Autor Téma: Společné TV antény v DVB-T  (Přečteno 22057 krát)

Čestmír Polák

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Společné TV antény v DVB-T
« kdy: 02. 04. 2010, 10:22:20 »
Dostal jsem dotaz od nájemníků jednoho domu z Moravy, kam teprve teď doputovalo digitální vysílání. Chtěli by své staré rozvody společné televizní antény předělat na digitální vysílání. Hlavně aby to moc nestálo. Napadla mně analogie s analogovými rozvody, kdy se například stanice vysílající na některém z kmitočtů UHF převedla na některý kanál ve VHF a zesílila. Tím se docílilo toho, že se signál bezpečně dostal do zásuvek. Ve VHF nejsou totiž v dlouhých koaxiálních vedeních takové ztráty signálu. Co tedy převést digitální mux stejným způsobem? Má někdo zkušenosti s naladěním takto převedeného kmitočtu na set-top-boxech? Nebudou s tím mít tyto přijímače problémy? Bylo by to asi nejlevnější řešení, než vyměňovat všechny rozvody pro x účastníků a většina komponentů by mohla zůstat stejná, pokud půjdou převaděče kmitočtů přeladit a stará anténa přesměrovat. Má někdo zkušenost?
VanTage 7100TS Kombo, Kaon KVR-1000TS PLUS, Strong DVB-T2, GigaBlue HD Quad Plus, Technisat DigitRadio 210,  SkyLink, freeSat, T-REX, Irdeto Cryptoworks, IRDETO, SKY IT, Polsat.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lumír L

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 424
  • "Z krásné lži nám nikdy nová pravda nevyroste!!"
    • Zobrazit profil
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #1 kdy: 02. 04. 2010, 10:39:04 »
Tak takhle to nepůjde ani náhodou! Šířka tv kanálu je v pásmu UHF 8MHz, ale ve VHF pásmu 7MHz (norma CCIR - E). Šlo by sice konvertorovat signál z UHF do VHF s nezměněnou šířkou pásma 8MHz, ale s tím si pak drtivá většina STB a žádná iDTV neporadí!! Takže tudy pane kolego cesta nevede! Budou se muset asi vyměnit veškeré kabely v rozvodech + ÚZ a samozřejmě přijímací tv antény, aby bylo možno signál DVB-T rozvádět přímo a každý učastník si pak bude muset zakoupit STB, nebo iDTV, případně při užití vysokých tv kanálů na vysílací straně (např, SK DVB-T vysílání, pokud je v dané lokalitě dostupné) konvertorovat v rámci UHF pásma (zde v OV např. toto používáme v některých případech u MPX4 na K63 kdy jej konvertorujeme třeba na K22). Zde se moc šetřit nedá....
« Poslední změna: 02. 04. 2010, 10:42:02 od Lumír L »


Brtnik

  • Host
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #2 kdy: 02. 04. 2010, 11:00:08 »
Ale ano. Ono se to používá, tedy konverze z DVB-T do VHF. Dokonce mi dalo obrovskou práci abych této neuvěřitelné prasečině u nás zabránil. Za prvé se tím zcela diskvalifikuje DVB-T vysílání, přijde se o EPG atd. Je to totéž jako si jít koupit drahý sportovní automobil a po té, zjistit, že mám na zahrádce dostatek sena, tak si k němu koupit koně, toho zapřáhnout před to auto a libovat si, jak jezdím levně, na to seno. Ony firmy, co to nabízí operují tím, že se nemusí kupovat STB, že se nemusí kupovat nová televize atd. Měnit rozvody atd. A hlavně důchodci jim na tuto prasárnu, rádi skáčou. Jenže, právě ten konvertor tedy centrální jeden, DVB-T přijímač, který po té, do STA pustí z výstupu pár vybraných kanálů na VHF, je na tom z toho všeho nejdražší. A oni si stejně, do pár let, ty nové televize koupí a pak budou jenom a jenom nasraní a firmička přijde znovu, že to tedy předělá a to je v podstatě, o jediné, o co tady jde. Žádné konverze do VHF / UHF apod. nepřipouštět ani náhodou. V každém případě trvat zcela jednoznačně na ,,ostrém" DVB-T, ze všech dostupných vysílačů, ve všech účastnických zásuvkách v domě.


