Autor Téma: HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)  (Přečteno 20586 krát)

Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #15 kdy: 26. 07. 2012, 08:55:25 »
Budeme srovnávat další přenosy. Navíc Miloslav výše ohlásil srovnání s TVP.
A věřím, že se obrázek z olympiády ještě dost zlepší.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


horas89

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 35
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #16 kdy: 26. 07. 2012, 09:33:33 »
Pokud se nepletu tak se včerejší ani dnešní fotbal na ČT 4 s LOH v HD nevysílá aspoň podle programu na stránkách české televize.
« Poslední změna: 26. 07. 2012, 09:36:10 od František Koudelka »


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #17 kdy: 26. 07. 2012, 12:16:52 »
Já mám štěstí, že mi kabelový operátor zařadil do programové nabídky 6 HD kanálu od BBC.  BBC Olympics 2 HD, BBC Olympics 5 HD, BBC Olympics 8 HD, BBC Olympics 11 HD, BBC Olympics 14 HD a BBC Olympics 17 HD. Takžemám z čeho vybírat. :-D
Něco mi říká, že si tady někdo koleduje o pěkný průšvih, a to hned z několika důvodů... Nechci vám ale pochopitelně kazit radost.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #18 kdy: 26. 07. 2012, 12:29:03 »
Budeme srovnávat další přenosy. Navíc Miloslav výše ohlásil srovnání s TVP.
A věřím, že se obrázek z olympiády ještě dost zlepší.

Včerejší ženský fotbal v rámci OH mi taky na ČT 4 obrazově připadal jako jako lépe přepočítaný SD signál do HD. Nativní HD? To ne... Navíc tou dobou  na TVP 1 dávali taky fotbal, sice jiný, a ne z OH, nicméně prostředí stadionu i hrací plochy velmi podobné pro okamžité srovnání bez měření. Výsledek? Výrazně čistší, ostrý a přirozený obraz. Přepnutí zpět na ČT4 vypadalo, jako by obrazovka byla zahalena mlžným oparem, než si oči přivykly.  Takže pokud nám ČT bude další přenosy z OH servírovat v kvalitě jako včera... ?!? No pěkně děkuju...


pepa novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #19 kdy: 26. 07. 2012, 12:55:18 »
dalo by se někde zjistit v jakých technických parametrech/kvalitě bude ČT HD z LOH ?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #20 kdy: 26. 07. 2012, 19:31:32 »
Dnešní fotbal beze změn vůči včerejšku - rozlišení, kvalita, zpoždění.
Jen se stalo, že BBC vypadl v závěru asi na minutu signál a Eurosport jel dál, byť s tím 8vteřinovým zpožděním.


Cojeti Potom

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #21 kdy: 26. 07. 2012, 22:10:21 »
Budeme srovnávat další přenosy. Navíc Miloslav výše ohlásil srovnání s TVP.
A věřím, že se obrázek z olympiády ještě dost zlepší.

Včerejší ženský fotbal v rámci OH mi taky na ČT 4 obrazově připadal jako jako lépe přepočítaný SD signál do HD. Nativní HD? To ne... Navíc tou dobou  na TVP 1 dávali taky fotbal, sice jiný, a ne z OH, nicméně prostředí stadionu i hrací plochy velmi podobné pro okamžité srovnání bez měření. Výsledek? Výrazně čistší, ostrý a přirozený obraz. Přepnutí zpět na ČT4 vypadalo, jako by obrazovka byla zahalena mlžným oparem, než si oči přivykly.  Takže pokud nám ČT bude další přenosy z OH servírovat v kvalitě jako včera... ?!? No pěkně děkuju...


Tak to vas, panove, pekne zklamu, pac vyjadreni CT je takoveto, beru jejich reakci z FB na dotaz z obrazu zklamaneho pana Jiriho:

ČT4 ‎Jiří, zdrojem pro olympijské vysílání ČT je nativní HD. Samozřejmě záleží na tom, jak HD programy České televize přijímáte. Jestli přímo naše satelitní vysílání z Astry 3B (Skylink/CS Link), kde využíváme nejvyšší datový tok, nebo jiné. Ve všech ostatních případech (další satelitní platformy, nebo pozemní vysílání sítí 3 a 4) jde o vysílání, které provozují komerční subjekty a nikoliv ČT, která tedy nemůže garantovat rozsah ani technickou úroveň takových služeb.

a dale pak:

Jiří, provozovatelé satelitních platforem mají k dispozici nějakou kapacitu, kterou zkrátka podle svých ekonomických modelů rozdělují mezi určitý počet kanálů. Není reálné nějakému komerčnímu subjektu určovat, jak má řešit svou ekonomiku, respektive třeba limitovat nejnižší možný datový tok. Je to spíš otázka trhu, tedy zákazníka, jestli je s takovou službou spokojen a je ochoten ji platit, když má možnost přijímat naše garantované satelitní vysílání. Mimochodem v pozemním vysílání v multiplexech 3 a 4 je dostupný ještě nižší datový tok, což vyplývá z obecných možností DVB-T. Zkrátka i u nativního vysokého rozlišení platí, že není nativní HD jako nativní HD.

