Autor Téma: DVB-T v Polsku.  (Přečteno 903815 krát)

Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1485 kdy: 19. 11. 2012, 18:30:30 »
Může být, že se konečně domluvili (šušká se o tom už dlouho a seťák tam má každý), priváťáci, totiž nechtějí platit za oboje A+D a brečí, jak školní osli, kolik je to stojí a, že by to vypli hned! Tak to možná hned vypnou, domluvili se a vypnou společně, protože sám a první to nechce udělat nikdo.

Tož to bych tedy čučel na drát ;D A určitě nejen já.  V té souvislosti je zajímavá jedna věc - včera jsem se díval na nové mapy našeho MUX 4 p. Procházky a zaujal mě VJ u Frenštátu p.R.  Vysílací diagram prakticky nemá žádné omezení směrem Polsko. Přitom asi před třemi týdny jsme mluvili s jednou ochotnou pí v ČTÚ (ale pí Nováková to nebyla ;) ) kvůli potvrzení kanálu, protože vypáčit z DB rozumnou odpověď je občas nad míru běžné lidské trpělivosti. No a ta paní říkala, že směrem Polsko bude výrazné omezení kvůli Katowicím K42. A teď není... Přitom p. Procházka mi dnes potvrdil, že vyzařovací diagram má přímo z ČTÚ. Tudíž od rána nevěřícně kroutím hlavou, jak je možné, že by tohle Poláci povolili. Ale pokud by analog skutečně povypínali, tak proč ne  ;)  To jsem tedy zvědavý, zda je to od polaczika totální kachna, a nebo pravda pravdoucí  :D

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1486 kdy: 19. 11. 2012, 19:30:24 »
Pokud je K48 pouze přechodný, tak to samozřejmě chápu. Ale nedovedu si představit, že někdo bydlí "pár metrů" od vysílače a stabilně chytá K48 i K49, aniž by se navzájem rušily.
Uz to psali jini, pokud je to ze stejneho vysilace a stejnym vykonem, zadny problem to neni. Spanelske DVB-T bylo zalozene na  kanalech k66,k67,k68,k69 ze stejneho vysilace.
To je samozřejmě naprostá pravda, jen je škoda, že výkon TX Javorina na K57 je o cca 8dB nižší (alespoň zde u nás na Ostravsku). ..
Jen doplnim, ze v Brne je Javorina na k57 o 25 dB slabsi nez k56.


Jan Šedivý

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1487 kdy: 23. 11. 2012, 23:21:54 »
K problému příjmu nebo vysílání dvou sousedních kanálů mohu dodat, že to opravdu žádný problém není, pokud se vysílá z jednoho vysílače a pokud je přijímaný signál přibližně stejné velikosti. Pokud jsou signály dvou sousedních kanálů z různých směrů a různé úrovně,  natož pak z jednoho směru a různé úrovně (řekněme více než cca 10-15 DB rozdílu,  pak to opravdu problém se zpracováním prakticky v jakémkoliv  rozvodu nebo i v samotném tuneru  DVBT   může být, skutečně se musí použít hlava, jak již zde někdo psal, a solidní technické zařízení.

