Autor Téma: zesilovač do anténní krabičky?  (Přečteno 190529 krát)

Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #75 kdy: 19. 05. 2013, 12:32:09 »
Již dávno jsem začal experimentovat se zesilovači, z nichž některé jsem postavil a bez měřáku (pouze nekvalitní A-V-Ohmetr).
Z technického hlediska je nejlepší umístit zesilovač přímo do anténní krabičky. Má to však řadu rizik.
1. Při nesprávné trase výstupního koax. kabelu může dojít ke zpětné vazbě a zesilovač se rozkmitá. Riziko stoupá s úrovní zesílení zesilovače v dB.
2. Anténní krabice musí být dobře chráněná před vlhkostí. Nebezpečná je kondenzace atmosférické vlhkosti na povrchu zesilovače, zejména v období na jaře a na podzim.
3. Hermeticky uzavřená krabice zase může v horkém létě přivodit zvýšenou teplotu uvnitř krabičky.
Dávám proto přednost umístění zesilovače "na půdě" nebo v jiném nevenkovním prostoru, avšak tak, aby délka kabelu od antény na vstup zesilovače byla nejkratší možná. Zesilovače v polských sítech nemají dlouhou životnost, jak vyplývá ze zklamání bývalých ...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #76 kdy: 30. 07. 2017, 22:53:14 »
Již dávno jsem začal experimentovat se zesilovači, z nichž některé jsem postavil a bez měřáku (pouze nekvalitní A-V-Ohmetr).
Z technického hlediska je nejlepší umístit zesilovač přímo do anténní krabičky. Má to však řadu rizik.
1. Při nesprávné trase výstupního koax. kabelu může dojít ke zpětné vazbě a zesilovač se rozkmitá. Riziko stoupá s úrovní zesílení zesilovače v dB.
2. Anténní krabice musí být dobře chráněná před vlhkostí. Nebezpečná je kondenzace atmosférické vlhkosti na povrchu zesilovače, zejména v období na jaře a na podzim.
3. Hermeticky uzavřená krabice zase může v horkém létě přivodit zvýšenou teplotu uvnitř krabičky.
Dávám proto přednost umístění zesilovače "na půdě" nebo v jiném nevenkovním prostoru, avšak tak, aby délka kabelu od antény na vstup zesilovače byla nejkratší možná. Zesilovače v polských sítech nemají dlouhou životnost, jak vyplývá ze zklamání bývalých ...


Zdravím, zabrousil jsem sem po dlouhé době, kdy jsem téma zakládal a přečetl si váš poslední příspěvek. Zesilovač(předzesilovač) 26dB tento - http://www.t-cz.com/antenni-predzesilovac-uhf-26db-_d7114.html
jsem úspěšně používal 5 let bez jediného výpadku příjmu a provozováním aktuálně až nějakých 7-8 Muxů z jednoho směru. Byl jsem tedy velmi spokojen. Ač laik, nemusel jsem zvát anténáře, který by jistě volil nějakou soustavu, slučování atd. Prostě jsem to napral do krabice Colorky a bylo.

Zesilovač mě teď po 5 letech začal zlobit. Ztratilo se na něm napětí. Poslední napětí 12V jsem naměřil na konci koaxu. Dál na přichytkách, pak nahoře na vývodech a dipolu už nic. Kontakty jsem ošetřil a prostříkal kontaktolem, přesto nic. Pak jsem zkusil trochu pocínovat a prohřát kontakt na vnější opletení. Po přitáhnutí vnějšího opletení koaxu na příchytku zesilovače na pocínované místo napětí 12V naskočilo a vrátil se signál. Bohužel dlouho nevydrželo, jen asi 2 dny. Znova jsem to rozdělal a vnější opletení koaxu cínem spájel napevno k zesilovači. Napětí zase naskočilo, ovšem po týdnu se zase ztratilo. Je čas na výměnu zesilovače? Zesilovač asi nelze rozdělat? Podepsala se vlhkost a výkyvy teplot na vnitřku vodivosti zesilovače? Zesilovač nemohu dát jinam než do krabice, cesta do domu je příliš dlouhá.. Děkuji za odpověd.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #77 kdy: 31. 07. 2017, 10:11:51 »
Předem se omlouvám, ale údiv nad tím, že na vstupu anténního zesilovače a přímo na dipólu, jste nenaměřil žádné napětí z napájení 12 V mne velmi rozveselilo. Na druhé straně si proto netroufnu radit, kde máte měřit a který kontakt je nutno obnovit.  :D
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #78 kdy: 31. 07. 2017, 12:28:52 »
Předem se omlouvám, ale údiv nad tím, že na vstupu anténního zesilovače a přímo na dipólu, jste nenaměřil žádné napětí z napájení 12 V mne velmi rozveselilo. Na druhé straně si proto netroufnu radit, kde máte měřit a který kontakt je nutno obnovit.  :D