Takze to je asi vsechno a lepsi to uz nebude...

« Poslední změna: 26. 07. 2012, 22:15:30 od Cojeti Potom »


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #22 kdy: 27. 07. 2012, 10:51:38 »
Včera jsem zaznamenal vizuální rozdíl mezi MUX 3 a MUX4. MUX3 byl dle mého o něco lepší, bylo to vidět nejvíc u pohybu hráčů. Někdy byla tráva jako jednolitá barva rozdělená jen pruhy a někdy bylo dokonce vidět jednotlivé nerovnosti. Pokud se obraz zastavil tak bylo vše v pořádku a dala by se spočítat i stébla trávy, jen ale začala kamera sledovat pohyb tak se vše rozmazalo a čekalo se na doostření.
Zdá se že  MUX3 má větší bitrate než čtyřka. Každopádně to je hodně pozadu oproti satelitním hodnotám. Takže znovu jsem se ujistil že pro HD vysílání je DVB-T  nepoužitelný. Každopádně do doby než přijde DVB-T2 a i tak není jisté že budou používat srovnatelné hodnoty jako jsou na Satelitu.
Ještě dodatek: pro normální nesportovní obsah to asi stačit bude, koukám na Farmu a jsem fascinován jak to famózně vypadá, to samé zprávy. Takže filmy asi OK. Jenže pro sport jsou nutné lepší parametry a ty DVB-T si myslím nedokáže nabídnout.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #23 kdy: 27. 07. 2012, 20:34:12 »
Ještě dodatek: pro normální nesportovní obsah to asi stačit bude, koukám na Farmu a jsem fascinován jak to famózně vypadá, to samé zprávy. Takže filmy asi OK. Jenže pro sport jsou nutné lepší parametry a ty DVB-T si myslím nedokáže nabídnout.


Asi máte hodně pravdu. Nicméně nevím, jak to dělají Poláci, protože v jejich DVB-T, mux1, program TVP1, jsou sportovní přenosy v nativním HD parádní, a jak už jsem psal, jednoznačně předčí HD vysílání v DVB-T u nás. Je ale taky fakt, že fotbal, který dnes i včera vysílali na ČT4 HD v muxu 3, byl o poznání kvalitnější, než ženský ve středu.  Uvidíme, jak to bude vypadat, až bude stejný přenos, třeba zahájení OH, v našem DVB-T a v polském. 


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #24 kdy: 27. 07. 2012, 21:21:42 »
Sleduji teď Olympijské studio na ČT4 a všiml jsem si toho už v příspěvcích do Událostí. Při přepnutí na živý vstup z Londýna nabíhá zvuk komentátora z velmi nízké úrovně asi tak 2-3 vteřiny. Zajímalo by mě, čím to je - jestli jen chyba zvukaře, nebo i nějaká automatika v cestě. Protože největší pokles jsem zaznamenal po té, co byla v předchozím záznamu hudba. V každém případě je to docela rušivé.


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #25 kdy: 28. 07. 2012, 01:43:53 »
IMHO mají problém se synchronizací. Zvuk komentátorů přichází výrazně s předstihem a je tam trochu slyšet ruch stadionu, takže když je hudba tak musí komentátory stáhnout neboť se to nedá poslouchat.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #26 kdy: 28. 07. 2012, 02:02:52 »
S tím zvukem při zahájení to vůbec nezvládli. Měli použít dřívější řešení, kdy se pro vystoupení umělců používal přímý zvukový kanál, pro nástup sportovců a jiné záběry stadionu pak ruchové mikrofony. A komentář ze studia jako stopa přes to. Do mikrofonů komentátorů by žádný jiný zvuk pronikat neměl.


Njuska

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #27 kdy: 30. 07. 2012, 01:44:49 »
Sleduji v Muxu 4

• nestabilita příjmu - naprosto stabilní, bez výpadků či ruchů
• synchronizace obrazu se zvukem - zcela v pořádku
• šířka datového toku - Mux 4 má průměrně 5,5 až 6 Mb/s. Při rychlejších a náročnějších scénách (např. pohled do diváků za pohybu kamery) lze občas vypozorovat, že šířka dat. streamu není úplně optimální. Nicméně pro sledování konkrétních sportovních výkonů je šířka dat. toku dostatečná.

