Autor Téma: MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?  (Přečteno 65233 krát)

Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #90 kdy: 06. 07. 2012, 18:12:03 »
Tedy, můj rezultát je, že signálu je hafo, i mimo Prahu, ale je potřeba ho umět přijmout.
To, že signálu je na jednom místě dost, ještě neznamená, že to poběží jinde. Když si procházím fórum, tak zatím je třeba velká mizérie v oblasti Prahy 5 (Barrandov, Smíchov, Stodůlky). Zajímavé je, že na konci minulého týdne už jsem bezproblémový příjem měl, po další rekonfiguraci zase nic. Buď jim to do určitých směrů nevyzařuje, nebo je chyba v konfiguraci sítě. V mém případě je anténa malé síto směrované na Žižkov (=Olšanská), v ní bych problém neviděl. Navíc to šlo do změny naprosto korektně, bez výpadků.
takže příště spíš vyrazím do Ořechu ;)
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Fanda Bukovjan

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #91 kdy: 06. 07. 2012, 18:34:34 »
Lokalita Smíchov signál na golden-media pozemní box 8060 hd síla 59% kvalita 96 ,tzn. jak v květnu .Anténa log 2845 vertikálně....Zkoušel jsem i za oknem na malou magnetku a všechny 4 programy v pohodě bez výpadků...


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #92 kdy: 06. 07. 2012, 18:47:17 »
Tedy, můj rezultát je, že signálu je hafo, i mimo Prahu, ale je potřeba ho umět přijmout.
To, že signálu je na jednom místě dost, ještě neznamená, že to poběží jinde. Když si procházím fórum, tak zatím je třeba velká mizérie v oblasti Prahy 5 (Barrandov, Smíchov, Stodůlky). Zajímavé je, že na konci minulého týdne už jsem bezproblémový příjem měl, po další rekonfiguraci zase nic. Buď jim to do určitých směrů nevyzařuje, nebo je chyba v konfiguraci sítě. V mém případě je anténa malé síto směrované na Žižkov (=Olšanská), v ní bych problém neviděl. Navíc to šlo do změny naprosto korektně, bez výpadků.
jinak, to Combo DAB+/DAB/DVB-T/FM zrovna citlivostí neoplývá a Color Spektra je fest náchylná na směrovost...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #93 kdy: 06. 07. 2012, 19:52:31 »
jinak, to Combo DAB+/DAB/DVB-T/FM zrovna citlivostí neoplývá a Color Spektra je fest náchylná na směrovost...
Pokud jsou problémy se SFN, tak ta směrová anténa může hodně ovlivnit - v podstatě odstíní druhý vysílač v síti. Chtělo by to i něco míň směrového.
« Poslední změna: 06. 07. 2012, 19:55:00 od Jan Novák »


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #94 kdy: 06. 07. 2012, 21:36:48 »
jinak, to Combo DAB+/DAB/DVB-T/FM zrovna citlivostí neoplývá a Color Spektra je fest náchylná na směrovost...
Pokud jsou problémy se SFN, tak ta směrová anténa může hodně ovlivnit - v podstatě odstíní druhý vysílač v síti. Chtělo by to i něco míň směrového.
ano, souhlasím, ale problém se SFN nemám šanci nijak zjistit, protože nemám měřák. Ale podle mě, laicky, tam nějaká nesynchronizace stále je. Jde o to, že by se někdo z DZ říct panu Pařízkovi, ať se pozeptá techniků od O2, jakým způsobem řeší synchronizaci vysílačů v pražské SFN, jakou používá technologii k synchronizaci. Podle mě by to mohla být zajímavá odpověď...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Nikoloki

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #95 kdy: 07. 07. 2012, 06:33:11 »
Jak funguje SFN?
... V noci jsem v klidu koukal na golf na ČT4 HD s dobrým příjmem, zatímco ráno zase ani ťuk na žádném programu z MUXu 4. ...
A jako vždycky v květnu škrtil Červenku v noci šlo, dneska ráno nejde …


hrazny palyza

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #96 kdy: 07. 07. 2012, 07:24:31 »
Jak funguje SFN?
... V noci jsem v klidu koukal na golf na ČT4 HD s dobrým příjmem, zatímco ráno zase ani ťuk na žádném programu z MUXu 4. ...
A jako vždycky v květnu škrtil Červenku v noci šlo, dneska ráno nejde …
MUX4, dnes 7:22, ČT4 HD i ostatní programy zcela v pořádku! (Praha)