Lumír L

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 424
  • "Z krásné lži nám nikdy nová pravda nevyroste!!"
    • Zobrazit profil
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #3 kdy: 02. 04. 2010, 11:09:53 »
Tys mě José nepochopil! Myslel jsem konverzi DVB-T z UHF do VHF za použití kmitočtových měničů (tzv. konvertorů) a poté použití STB u každého z uživatelů! Čili by nikdo (pokud by to vysílání v pásmu VHF o šířce 8MHz vůbec zachytil, protože jak píšu výše těchto STB je opravdu minimum a IDTV ani jedna) o EPG nepřišl. Ty tady píšeš o centrální DVB-T stanici, která jednotlivé tv programy z MPX převádí na standartní signál PAL.  Tohle jsem, ale v předchozím příspěvku na mysli neměl!


K.Vav

  • Host
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #4 kdy: 02. 04. 2010, 11:17:53 »
"Dostal jsem dotaz od nájemníků jednoho domu z Moravy, kam teprve teď doputovalo digitální vysílání. Chtěli by své staré rozvody společné televizní antény předělat na digitální vysílání. Hlavně aby to moc nestálo. "
Žádné konvertování - pokud je instalace provedena "jak se kdysi robilo ..." tak nezbývá než provést novou instalaci včetně napojení satelitního příjmu a každý v zásuvce si zvolí co chce přijímat - bude mít možnost DVB-T i satelitní příjem. ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Brtnik

  • Host
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #5 kdy: 02. 04. 2010, 11:44:49 »
To je nejlepší možná varianta. Ostý DVB-T na několik vysílačů + ostrý DVB-S na několik pozic, tedy alespoň tak 5 / Thor = Digi TV + UPC Direct / Astra 23,5 = Sky Link + Cs Link / Astra 19,2 zbytek Sky Linku = Eurosport CZ / + třeba Amos, když na trh vstoupilo Magio  a je tam už FTA Fashion atd. třeba Hotbird nebo Sirius nebo Astra 28,2 k vůli Anglánům/ + NET nějakého místního provozovatele Wi-Fi a všechno při jednom a pohodička.


Pája

  • Host
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #6 kdy: 02. 04. 2010, 15:15:48 »
Ahoj všem, souhlas z některými příspěvky výše.. žádné vylomeniny s převody apod... to je opravdu čuněčina bez budoucnosti... dělám DVB-T a DVB-S v bytových jednotkách už docela dlouho neboť u nás jede DVB-T delší dobu (střední Čechy) a nikdy jsem nějaké konverze nepoužil.. v případě rozumně zachovalých rozvodů lze kabely využít a měnit vše okolo (např.TV zásuvky ) a v případě katastrofálního stavu je nuná prostě rekonstrukce kompletní. Jiná lepší cesta prostě není. Vždy se dá udělat za rozumnou cenu a dobře. Prostě chce to vidět udělat návrh a rozpočet uvidíte, že nic není tak hrozné jak to na první pohled vypadá. Pája, Berounsko


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #7 kdy: 02. 04. 2010, 17:45:02 »
Už jsem se setkal u nás, v Mladé Boleslavi, kde jede DVB-T už dlouho, u mého známého, s konverzí DVB-T do analogu...mazec...on si koupil placku a pak mi volá, že mu nejde EPG, i když přijímá DVB-T na STA. Mno, zastavil jsem se u něj a koukám na to jak na zjevení...takovou prasečinu, to svět neviděl...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Čestmír Polák

