Autor Téma: Dá se nějak galvanicky oddělit (trafem) signál v V. pásmu?  (Přečteno 6230 krát)

František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Dobrý den vespolek,

po pár letech opět nadešel čas, trochu učesat antény a vůbec všecko před domovním zesem naší skromné STA. Mám už připravené dva kanálové předzesilovače a bleskojistky... a vrtá mi hlavou: nedal by se anténní svod za bleskojistkou ještě galvanicky oddělit? Konkrétně mi jde o kanály 33, 55 a 58. Oddělovač pro televizní signál jsem nikde nenašel. Zkoušel jsem motat nějaké cívky (trafíčka), jednak vzduchové, druhak na maličkém toroidu z materiálu Amidon (FairRite?) č.67. Výsledek byl pokaždé zhruba stejně tristní: nedokázal jsem umotat lepší průchozí útlum než cca -15 dB (měřeno signálovým generátorem a spektrákem, trafo zatíženo 75 Ohmy). Jasně, na těchhle frekvencích už trafa moc nefungujou - pro kejkle s impedancí se používají čtvrtvlnná vedení. Ještě mě napadlo použít pulzní trafo pro 1Gb Ethernet z nějaké šrotové síťovky/motherboardu - ale to má jmenovitou impedanci nějakých 100 ohmů (s odbočkou uprostřed) a navíc pracovní frekvence GbEth je cca 250 MHz, takže na mých 770 MHz asi žádná sláva... Našel jsem na webu trafíčka pro 10Gbase-T, s udávaným průchozím útlumem 2 dB na 500 MHz... ale nedají se koupit :-) Je to asi fuk - prostě tam dám zase jenom bleskojistky (blýskavé matice od pana Broka) a dlabu na to.

Na okraj ještě dotaz na kabel: mám každopádně v plánu použít nějaký 7mm kabel a přiměřeně ho vyvázat ke stožáru přes plastové distance. (Posledně pozvaná odborná firma použila 5mm kabel a nechali ho volně vlát ve větru.) A ten dotaz: má smysl použít CB100 od Emosu, ten je tady po městě dobře dostupný, nebo mám shánět radši něco značkovějšího? (Belden/Draka)

Díky předem za nápady a názory...

F.Ryšánek

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dá se nějak galvanicky oddělit (trafem) signál v V. pásmu?
« Odpověď #1 kdy: 17. 07. 2012, 00:43:33 »
Člen pro galvanické oddělení se běžně prodává. V paneláku, kde je mezi kabelovkou/STA a zemnícím vodičem zásuvky třeba 10V se bez toho ani nedá fungovat. Ale nerozdělával jsem ho, takže netuším, jak je to uvnitř řešeno.


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dá se nějak galvanicky oddělit (trafem) signál v V. pásmu?
« Odpověď #2 kdy: 17. 07. 2012, 07:46:02 »
Oho, ono se to prodává? ... díky, máte pravdu, Google nakonec něco našel, dokonce s Fkama:
http://www.djoro.cz/detail/kabely-propoj-djoro/kabely-a-redukce/dc-block-2-az-800-mhz-f-galvanicky-oddelovac-29546.html
http://www.jablecnyshop.cz/Sklad-Praha/Galvanicky-oddelovac-FM2-F-1-10.html
http://www.prijimacitechnika.com/msf-1-galvanicke-oddeleni.p.aspx
Našel jsem ale zmínky, že tyhle "profi" oddělovače za stovku-dvě jsou kapacitní = obsahují stejně jenom dva kondíky kolem 390-820 pF, jeden v živém drátu, druhý mezi zeměmi. Tohle nemusím kupovat, plastovou krabičku se dvěma Fkama už mám. Spíš mě mrzí napěťová pevnost pouhých 50 V - to zamýšlenému účelu nevyhovuje. Možná bych mohl zkusit nějakou VN keramiku - jaképak má asi VF vlastnosti...

Našel jsem i jeden oddělovač, který údajně obsahuje trafo:
http://www.prijimacitechnika.com/tzu-10-galvanicke-oddeleni-s-transformatorem.p.aspx
Ale ta cena je dost horentní...


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dá se nějak galvanicky oddělit (trafem) signál v V. pásmu?
« Odpověď #3 kdy: 17. 07. 2012, 08:21:15 »
Ohledně toho "transformátorového" oddělovače si nakonec taky nejsem jistej. Totéž zboží u Conrada má v popisu kapacitní oddělení.
http://www.conrad.de/ce/de/product/940456/AXING-MANTELSTROMFILTER-TZU-10-02


Zdenda F.

