Autor Téma: STB s MPEG-4 s citlivým tunerem  (Přečteno 44137 krát)

Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #15 kdy: 26. 06. 2012, 21:13:04 »
Aniz bych vas chtel urazit jako to delate vy a reagoval na neco co je "pod moji rozlisovaci schopnost" a vy jste tak znaly v rozdílech zpracovani a prenosu digitalniho aspojiteho signalu, proc tu vykladate o analogove minulosti a bombe se shitem? I když si myslite, ze jste odborník, evidentne vam chybí zbytek vzdelani protoze odpovidate na neco na co se nikdo neptal. Abych vas neprudil citlivosti neboli "prezitkem", ktery jak to tak vypada u digitalu neuznavate (coz je skoda protoze to vasi odbornost ponekud snizuje na prodavace v elektru), ja se tedy zeptam detailneji na neco na co jste vlastne odpovedel. Ceho z analogu se podle vas lide stale neumi zbavit?
Já zas nejsem tak chytlavej, abych se nechal vytočit levnými narážkami. K dotazu v poslední větě - kdybych to uměl pochopitelně vysvětlit, budu učit. Ale to já neumím. Nebo by to zabralo několik stran a to neudělám, od toho jsou tu jiní.
Tak opáčím otázkou. Pokud jsi obvodář (jen ten má v odborném textu oprávnění použít "digitální signál") pak mi rozumíš, ne? To ale není zábava podle mého gusta. Času je tak málo... A pokud mi nerozumíš, pak čti a řiď se neověřenými názory na jednotlivé kusy a typy. Je to tvoje volba.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #16 kdy: 27. 06. 2012, 01:37:41 »
Já zas nejsem tak chytlavej, abych se nechal vytočit levnými narážkami. K dotazu v poslední větě - kdybych to uměl pochopitelně vysvětlit, budu učit. Ale to já neumím. Nebo by to zabralo několik stran a to neudělám, od toho jsou tu jiní.
Tak opáčím otázkou. Pokud jsi obvodář (jen ten má v odborném textu oprávnění použít "digitální signál") pak mi rozumíš, ne? To ale není zábava podle mého gusta. Času je tak málo... A pokud mi nerozumíš, pak čti a řiď se neověřenými názory na jednotlivé kusy a typy. Je to tvoje volba.

No obvodar nejsem a je fakt, ze nas jeste ucili "diskretni signal", jde-li o pojmy, kazdopadne o to tu nebezi, puvodni zamer byl posbirat par tipu na pristroje, recenze, na zaklade cehoz by se dalo neco vybrat. Jiste chapete, ze neni zrovna vzdycky nutne zeslozitovat antenni system, pokud existuje zdanlive jednoduche reseni vymeny jednoho prvku. A citlivost je parametr pristroju zpracovavajicich jakykoli signal. Nikdo se netazal na zadne procenta bargrafu, ale na to, s jakym pristrojem je zkusenostmi dosahovano stabilnejsich vysledku. To ze nekdo deklaruje nejake cislo v manualu rika "prd" o tom, jaky je pristroj ve skutecnosti, s ohledem na "rychlojehlou" site obvody, volne konektory apod. cili, rozhodne neni pravda, jak tu nekdo psal, ze "dnesni pristroje jsou prakticky stejne".