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #97 kdy: 07. 07. 2012, 21:04:42 »
Přidám pár svých postřehů. Sice nebydlím v Praze a proto nemohu hodnotit příjem "před a po", ale pokusím se popsat svůj náhled na věc. Pokud někomu před "restartem" MPX4 vše hrálo v pohodě a nyní má problémy, není nic jednoduššího, než si pozvat anténáře s patřičným měřícím vybavením, které je schopno změřit současné hodnoty parametrů, nutných pro bezchybný příjem MPX4 a vyslechnout si jeho resumé. Neříkejte, že v Praze nejsou odborné anténářské firmy, které si nechtějí vydělat peníze na zakázkách, zvláště v létě, v období dovolených, kdy je každý "kšeftík" dobrý!! Je nutno vzít v potaz to, že Olšanská ul. vysílala v H polarizaci do definitívního AS, který byl před pár dny zaměněn za PROVIZORNÍ VERTIKÁLNÍ AS, který byl narychlo (do instalace nového definitívního VERTIKÁLNÍHO AS), přebudován z původních horizontálních AJ Kathrein, které byly instalovány do V polarizace. Zajeďte si někdo provizorní AS do Olšanské ul. vyfotit nebo prohlídnout a pak si zjistěte patřičné vyzařovací hodnoty v H-plane a E-plane, při instalavci pro H pol. a poté si  porovnejte , jak budou obě roviny (H a E) vypadat ve V polarizaci! Možná příjdete na zajímavé rozuzlení a mnohé pochopíte! Co se týče Olšanské ul., doporučuji s finálními názory na kvalitu příjmu nebo "nepříjmu", vyčkat až do instalace definitívního vertikálního AS!!!!

Dále je zde použita SFN ze tří TXů, oproti situaci, kdy se před restartem MPX4 vysílalo pouze z TXu Olšanská. I tato nová situace může u neodborně instalovaných přijímacích antén způsobovat potíže při příjmu. Mnoho diskutujících, zde popisuje, že MPX přijímá na pokojové antény (mnohdy s naprosto nevyhovujícím interním zesilovačem se ziskem "až 40dB), případně na antény nahrážkové, jako jsou různé proutky z drátů apod.
Vzpomeňte na situaci z října 2008, kdy byla v Praze spuštěna SFN Žižkov - Cukrák s MPX1+2 s výkony 32 a 100kW. Jaké tehdy byly problémy oproti stavu, kdy se vysílalo ze Žižkova a Cukráku na K25 výkony v řádech jednotek kW. Jaký tehdy vznikl na netu "povyk" ohledně změněné přijmové situace v praze a okolí. Podle mě se jen tato situace opakuje nyní s MPX4.

V čem je tak nesrozumitelný název tématu?

Přeci jsem jasně napsal, že tam to téma je spíše anketa a ne místo pro nějaké rozsáhlé analýzy.

Jinak tedy člověku jde MUX bez problémů, pak přijde pan Pařízek, řekne "zlepším podmínky příjímaní multiplexu" a člověk aby si zval odborníky, nasypal mu peníze, odborník složitě chytí nějaké fragmenty signálu, odborník pak řekne, že potřebujete anténu za tolik a tolik peněz, aby pak ze 14 dní Pařízek řekl, že tam byla nějaká "drobná chyba", načež je MUX opět přijímatelný na kus šlahounu, jako byl dříve?

Jako tedy z principu, pokud někdo deleguje zlepšení příjmových podmínek a přitom dojde k jejich naprostému zhoršení, tak to skutečně pokládám jen za chybu provozovatele a skutečně nevím, proč se mu nějak přizpůsobovat...
« Poslední změna: 07. 07. 2012, 22:15:25 od blueflash . »


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #98 kdy: 08. 07. 2012, 09:14:51 »

Ještě tedy dodám, že když zkouším šmejdit na 818 MHz / K64 s DVB Viewerem, tak se mi tedy nějaký náznak signálu objeví. Bohužel ale nějak nevím, co říkají ty indikátory. Pokud někdo (stručně) poradí....


hrosik58

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #99 kdy: 08. 07. 2012, 13:16:25 »
Jsem amater, jen bych se chtěl zeptat:
Dříve vysílal MUX4 ze stejných vysílačů jako nyní nový?
Pokud ano, jak je možné, že jsem dříve HD programy chytal naprosto v poho, nyní 0.Bydlím ve Strašnicích, nevím ale zda jsem chytal UTB nebo Ládví (přikláním s k Ládví) - vysílá pls Ládví nyní?
Díky za info.

