Autor Téma: Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény  (Přečteno 88528 krát)

Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #120 kdy: 26. 06. 2012, 14:53:54 »
Tak dnes poprve mam prijem ctvrteho muxu i v Neratovicich. Takze az mi jednou odejde moje mala stara TV, muzu smele uvazovat o nakupu TV s  HD prijmem :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Franta Finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #121 kdy: 26. 06. 2012, 15:05:50 »
Citace
hele Jose, kdyz uz ses teda ten profik, nemel by si vyuzit odstavku jestedu k vyreseni tvyho problemu s nefunkcnosti mux3 misto tady toho plkani ? pac ses tady sirokodaleko nejvetsi lama ktery nejde mux3 .))))

já už jsem tu dnes říkal, že samozřejmě, když je rušička vypnutá,
tak že nám to dnes naprosto v pohodě jede a tak též to pojede zítra,
když bude vypnutá Černá hora. Takže si užijeme dvou dnů s muxem 3, nežli to zase pustí do sebe...

jaka rusiska ??? voprav si to a nevykladej tady nesmysly. u tebe ale spis plati radsi kecat nezli cinit vid ?


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #122 kdy: 26. 06. 2012, 16:58:47 »
Citace
jaka rusiska ??? voprav si to a nevykladej tady nesmysly. u tebe ale spis plati radsi kecat nezli cinit vid ?

No protože Černá hora byla spuštěna o dost dříve a dle plánu.
Tak rušičkou je samozřejmě, to, co proti všem plánům, spustili na Ještědu.
Ale nemyslíš, že teď nemá smysl s tím cokoli vyvádět, když to stejně budou dle plánu z K60 stěhovat buh ví kam ?
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Jan Potůček

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 160
    • Zobrazit profil
    • Televizniweb.cz
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #123 kdy: 26. 06. 2012, 18:11:09 »
Do aktuálního hlavního článku o problémech multiplexu 4 bylo doplněno čerstvé vyjádření Radima Pařízka (poslední tři odstavce):

http://www.digizone.cz/clanky/multiplex-4-se-stale-potyka-s-problemy-na-rade-mist-ho-vubec-nejde-naladit/

Uvnitř textu se taky vyjadřuje ke konkrétní situaci s vysílačem muxu 4 v Plzni.
Televizniweb.cz - vše o DVB-T2 na jednom místě


pinta finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #124 kdy: 26. 06. 2012, 20:08:12 »
Citace
jaka rusiska ??? voprav si to a nevykladej tady nesmysly. u tebe ale spis plati radsi kecat nezli cinit vid ?

No protože Černá hora byla spuštěna o dost dříve a dle plánu.
Tak rušičkou je samozřejmě, to, co proti všem plánům, spustili na Ještědu.
Ale nemyslíš, že teď nemá smysl s tím cokoli vyvádět, když to stejně budou dle plánu z K60 stěhovat buh ví kam ?

Jaké stěhování máš na mysli? Pokud myslíš první digitální dividendu, tak ta se týká jen kanálů NAD K60. O jiném stěhování nevím, možná mi jen něco uniklo.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Franta Finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #125 kdy: 26. 06. 2012, 20:55:46 »
Citace
jaka rusiska ??? voprav si to a nevykladej tady nesmysly. u tebe ale spis plati radsi kecat nezli cinit vid ?

No protože Černá hora byla spuštěna o dost dříve a dle plánu.
Tak rušičkou je samozřejmě, to, co proti všem plánům, spustili na Ještědu.
Ale nemyslíš, že teď nemá smysl s tím cokoli vyvádět, když to stejně budou dle plánu z K60 stěhovat buh ví kam ?
a jak dlouho budes cekat dva tri roky? a nez se dockas budes lidi po diskuzich krmit tim, ze na liberecku mux3 nejde ? :))) uz si to mohl mit davno poreseny :) ale ty spis vic kecas, nez delas.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #126 kdy: 26. 06. 2012, 23:00:02 »
Citace
a jak dlouho budes cekat dva tri roky? a nez se dockas budes lidi po diskuzich krmit tim, ze na liberecku mux3 nejde ? :))) uz si to mohl mit davno poreseny :) ale ty spis vic kecas, nez delas.