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #17 kdy: 27. 06. 2012, 09:15:56 »
Oklikou se dostáváme k jádru pudla.
Jiste chapete, ze neni zrovna vzdycky nutne zeslozitovat antenni system, pokud existuje zdanlive jednoduche reseni vymeny jednoho prvku.
Nechápu. Mě zase učili, poznat problém a řešit jeho příčinu, ne následek. STB je v tomto systému následek, příčinou je anténa.
A citlivost je parametr pristroju zpracovavajicich jakykoli signal. Nikdo se netazal na zadne procenta bargrafu, ale na to, s jakym pristrojem je zkusenostmi dosahovano stabilnejsich vysledku.
Praktický dopad je minimální, v plném významu toho slova. Protože STB je v principu datové zařízení a ne signálové, je neefektivní se dlouze zabývat jeho signálovou částí, když podstatně významnější jsou změny datové části.
To ze nekdo deklaruje nejake cislo v manualu rika "prd" o tom, jaky je pristroj ve skutecnosti, s ohledem na "rychlojehlou" site obvody, volne konektory apod. cili, rozhodne neni pravda, jak tu nekdo psal, ze "dnesni pristroje jsou prakticky stejne".
Ať se ti to líbí nebo ne, dnešní přístroje jsou skutečně velmi podobné (kvůli čipům, které vyrábí asi 3 výrobci pro celý svět a hodně se navzájem hlídají). Hledat rozdíly za každou cenu tě jen odvrací od vylepšení antény.

Takže má zkušenost: divák/uživatel má v moci zlepšit nebo zhoršit výkon svého systému v úrovni okolo 90 % a to anténou a její optimalizací pro konkrétní podmínky příjmu. Jejich naprostá rozdílnost vylučuje použití obecných pravidel (typu lepší/horší přijímač). Těžko nacházím obdobu v jiných činnostech - kolik toho například uživatelsky změníš u svého auta; jednotky procent, možná? Proto tvrdím, že věnovat se pečlivě zbylým 10% je "ztráta času". Hlavně tvého.


ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #18 kdy: 28. 06. 2012, 09:38:56 »
STB je v tomto systému následek, příčinou je anténa.
To není pravda. Pokud vam X zarizeni v 1 miste pul roku jede bez problemu a 1 nove zarizeni proste ne. Neni to antenou.
Praktický dopad je minimální, v plném významu toho slova. Protože STB je v principu datové zařízení a ne signálové, je neefektivní se dlouze zabývat jeho signálovou částí, když podstatně významnější jsou změny datové části.
Opet se neda souhlasit. Zalezi jakou minimalni uroven signalu STB potrebuje, aby s nim vubec bylo schopno neco delat.

Ať se ti to líbí nebo ne, dnešní přístroje jsou skutečně velmi podobné (kvůli čipům, které vyrábí asi 3 výrobci pro celý svět a hodně se navzájem hlídají). Hledat rozdíly za každou cenu tě jen odvrací od vylepšení antény.
Sice se pouzivaji prakticky 2 druhy cipu a o neco vic druhu firmware, ale zalezi na cele konstrukci STB a na tom "jak vstupni signal degraduje predtim nez se vůbec dostane do mista, kde jej zacne zpracovavat" At uz se jedna o material plosneho spoje, sirku jednotlivych spojů, pouzite prvky na desce ci konstrukci a zapájení vstupních konektorů.
Ale mate pravdu v tom ze mi jde o to abych nemusel menit antenni system.

Těžko nacházím obdobu v jiných činnostech - kolik toho například uživatelsky změníš u svého auta; jednotky procent, možná? Proto tvrdím, že věnovat se pečlivě zbylým 10% je "ztráta času". Hlavně tvého.
Vidim mnoho prikladu analogie. Schopnost DVD ROM cist poskrabane disky, rychlost zapisu na USB flash, obnovovaci doba LCD monitoru, pokud bychom chteli zustat u TV automaticke formatovani obrazu... a dalsi. Vsichni vyrobci udavaji stejen parametry, ale skutecnost je uplne jina.
Pro me je vetsi ztrata casu zkouset anteny a zesilovace a slucovace a lozit ve 2 lidech na strechu abych to testoval.

Ale to je na jinou diskusi. Rad bych se vratil k puvodniu tematu. Dekuji


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #19 kdy: 28. 06. 2012, 10:36:50 »
Trváš si na svém, máš na to právo. Já ti názor dal. Zbývá snad dodat, že pro svůj mám skutečně rozsáhlou zkušenost na dostatečném vzorku a závěry jsou na statisticky významné hladině.

