Autor Téma: HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)  (Přečteno 20582 krát)

hrazny palyza

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #30 kdy: 30. 07. 2012, 08:06:17 »
Kdyz vsak premytam o tom jak dostat HD vice mezi lidi, tak mohli alespon na mesic spustit testovaci celoplosne vysilani T2.

Zájem o vysílání -T2 ve větším rozsahu ze strany Čra byl, ale Dvořák/ČTÚ to nepovolil s odůvodněním "aby si na to lidi předčasně nezvykli"  :-\

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #31 kdy: 30. 07. 2012, 09:37:45 »
Zájem o vysílání -T2 ve větším rozsahu ze strany Čra byl, ale Dvořák/ČTÚ to nepovolil s odůvodněním "aby si na to lidi předčasně nezvykli"  :-\

Tak to má p. Dvořák a spol v duchu svých pseudovizí smůlu, protože na vysílání HD v muxu3 po dobu OH prostřednictvím DVB-T si zvykne daleko více lidí, než kdyby v muxu3 byl prd a vysílání běželo v DVB-T2. Zkrátka Mr. Dvořák z mnohých z nás udělal rukojmí ČRa a ČT (čemuž se tak starostlivě hodlal vyhnout...) , protože s ukončením OH nám HD zatrhnou >:(  Ó, jak jen si protiřečí, ouřada jeden ;)  Přemýšlí vůbec nad tím, co za bludy hlásá (hlásal) do éteru, a jak nakonec vypadá realita...?
« Poslední změna: 30. 07. 2012, 09:40:37 od Petr PetrK »


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #32 kdy: 30. 07. 2012, 09:53:38 »
Kdyz vsak premytam o tom jak dostat HD vice mezi lidi, tak mohli alespon na mesic spustit testovaci celoplosne vysilani T2.

CRa to maji pripravene uz davno (byl jsem na navsteve na 4 vysilacich velkeho vykonu).
Neznám počet, ani percentuální zastoupení televizorů v našich domácnostech, schopných zobrazit FullHD, ale tato čísla jsou zcela potlačena absencí přijímačů s DVB-T2 tunery. Kvůli měsící si nikdo nic nebude pořizovat, zejména proto, že pořadů, vyrobených v nativním HD, je stále jako šafránu. A pro těch pár desítek "šťastlivců", nebo snad dokonce stovek (?), s TV a STB s DVB-T2 tunery, by takové měsíční vysílání také něco stálo, přinejmenším el. energii do vysílačů. Čili účinnost takové předváděčky předpokládám téměř nulovou, žádné HD "navíc" by se mezi lidi stejně nedostalo. A, kdo se bez HD neobejde, ten si ho může najít na satelitech a volně ve větší nabídce, než by mohl poskytnout vzorek z tuzemského DVB-T2.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


skydedek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 53
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #33 kdy: 30. 07. 2012, 10:46:17 »
Nemáte až tak úplně zcela pravdu. Bydlím v paneláku a parabolu na fasádu dát nesmím. Takže jsem v troubě. Tedy jsem rád za to málo, co můžu na DVBT v HD vidět, byť to šidí jak mohou. Aspoň vím, že mi funguje dekodér. Naopak na vsi na chalupě nechytím DVBT, takže musím mít parabolu a musím platit serpo. A opět jsem v troubě. A jak už tu někdo napsal, že by do adorovaného DVB-T2 pustili u nás vyšší datový tok nehrozí ani náhodou.


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #34 kdy: 30. 07. 2012, 12:47:18 »
Tak nevím zda si toho někdo všiml ale streamy na internetu (http://www.ceskatelevize.cz/loh/zive/loh4/) jsou možné sledovat v 720p. Alespon některé, každopádně je to výrazně lepší než 576.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


hrazny palyza

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #35 kdy: 31. 07. 2012, 09:01:44 »
tato čísla jsou zcela potlačena absencí přijímačů s DVB-T2 tunery. A pro těch pár desítek "šťastlivců", nebo snad dokonce stovek (?), s TV a STB s DVB-T2 tunery, by takové měsíční vysílání také něco stálo, přinejmenším el. energii do vysílačů.

Pokud vás DVB-T2 nezajímá, nedumejte nad náklady ani efektivitou. Testovací vysílání DVB-T2 realizuje soukromá firma ze svých peněz. To se raději zajímejte o AM vysílání státního rozhlasu (financován z konces. daní většiny z nás) a kolik megawattů se tímto pálí do vzduchu a pro kolik posluchačů.


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #36 kdy: 31. 07. 2012, 13:08:51 »
Dnes dopoledne na BBC Olympics 4 HD nic moc obraz i přes tok 12-18 Mbit/s, často zcela chyběly detaily. Viz obrázek.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #37 kdy: 31. 07. 2012, 16:57:03 »
tato čísla jsou zcela potlačena absencí přijímačů s DVB-T2 tunery. A pro těch pár desítek "šťastlivců", nebo snad dokonce stovek (?), s TV a STB s DVB-T2 tunery, by takové měsíční vysílání také něco stálo, přinejmenším el. energii do vysílačů.