Běžný DVBT tuner je schopný toto zpracovat při rozdílu úrovní asi do 20 dB, ale už jen v určitém rozmezí vstupních signálů. Ten slabší nesmí být moc slabý, aby nebyl pod hranicí užitečné citlivosti tuneru, a celá "dvojice" multiplexů nesmí být moc silná, protože jinak vznikne intermodulace  od toho silnějšího do toho slabšího nebo reálný pokles  citlivosti vlastního tuneru vlivem nedokonalé mf filtrace a působením AVC v tuneru. Jestliže totiž "proleze  " něco dalšího neužitečného a silnějšího přes mf filtr, pak na to reaguje AVC detektor v tuneru a  sníží zesílení samotného vstupního zesilovače v tuneru ještě před směšováním  I když třeba ještě nevznikne intermodulace ( která jinak velmi výrazně sníží BER a víceméně i při nepatrném překročení  dovoleného interferenčního odstupu), tak prostě citlivost tuneru poklesne bez ohledu na velikost toho naladěného slabšího signálu. Působení AVC regulace je většinou silně nelineární proces  a navíc vstupní zesilovač v tuneru mění při různém zesílení svoji vlastní odolnost proti intermodulaci. Nezřídka se stane, že "přivřený " zesilovač je horší z tohoto pohledu, než zesilovač s plným ziskem. Aby intermodulace nevznikla nebo se minimalizovala na přijatelnou míru, pak někdy pomůže i zdánlivě nesmyslné řešení spočívající v zapojení přizpůsobeného útlumového článku mezi anténu a tuner resp. mezi předzesilovač a tuner. V samotném předzesilovači / asi  je zbytečný zisk větší než 20 dB/ , pokud je aspoń trochu solidní, intermodulace  obvykle nevznikne, leda že by signál na jeho vstupu  už z antény byl opravdu silný - tedy místní vysílač ve směru příjmu. Sníženíé celkové vstupní úrovně  do DVBT tuneru  může  vést i k razantnímu vylepšení příjmu při tak obtížních podmínkách....

Na problém sloučení dvou sousedících kanálů je třeba se podívat z tohoto pohledu : Předně žádný běžný  úzkopásmový zesilovač pro UHF  , a´t pro jeden kanál  nebo programovatelný  ani žádný běžný LC filtr, slučovač apod.  /na UHF samozřejmě s rezonátory, ale to je jen náhrada cívky a kondenzátoru na UHF frekvencích/ nedokáže odladit sousedící kanál. Je potřeba si uvědomit, jak  to spektrum obou kanálů vypadá. K tomu, aby DVBT multiplex  správně fungoval, musí se bezchybně zesílit  a  filtrovat celé spektrum  kanálu v šířce pásma kanálu  7.61 MHz - tedy všechny vysílané nosné vlny DVBT modulace a na žádnou nosnou vlnu se nesmí dostat parazitní signál ani nesmí být začátek nebo konec kanálového spektra oříznutý jako to šlo  trochu dělat s analogem, jinak se zhorší BER nebo bude přenos zcela nemožný. Vzdálenost středů sousedních kanálů je samozřejmě 8 MHz, ale vzdálenost poslední nosné spodního kanálu a první nosné horního kanálu je jen  cca 200 kHz, tedy pouhých 0.3 promile  vysílané frekvence /pro 600 MHz/. A v tom spočívá obtížnost problému  odladit něčím dva sousední kanály !!  Jestliže se tedy na štítku jakéhokoliv zesilovače uvádí potlačení sousedního kanálu např. 20 dB, 30 db, možná u některých výrobků i více, pak se rozumí odstup v šířce pásma 8 MHz, tedy střed a střed kanálu, ale nic to neříká o selektivitě pro zmíněný konec spodního a začátek horního kanálu, právě tedy pro ty frekvence od sebe vzdálené jen 200 kHz ! kde  je  selektivita prakticky nulová nebo max. v  jednotkách decibelů. Jestliže se tedy na začátek nebo konec spektra DVBT kanálu dostane rušení / třeba intermodulací z "přešponovaného"  silnějšího sousedního kanálu, kvalita příjmu se , jak bylo výše uvedeno, zhorší....
Kvalitní tuner v DVBT settopboxu obsahuje obvykle jeden PAV filtr, jehož selektivita pro odstup  začátku sousedního kanálu  + 200 kHz je nějakých z bídou   10 - 15 dB, podle datasheetu většiny těchto filtrů je  selektivita - 30 dB až v šířce pásma více jak 0.5 MHz pod i nad koncem užitečného kanálu. Dokonalejší  řešení je pak v kanálových konvertorech, které převádějí signál  také přes mezifrekvenci, ta je obvykle 36 MHz jako v settopboxech, ale ty filtry tam bývají 2 nebo  jsou i speciálního provedení, které se v běžných boxech DVBT nepoužívá. Takový konvertor  DVBT  třeba pro STA obsahuje velmi kvalitní mnohačlánkový  PAV  mf filtr soustředěné selektivity.Ladění  KV se provádí dvojím směšováním, vstupní signál je převedený  nejprve na MF, tam vyfiltrován zmíněnými filtry  a pak druhým  up směšováním  převedený na jiný kanál nebo i na tentýž. Relativní selektivita na mf je pak  nejméně o řád větší / mf signál jsou už "metrové vlny" a lze tam realizovat např. vysoce selektivní  filtr PAV nebo mnohočlenný LC filtr i s odlaďovači sousedních frekvencí a lze pak docílit i na odstupu 200 kHz selektivity přes 40 dB. takové zařízení se pak chová jako velmi selektivní a dokonale potlačuje příjem z obou sousedních kanálů ale jen do míry, než je signál znehodnocený intermodulací,  která při silnějším rušivém signálu vždycky vznikne už  před směšováním nebo ve vlastním prvním směšovači , takže je pak otázka, do jaké míry je mf selektivita vůbec reálně využitelná.  Také  každý takový konvertor obsahuje nejméně 2 oscilátory, jejichž parazitní fázová modulace je byť velmi malá, ale nenulová a ta se vždy  přičítá k užitečné fázové modulaci DVBT signálu , takže obvykle takový konvertor vždycky trochu zhorší BER, což může být na závadu, pokud je už  z antény BER nějak zhoršený nebo dokonce na hranici příjmu DVBT.

