a zařídit prostup střechou, nebo použít trojnožku (http://wifi.aspa.cz/trojnozka-2m-prumer-rozpeti-67-5cm-z18274/) a tuto umístit na tvárnice (ke kterým se přichytí za pomoci šroubů, tváírnice nutno provrtat).

Na toto bych každopádně určitě najmul odbornou firmu, která se instalací takových stožárů zabývá. Poškození střechy pádem stožáru s anténami by totiž vyšlo na mnohem víc. než odborná montáž toho stožáru.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


iwo

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anténní stožár na rovné střeše
« Odpověď #2 kdy: 28. 08. 2012, 05:56:04 »
Díky za reakci.
Ještě dotaz. Tvárnice pak budou volně stát na zateplené střeše ? Není třeba je ukotvit ?


K. Vav

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anténní stožár na rovné střeše
« Odpověď #3 kdy: 28. 08. 2012, 07:32:45 »
Na rovnou střechu rodinného domku se zásadně nedává žádný stožár. Navíc na tv anténu a wi-fi poslouží nerez trubka prům. 40 mm ukotvena na stěnu domku ve dvou bodech chem.kotvením. 


iwo

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anténní stožár na rovné střeše
« Odpověď #4 kdy: 28. 08. 2012, 08:14:41 »
To bohužel nejde. Jedná se o dvojdomek a wi-fi by musela být na polovině souseda...


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Anténní stožár na rovné střeše
« Odpověď #5 kdy: 28. 08. 2012, 09:19:21 »
Máš mimořádnou příležitost zkontrolovat, příp. opravit umístění antén.
Pole nad plochou střechou rozhodně není homogenní a posunutí místa antény tě může stát kvalitu signálu (v TV pásmu). V tom ti pomůže anténář s měřákem, který se na střechu podívá.
Pokud se ti nepovede ho tam dostat, pamatuj aspoň nejzákladnější zásady - antény mají být co nejblíže okraji střechy směrem k vysílačům, čím dále od kraje jsou, tím musí být výše nad plochou. Hromosvod a uzemnění antén vyřešíš až se rozhodneš o umístění antén. Ověř si, nakolik technologie zateplení zaručuje, že střecha zůstane pochůzná! (Čas od času je třeba anténu zkontrolovat, opravit,...). Na tom taky závisí, zda ti bude stačit trojnožka ~60 cm na tvárnicích s podložkou, nebo budeš potřebovat větší trojnožku s menším kotvením. Tu pak uděláš zakázkově v místní kovovýrobě.


pepa novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anténní stožár na rovné střeše
« Odpověď #6 kdy: 28. 08. 2012, 12:36:32 »
před cca 30 lety jsem si ještě v době, kdy nebyly dnešní anténní vymoženosti nechal z obyčejných lešenářských trubek udělat trojnožku, stožár cca 3 m vysoký, 3 staré pneu vyplnil betonem a v nich zabetonoval uchycení k přidělání trojnožky. Leží to volně na střeše na sklobit podložce a sklobitu celou tu dobu, přečkalo to ok všechny bouře a vichry, samozřejmě uzemněné, občas tak cca po 5 letech natřu střechu reflexolem a kdysi jsem natřel ty trubky základovkou. Mám na tom teď parabolu 90 cm a VKV + 2 UHF a slouží to celou dobu ok.  Dnes bych asi udělal pro kabely průchozí stožár zapuštěný do střechy, protože potřeba průchozích kabelů se v čase dost měnila ( já mám průchozí díru jinde na střeše, jinak nefunkčním komínem), máme v RD 5 přijímačů, nějaké to radio a ač mám anténní rozvod, na SAT potřebujete kabel pro každou TV.


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anténní stožár na rovné střeše
« Odpověď #8 kdy: 29. 08. 2012, 08:56:56 »
Rekonstrukce anténního stožáru na ploché střeše přímo závisí na technologii zateplení. Pokud by byl zvolen extrudovaný polystyrén a střecha zůstala pochůzí, byl by přijatelný i styl s betonovou trojnožkou, postavenou na mechanicky izolačních podložkách.

Jak ale problém řeší profesionálové, dokládám na připojené ilustraci. Původní, celkem klasická konstrukce dřevěného krovu s oplechováním byla při zateplování budovy zlikvidována a do izolační vrstvy byl přidán anténní "komínek". Ten se skládá s několika vrstev extrudovaného polystyrénu s vysokou pevností a voděodolných dřevotřískových desek. Vše je náležitě tepelně i voděodolně izolované a anténa je opět na střeše pevně ukotvena.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Anténní stožár na rovné střeše
« Odpověď #9 kdy: 02. 09. 2012, 12:31:01 »
zdravím,
v praxi jsem něco podobného realizoval několikrát. Nějaké komerční trojnožky bych rovnou vynechal a konstrukci bych zadal odborné zámečnické firmě. Je naprostý nesmysl něco vrtat do střechy. Nejlepší je ke kolmé silnostěnné trubce navařit podstavec ve tvaru kosočtverce (odsadit od středu) z "L" profilu 5x5 cm a tl. 5mm. Rozměr se přizpůsobí tak, aby se do podstavce daly zasadit dlaždice. Ty se dají vyřazené poměrně levně sehnat. V praxi to vypadá nějak takhle, ale místo 3 rámů na dlaždice jsou tam 4.
http://wifi.aspa.cz/trojnozka-1-2m-na-dlazdice-z101681/
Polystyren, pokud firma použije extrudovaný to hravě unese. Celá konstrukce v místech kachliček se podkládá specielní hmotou, něco mezi polyuretanem a gumou. V nouzi několika vrstvami silné pískované lepenky. Uvedený stožár jsem realizoval ještě jako servisák u jednoho ostravského wifi-providera v roce 2008. Tehdy jsem realizoval rozvod TV,SAT,internet. Na stožáru jsou 2ks UHF antén, 30cm parabolka 5,8GHz s routerboardem a satelitní parabola EmmeEsse. V místě navíc dost fouká, ale konstrukce je bezproblémová.
Konstrukci ke komínu lze použít taky, nejlepší řešení je použít pozinkované L profily a závitové tyče. Do komína se tak nic nevrtá. Pokud si prohlídnete moje příspěvky tak tam něco takového najdete na fotce.
Honda Enduro Team