Pokud vás DVB-T2 nezajímá, nedumejte nad náklady ani efektivitou. Testovací vysílání DVB-T2 realizuje soukromá firma ze svých peněz. To se raději zajímejte o AM vysílání státního rozhlasu (financován z konces. daní většiny z nás) a kolik megawattů se tímto pálí do vzduchu a pro kolik posluchačů.
DVB-T2 mne naopak velmi zajímá. Hlavně to, kdy skutečně přijde do našich domácností, kdy přinese něco navíc, co není v jiné platformě? Také mi nedá se nezamyslet, proč je ochotna soukromá firma "vyhazovat" své peníze za něco, co se dnes zdá velice předčasné? Čili, raději než nějakou kritiku mého dumání bych přivítal jiné dumání, proč to tak je? Co z toho kdo bude mít, když určitě nejde ani náhodou o "blaho" diváka. Na takovou charitu, případně technologickou osvětu, pochopitelně nevěřím.

AM rozhlas mne naopak vůbec nevzrušuje, i když jsem až přehnaným fandou DABu. Na rozdíl od DVB-T2 si ale může AM naladit snad každý, možná nějaký přijímač doma ještě má, nebo si ho může zatím pořídit jaký chce. To se ale o DVB-T2 zatím všeobecně nedá říci. Přesto poměr mezi možností příjmu AM a DVB-T2 nebudu zkoumat a trápit se tím. Také nejsem ten, který rozhoduje o tom, jak zní zákony, proč a jak podle nich veřejnoprávní média vysílají. Proto tento doporučovaný zájem považuji za zcela zbytečný.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #38 kdy: 01. 08. 2012, 21:32:05 »
Z olympiády sleduji především ČT4, kde dávají nemíčové sporty, konkrétně plavání. Mohu porovnat ČT 4 HD z multiplexu 3 a když jsou zrovna vhodné klimatické podmínky, tak i z multiplexu 4, stejně tak i TVP1 HD.

Z českých multiplexů dávám na první příčku multiplex 3, v těsném, téměř nerozeznatelném závěsu multiplex 4. TVP1 ze Sněžných jam však subjektivně lepší než multiplex 3.
A co se týče satelitu. Sleduji ZDF HD a tam je to tedy best of. Nemám možnost srovnat se Skylinkem. Může někdo porovnat kvalitu ZDF HD z Astry 1 a ČT4 HD ze Skylinku, konkrétně u toho plavání?
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #39 kdy: 02. 08. 2012, 12:04:44 »
A co se týče satelitu. Sleduji ZDF HD a tam je to tedy best of. Nemám možnost srovnat se Skylinkem. Může někdo porovnat kvalitu ZDF HD z Astry 1 a ČT4 HD ze Skylinku, konkrétně u toho plavání?
Rychlé porovnání jsem si udělal, co bylo teď na německém i českém programu: stolní tenis, Erste HD a ČT HD.
Obrazová kvalita - velmi dobrá u obou, mírně vede Erste (~13 Mbps) před ČT (~10 Mbps). Obojí je přibližně dvojnásobné oproti DVB-T. Dobré srovnání 720p u Erste a 1080i u ČT.
Uživatelský komfort - základní ČT, výborný u Erste.
ČT - obraz 1080i, zvuk, (hbb musím ověřit)
Erste obsahuje kromě videa 720p a tří zvuků (MPEG deu+mis, každý po 266 kbps, AC3 470 kbps) také teletext (260 kbps), ttx titulky ! (10 kbps), signalizaci HbbTV a dva datové toky pro DSM-CC (Digital storage media command and control). A také skupinovou tabulku BAT.

Srovnání obrázku 720p a 1080i je níže.
Já jsem mírně pro 720p - u sportu jsou často rychlé scény. 1080i je i přes vyšší rozlišení dost závislé na výkonu procesoru a odladění deinterlacingu v zařízení, které ho uživateli dělá.
Často vidím, že lidi doma mají bezhlavě 1080p na sat.přijímači, i když to lépe umí jejich kvalitní televize a je pro ně lepší nechat sat. na 1080i. Tvrdím, že doma musí lidi přemýšlet, kde ten "progressive" zapnou, anebo lépe: vyzkoušet. Někdy to lidi i uvidí bez dopomoci.
« Poslední změna: 02. 08. 2012, 12:25:51 od Petr Svoboda »


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #40 kdy: 02. 08. 2012, 12:21:03 »
ČT HD:  interlaced ponecháno záměrně.
« Poslední změna: 02. 08. 2012, 12:26:52 od Petr Svoboda »


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #41 kdy: 02. 08. 2012, 12:21:24 »
Erste HD: (film s porovnáním rychlých pohybů sem nepřipojím, vychází mi moc velký, aby to bylo dobře vidět)
« Poslední změna: 02. 08. 2012, 12:28:01 od Petr Svoboda »