Jestliže chceme sloučit DVBT signál ze dvou antén  pro dva sousední kanály, pak musíme vyjít z rozboru příjmových podmínek. Pokud se jedná o příjem z jednoho  vysílače, signály přicházejí z jednoho směru a jsou přibližně stejně slabé, pak doporučuji jednu anténu a zesilovač nebo s  filtrem a  naladit na BW = 16 MHz a zpracovat oba kanály  společně jedním zesilovačem  a žádný problém nebude. Signály z antény však nesmí být více rozdílné než cca 10, snad max. 15 DB, jinak to neodladí přijímač nebo settopbox a už začne být problém s kvalitou příjmu a může se to chovat všelijak a v závislosti na absolutní vellikosti dvojice signálů i při jejich neměnném poměru.Sousední rušivý signál , když je příliš silný pak projde všemi filtry, jak v zesilovači tak i v přijímači , by´t  třeba jen z části kanálu, ale to stačí na to, aby se v TVP nebo stb zablokovalo AVC a výrazně klesla  užitečná citlivost, jak bylo popsáno výše.  U slabšího signálu se musíme smířit s tím, že je prostě slabší a nastavit celkové zesílení  předzesilovače resp. úroveń na vstupu do STB tak, aby nevznikalo parazitní IM rušení. Zvolíme-li větší zesílení, vznikne intermodulace a BER se výrazně zhorší....Když u těch dvou kanálu nepožadujeme příjem obou, pak  použijeme zesilovač s BW = 8MHz na ten užitečný  a platí totéž, ten druhý kanál považujeme v přijímači  nebo  rozvodu za rušivý a je potřeba kontrolovat jeho  úroveň, ne ve středu ale na koncích spektra , část signálu tam prostě zbyde, ať to naladíme jakkoliv. Solidní settopbox nebo Tv to už  snad odladí, když budou úrovně přijatelné v rozumných mezích...