A chodí to snad ? Nechodí ! ČRa to zprasily... Není co řešit, to je chyba ČRa ať si to opraví ony...  Když mají rušičku vypnutou, jako ji měly vypnutou dnes, tak to funguje, jako to funguvalo, nežli se rozhodly to zprasit... Mux 1 chodí, Mux 2 chodí, Mux 4 chodí. Tři německé Muxy chodí. Polský Mux chodí. Nechodí Mux 3, který ČRa zprasily a nechodí Mux ReVi, který zprasil ČTÚ protože jim přidělil K32 a protože by na K32 ze skokanských můstků mohli rušit Krásný, nemůže jet jejich vysílač na plný výkon, na který byl původně plánovaný. Až dokončí tuhle patlalizaci a pojede i polská dvojka a polská trojka a přestěhuje se to na finální pozice, tak třeba najdou lepší kanál nežli K60 pro Mux 3 a třeba najdou lepší kanál i místo K32. Já za to nemůžu, že tu patlalizaci rozvrstvili na 20 let. Jinak mně absolutně o nic nejde. DVB-S funguje jako vždy skvěle a bez nejmenšího problému a tak z něj lze sledovat i Prima Love a Óčko. A Genus Plus k ničemu nepotřebuji. A nic jiného v mux 3 stejně není a pokud tam bude ČT 1 HD a ČT 4 HD, jestli tam někdy bude, moc těm jejich kecům nevěřím. Tak to už od včerejška jede skvěle z mux 4. A z DVB-S2 to pochopitelně chodí taky. Takže Mux 3 je ještě ke všemu naprosto zbytečný mux, vhodný tak jedině na zrušení. Tak že to, že nefunguje není žádná tragedie. Což oni vědí taky, takže s tím nic nedělají.


Citace
Jaké stěhování máš na mysli? Pokud myslíš první digitální dividendu, tak ta se týká jen kanálů NAD K60. O jiném stěhování nevím, možná mi jen něco uniklo.

Včetně K60, protože se bojí, že když by bylo něco na K61, že je to moc blízko a že by to DVB-T na K60 rušilo...

A ještě jedna věc. Člověk byl z analogu zvyklý, že když už si něco říkalo televizní stanice, tak to vysílalo a pokud to nevysílalo, tak to ani neexistovalo. S tímhle DVB-T to jsou nějaké nové divné móresy. Nejraději by se vysílalo zadara pěkně v režimu TESTů. To je jedna věc.  Jen prostě všichni testy. Pro DVB-T2 chtěly ČRa TEST, Mux 4 měla O2 roky v testu. No, ale to je jen první věc. Testy.

A druhá věc jsou příležitosti. Tak když tu byl papež, tak 3 dni vysílal NOE celoplošně po celém Mux 3. Takže my už v tom máme dokonce i tradici. Takže, když budou teď OH. Tak bude ČT HD a ČT 4 HD vysílat jak v Mux 4 , tak také v MUX 3 jo ? Dokonce ve dvou Muxech. A až se hry dohrajou. Tak v Mux 3 zbude zase Óčko a Prima Love. A v Mux 4 Pohoda TV ? Jo ? Tak to je co ? To jsou Mux 3 a Mux 4 tedy tací,,příležitostňácí " jo ? Jen pro události. Hm...No to je tedy fakt nádhera... Opravdu je tedy to DVB-T velká výhra.


« Poslední změna: 26. 06. 2012, 23:46:20 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Petr Kružík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #127 kdy: 26. 06. 2012, 23:37:35 »
Do aktuálního hlavního článku o problémech multiplexu 4 bylo doplněno čerstvé vyjádření Radima Pařízka (poslední tři odstavce):

http://www.digizone.cz/clanky/multiplex-4-se-stale-potyka-s-problemy-na-rade-mist-ho-vubec-nejde-naladit/

Uvnitř textu se taky vyjadřuje ke konkrétní situaci s vysílačem muxu 4 v Plzni.

Zkusil jsem si zagenerovat v RadioMobilu 11.29 a zadat "zkušební 1kW ERP" s anténou Sira UTV-01 (azimut 25° HavlBrod) - doplnil o tuto 1kW a 20kW mapku článek na JIDXC...
Po shlédnutí je každému věřím jasné, že takhle to zkrátka nepůjde...! Jedná se o vysílač Jihlava/Větrný Jeníkov-Skalky 709m
http://www.dxradio.cz/jidxc/z037.htm


Franta Finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #128 kdy: 27. 06. 2012, 09:07:04 »
heledse Jose, je to presne jak rikam, ty jen blabolis . jedinej komu to nejde si ty. nebejt jestedu tak 90% obyvatel libereckyho kraje zadnej mux3 nema. ty bydlis par kilaku od vysilace a nejsi schopen to resit a jen kecas ze to nejde. ono to jde vsem, jen ne tobe.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #129 kdy: 27. 06. 2012, 09:41:20 »
Přečetl jsem si to doplněni k článku o muxu 4, tak snad těch 10kW na Liberecku je jen prozatim, když psali o maxumu, které Čtú povolil, kdyby dali kilčo, tak už by to do Stráže dorazilo.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #130 kdy: 27. 06. 2012, 09:57:28 »
heledse Jose, je to presne jak rikam, ty jen blabolis . jedinej komu to nejde si ty. nebejt jestedu tak 90% obyvatel libereckyho kraje zadnej mux3 nema. ty bydlis par kilaku od vysilace a nejsi schopen to resit a jen kecas ze to nejde. ono to jde vsem, jen ne tobe.

Víš co až Tě přestane bavit tady blábolit nesmysly, tak si zavolej na ČRa, oni ti tam ten zdejší problém vysvětlí, čau...