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #8 kdy: 03. 04. 2010, 09:21:12 »
Jsem rád, že se ozvali anténáři, kteří vyloučili naznačené řešení. Někdy, ač to není tento případ jednoduché a levné řešení pomůže. Sám jsem viděl rozvod terresrického signálu na analogové "zásuvky" ještě daleko bizardnějším způsobem. Na půdě hotelu měli 5 satelitních a dva terrestrické přijímače. Od dvou terrestrických sloučili signál z modulátorů naladěných na začátek UHF pásma a z pěti satelitních přijímačů  naladěných na další stanice skarty do centrálního modulátoru, kde byl tento signál opět rozdělen na další kanály. Vše šlo do širokopásmového zesilovače a dále do stromového rozvodu. Věřte, nebo ne ale na všech pokojích v hotelu na těch malých televizorech kladického typu byl obraz v ucházející kvalitě. Staré rozvody a staré televizory zůstaly a vyměněno bylo pouze několik zásuvek. Celkové náklady do 30ti pokojů byly však pouze 25 tisíc korun.
VanTage 7100TS Kombo, Kaon KVR-1000TS PLUS, Strong DVB-T2, GigaBlue HD Quad Plus, Technisat DigitRadio 210,  SkyLink, freeSat, T-REX, Irdeto Cryptoworks, IRDETO, SKY IT, Polsat.


Julda Fulda

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 41
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #9 kdy: 03. 04. 2010, 11:33:14 »
Převod z DVB-T nebo DVB-S do PAL je hlavně u velkých STA nutnost, protože jiným způsobem se prostě signál šířit nedá a dělat kompletní rekonstrukci rozvodů na rozsah do 862MHz buď nikdo nezaplatí, anebo to ani není technicky schůdné. Navíc v domácnostech pořád vede klasická TV bez digitálního tuneru, takže možná část lidí obrečí EPG, ale většině je to úplně jedno.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #10 kdy: 03. 04. 2010, 13:04:51 »
Osvěta nutná! Včera jsem náhodou přinatrefil u osaměle žijící příbuzné seniorky na efekt náhrady analogu za DVB-T. Konkrétně se jednalo o lokalitu Nýrsko, kde aktuálně došlo ke spuštění digitálních dokrývačů pro MUXy 1 a 2. V rozvodech STA tak byly nahrazeny původní analogové kanály nově digitálními. Již dříve si ale nabídku TV stanic z STA nahradila základním Skylinkem. Sestavu se starším CRT TV má doplněnu i o HDD/DVD rekordér, připojeným k STA. Jaké nastalo klasické divení, že poměrně drahý a nový rekordér má jen analogový tuner a proto již z STA není schopen nic zaznamenat. Že jednoduchý DVB-S přijímač má jen jeden tuner a proto nelze z něho něco jiného sledovat a jiný pořad nahrávat. Zklamání bylo veliké a i "školení", jak alespoň ze satelitu nahrát v nepřítomnosti pořad, o který stojí, nebylo jednoduché. Ta hrůza z programování dalšího přístroje, s jiným menu, s jinými tlačítky na ovladači! Čili jen prostá digitalizace a výměna v STA, nemusí vždy vést ke spokojenosti s kvalitním obrazem.  >:(
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


-=RYS=-

  • Host
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #11 kdy: 03. 04. 2010, 15:30:15 »
Tys mě José nepochopil! Myslel jsem konverzi DVB-T z UHF do VHF za použití kmitočtových měničů (tzv. konvertorů) a poté použití STB u každého z uživatelů! Čili by nikdo (pokud by to vysílání v pásmu VHF o šířce 8MHz vůbec zachytil, protože jak píšu výše těchto STB je opravdu minimum a IDTV ani jedna) o EPG nepřišl. Ty tady píšeš o centrální DVB-T stanici, která jednotlivé tv programy z MPX převádí na standartní signál PAL.  Tohle jsem, ale v předchozím příspěvku na mysli neměl!

Pane, asi si pletete IDTV s iDTV.
IDTV je system 100Hz CRT obrazovek by Grundig.
iDTV je integrovany DVB-x tuner v televizoru.


Lumír L

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 424
  • "Z krásné lži nám nikdy nová pravda nevyroste!!"
    • Zobrazit profil
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #12 kdy: 03. 04. 2010, 15:36:41 »
Nepletu! Jen jsem se "upsal", bylo myšleno iDTV, čili vestavěný MPEG2/4-AVC tuner!!!