Druhá nejhorší situace při dálkovém příjmu je po rušení na užitečné frekvenci (zde pomůže jen experimentování s anténami) stav, kdy je sousední kanál opravdu  nepřiměřeně silný a chceme přijímat ten slabší ale z jiného směru. V tomto případě je bezpředmětná snaha něčím to odfiltrovat, pokud jsou z různých směrů, pak jedině úpravou antén, pokud jsou ze stejného směru, pak i pro IA rozvody se  musí použít mf konvertor a to ještě s velkou odbornou péčí spočívající v tom, že na vstup konvertoru se nesmí přivést nepřiměřeně silný signál, protože by vznikla intermodulace přímo v konvertoru ještě před prvním směšováním a filtrací  a doufat, že se věc podaří ....Při velkém rozdílu se to prostě nepodaří.Nesmí se tedy signál z antény příliš zesilovat a musí se najít přiměřená úroveň resp. zisk předzesilovače, aby to nějak s přijatelným BER fungovalo a na vstupu KV byla rozumná úroveń. Já jsem takto přišel v Praze o 1. PL mux z vysílače Zagań K 45, kterého tu je z antény cca 25 dBUV, příjem byl s   kvalitním  PZ a KV v STA docela solidní i při tak slabém signálu až do doby, co zapli TX Ládví na K46 a na sousedním kanálu  se objevilo  nějakých skoro 55-60 dBuV, prakticky z téhož směru příjmu. Situace neřešitelná, rozdíl úrovní více jak 30 dB, nelze  bez intermodulace zesílit nebo vznikne v přijímači  i v měřicím přístroji, nelze odfiltrovat, nelze slabý signál zpracovat.......
Poslední situace  jsou pak 2 antény z různých  směrů, sousední kanály, oba chceme přijímat a sloučit do jednoho rozvodu.Opět vyjdeme z předpokladu,nechceme-li použít konvertor,  že žádný filtr UHF kanálů,  programovatelný ani jiný zesilovač to navzájem neodladí.Musíme tedy zjistit, jak moc se antény ovlivňují, resp. zda ta "druhá" anténa dodává vůči té první nějak rušivý signál. Pro příklad se vraťme názorněji k analogové modulaci. Zde se snažíme  první anténou docílit toho, aby v signálu nebyly odrazy a duchy, aby tedy anténa pokud možno nepřijímala z jiných směrů než je užitečný. Když však paralelně k této anténě přes slučovací filtr připojíme druhou anténu otočenou jinam, začne dodávat k té "první" odražený neužitečný signál  z jiného směru, časově a fázově posunutý a způsobí duchy v obrazu, přes slučovač  prostě ten "sousední"  resp. defakto užitečný  kanál projde a svým způsobem se to chová skoro tak, jakoby první anténa ztratila směrovost a  jako by tam filtr nebo zesilovač s filtry od obou antén   vůbec nebyl a antény byly spojené třeba před hybridní slučovač. A obdobně se to chová naopak, tedy "druhá anténa vs. "první anténa". U DVBT signálu by takový parazitní příjem téhož vysílání přes druhou anténu  až tak mnohdy vadit nemusel, DVBT vysílání by mělo být vůči "duchům" odolnější než analog, spíš je třeba se podívat na to, aby ty signály téhož vysílání z téhož kanálu  druhé antény nebyly vůči té první např. v protifázi, což by zbytečně zeslabilo užitečný signál a pak způsobilo pokles kvality příjmu, to lze dokompenzovat např. změnou délky kabelu od jedné či druhé antény  nebo jejím posunutím na ráhnu ve směru příjmu tak, aby signály z obou antén  byly  nejlépe z obou kanálů "ve fázi" a sčítaly se, by´t je každá anténa otočená jinam..... / změna délky kabelu znamená změnu fáze signálu na jeho konci, takže v místě sloučení čímkoliv se pak signály buď sčítají nebo odečítají  nebo něco mezi /  Takže  srovnat úroveň užitečných signálů z obou antén na přibližně stejnou úroveń / asi by se to nemělo lišit  nebo upravovat útlumáky o více než  cca 10  DB), podívat se, co se stane se sloučeným signálem , když je "druhá anténa odpojená a připojená, dorovnat případně fázi zkusmo  změnou délky kabelu . Mělo by to přijatelně fungovat, když ne, pak se jedná o extrémní příjmové podmínky  a musí se to řešit nějak specificky "na místě".... Upravou antén, měřením   nebo použitím konvertorů atd...