Já to pochopil. Ty jsi se nechtěl zeptat, aby ses něco dozvěděl. Chceš se utvrdit ve svých teoretických předpokladech. Jen si dovolím poznamenat, že tvé nesouhlasy s mými argumenty jsou nesprávné. Všechny a jeden každý. Vyjma posledního odstavce, to jsou příklady a dohady bez nutnosti průkazu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #20 kdy: 28. 06. 2012, 11:12:06 »
Trváš si na svém, máš na to právo. Já ti názor dal. Zbývá snad dodat, že pro svůj mám skutečně rozsáhlou zkušenost na dostatečném vzorku a závěry jsou na statisticky významné hladině.

Já to pochopil. Ty jsi se nechtěl zeptat, aby ses něco dozvěděl. Chceš se utvrdit ve svých teoretických předpokladech. Jen si dovolím poznamenat, že tvé nesouhlasy s mými argumenty jsou nesprávné. Všechny a jeden každý. Vyjma posledního odstavce, to jsou příklady a dohady bez nutnosti průkazu.

Podivejte, obavam se ze vidim ponekud hloubeji nez ke tlacitku ON/OFF. Ja se nepotreboval dozvedet, ze vymenou antenniho systemu dosahnu kyzeneho vyseldku, jestli vam jde o tohle. Touto cestou je po me ale zbytecne jit. Jestli mate staticticky vyznamne zkusenosti z mist kde neni problem se signalem, nebo kde si to resite zesilovacem jsou mi k nicemu. Ja hledam zkusensti s pristroji pro signal "na okraji". A vezte ze tam se rozdily poznaji a je posetile tvrdit ze ne, protoze když to vememe do extremu, tak ani 2 STB stejenho typu, stejneho vyrobce vam nedaji stejny vysledek.


Stanag

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #21 kdy: 28. 06. 2012, 12:10:29 »
Koukam, ze misto konkretni rady na nejaky model (az na 1 vyjimku) se toto vlakno akorat stocilo na hadku dvou lidi :(





Trváš si na svém, máš na to právo. Já ti názor dal. Zbývá snad dodat, že pro svůj mám skutečně rozsáhlou zkušenost na dostatečném vzorku a závěry jsou na statisticky významné hladině.

Já to pochopil. Ty jsi se nechtěl zeptat, aby ses něco dozvěděl. Chceš se utvrdit ve svých teoretických předpokladech. Jen si dovolím poznamenat, že tvé nesouhlasy s mými argumenty jsou nesprávné. Všechny a jeden každý. Vyjma posledního odstavce, to jsou příklady a dohady bez nutnosti průkazu.

Podivejte, obavam se ze vidim ponekud hloubeji nez ke tlacitku ON/OFF. Ja se nepotreboval dozvedet, ze vymenou antenniho systemu dosahnu kyzeneho vyseldku, jestli vam jde o tohle. Touto cestou je po me ale zbytecne jit. Jestli mate staticticky vyznamne zkusenosti z mist kde neni problem se signalem, nebo kde si to resite zesilovacem jsou mi k nicemu. Ja hledam zkusensti s pristroji pro signal "na okraji". A vezte ze tam se rozdily poznaji a je posetile tvrdit ze ne, protoze když to vememe do extremu, tak ani 2 STB stejenho typu, stejneho vyrobce vam nedaji stejny vysledek.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #22 kdy: 28. 06. 2012, 12:36:46 »
Podivejte, obavam se ze vidim ponekud hloubeji nez ke tlacitku ON/OFF. Ja se nepotreboval dozvedet, ze vymenou antenniho systemu dosahnu kyzeneho vyseldku, jestli vam jde o tohle. Touto cestou je po me ale zbytecne jit. Jestli mate staticticky vyznamne zkusenosti z mist kde neni problem se signalem, nebo kde si to resite zesilovacem jsou mi k nicemu. Ja hledam zkusensti s pristroji pro signal "na okraji". A vezte ze tam se rozdily poznaji a je posetile tvrdit ze ne, protoze když to vememe do extremu, tak ani 2 STB stejenho typu, stejneho vyrobce vam nedaji stejny vysledek.
Už tě nebudu trápit. Co jsem chtěl říct, řekl jsem.
Jen tě prosím, až budeš mít výsledek, dej ho sem. Může to někomu pomoci.
Díky.
A možná někdy nashle.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #23 kdy: 28. 06. 2012, 12:55:18 »
to je tak, když lidi by chtěli slyšet to, co slyšet chtějí a vůbec je nezajímá to, ZÁKLAD JE FUNKČNÍ ANTÉNNÍ SYSTÉM, KTERÝ MUSÍ DÁT NA VSTUP RECEIVERU DOSTATEČNOU ÚROVEŇ SIGNÁLU, JINAK ANI TEN SEBECITLIVĚJŠÍ RECEIVER NEBUDE K NIČEMU.....ale tím jsem tu debatu zas odvedl úplně jinam....
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #24 kdy: 28. 06. 2012, 14:21:19 »
... kdyz mi nestaci RAMka v pocitaci taky si nekoupim rovnou cely pocitac, kdyz vim ze mi staci upgrade jedne casti.

