Autor Téma: mux 4 ostrava  (Přečteno 139357 krát)

Petr S

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #90 kdy: 12. 10. 2012, 12:42:22 »
Ano mám tu samou zkušenost. V OV.Porubě ul.Francouzská jsem do včerejšího dne chytal mux4 na pokojiovou antenu vystrčenou na parapetu okna.Teď na tuto samou antenu,ani ťuk a to s ní točím do různých směrů. Na STA nám jede MUX1,2,3, čekal jsem právě na okamžik zprovoznění Lanové,že se signál oživí, ale bohužel ani STA to nebere.(zřejmě bude nutný zásah anténářské firmy).Škoda těšil jsem se, že si polepšíme,ale je to spíše naopak. Ze zdejších komentářů cítím,že je pravděpodobně vysílač v definitivním režimu a jede tedy na plný výkon, takže úprava STA nás stejně asi nemine.

Edit: Ještě se v této souvislosti zeptám, zda-li mi můžete někdo doporučit spolehlivou firmu na úpravu STA. Nejlépe se sídlem v Ostravě.
Děkuji.
« Poslední změna: 12. 10. 2012, 14:02:16 od Petr S »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #91 kdy: 12. 10. 2012, 14:41:29 »
Nemůžeme všichni očekávat, že po zprovoznění nového vysílače muxu 4 bude v Ostravě a okolí signál všude OK. Nedá se nic dělat, vysílá se s výkonem pouze něco málo přes 6 kW, navíc na vysokém kanále K63, tudíž stanovisko DB: ...s vyzářeným výkonem 6,309 kW zabezpečuje kvalitní pokrytí signálem multiplexu 4 celé Ostravsko – karvinské aglomerace... je opět jedno z naivních přání páně Pařízka a spol. Fyzikální principy šíření elektromagnetických vln se prostě oblafnout nedají. Kdyby to bylo takto jednoduché, pak by vůbec nemusel existovat silný, 100 kW vysílač v Hošťálkovicích v SFN s Hladnovem (10 kW). Navíc pokrytí Ostravy a okolí jistí i další vysílač v SFN s ostravskými na Lysé hoře (25 kW). Čili sítě 1+2 šíří tři silné vysílače ČRa, síť 3 dva vysílače, a přesto se mohou najít "hluchá" místa. Představa, že jeden jediný vysílač muxu 4 umístěný takříkající uprostřed Ostravy s nízkým výkonem pokryje kvalitním signálem celý Ostravsko-karvinský region... Tak to může očekávat jedině velmi snový jedinec ;)

Mimochodem - vypáčit z DB odpověď, jak to bude s plánovaným vysílačem na Velkém Javorníku, jehož zprovoznění by Ostravě a okolí mohlo hodně pomoci, je asi nad lidské síly. Bude-nebude, kdy? Nikdo neví, a nebo ví...?


Aksa

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #92 kdy: 12. 10. 2012, 15:06:30 »
V Jablunkově - Radvanově  MUX 4 kupodivu jede bez problému na pl síto. Na tyto dvě antény chytám vše co je v okolí možné tzn. 2 Sk muxy 2pl muxy a 4 cz muxy cca 40 programů.


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #93 kdy: 12. 10. 2012, 18:22:43 »
Nemůžeme všichni očekávat, že po zprovoznění nového vysílače muxu 4 bude v Ostravě a okolí signál všude OK. Nedá se nic dělat, vysílá se s výkonem pouze něco málo přes 6 kW, navíc na vysokém kanále K63, tudíž stanovisko DB: ...s vyzářeným výkonem 6,309 kW zabezpečuje kvalitní pokrytí signálem multiplexu 4 celé Ostravsko – karvinské aglomerace... je opět jedno z naivních přání páně Pařízka a spol. Fyzikální principy šíření elektromagnetických vln se prostě oblafnout nedají. Kdyby to bylo takto jednoduché, pak by vůbec nemusel existovat silný, 100 kW vysílač v Hošťálkovicích v SFN s Hladnovem (10 kW). Navíc pokrytí Ostravy a okolí jistí i další vysílač v SFN s ostravskými na Lysé hoře (25 kW). Čili sítě 1+2 šíří tři silné vysílače ČRa, síť 3 dva vysílače, a přesto se mohou najít "hluchá" místa. Představa, že jeden jediný vysílač muxu 4 umístěný takříkající uprostřed Ostravy s nízkým výkonem pokryje kvalitním signálem celý Ostravsko-karvinský region... Tak to může očekávat jedině velmi snový jedinec ;)