Honza


Peter H.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1488 kdy: 30. 11. 2012, 14:44:54 »


Karlos68

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 538
  • Začínám z novým učtem , předešlý 391 příspěvku.
    • Zobrazit profil
Opticum HD Sloth Combo Plus H.265 HEVC Emme Esse 85AL 23,5°E  Emme Esse85AL 4,8°E
Philips 40PFL6606H/12,32PFL6626H/12,RWT DTV-401T,
DVB-T-CZ Mux 1,2,3Praděd(36,53,51k)PL Mux 1,2,3,Opole Chrzelice(46,23,34k)g.Św. Anny Mux8(6k,11C)
Antény 2xTVA 21-60 Correct relé IRS1.1
IVO 30dB X 21-69k IVO 31dB 6-60

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1490 kdy: 08. 01. 2013, 16:44:49 »
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Jaroslav Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 453
    • ICQ komunikátor - 244743884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1491 kdy: 10. 01. 2013, 10:45:48 »
Pánové, dnes jsem zaznamenal velké zlepšení signálu na 48 kanálu(mux1), dříve jsem ho chytal bez problému, ale díky změně diagramu u tohohle muxu jsem pak chytal pouze 37 kanál(mux2).  Dnes po nějaké době jsem naskenoval 48 kanál, dokonce tam mám i nějakou rezervu, kdo může také potvrdit změnu?
« Poslední změna: 10. 01. 2013, 14:20:09 od Jaroslav Novák »
Lokalita - Podřipsko (Roudnice nad Labem)
Dvb-s: Skylink, 13.0 - 19.2 - 23.5 Fuba DAA 110, LNB Inverto BlackUltra.
Dvb-t: Ještěd(mux1,2.3), Černá Studnice(mux4), Klínovec(mux1,2,4,7), Buková Hora(mux1,2,3)
IPtv: Místní poskytovatel
OTT: Digi2go, Skylink


pinta finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1492 kdy: 10. 01. 2013, 14:56:46 »
Podle tohoto článku http://www.lubanski.eu/?p=5566 má být signál z Jelenie góry lepší až někdy v červnu. Z Nowej Karczmie se podle všeho vysílat nebude.  :(
Jinak u mě žádná změna, pořád nic...  :-[


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1493 kdy: 10. 01. 2013, 17:54:40 »
Pánové, dnes jsem zaznamenal velké zlepšení signálu na 48 kanálu(mux1), dříve jsem ho chytal bez problému, ale díky změně diagramu u tohohle muxu jsem pak chytal pouze 37 kanál(mux2).  Dnes po nějaké době jsem naskenoval 48 kanál, dokonce tam mám i nějakou rezervu, kdo může také potvrdit změnu?
Jakou změnu diagramu máte na mysli? Tu po 17. září 2012? Jinak změnu na k48 pozoruji spíše k horšímu (pokles intenzity oproti normálu), předpokládám ale, že se jedná jen o změnu příjmových podmínek.


Jaroslav Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 453
    • ICQ komunikátor - 244743884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1494 kdy: 10. 01. 2013, 19:17:57 »
Pánové, dnes jsem zaznamenal velké zlepšení signálu na 48 kanálu(mux1), dříve jsem ho chytal bez problému, ale díky změně diagramu u tohohle muxu jsem pak chytal pouze 37 kanál(mux2).  Dnes po nějaké době jsem naskenoval 48 kanál, dokonce tam mám i nějakou rezervu, kdo může také potvrdit změnu?
Jakou změnu diagramu máte na mysli? Tu po 17. září 2012? Jinak změnu na k48 pozoruji spíše k horšímu (pokles intenzity oproti normálu), předpokládám ale, že se jedná jen o změnu příjmových podmínek.

