Autor Téma: DVB-T v Polsku.  (Přečteno 903722 krát)

Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #630 kdy: 11. 10. 2011, 16:38:18 »
11.11.  Katowice/Kosztowy ? Nejedná se o překlep? Dnes je 11.10.

A jinak - K51 z Katowic se svým nízkým výkonem lze v Ostravě a okolí stěží běžně přijímat jako třeba K49. MUX 3 z Pradědu na shodném kanále (51) s výkonem 100 kW Ostravu signálem "zalévá" spolehlivě, a na tom nic nezmění ani přesunutí K51 na K48 příští měsíc v Hošťálkovicích. Ostatně i v Katowicích K51 z Pradědu beztoho na mnohých místech způsobuje problémy. Třebaže tamější místní podmínky neznám, divil bych se, kdyby se tyto dva vysílače "dohodly", že si nebudou vzájemně překážet  ;) 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #631 kdy: 11. 10. 2011, 16:50:16 »
Vše lze, jen se musí chtít! Teď jsem se vrátil z jedné lokace a K51 z Katowic, signál, jako víno!

//EDIT - Libore, díky tomu, že sem dáváte zajímavé informace, více méně nechávám vaše rýpavé poznámky bez povšimnutí, ale trpělivost není bezedná... Trošku se ovládejte.
« Poslední změna: 11. 10. 2011, 18:06:31 od Lukáš Polák »


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #632 kdy: 11. 10. 2011, 18:09:26 »
Co je na nich rýpavého?? Mám zdroje přímo v Emitelu, takže mám zájem dělat externího redaktora DZ. Už jsem to několikrát vedení nabízel, chci to dělat zcela zdarma, ale vedení zřejmě nemá zájem! Díky svému bývalému zaměstnání mám všude otevřené dveře a tím pádem spousty info, včetně věcí ohledně MV ČR. Ukažte mi někoho, kdo v dnešní době bude psát zdarma?? A hlavně odborně!
« Poslední změna: 11. 10. 2011, 18:14:29 od Libor L »


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #633 kdy: 11. 10. 2011, 18:16:05 »
Libore, můžete nám posílat informace a vkládat je přímo jako tip přes hlavní stránku. V tom vám pochopitelně nikdo nebrání. Budeme za to rádi.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #634 kdy: 11. 10. 2011, 18:19:24 »
Dobře, pokusím se.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Hugo Tom

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #635 kdy: 13. 10. 2011, 09:44:48 »
nevíte, jestli by šlo chytit něco z polských multiplexu v opavě. Zkoušel jsem nasměrovat anténu jak na Opole tak na Katowice a bezúspěchu (směrová anténa, bohužel nevím jaký je kanálový rozsah antény, je od původního majitele domu a na anténě to nevyčtu), Wisla je hodně daleko a ve směru vysílače v Hošťálkovicích. Má aspoň někdo zkušenosti s chytnutím signálu z polska v Opavě. Mám led TV LG 42LE5300, takže s Mpeg4 by neměl mít problém.
díky


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #636 kdy: 13. 10. 2011, 10:21:48 »
V Opavě byste měl úspěšně zachytit signál z kteréhokoliv jmenovaného vysílače. Například Wisla se jeví přímo ideálně. Vzdálenost je přitom docela relativní překážkou kvalitního příjmu, spíše záleží na terénním profilu od místa příjmu směrem k vysílači. Zhruba ze středu města je Wisla vzdálená asi 86 km; pokud před vámi nestojí nějaký výškový dům, neměl by být problém, a to ani s kanálem 38 (MUX 2), který vysílá nízkým výkonem 1,25 kW. Katowice (tedy vysílač) jsou vzdáleny 91 km, terénní profil bez překážek. Sice může nepatrně vadit zakřivení Země, protože tamní anténní systém na vysílači je umístěn zhruba v poloviční výšce vůči Wisle, přesto s řádnou anténou by žádný problém neměl nastat. A pokud se týká Opole, tak tento vysílač je vůči středu Opavy nejblížší, 63 km, nicméně v tomto případě se nějaký ten kopec, do kterého signál od vysílače narazí, najde. Ale vzhledem k docela nízkému kanálu K34 (vlny se dobře ohýbají) a výkonu 100kW... Zkrátka fakt, že jste nic nezachytil, je nutné hledat jinde. Samozřejmě především v anténě, případně v zesilovači, ve svodu, slučovači... Možných příčin neúspěchu existuje xxx.  Když nemůžete zjistit, jakou anténou jste se vlastně pokoušel polské muxy zachytit, nemůžete zde připojit její obrázek-foto? A trochu bližší popis cesty od antény k televizoru. jistě bychom pak byli moudřejší. A ještě - určitě někdo ve vašem okolí polské televize přijímá.  Zeptejte se na zkušenosti. V Opavě je to zcela běžné, jako třeba v Ostravě. :)   