Takze ne ze chci slyset co chci. Ja pouze chtel odpovedi na otazku, ne rady dookola typu "Blbne mi karburator. - Kup si nove auto.".
Kazdopadne vidim, ze dal se asi nepohleme, takze diky vsem za diskusi.


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #25 kdy: 28. 06. 2012, 15:01:31 »
... kdyz mi nestaci RAMka v pocitaci taky si nekoupim rovnou cely pocitac, kdyz vim ze mi staci upgrade jedne casti.

Jo, ovšem pokud už nejsi NYNÍ  na tom maximu, že jo  ;)  :D Jinak pak už musí následovat min. výměna základní desky. Jenže ze staršího stroje ti nezbyde téměř nic a musíš koupit nové stejně skoro vše krom HDD či Optické mechaniky  ;)  :D No já např. jedu stále na staré platformě (AMD socket A) a sil to má stále dost když je to nadupané na max.  8) (processor 3000+ či 3200, 3G RAM 400MHz, HDD SATA II omezeno na provoz jako Sata1) Mimo HD streamů to zvládá kdeco.  :)


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #26 kdy: 28. 06. 2012, 15:09:22 »
Jinak nechci kecat do vnitřností STB když nejsem opravář ani elektrotechnik ale určitě záleží na vícero komponentech - zdroj jakej je a kde je naistalován, jaké jsou použity součástky a kondenzátory na hlavním boardu, jak je vyladěn a kvalitní Firmware boxu. Jinak asi hlavní chipy se zřejmě opakujou mezi výrobci, to je mi jasné. (např. ALI a další) Se samotným tunerem to je asi taky různé, záleží co si daný výrobce tam zakoupí za tuner. např. Optibox FTA DVB-T či combo Optibox použil tunery Samsung. Měřák Telemann 1605 např. také použil tuneru Samsung  ;) Dobré tunery taky dělá jak jsem někde četl i např. fa. ALPS.


ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #27 kdy: 28. 06. 2012, 15:13:20 »
Ja verim, ze z toho to maximum teprve dostanu :).
« Poslední změna: 28. 06. 2012, 15:14:54 od ceco ceco »