Zatím si olympiádu v terestrickém HDTV velmi pochvaluji. Je to lahůdka, sledovat to v takové kvalitě! Jen ty výkony našich sportovců by se mohly zlepšit :D


Njuska

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #28 kdy: 30. 07. 2012, 02:04:48 »
Včera jsem zaznamenal vizuální rozdíl mezi MUX 3 a MUX4. MUX3 byl dle mého o něco lepší, bylo to vidět nejvíc u pohybu hráčů. Někdy byla tráva jako jednolitá barva rozdělená jen pruhy a někdy bylo dokonce vidět jednotlivé nerovnosti. Pokud se obraz zastavil tak bylo vše v pořádku a dala by se spočítat i stébla trávy, jen ale začala kamera sledovat pohyb tak se vše rozmazalo a čekalo se na doostření.
Zdá se že  MUX3 má větší bitrate než čtyřka. Každopádně to je hodně pozadu oproti satelitním hodnotám. Takže znovu jsem se ujistil že pro HD vysílání je DVB-T  nepoužitelný. Každopádně do doby než přijde DVB-T2 a i tak není jisté že budou používat srovnatelné hodnoty jako jsou na Satelitu.
Ještě dodatek: pro normální nesportovní obsah to asi stačit bude, koukám na Farmu a jsem fascinován jak to famózně vypadá, to samé zprávy. Takže filmy asi OK. Jenže pro sport jsou nutné lepší parametry a ty DVB-T si myslím nedokáže nabídnout.

Mux3 má dat. tok mnohem více variabilní mezi oběma HD kanály. Pokud je např. na ČT4 HD nějaká, pro kompresi náročnější disciplína, dostává se datový tok ve špičkách klidně až na 9Mb/s. V tu samou chvíli je ale druhý kanál (ČT2 HD) "ochuzen" a má např. jen kolem 4,5Mb/s v průměru. Viz včerejšek - vodní slalom (náročné) vs. tenis (méně náročné). Mux4 má pro oba kanály stabilně kolem 5,5 až 6 Mb/s. Takže např. ten tenis byl na Mux4 v nepatrně lepší kvalitě, než v Mux3. Se slalomem to zase bylo opačně.
Jinak nechápu, proč píšete, že DVB-T je pro HD nepoužitelné? Z čeho vycházíte? Myslíte si snad, že až bude DVB-T2, že operátoři HD kanálům přiřadí 10Mb/s a více? ;D Ale kdepak. Podívejte se např. na některé satelitní platformy DVB-S2, jak tristní dat. tok u HD kanálů (komerčně) mají... Celková kapacita je prostě omezena a pokud bude multiplex zaplněn, snižuje se dat. tok na nejnižší možnou úroveň (tedy s vyjímkou, kdy si vyšší kvalitu příslušná TV příslušně nezaplatí). V DVB-T2 to jistě nebude o moc jiné a dovolím si (k bohužel) odhadnout, že v podstatě asi ani nepoznáte, jestli koukáte na HD kanál v DVB-T a nebo v DVB-T2 ;)


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:HD a Olympiáda (obsah, příjem, kvalita)
« Odpověď #29 kdy: 30. 07. 2012, 04:15:10 »
Vsiml jsem si 2 HD programu na MUXu3, ale na sport se nedivam...nezajima me.
Kdyz vsak premytam o tom jak dostat HD vice mezi lidi, tak mohli alespon na mesic spustit testovaci celoplosne vysilani T2.
Vyhlaska narizuje, ze pokud to neni v ramci ITU/HVCC/parlamentu-medialni komise narizeno jinak, tak testovaci vysilani v broadcasting radiopasmech muze byt maximaln 1 kalendarni mesic.

CRa to maji pripravene uz davno (byl jsem na navsteve na 4 vysilacich velkeho vykonu). Nastavitelne sdruzovace do UHF sektorek-spliteru jsou propojene do 5 rack hlavic R&S (multiplexor s ASI-EBU in po ATM155/650Mbps vcetne CESNETu a rack ma az 250W PA out jako "budic" linearu). Tyto hlavice jsou ovladany vzdalene z centralniho dispecerskeho strediska CRa, daji se nastavit parametry, vstupy novych stanic (do hlavice jde 38 ASI "kanalu" redistribuovanych z tohoto strediska na multiplexer...alespon to byl stav v roce 2011). Co je dulezite je to, ze vsechny multiplexory umeji jiz od zakladu T/T2, staci jen kliknout. Myslim, ze mohli po dobu olympiady spustit rozsahlejsi SFN sit T2 s FULLHD sportovnima Olympijskyma programama. Cili zadne orezavatko 1400x1080, ale 1920x1080p v 8Mbps.
Prave tech 5-7Mbps dosahli tim ze nevysilaj 1920x1080i, ale jen v 14yyx1080i.
Cili dost velka uspora bitstreamu.
 
Mohli by jeste vice usetrit, kdyz by vysilali v MPEG7 s XML "textem" a grafickymi atributy v JAVE...oboji se generuje v CPU televizoru.
 
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653