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • Zobrazit profil
Re:Dá se nějak galvanicky oddělit (trafem) signál v V. pásmu?
« Odpověď #4 kdy: 17. 07. 2012, 09:10:17 »
Jestli jsem to správně pochopil, chcete galvanický oddělovač blesku. Neexistuje. Když přijde na věc, blesk překoná všecko. A když ho zabrzdíte (hypoteticky) na anténě, stejně vám dorazí do bytu přes rozvody elektřiny jako přepětí, proti kterému přepěťové chrániče pomohou málokdy (když vám práskne přímo do baráku). Jedinou jistotou je pak pojištění proti úderu blesku a hlavně škodám způsobeným nepřímým úderem blesku (toto neobsahuje základní pojistka).

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dá se nějak galvanicky oddělit (trafem) signál v V. pásmu?
« Odpověď #5 kdy: 17. 07. 2012, 13:15:43 »
Ochrana proti účinkům úderu blesku je komplexní problém. To víte že si zároveň lámu hlavu nad "bezpečným oddálením" antén od vnějšího hromosvodu. Galvanické oddělení je jenom jeden článek v kaskádě - vlastně ten poslední (taková třešnička na dortu). Bleskojistky asi nebudu osazovat ve dvou stupních (B+C), protože pro tohle pásmo jsou stejně k dostání jenom Bčka a není tam moc dlouhý anténní svod. Jistě, když dostane barák přímý zásah bleskem, budou nám dobří všichni svatí - vnější bleskosvod a ochrana signálových vedení na vstupech do baráku mají zabránit především požáru a ohrožení zdraví/života obyvatel. Ono ale blesků je statisticky docela široké spektrum (co do energie výboje), anténa nemusí schytat zrovna hlavní kanál bleskového výboje, otravné jsou i sekundárně indukované pulzy pokud uhodí někde poblíž apod. Nehodlám rezignovat na jeden dílčí článek v kaskádě jenom proto, že "když dostane bleskem, tak těch 500V izolace je stejně jenom špatnej vtip". Vsuvka za dvacet korun s útlumem 2 dB, jako doplňkové opatření k bleskojistce, mi může ochránit zesák za několik tisíc.

Myšlenka je taková, že hlavní část bleskového proudu vezme vnější hromosvod, pokud nezafunguje oddálení antény tak část poteče koaxem, proto tam bude bleskojistka s bytelnou kostrou a solidní zemí přímo z NN stoupačky, která by měla pobrat další porci. S trochou štěstí proteče bleskojistkou jenom nějaké smetí na vnitřním živém vodiči (stínění je zemněné přímo), protože vnitřní vodič je chráněný jenom plynovým jiskřištěm (transily mají moc velkou parazitní kapacitu a bastlit čtvrvlnný pahýl se mi nechce). A i pokud se ta vnitřní ochranná zem "pohne", tak se s ní soufázově pohnou země ve zbytku baráku, protože někde na patě budovy je veliký nulovací můstek. Takže to galvanické oddělení za bleskojistkou má vážně oddělit jenom nějaké "zbytkové smetí" - aby se zbytkový pulz pokud možno vyhnul rozvodu STA a domovnímu zesilovači.

Podrobnější rozbor od pana Broka, ohledně rozdělení proudů mezi bleskosvod a anténní svody:
http://www.prepeti.cz/?q=anteny-hromosvody-prepetove-ochrany-en-csn-62305-v-praxi

A ještě jeden obrázek od firmy Dehn:
http://www.dehn.de/pdf/ds/DS614e.pdf  (str.6, zazoomujte na náčrtek, je vektorový)


PIT0MEC

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 388
    • Zobrazit profil
Re:Dá se nějak galvanicky oddělit (trafem) signál v V. pásmu?
« Odpověď #6 kdy: 17. 07. 2012, 14:27:16 »
Galvanickej oddělovač slouží k zamezení zemních smyček a max. k tomu, aby se od připojenýho televizoru nic nedostalo zpátky do rozvodu (hlavně pokud je ten televizor uzemněnej v zásuvce). Ale jako ochrana proti blesku ani omylem.


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dá se nějak galvanicky oddělit (trafem) signál v V. pásmu?
« Odpověď #7 kdy: 17. 07. 2012, 22:19:22 »
Dovolím si nesouhlasit. V pásmech, kde má ještě smysl signálové trafo, funguje oddělení proti menším přepěťovým špičkám velmi dobře - nejlíp v kombinaci se svodičem na "divoké" straně.


PIT0MEC

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 388
    • Zobrazit profil
Re:Dá se nějak galvanicky oddělit (trafem) signál v V. pásmu?
« Odpověď #8 kdy: 17. 07. 2012, 22:28:47 »
Nevím co to je "menší přepěťová špička", ale pokud se bavíme o blesku, tak ten ti v pohodě prolítne celým oddělovačem kam se mu zlíbí.