Proč rozveselilo? Tento antenní zesilovač(předzesilovač) musí být externě napájen 9-14V, což má na sobě napsáno.. Někde došlo k přerušení kontaktu a ztrátě proudu a napětí. Proč by nemělo být napětí na dipolu antény? Dokud tam bylo, tak to bylo cítit i na ruce, štípnutí 12V. Vašemu údivu nerozumím. Bez napětí na zesilovači mít signál bohužel nebudu.

Nicméně jsem ze zesilovače odpájel zadní krabičku a nechal proměřit odpory na členech. Vše se zdá být v pořádku takže vážně nevím..

edit. Nevím přesně jestli se dipolu na colorce říká i té první dvojici, co je pod proudem. Tu jsem měl samozřejmě na mysli, což si myslím že jste z toho usoudil, když tak se rád nechám poučit zdá ta první dvojice se jmenuje jinak, jestli dipol nebo zářič nebo jinak. Takže za tohle se případně omlouvám.
« Poslední změna: 31. 07. 2017, 12:39:49 od klimis87 »


K. Vav

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #79 kdy: 31. 07. 2017, 12:40:08 »
Na internetu se špatně odpovídá, jelikož není možno vše proměřit a jde jen o doměnky. Pokud je předzesilovač  OK a napájecí zdroj také, tak nezbývá než vyměnit koaxiální kábel, který je určen pro venkovní použití, např. Nordix, ......

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #80 kdy: 31. 07. 2017, 14:22:29 »
klimis87
- 12V máte naměřit jen na konci koaxu, tj. na zesilovači mezi šroubkem pod který je připojen vnitřní vodič koaxu a objímkou opletení (plus pól na vniřním vodiči). Na vstupu zesilovače =  na zářiči colorky se nesmí žádné stejnosměrné napětí objevit!! Pokud tam nějaké stejnosměrné napětí je, je něco v zesilovači špatně - vyhodit!


klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #81 kdy: 31. 07. 2017, 14:37:30 »
klimis87
- 12V máte naměřit jen na konci koaxu, tj. na zesilovači mezi šroubkem pod který je připojen vnitřní vodič koaxu a objímkou opletení (plus pól na vniřním vodiči). Na vstupu zesilovače =  na zářiči colorky se nesmí žádné stejnosměrné napětí objevit!! Pokud tam nějaké stejnosměrné napětí je, je něco v zesilovači špatně - vyhodit!

Ano, šroubek vnitřního(středového) vodiče + objímka opletení, tam má být 12V. A potom když přiložím jeden dotyk multimetru na ten šroubek pod středový vodič a druhý konec místo objímky opletení na svorky dipolů(kam vedou drátky ze zesilovače) nebo samotných dipolů mimo krabičku tak jsem také naměřil 12V a anténa fungovala. A tak by to přece mělo být. Nevím jestli mě Pamětník špatně pochopil...

Nicméně problém už je vyřešen. Ještě než jsem si zde přečetl rady posledních 2 uživatelů, tak jsem také přišel náhodou na to že porucha byla banálního charakteru. Ale byla tak trochu skrytá. Dělal to ten koax jak psal rádce nademnou. Jako první jsem přezkoušel zdroj napětí, pak jsem měřil konec koaxu u zesilovače a byl ok, napětí tam bylo. Potom už jsem ho nekontroloval. Šel jsem potom už jen po zesilovači. Kontakty na koax jsem přecínoval a myslel si že jsem problém vyřešil. Nicméně teď už vím, že pouze tím jak jsem koax sundával dolů z antény, tak se uvnitř dočasně v nějakém místě spojilo vnější opletení a po chvíli( někdy dnech) se zase rozpojilo tím jak se třeba chvěl při bouřce atd.. Takže zesilovač OK, a kabel mě vypekl i když nebyl na první pohled poškozený.. Letí do popelnice(obrazně řečeno) a objednávám nový.. Děkuji za rady všem.
« Poslední změna: 31. 07. 2017, 14:43:09 od klimis87 »


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #82 kdy: 31. 07. 2017, 15:06:21 »
tak vyřešils to, vyměň koax a už se v tom raději dál nevrtej, nic ve zlém, ale zjevně netušíš co tím multimetrem vlastně měříš...  ;)


klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #83 kdy: 31. 07. 2017, 19:59:43 »
tak vyřešils to, vyměň koax a už se v tom raději dál nevrtej, nic ve zlém, ale zjevně netušíš co tím multimetrem vlastně měříš...  ;)