-=RYS=-

  • Host
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #13 kdy: 03. 04. 2010, 15:49:45 »
Jsem rád, že se ozvali anténáři, kteří vyloučili naznačené řešení. Někdy, ač to není tento případ jednoduché a levné řešení pomůže. Sám jsem viděl rozvod terresrického signálu na analogové "zásuvky" ještě daleko bizardnějším způsobem. Na půdě hotelu měli 5 satelitních a dva terrestrické přijímače. Od dvou terrestrických sloučili signál z modulátorů naladěných na začátek UHF pásma a z pěti satelitních přijímačů  naladěných na další stanice skarty do centrálního modulátoru, kde byl tento signál opět rozdělen na další kanály. Vše šlo do širokopásmového zesilovače a dále do stromového rozvodu. Věřte, nebo ne ale na všech pokojích v hotelu na těch malých televizorech kladického typu byl obraz v ucházející kvalitě. Staré rozvody a staré televizory zůstaly a vyměněno bylo pouze několik zásuvek. Celkové náklady do 30ti pokojů byly však pouze 25 tisíc korun.

Sirokopasmovy zesilovac.....fuj.
Staci, aby nekdo v dome ci "vedle" domu zaklicoval do vysilacky a je po signalu.
Mam v ramci vyboru na starosti "strechu" naseho panelaku (3 vchody/33 bytu) v Zatci.
Celou STA jsem zrekonstruoval, fotky a dokumenty jsou na me strance:
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/STA_Alcad/
Na strese 1x Iskra UHF-91X a 2x velka SuperColorka...vse bez predzesilovacu.
Jako domovni stanici jsem pouzil Alcad ZG-401 (kvalitni pasmove propusti s tranzistorem az ZA vstupni propusti).
Prvni vystup ve stanici jde do rozbocky 1in-3out. Dva vystupy z rozbocky jdou sklepem do dvou bocnich vchodu (stanice je v poslednim patre prostredniho vchodu), do plast krabic s 12x rozbockou do kazdeho bytu (prostredni vchod ma stejnou 12x rozbocku), tudiz vse je hvezdicovy rozvod s moznosti odpojit "neplatice" ( i kdyz ty 2Kc do fondu oprav plati kazdy).
Mame 23 programu (3 CZ MUXy, 3 DE MUXy Ochsenkopf a 1 vlozka s antenou je pripravena na MUX4 by O2..antena miri na Usti nad Labem). Samozrejme mame i VKV FM vsesmeru + Alcad vlozku.
Vsude jsem natahl nove koaxialy do 1GHz, namontoval jsem 33ks zakoncovacich ucastnickych zasuvek TV/R.
Vsude to bezi jak ma, asi 1/3 domacnosti po roce na STB presla na iDTV.
Pomyslime i na vlastni DVB-T modulator do ktereho bych zavedl DVB-S programy.

Na stejnen 8m STA stozaru mam sve radioamaterske anteny (KV, VKV, UHF) do kterych poustim i 1kW PA...vysilaci anteny jsou min 60cm od tv anten a NERUSIM.

 





-=RYS=-

  • Host
Re: Společné TV antény v DVB-T
« Odpověď #14 kdy: 03. 04. 2010, 16:02:44 »
Nepletu! Jen jsem se "upsal", bylo myšleno iDTV, čili vestavěný MPEG2/4-AVC tuner!!!
MPEG2/4-AVC tuner?  :-*  ... ja si myslel, ze MPEG je kompresni kodek a transportni kontejner.
Asi spise DVB-x/ATSC/ISDB/ADTB-T tuner (v encyklopedii je iDTV vysvetleno jako digitalni tuner v TV, cili DVB-T/S/C/T2/S2, IBOC a dalsi).

Mimochodem, tech transportnich kodeku MPEG je vice... 2, 4, 7 a 21.
U nekterych je zvuk komprimovan do MP2, MP3 (to je u MP4-AVC), ale taky MP4-AAC+v2 az v5.