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #42 kdy: 02. 08. 2012, 17:03:44 »
Tak se mi konečně dostala do ruky nějaká zařízení pro záznam aspoň nějakých streamů a udělal jsem si srovnání různých cest. Vždy se jedná o střední hodnotu obrazového toku v Mbit/s, přes 2 minuty záznamu. Na ČT2 šel tenis (Kvitová), na ČT4 vodní slalom (Hilgertová). Vše řadím podle čísla muxu, pak podle čísla programu.
Vysílače označuji ž=Žižkov, o=Olšanská, p=V.Popovice
mux3ž.2 = 4.1
mux3ž.4 = 7.7
mux4o.2 = 7.6
mux4o.4 = 8.8
mux4p.2 = 8.4
mux4p.4 = 9.7
muxT2.2 = 4.7
muxT2.4 = 8.0

Popis, hodnocení:
- mux 3 mírně snížil bitrate svých HD kanálů
- mux 3 stále zachovává velkou změnu bitrate (rozptyl od 4-8 Mbit/s)
- mux 4 se postupně zlepšil a nyní o dost překonává mux 3
- mux 4 rozšířil meze změny bitrate (dříve se tok měnil v stovkách kbit/s, nyní až o 2 Mbit/s)
- mux 4 má jinou bitrate z Prahy a z Popovic, v Praze přišel o cca 2 Mbps z celkového toku kvůli změně GI na 1/4
- T2mux má jen průměrný datový tok, podle testů ČRa někdy padá pod přijatelnou úroveň 5-6 Mbit/s pro velké obrazovky (nad 37"). Pro malé obrazovky (do 32") je vyhovující.

Závěry pro příjem olympiády:
1. pokud mohu, budu přijímat V. Popovice (nemá SFN, má velmi nízkou chybovost, má vyšší toky v obraze)
2. mám-li se rozhodnout v Praze mezi mux3 a mux4 pak podle: když mám nízkou chybovost u muxu 4, volím čtverku díky vyššímu obrazovému toku. Pokud mám mux4 s chybami, volím mux3, který mi chybuje obecně méně.
3. pro zajímavost se mohu podívat na T2, ale vyšší kvalitu mi nepřinese, kvůli průměrnému toku (a po 17.hodině mám smůlu  ;) )


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #43 kdy: 02. 08. 2012, 17:20:46 »
a ve stejném duchu jako můj předchozí příspěvek ještě satelit (tenis - čt2, vodní slalom - čt4,bbc; stolní tenis - ard):
čt2 = 10.4  (velmi hezká hodnota)
čt4 = 7.1  (zajímavě nízká, nižší dokonce než DVB-T v muxu 4)
ard = 12.6 (moc hezké, když uvážíme jejich 720p)

...and winner is:
bbc olym 1 HD = 18.7
(Nelidské. A to je střední hodnota, ve špičkách to mířilo na 19,9. Nutno ale uznat, že BBC to má vymyšlené hodně šikovně, když z celkového dostupného toku asi 40 Mbit/s - technický je 43.9, může vhodnou volbou skladby programů na TP vrhnout klidně půlku dostupného toku jen jednomu programu. Na dalších je třeba s miniaturním tokem informace o dalších sportech ve animovaném textu.
Jak jen budeme žít po olympiádě, při takových vzpomínkách? )


A ještě douška:
Když se dívám na součet toků čt2+4 v DVB-S a muxu4 (zvlášť z Popovic), je zvláštní, že vysílání muxu4 satelit překonává o nezanedbatelnou hodnotu (prostý součet čísel neukazuje na současnost, která vysvětluje tvrzení o překonání), navíc má menší zpoždění oproti reálnému času. Asi čt utrpělo trochu tím, že je na různých TP a podle programů, co jdou "proti nim" tok může poklesnout pod hodnotu, kterou bychom označili jakou špičkovou, nejlepší. Uznávám ale, že tento stav nemusí být trvalý a může záviset na nynějším specifickém stavu. Ale zase to ukazuje, že to bezhlavé křičení, že satelit BYL, JE a VŽDY BUDE nesrovnatelně lepší než pozemák, není založeno na skutečném stavu věci, ale na domněnkách. Spíš to ukazuje, že obě cesty nejsou naprostými konkurenty, ale doplňují se, mají rozdílný účel.
Teď to má v rukou DB, jak dlouho bude tento stav platit.

« Poslední změna: 02. 08. 2012, 19:23:19 od Petr Svoboda »


ekNiGHT

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #44 kdy: 06. 08. 2012, 18:49:44 »
Z vysilace Kleť (jizni cechy) mam nastaven na hd tuneru multiplex 3 (sila signalu 99-100 a kvalita signalu 90-91). Na obou HD kanalech multiplexu 3, CT1 i CT4 se objevuji graficke artefakty a takove cukani v obrazu - obraz jakoby obcas cukne (jakoby se o par framu vratil) a stim prijde treba rozkostickovani helmy co ma jezdec na hlave. Trva to vzdy jen 0,5-1sec a je to zcela nahodne. SD kanaly nic takoveho nedelaji a hdSAT bezi taky bez problemu. Chyby ve zvukove stope zadne nejsou. A signal nemeni svoji kvalitu behem te chyby. Dela to jeste nekomu nebo jen tady unas ?