V pohodě, já si zase myslím že taková jednoduchá instalace jako mám já není žádná kosmická věda narozdíl od těch všech soustav, rozvodech v panelácích atd. co dělaté vy. Vždyť co se mi může stát? Maximálně pořídím novej zesík, koax, napájení nebo celou TV. Za minulýho režimu jsem si dělal antény typu síto sám a symetrizační člen z koaxu, jako mnoho jiných a vydržel jsem na takovém paskvilu dlouho. Pak jsem si koupil po převratu Colorku(tedy táta a já jí zdědil) a co se na ní může pokazit? Nic.. Jede se na ní skoro 30 let dodnes, je už prorezlá a musel jsem dát novej třmen který nešel povolit ale jinak mě přežije. I ta krabička je původní. Dřív jsem v ní měl jen symetrizační člen, který by mě stačil i dnes, ale dnes v ní používám 26dB předzesilovač a mám 55 programů. Je to paráda. Mám štěstí na dobrý místo. Takový zesilovače to dřív pro normální lidi nebylo běžně v obchodech. Zajímalo by mě ale zda kdyby se opravdu porouchal, zda se vyplatí a je možné příslušný tranzistor odpájet a připájet nový a je možné tyto specifické díly běžně sehnat. Vevnitř jsem také naměřil mezi jednotlivými součástkami napětí 12V, na jednom místě 6,5V, takže tam něco teče:) Né važně já si myslím že napětí, proud a odpor není žádná věda:)
« Poslední změna: 31. 07. 2017, 20:03:26 od klimis87 »


Jeff_Si

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #84 kdy: 31. 07. 2017, 21:45:03 »
 :D No jo, zkus prdnout jeden konec na fázi do zásuvky a druhej na futro a asi zjistíš, že máš ve futrech 240V.  :D


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #85 kdy: 31. 07. 2017, 21:59:29 »
.... Proč by nemělo být napětí na dipolu antény? Dokud tam bylo, tak to bylo cítit i na ruce, štípnutí 12V. Vašemu údivu nerozumím. Bez napětí na zesilovači mít signál bohužel nebudu.

Nicméně jsem ze zesilovače odpájel zadní krabičku a nechal proměřit odpory na členech. Vše se zdá být v pořádku takže vážně nevím..

edit. Nevím přesně jestli se dipolu na colorce říká i té první dvojici, co je pod proudem. Tu jsem měl samozřejmě na mysli, což si myslím že jste z toho usoudil, když tak se rád nechám poučit zdá ta první dvojice se jmenuje jinak, jestli dipol nebo zářič nebo jinak. Takže za tohle se případně omlouvám.
Zkuste se podívat na technický nákres dipólu. Je to většinou smyčka z duralu, čili zkrat na pár desítkách cm vodivého materiálu. Colorka má sice jiný typ dipólu/zářiče, ale opět na něm nenaměříte žádné napětí. Dipól (anténa) se připojuje na vstup zesilovače, čili ani na něm nemůže být žádné napájecí napětí. Napájení se přivádí na výstup zesilovače, možná jste označení jeho vývodů snad přehlédl, nebo v popisu přehodil. Na dipólu, ale obecně na každém typu antény, by bylo možné naměřit vf napětí přijatého signálu v mikrovoltech. Čili byste ho rukou nedokázal registrovat, ale ani změřit, třeba Avometem. To co cítíte, je pravděpodobně rozdíl napětí zemí ze síťového napětí 230 V 50 Hz na zemi televizoru/zdroje napáječe pro anténu a případně uzemněné antény na jiný potenciál. Ani celých napájecích stejnosměrných 12 V byste rukou neregistroval.

Ale konec primitivní osvěty. Chybu jste snad našel, kabel dokážete vyměnit, ale teorii antén, zesilovačů a jejich napájení asi vzdejte.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #86 kdy: 31. 07. 2017, 22:08:06 »
S těmi 12 V je to podobné asi jako u auta. Zkuste si šáhnout na kontakty/svorky autobaterie, nebo i klidně jakéhokoliv jiného zdroje a co se stane???
No třepaní z USA filmů to určitě nebude...  8)


klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #87 kdy: 01. 08. 2017, 11:31:24 »
:D No jo, zkus prdnout jeden konec na fázi do zásuvky a druhej na futro a asi zjistíš, že máš ve futrech 240V.  :D