Ne že bych to potřeboval, mám skylink s HD, včetně sportovních programů v HD....


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #100 kdy: 08. 07. 2012, 16:05:54 »
Dříve vysílal MUX4 ze stejných vysílačů jako nyní nový?
Pokud ano, jak je možné, že jsem dříve HD programy chytal naprosto v poho, nyní 0.Bydlím ve Strašnicích, nevím ale zda jsem chytal UTB nebo Ládví (přikláním s k Ládví) - vysílá pls Ládví nyní?
Ne. Maximálně MUX 4 vysílal z ÚTB, Novodvorské, Václavské a Ládví. Nyni z ÚTB, ale s opačnou polarizací, Novodvorské a nově z V. Popovic. Nepíšete nic o přijímači. Je totiž možné, že si pamatuje staré naladění a nové tedy ignoruje. Bylo by vhodné z paměti naladění MUXu 4 smazat a proladit vše znovu.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Ivo Harvánek Oviradio.cz

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
    • Oviradio.cz. O rádiu každý den.
    • E-mail
Olšanská - aktuální foto vysílače
« Odpověď #101 kdy: 08. 07. 2012, 16:09:29 »
Zde je porovnání původního horizontálního a současného kvazivertikálního anténního systému DVB-T na ÚTB v Olšanské:
http://oviradio.ic.cz/multiplex4/
« Poslední změna: 09. 12. 2012, 19:20:17 od Ovi »
Oviradio.cz. O rádiu každý den.
www.oviradio.cz


mifial

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Anténa kolmo k Žižkovu
« Odpověď #102 kdy: 08. 07. 2012, 23:38:20 »
Dobrý podvečer - mám jen drobný poznatek, který může někomu fungovat taky. Na baráku mám starou antému YAGI (Colorka), tipuju že pamatuje tak rok 1980-1985. Bydlím na východním cípu Prahy v Újezdě nad Lesy (směr Úvaly, Český Brod, Kolín). Tedy Žižkov mám v zásadě ideálně na západ, přímá viditelnost. Olšanská je tedy ode mě stejným směrem jako Žižkov. Při nasměrování antény na Žižkov mám problém se sílou signálu na kanálu  64, který je cca na 40%, občas kostičkuje. Kanál 53,41 a 59 v zásadě maximum. Teď o víkendu jsem antému vzal a (předpokládal jsme že omylem, že to nebude fungovat) otočil jí na jih, tedy kolmo k Žižkovu, protože jsem chtěl zkusit a naladit 64. kanál z Popovic. Výsledek je pro mě zděšením, vše má skoro 100% signál (aniž bych od toho Žižkova proladil TV) , za celý víkend jsem nezaznamenal jediné zakostičkování. Uvidím, co to bude dělat při změně počasí, ale zatím mi tohle hlava nebere... Ale TV jede a to je hlavní...



Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #103 kdy: 09. 07. 2012, 08:31:10 »
Tak hlásím změna stavu. Modřany jsou dostupné pro MUX4.
Přes víkend jsem si přivezl novou Plazmu a rozhodl se sundat anténu ze střechy, hodil jsem ji jen na podlahu půdy (chystal jsem se lovit signál) přibližně směrem na Novodvorskou a světe div se síla 60 a kvalita 95 ...
Takže jsem poprvé uviděl kvalitní HD obraz terestricky. 
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


srub

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #104 kdy: 09. 07. 2012, 20:43:16 »
Dobrý den!
Příspěvek k příjmu MUX4 v Praze:
Lokalita:   Praha-Strašnice, 2,6km od vysílače Olšanská
Anténa:    za oknem, 6ti prvková
TV:          Sharp LE-32LE320E
Měřeno settopboxem Comag SL65T:
Při horizontální polarizaci: síla/kvalita signálu 87/95%, obraz HD občasné vteřinové výpadky nebo zakostičkování
Při vertikální polarizaci:     síla/kvalita signálu 97/55%, obraz HD skvělý, bez výpadků
Horizontální nebo vertikální polarizací myslím postavení antény.
Může, prosím, někdo vysvětlit, proč je při správné polarizaci kvalita signálu o 40% horší a přitom je obraz OK?
Ostatní MUXy jsou síla/kvalita 100/97%.