Nechci se zastávat provozovatele Muxu4, ale má z velké části pravdu. Samozřejmě, že poloha vysílače Hošťálkovice pro ostravskou oblast je poněkud příznivější, ale i kóta na Hladnově je velmi dobrá. Dle mých praktických měření, pro DVB-T výkon 10kW bez problémů zajistí pokrytí v okruhu 60 km i více a ani náhodou nejsou zapotřebí prasácké výkony 100kW (ty jsou třeba např. v Polsku pro pokrývání území s okruhem 100km a více). Samozřejmě, pokud je anténní systém optimálně navržen a proveden, o čemž víme prd (leč i ČRa má ve svých vyzařovácích pěkné "díry"). SFN síť Muxů 1,2,3  Hošťálkovice-Hladnov je totální paskvil nemající žádné opodstatnění,nikdo jej nepotřebuje a jeho činnost je zejména u Muxu2/K37 špatná až mizerná a kontraproduktivní (to potvrdí každý,kdo má řádný měřák, jak vypadal Mux2, když byl Hladnov nedávno vypnut).


ilja2001

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #94 kdy: 12. 10. 2012, 19:06:16 »
Tak jsem udělal ještě zoufalý pokus, vylezl na střechu a pootočil anténu o těch cca 7 stupňů z původního směru na 1.máje a namířil to na Lanovou, ale signál nikde.
Připadá mi, jako by byla ve vysílacím diagramu z Lanové díra JV směrem. Jinak se nedovedu vysvětlit včerejší ztrátu signálu Muxu4.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jarda M.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #95 kdy: 12. 10. 2012, 20:51:20 »
Taky hodně záleží na anténě. Já mám na střeše, směr Ostrava starou anténu po rodičích, ani nevím jestli má nějaký zesilovač-šroubky jsou rezavé, tak jsem rád, že drží pohromadě. Mux 1-3 na ní hraje naplno, ale mux4 nic. Dnes jsem zkoušel ladit u bráchy-bydlí vedle mě. V létě jsem mu na střechu montoval novou colorku. Signál na mux 4 má 100/78. Předtím bez signálu. Tak asi tak... :)
DVBT/T2
CZ- MUX21-k.26, MUX22-k.28, MUX23-k.31, MUX24-k.45
PL- MUX1-k.43, MUX2-k.23, MUX3-k.41, Test TVP-k.24
SK- MUX2-k.46
DAB
CZ-k.7B  MUX Teleko/Lysá Hora, k.12D MUX Čro/Hošťálkovice
PL-k.5B  MUX Radia Bielsko, k.11A MUX PR (Katowice)/Wisła
DVB-S
ČT Karta, Prima karta


MarioF87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 56
    • Zobrazit profil
    • Asterixův blog číslo 1
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #96 kdy: 12. 10. 2012, 22:23:13 »
Hurá, tak já jsem asi jedním z mála, komu to naopak předtím nejelo a teď to jede, heč  :)

PSČ 742 47, RD, anténa na střeše. Konečně mi jede všechno. Už jsem pomalu věřil serveru digizone, který v článku http://www.digizone.cz/clanky/nenaladite-multiplex-4-muze-za-to-i-spatna-koncepce-teto-site/ uvedl, cituji "Mnoho diváků si neuvědomuje, že v naprosté většině případů je pro příjem multiplexu 4 nutná další anténa". Zdejším vtipálkům budu tak ještě někdy věřit! Ještě že jsem počkal a neinvestoval do druhé antény. Jestli s tím teď už fakt nebudou hýbat, tak mám vystaráno.


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #97 kdy: 13. 10. 2012, 08:44:04 »
Bez měření není vědění.
Takže budu střílet od boku a napadlo mne, že by nebylo od věci sepsat body uvádějící možnosti problémů na straně příjmu. Prosím, připisujte další, jak vás napadnou.

  • Znova naladit kanál s multiplexem, který po úpravách na vysílači přestal fungovat.
  • Zkontrolovat, zda není v přijímací anténě předzesilovač. Mohl by být přebuzen.
  • Náhražková aktivní anténa (proutek apod.) může být také přebuzena.
  • Pokud se někdo pokouší o příjem "na kus drátu", zkusit jiné umístění a nebránit se ani skutečné anténě.
  • Pokud přijímáte přes STA, měl by na ni kouknout fachman. Tam těch důvodů proč to nejde může být celá řada.