Tak samozřejmě že ne, futro použiješ jen jako kostru(i když v tomhle případě bys asi nenaměřil nic, barva nevodí ;)  Myslel jsem si že napětí jde přes zesilovač až nahoru do antény, protože anténa mě znatelně štípala(colorka ani tak ne, ale třeba síto když jsem chytl za dipoly tak to štípalo znatelně) Z toho jsem špatně usoudil že tam je 12V, teď už tedy vím, že napětí končí na vstupu zesilovače, přiznávám samozřejmě chybu, ale zase jsem se něco dozvěděl.


klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #88 kdy: 01. 08. 2017, 11:50:32 »
.... Proč by nemělo být napětí na dipolu antény? Dokud tam bylo, tak to bylo cítit i na ruce, štípnutí 12V. Vašemu údivu nerozumím. Bez napětí na zesilovači mít signál bohužel nebudu.

Nicméně jsem ze zesilovače odpájel zadní krabičku a nechal proměřit odpory na členech. Vše se zdá být v pořádku takže vážně nevím..

edit. Nevím přesně jestli se dipolu na colorce říká i té první dvojici, co je pod proudem. Tu jsem měl samozřejmě na mysli, což si myslím že jste z toho usoudil, když tak se rád nechám poučit zdá ta první dvojice se jmenuje jinak, jestli dipol nebo zářič nebo jinak. Takže za tohle se případně omlouvám.
Zkuste se podívat na technický nákres dipólu. Je to většinou smyčka z duralu, čili zkrat na pár desítkách cm vodivého materiálu. Colorka má sice jiný typ dipólu/zářiče, ale opět na něm nenaměříte žádné napětí. Dipól (anténa) se připojuje na vstup zesilovače, čili ani na něm nemůže být žádné napájecí napětí. Napájení se přivádí na výstup zesilovače, možná jste označení jeho vývodů snad přehlédl, nebo v popisu přehodil. Na dipólu, ale obecně na každém typu antény, by bylo možné naměřit vf napětí přijatého signálu v mikrovoltech. Čili byste ho rukou nedokázal registrovat, ale ani změřit, třeba Avometem. To co cítíte, je pravděpodobně rozdíl napětí zemí ze síťového napětí 230 V 50 Hz na zemi televizoru/zdroje napáječe pro anténu a případně uzemněné antény na jiný potenciál. Ani celých napájecích stejnosměrných 12 V byste rukou neregistroval.

Ale konec primitivní osvěty. Chybu jste snad našel, kabel dokážete vyměnit, ale teorii antén, zesilovačů a jejich napájení asi vzdejte.  ;)

Ano máte pravdu, vstup a výstup jsem přehodil. Děkuji za vysvětlení toho co cítím při dotyku rukou. Colorka ani tak ne, ale síto to mě štípalo opravdu znatelně, proto jsem si myslel že 12V sahá až tam. Elektromagnetické vlnění z vysílače dopadá na anténu jako signál, jde dál do vstupu do zesilovače a na výstupu ze zesilovače kde je nějakým způsobem zpracován se přivádí proud aby se signál zesílil, jinak by to působilo celé jako silný útlumový článek kdyby to nebylo pod napětím. Tak nějak to chápu jako laik. Děkuji za vysvětlení, něco jsem si z toho vzal, takže díky.


klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesilovač do anténní krabičky?
« Odpověď #89 kdy: 01. 08. 2017, 12:53:54 »
Ještě dotaz, zaujal mě příspěvek pana Jana Bajgera nahoře ohledně životnosti zesilovačů v krabičce a pod střechou na koaxu, který musí být ale umístěn co nejblíže anténě. Jistě ten na koaxu vydrží dlouhá léta. Ale co ten třeba co mám já -  http://www.t-cz.com/antenni-predzesilovac-uhf-26db-_d7114.html. Jak dlouho asi může vydržet, respektive tranzistory použité v něm, pokud se používá v běžné atmosféře naší zeměpisné polohy, a nemá žádné výkyvy v napájecím napětí nad 14V, tedy na jeho výstupu. Zesilovač má zadní krabičku která není vzduchotěsně uzavřena. Škodí mu víc zkondenzovaná vlhkost při změně teplot nebo velká teplota jako třeba dnes? A jak často anténáři používají tento zesilovač při svých instalacích? Jsou to spíše výjimky nebo běžně? Soused mění zesilovač ve svém polském sítu každý rok, někdy i dříve. Ještě před 10 lety mu ale vydržel i 2-3 roky.
« Poslední změna: 01. 08. 2017, 13:05:47 od klimis87 »