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #28 kdy: 28. 06. 2012, 16:01:45 »
Kdy už konečně pominou snahy, narážet příjem "digitálního" vysílání na analogová kopyta?
Citlivost tuneru: co tam s tím?
Pred nekolika roky byl tady na digizone test citlivosti STB. Citlivost u ruznych STB sice byla srovnatelna, ale byly tam rozdily i o 2 dB. A to u DVB-T uz muze znamenat rozdil hraje bez problemu - nehraje.
... Protože STB je v principu datové zařízení a ne signálové, je neefektivní se dlouze zabývat jeho signálovou částí, když podstatně významnější jsou změny datové části. ..
Tohle neni pravda. STB je zarizeni signalove a zpracovani signalu je jeho hlavni casti. Pokud se datovou casti mysli zpracovani od transportniho toku dal, je to taky dulezite ale rozhodne ne nejdulezitejsi.
Podstatne parametry STB/TV jsou citlivost, minimalni odstup C/N, selektivita, schopnost zpracovat signal s odrazy / SFN.
Na vsechny tyto parametry ma vliv cely retezec v STB: VF zesilovac, smesovac, MF filtr, A/D prevodnik, COFDM demodulator.
Je jasne, ze spatnou kvalitu vyse uvedenych parametru jde eliminovat kvalitnejsim antennim systemem, ale ne vzdy je to snadne a vyhodne reseni. Napriklad spatnou citlivost je mozne vetsinou eliminovat dobrym predzesilovacem atd.
to je tak, když lidi by chtěli slyšet to, co slyšet chtějí a vůbec je nezajímá to, ZÁKLAD JE FUNKČNÍ ANTÉNNÍ SYSTÉM, KTERÝ MUSÍ DÁT NA VSTUP RECEIVERU DOSTATEČNOU ÚROVEŇ SIGNÁLU, JINAK ANI TEN SEBECITLIVĚJŠÍ RECEIVER NEBUDE K NIČEMU.....ale tím jsem tu debatu zas odvedl úplně jinam....
Tohle je sice pravda. ALE to nevylucuje, ze mezi prijimaci muzou byt podstatne rozdily ve schopnosti prijimat signal vyjadrene vyse zminenymi parametry. Nekdy se antenni system uz vylepsit neda nebo by byl neumerne drahy.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:STB s MPEG-4 s citlivým tunerem
« Odpověď #29 kdy: 28. 06. 2012, 16:16:56 »
Citace
....Pred nekolika roky byl tady na digizone test citlivosti STB. Citlivost u ruznych STB sice byla srovnatelna, ale byly tam rozdily i o 2 dB. A to u DVB-T uz muze znamenat rozdil hraje bez problemu - nehraje....

Citace
....ALE to nevylucuje, ze mezi prijimaci muzou byt podstatne rozdily ve schopnosti prijimat signal vyjadrene vyse zminenymi parametry.....

Před x lety, když se zde objevil signál Němců sháněl jsem nějaký STB. Nevěděl jsem jak silný tady ten signál je a chtěl jsem tedy STB, co nejcitlivější možné, na úkor klidně všech ostatních vlastností...

No a v podstatě jsem dopadl tak, že prodavač mi řekl, že všechny co měli kdy na prodejně si otestovali a že jdou v podstatě rozdělit pouze do dvou skupin. Málo citlivé a hodně citlivé. Obě skupiny jsou zhruba stejně velké. A potom v té jednotlivé skupině už je to zhruba stejné a není mezi tím v rámci té skupiny výrazného rozdílu.
Tedy defacto jen dvě hromádky. A stačí jen šáhnout do té správné a nikoli do té druhé.


A druhá věc, které jsem si všiml čirou náhodou asi před 14 dni. Že se to u nás prodává na bodu mrazu, tedy prodej se blíží nule, je celkem jasné. Už to nikdo k ničemu nepotřebuje, tedy kde jaký zobrazovač již dnes disponuje DVB-T tunerem s mpeg4 a jejich ceny už jsou pěkně dole a nějaká takováhle krabička není potřeba a je defacto k ničemu. Tak výrobci přišli na fígl a kličku jak se pokusit prodej oživit.
Tedy vrazili k tomu HDD a LAN. A nenabízí to dnes už jako tuner DVB-T, ale jako tzv. Multimediální centrum...

http://www.alza.cz/emtec-movie-cube-s850h-1000gb-d195714.htm

A to jsem se až podivil, co pod tímto označením zde všelijakých takových potvor je i když jsou to v podstatě jen tunery DVB-T obohacené o HDD a LAN. Ovšem už tomu neříkají STB, ale hrdě Multimediální centrum...
« Poslední změna: 28. 06. 2012, 16:20:35 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL