Autor Téma: Sloučit signál ze 2 antén  (Přečteno 61536 krát)

schlem

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #75 kdy: 24. 07. 2012, 10:12:06 »
Takže při zhoršeném počasí se nasměrování antény mezi oba vysílače neosvědčilo, byby výpadky signálu.
Tudíž jesem zkusil jako druhou anténu staré polské síto od kámoše a sloučit to obyčejným rozbočovačem, jak tu někdo myslím psal. A ono to opravdu funguje. I při špatném počasí dobrý příjem všech 4 muxů. Investice 0kč, tudíš spokojenost.

Tak to jsem rad, ze to pomohlo. Nic se nesmi prehanet. Obzvlast tahle priblbla diskuze :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Daniel Mišura

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #76 kdy: 05. 10. 2012, 12:33:55 »
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Nacházím se na Havlíčkobrodsku. Přijímám DVB-T z Krásného, kanály 32,34,39 na síto (bez zesilovaše) a nyní když jsem četl že z Větrného jeníhova spustili MUX 4 z kanálu 42, vyzkoušel jsem jen naladit tento kanál.
Programy jsem chytil asi na zadek antény, takže kvalita špatná, obraz kostičkuje a zamrzá. Napadlo mě tedy použít ještě jednu anténu jenom na Větrný jeníkov. Může mi někdo poradit co koupit a jak sloučit signás se současnou anténou?
Díky


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #77 kdy: 05. 10. 2012, 13:09:00 »
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Nacházím se na Havlíčkobrodsku. Přijímám DVB-T z Krásného, kanály 32,34,39 na síto (bez zesilovaše) a nyní když jsem četl že z Větrného jeníhova spustili MUX 4 z kanálu 42, vyzkoušel jsem jen naladit tento kanál.
Programy jsem chytil asi na zadek antény, takže kvalita špatná, obraz kostičkuje a zamrzá. Napadlo mě tedy použít ještě jednu anténu jenom na Větrný jeníkov. Může mi někdo poradit co koupit a jak sloučit signás se současnou anténou?
Díky
Ano, zřejmě skutečně budete pootřebovat další anténu. Signály pak sloučíte pomocí selektivního slučovače se dvěma vstupy naladěného na K32-K39 a K42. Vstup pro K42 by měl být průchozí pro napájení, kdybyste náhodou potřeboval použít zesilovač u antény. Když se obrátíte příkladně na Teroz, takovýto slučovač vám bez problémů zhotoví.


Rudolf Kos

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #78 kdy: 05. 10. 2012, 15:40:48 »
A nemáte to z Havlíčkobrodska jedním směrem i na ten jihlavský vysílač, kde jsou muxy 1, 2, 3?


pepa novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #79 kdy: 05. 10. 2012, 16:52:24 »
než objednáte Teroz, vyzkoušejte sloučit signál z obou antén obyčejným anténním rozbočovačem. V DVB-T nejsou "duchy". Problémem může být, pokud máte z obou směrů vysilač na stejné frekvenci, což vy asi nemáte.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #80 kdy: 06. 10. 2012, 08:04:43 »
Použít pro sloučení dvou širokopásmových antén v různém směru obyčejný širokopásmový rozbočovač, to je podobné jako:
Přesadit v motoru auta o jeden zub rozvodový řetěz/řemen. Ono to možná totiž taky nějak pojede. Problém je v tom, že pak se množí dotazy typu: motor netáhne, motor kouří, auto cuká, škubá, nemá výkon... - obraz kostičkuje, co s tím vysílačem zase dělají, nestabilní příjem, dříve to šlo a nyní ne...


pepa novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #81 kdy: 06. 10. 2012, 10:01:45 »
"kanálové" slučovače měly význam v analogu, kde se vedlejší kanály rušily, byly to vlastně kanálové propustě, které propouštěly signál jen požadované frekvence. V DVB-T vysílají v pohodě kanály vedle sebe a vlastně nevadí ani odrazy signálu, vysílání je "datové", přijíimač požadovanou stanici rozpozná i když je na vedlejším kanále také vysílání něčeho jiného. /viz třeba Černá Hora - v pohodě 60+61k, v Praze dnes 41+42 k ( a to se v Praze chytí i 43k,60k atd.) Tedy jaký je význam "kanálových" slučovačů v DVB-T ?
« Poslední změna: 06. 10. 2012, 15:54:08 od Lukáš Polák »


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #82 kdy: 06. 10. 2012, 10:13:03 »
Tedy jaký je význam "kanálových" slučovačů v DVB-T ?
Význam není kvůli oddělení dvou blízkých kanálů. Je to kvůli tomu, abyste neslučoval přímý signál přijmutý hlavní anténou s odraženým signálem přijmutým druhou anténou. Ano, digitál je vůči tomu odolnější než analog, kde by se objevily duchy v obraze zcela jistě, ale ta odolnost má své meze. Samozřejmě záleží na místních podmínkách a použité anténě, jaký bude poměr přímého a odraženého signálu. Takže není od věci to vyzkoušet s normálním slučovačem, pokud se objeví problémy s do té doby bezproblémovým příjmem, udělat to kanálově.


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #83 kdy: 06. 10. 2012, 10:30:32 »
"kanálové" slučovače měly význam v analogu, kde se vedlejší kanály rušily, byly to vlastně kanálové propustě, které propouštěly signál jen požadované frekvence. V DVB-T vysílají v pohodě kanály vedle sebe a vlastně nevadí ani odrazy signálu, vysílání je "datové", přijíimač požadovanou stanici rozpozná i když je na vedlejším kanále také vysílání něčeho jiného. /viz třeba Černá Hora - v pohodě 60+61k, v Praze dnes 41+42 k ( a to se v Praze chytí i 43k,60k atd.) Tedy jaký je význam "kanálových" slučovačů v DVB-T ?
Toto cos napsal se nedá považovat ani za špatný vtip  ::) ::) ::)
« Poslední změna: 06. 10. 2012, 15:54:42 od Lukáš Polák »


pepa novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #84 kdy: 06. 10. 2012, 12:52:12 »
jan novák, dík, ano popsal jste to dobře. S tím oddělením kanálů analog vs. DVB-T to co jsem napsal platí. A odraz je vlastně příjem té samé frekvence z jiného směru a někde tady jsem dříve psal, že pak nemusí rozbočovač stačit. Taky nemusí stačit, když je z jiného směru SFN vysilač a je echo/preecho atd. Taky člověk nenapíše hned vyčerpávající informaci a na vše si nevzpomene. Proto dík za upřesnění a doplnění.
Ale řešení s rozbočovačem (tedy širokopásmovým slučovačem) v řadě případů vyhovuje a pak je to řešení dlouhodobější (i při změně kanálu)  a levné. Řešení s kanálovým slučovačem dnes, kdy se každých pár měsíců mění kanály, je často dočasné a přitom výrazně dražší - takže bych použil jen tam, kde rozbočovač nestačí. Navíc rozbočovač má řada lidí běžně doma a i kdyby se z antén stáhl, dá se použít většinou jinde.
Jaroslav Syrový - vy musíte být nesmírně vybíravý pokud, jde o humor  8), napište raději nějaký argument, rád se poučím


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #85 kdy: 06. 10. 2012, 13:19:23 »
Například je totální nesmysl, že se v analogu rušily sousední kanály přímo z vysílání. Takovou blbost může napsat jedině ten, kdo nemá ani páru o televizním vysílání. Jediné rušení sousedních kanálů může způsobovat zesílení v případě, kdy jsou sousední kanály s odlišnou úrovní, ovšem toto rušení se negativně projeví jak v analogu, tak v digitálu. Od toho se pak taky odvíjí opodstatněnost kanálových propustí.
O blábolu, že rozbočovač je jakýsi "širokopásmový slučovač, který v řadě případů vyhovuje" je pak zbytečné se bavit, protože kdo toto napíše, tak je nad míru jasné, že anténní problematika není jeho parketou. Jedině by to byl montér STA, který takto slučuje signály z kanálových zesilovačů, což ale není tento případ.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #86 kdy: 06. 10. 2012, 13:43:15 »
Pane pepo nováku, vy jste mne teda pobavil - takhle v soboru odpoledne.  :) To, co radíte tazateli, je postaveno na velmi tenkém ledě. Pokud neznáte místní příjmové podmínky, pak doporučovat použít pro sloučení dvou antén širokopásmový rozbočovač, je hodně odvážné řešení. A více ani nemusím dodávat, protože J. Syrový vám oponoval naprosto přesně.


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #87 kdy: 06. 10. 2012, 13:46:15 »
Prosím adminy o vymazání mého jména z příspěvku uživatele "pepa novák" (Dnes v 10:01:45)
http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1995.msg31144#msg31144
a následné citace:
http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1995.msg31150#msg31150

Nepřeji si být s vysloveným "rčením" nijak spojován. Takto to může být nesprávně vnímáno, že je to snad moje citace.

EDIT: Děkuji redakci DZ za vyřízení.
« Poslední změna: 06. 10. 2012, 16:02:14 od Aleš Pipek »


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #88 kdy: 06. 10. 2012, 15:39:37 »
To jsem zvědav, zda Váš požadavek bude akceptován? Nic si z toho nedělejte, nesprávné citace, reakce a pod. jsou běžné chyby některých nepozorných diskutérů. Lepší už to nebude.... :-)

P.S. Lepší by bylo oslovit přímo autory těchto příspěvků a citací. Oni totiž mohou vlastní příspěvky editovat sami, pokud je přesvědčíte o omylu.
« Poslední změna: 06. 10. 2012, 15:42:10 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Sloučit signál ze 2 antén
« Odpověď #89 kdy: 06. 10. 2012, 15:55:05 »
Žádný problém. Vyřízeno.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/