Jo ještě k tomu blábolu dvě. Tak samozřejmě to je hodně těžkej slint,
že když by nebylo rušičky Ještěd, že by to 90% nešlo...
Normálně tu byla plánovaná Bukovka a Černá a šmytec, nazdar... Ovšem samozřejmě. Je to terén členitý a tak narazili na to, co jim odborníci, říkali od začátku, že budou bílá místa a že to všude nepojede a to ani nepočítali, že mnohdy to tady jde chytit z Prahy a já jsem to osobně u kamaráda chytil z Krašova... A tak na konec spustili tu rušičku Ještěd. Protože oblast, kde se ruší vzájemně s Černou horou je menší nežli ta bílá místa, kde by to nebylo bez Ještědu. Tak že nás prostě obětovali. Zapli to jiným a nám to defakto vypli. Ideální by bylo mít samozřejmě na Ještědu jiný kanál, jenže ten jim ČTÚ nedal. A to už tady je napsáno 20x, takže to už opakovat nebudu.
« Poslední změna: 27. 06. 2012, 10:16:26 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #131 kdy: 27. 06. 2012, 10:02:18 »
Přečetl jsem si to doplněni k článku o muxu 4, tak snad těch 10kW na Liberecku je jen prozatim, když psali o maxumu, které Čtú povolil, kdyby dali kilčo, tak už by to do Stráže dorazilo.

Mám dojem, že na tvůj problém tady odpovídal perfektně p.Soška, ale mrkni se na tohle a udělej si terenní profil atd.

http://www.mapavysilacu.cz/

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


pinta finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #132 kdy: 27. 06. 2012, 10:40:15 »
Musím dát trochu za pravdu Josému. Nyní mám nainstalovat anténu primárně na příjem Černé studnice, míří na ještědský hřeben, tedy přijímám odrazem. Ještěd samotný se na to moc nechytá, ten už mám za barákem. Každopádně dneska mi na tu anténu hraje bez potíží MUX3 z Ještědu. Včera (a i dříve při hledání vhodné polohy antény) ani ťuk. Takže ta Černá hora na to má evidentně vliv. U mě to naštěstí není neřešitelný problém.
« Poslední změna: 27. 06. 2012, 10:41:48 od pinta finta »


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #133 kdy: 27. 06. 2012, 12:48:48 »
Ještě nějaké fotky z Promaxe se stručným komentářem pro příjem K64 (Pha), K44 (Stc). Pro srovnání je Mux1 (mix Cukrák+Žižkov). Vše čistá směrová anténa, horizontálně.
Důležitá hodnota MER - K44  19 dB, K64  20 dB.  Mux1  30 dB.
Doporučená minimální hodnota pro příjem je 22 dB, optimální je >25 dB.

Důležitá hodnota VBER - K44  1.10-3, K64  1.10-4. Mux1  <1.10-7.
Doporučená minimální hodnota pro příjem je 1.10-5, optimum < 1.10-6.
Tyto dvě veličiny se nejvíce podepisují na schopnosti přijímače/set-top boxu získat ze signálu data bez výpadků a nekorigovatelných chyb, tedy "obraz bez kostiček".

Pro ilustraci přidávám i spektrum. To má být co nejvíce obdélníkové a symetrické okolo středního kmitočtu.
U muxu4 vykazuje silnou asymetrii (hlavně K64).

Pro kontrolu jsem se podíval i na televizor (který se přenese přes neúplná data uvnitř muxu a spolehlivě naladí) a zjistil toto:
  • Čistá směrová anténa je na hraně použitelnosti, výpadky jsou časté.
  • Směrová anténa se kvalitním nízkošumovým zesílením 25 dB (40 dB headroom) je "plně" funkční, občasné výpadky v obraze produkuje zřejmě video-enkodér u vysílatele.
  • Síto se zesilovačem je naprosto nevhodné, není schopno i s variabilním směrováním dodat signál s MER lepším než 18 dB, TV na takový prakticky nereagují. Podotýkám, že takové "laické" srovnávací síto pro muxy 1-3 dodává signál s MER 29 dB (mux1), resp. MER 24 dB (mux 2, 3), takže laik je pouhým připojením k TV bude považovat za vyhovující anténu.

Shrnuto - mux4 má nyní charakter dálkového příjmu i na vzdálenost málo km a přímou viditelnost.
(Tolik k vysílání. Záměrně nepopisuji nekompletnost dat uvnitř muxu4, to je v jiném tématu).
« Poslední změna: 27. 06. 2012, 13:51:45 od Petr Svoboda »


Roman Kovařík

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mux4: vysílače, pokrytí, diagramy a antény
« Odpověď #134 kdy: 27. 06. 2012, 14:08:48 »
Trochu odbočím z Prahy na Moravu:
Zajímá mne, zda-li někdo přijímá Mux 4 na kroměřížsku ( na 42 k ze Zlína ). Nečekal jsem problém, ale nenaladil jsem v Kroměříži nic ( na úrovni Kotojedské ulice; ani kolega na výše položené Barbořině ). Nemám na Jižní svahy zrovna ideální profil ( cca 20 km ), ale pokud by vysílali deklarovaných 10 kW ERP, tak by neměl být problém.
Nenašel jsem z oblasti Zlína žádné příspěvky, pochlubte se .