Prosím o další nápady a to výhradně na straně příjmu. Snad to někomu pomůže. No a pokud selže všechno, zavolat někoho s měřákem. Někdy bývá lepší tím rovnou začít. Děkuji všem ochotným poradcům předem.
Planar IT-15T2.


pista150 pista150

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 146
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #98 kdy: 13. 10. 2012, 20:07:35 »
Na kopci to na Kysuciach  ide 63 k rovnako,ako pred zmenou lokality(hrá na hrane).Hladov 32k+39k tu signál bol,ale nedal sa naskenovať rušili ho malé PL vysielače.


steven57

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #99 kdy: 13. 10. 2012, 20:20:47 »
Suchdol nad Odrou předtím nic, teď to jede.


Zdenek Jurcik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #100 kdy: 13. 10. 2012, 22:39:50 »
Písek u Jablunkova (východní špice republiky - Polsko i Slovensko za rohem) - X-color na střeše se zesilovačem předtím nic, teď jede.


krpik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #101 kdy: 14. 10. 2012, 10:02:54 »
jsem asi 5 km od vysilače . Antena natočena na hladnov ten mi jede 90% ale 63 kanal ani tuk musim asi zavolat antenáře


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #102 kdy: 14. 10. 2012, 14:44:19 »
Nemůžeme všichni očekávat, že po zprovoznění nového vysílače muxu 4 bude v Ostravě a okolí signál všude OK. Nedá se nic dělat, vysílá se s výkonem pouze něco málo přes 6 kW, navíc na vysokém kanále K63, tudíž stanovisko DB: ...s vyzářeným výkonem 6,309 kW zabezpečuje kvalitní pokrytí signálem multiplexu 4 celé Ostravsko – karvinské aglomerace... je opět jedno z naivních přání páně Pařízka a spol. Fyzikální principy šíření elektromagnetických vln se prostě oblafnout nedají. Kdyby to bylo takto jednoduché, pak by vůbec nemusel existovat silný, 100 kW vysílač v Hošťálkovicích v SFN s Hladnovem (10 kW). Navíc pokrytí Ostravy a okolí jistí i další vysílač v SFN s ostravskými na Lysé hoře (25 kW). Čili sítě 1+2 šíří tři silné vysílače ČRa, síť 3 dva vysílače, a přesto se mohou najít "hluchá" místa. Představa, že jeden jediný vysílač muxu 4 umístěný takříkající uprostřed Ostravy s nízkým výkonem pokryje kvalitním signálem celý Ostravsko-karvinský region... Tak to může očekávat jedině velmi snový jedinec ;)

Mimochodem - vypáčit z DB odpověď, jak to bude s plánovaným vysílačem na Velkém Javorníku, jehož zprovoznění by Ostravě a okolí mohlo hodně pomoci, je asi nad lidské síly. Bude-nebude, kdy? Nikdo neví, a nebo ví...?

No fyzikální principy šíření elmg. vln ani nikdo oblafnout snad nechce a nemůže, ale je přinejmenším k zamyšlení, že ačkoliv je z vysílané kóty "přímý výhled" na jih až JZ celé Ostravy, tak třeba zrovna na sídlišti Bělský les je úroveň signálu K63 o dost nižší než z bývalého stanoviště na 1.máje, které bylo navíc o mnoho slabší, co se týkalo vyzářeného výkonu. To skoro vypadá, že na Lanové není všesměrový anténní systém, který začali montovat na vysílače po všeobecné kritice, ale zase jenom nějaké 1-2 rakvičky, natočené na západ a na východ. Přitom příjem ze sousedního Hladnova je na B. lese bez potíží.


Libor Seznam

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #103 kdy: 14. 10. 2012, 17:04:34 »
Ostrava-Pískové doly - z 1.máje obraz super a z Lanové ani ťuk. Muxy z Hladnova signal OK.


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mux 4 ostrava
« Odpověď #104 kdy: 14. 10. 2012, 17:24:55 »
Ostrava-Pískové doly - z 1.máje obraz super a z Lanové ani ťuk. Muxy z Hladnova signal OK.

Nepíšeš,jestli máš individuální anténu (a kam natočenou) nebo společnou. Jak můžeš vědět,že Muxy z Hladnova OK, když Hošťálkovice jsou na Pískových dolech cca 10x silnější než Hladnov?? Tzn. že i když bys anténu nasměroval na Hladnov, stejně bude brát Hošťály, jen je poněkud zhoršíš, ale to ty bez měřáku neuvidíš. Zkoušels znovu naladit TV na K63???