Ano. To je divné, z ničeho nic mám už nějaký den zlepšení o 5dB, uvidíme časem jestli to vydrží.
Lokalita - Podřipsko (Roudnice nad Labem)
Dvb-s: Skylink, 13.0 - 19.2 - 23.5 Fuba DAA 110, LNB Inverto BlackUltra.
Dvb-t: Ještěd(mux1,2.3), Černá Studnice(mux4), Klínovec(mux1,2,4,7), Buková Hora(mux1,2,3)
IPtv: Místní poskytovatel
OTT: Digi2go, Skylink


Lukáš Novák

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1495 kdy: 10. 01. 2013, 19:54:41 »
U mě se zase objevil z ničeho nic MUX2 37 kanál- Śnieżne Kotły, který nikdy nešel. Myslím si že je to zpusobené počasím, protože nyní se začíná zase pomalu ztrácet. Jde to od soboty, ale celou dobu s velkou chybovostí ( kvalita cca max 65%). Lokalita Mladá Boleslav, cca 60 km od vysílače. Stabilně, ale s mírným zrněním mě hraje také analog 30 a 35 kanál a s velkým zrněním je také na 47 kanále.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1496 kdy: 11. 01. 2013, 08:25:15 »
lokalita Mladá Boleslav je velice široký pojem, chtělo by to přesnější lokalizaci :) jste někde spíš na jihu - Bezděčín, Chrást, Podchlumí? Nebo někde ve vysokých panelácích - Slovanka, u starého hřbitova? Jinak stíní skoro všude Baba. Já jsem kousek od vás na kopci v Horních Stakorách, oba multiplexy na hraně příjmu, občas výpadky, na přímou viditelnost na Sněžné Jámy.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Lukáš Novák

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1497 kdy: 11. 01. 2013, 12:06:05 »
Bydlím kousek od Kauflandu 7. patro paneláku, 50°25'38.802"N, 14°54'34.480"E. 37 kanál momentálně pořád funguje,ale je to nekoukatelné,  velká chybovost. Je zajímavé že MUX1 kanál 48 ani náznak. Anténa LP 45 + zesik IVO zr13-rf.
Lze ten příjem nějak zlepšit ?   


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1498 kdy: 11. 01. 2013, 12:30:27 »
no, to je kousek od Startu, o panelák vedle mám kámošku :) ale, zpět k věci, to je to, co jsem říkal - na Sněžné Jámy vám stíní Baba a tento čas jsou velice zlepšené podmínky, proto vám to chodí, vlny se ohnou o Babu :) předpokládám, že ji máte na střeše? 7.patro, to už je úplně nahoře. Zlepšit signál, možná ziskovější anténou, nebo dvojicí antén, otázka je, jak vám chodí Černá hora a jestli vám nezahlcuje zesilovač, který pak znehodnocuje signál, to se taky může stát a byl by to třeba i můj případ, kdybych ho použil. Může se vám do toho montovat i BTS T-Mobile, která je na protějším paneláku, těžko říct.

EDIT: Koukám, ten zesilovač má regulaci zesílení, pokud by bylo možno, vložit mezi anténu a vstup zesilovače kanálovou propust, potom, poté zkusit regulovat zesílení. Ziskovější anténa než rybí kost je žádoucí - dlouhá Color udělá lepší službu.

P.S. Je to jen nástřel od boku :-)
« Poslední změna: 11. 01. 2013, 13:02:53 od Miloslav Soška »
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Lukáš Novák

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1499 kdy: 11. 01. 2013, 13:00:32 »
Jak ten svět je malý resp. Boleslav :). Anténu nemám na střeše,ale na balkoně na stožáru, jsem takový blázen.
Zkoušel jsem i natočit lépe anténu, ale poláci se zlepšily, bohužel jsem zase ztratil MUX 3. Kvuli konfliktu Ještěd a Čer.Hora. Zesilovat to asi také nemá smysl, už teď jsou MUX1,2,3,4 na max urovni. Hold se stím musím smířit ;), ale ten polský dabing nemá chybu.