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #637 kdy: 13. 10. 2011, 10:35:28 »
Díky Lumíre a dalším za informace. Co se týče Muxu K51 z Katowic - samozřejmě,že jej lze úspěšně přijímat, stejně jako jde přijmout Mux K49 v těsné blízkosti TX Hošťálkovice se sousední Primou na K48 cca 1000xsilnější. Otázkou je jen,k čemu a komu je tato informace určená, bez dalších podrobností. Odborník v oboru samozřejmě ví,že v prvním případě musí použít co nejlepší směrovku a v druhém případě ještě i velmi kvalitní kanálový zesilovač (případně konvertor), nejlépe ještě řádně prověřený na spektrálním analyzéru,jelikož to, co se dá běžně koupit na našem trhu je občas dost pochybné kvality.
Odborník si také (a samozřejmě) umí změřit signál z vysílače a porovnáním s dříve naměřenými hodnotami posoudit,že jde o "závadu" (snížený výkon) vysílače (např. nyní TX Skryczne).  Je lhostejné, jestli je to náhradním anténním systémem, neschopností dodavatele nebo montážníků, či z důvodů finančních. Podstatná je informace, že jde o dočasný stav.
Docela byla zbytečná přestřelka typu "vím a nepovím" - informační hodnota nula, jen zbytečná provokace. Já také (samozřejmě) vím řadu nepublikovatelných údajů nejen o polské, ale i české digitalizaci. Bohužel, náš systém různých kamarádíčků a lobistů je tak dobře propachtovaný, že krom totálního rozpuštění některých jeho částí je prakticky nereformovatelný a jednotliví aktéři nepostižitelní.


Adámek Karel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 391
    • Zobrazit profil
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #638 kdy: 13. 10. 2011, 10:55:29 »
nevíte, jestli by šlo chytit něco z polských multiplexu v opavě. Zkoušel jsem nasměrovat anténu jak na Opole tak na Katowice a bezúspěchu (směrová anténa, bohužel nevím jaký je kanálový rozsah antény, je od původního majitele domu a na anténě to nevyčtu), Wisla je hodně daleko a ve směru vysílače v Hošťálkovicích. Má aspoň někdo zkušenosti s chytnutím signálu z polska v Opavě. Mám led TV LG 42LE5300, takže s Mpeg4 by neměl mít problém.
díky

Počkejte do 31.10. až vypnou Nový Jičín   Veselský kopec   ČT1   34 100Kw a zkuste Opole znovu.
Opticum 9500 HD WORLD SAT TV 28,5°-23,5°-19,2°-13°E
40PFL6606H/12,RWT DTV-401T,Evolve Scorpio DT-3010HD
DVB-T-CZ Mux 1,2 Biskupská kupa Zlaté Hory (36,53k)  PL Mux 1,2,3 Opole Chrzelice (46,34,43k)  
Antény - 2xTVA 21-60
Zesilovač IVO DVB-T 30dB X
Slučovač IVO SLR03-F 36,51-53k + Rest


spyko

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 573
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #639 kdy: 13. 10. 2011, 14:14:46 »
To hlavní nezapomeňte,signál je v MPEG4 !!!
Manhattan/optibox aligátor/,AL85,Moteck 2100a,Bensat 120 hd,Panasonic 42PX80,philips 5680,180D


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #640 kdy: 13. 10. 2011, 14:27:03 »
Mám led TV LG 42LE5300, takže s Mpeg4 by neměl mít problém.
Je třeba číst... :-\


Hugo Tom

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #641 kdy: 13. 10. 2011, 14:41:43 »
V Opavě byste měl úspěšně zachytit signál z kteréhokoliv jmenovaného vysílače. Například Wisla se jeví přímo ideálně. Vzdálenost je přitom docela relativní překážkou kvalitního příjmu, spíše záleží na terénním profilu od místa příjmu směrem k vysílači. Zhruba ze středu města je Wisla vzdálená asi 86 km; pokud před vámi nestojí nějaký výškový dům, neměl by být problém, a to ani s kanálem 38 (MUX 2), který vysílá nízkým výkonem 1,25 kW. Katowice (tedy vysílač) jsou vzdáleny 91 km, terénní profil bez překážek. Sice může nepatrně vadit zakřivení Země, protože tamní anténní systém na vysílači je umístěn zhruba v poloviční výšce vůči Wisle, přesto s řádnou anténou by žádný problém neměl nastat. A pokud se týká Opole, tak tento vysílač je vůči středu Opavy nejblížší, 63 km, nicméně v tomto případě se nějaký ten kopec, do kterého signál od vysílače narazí, najde. Ale vzhledem k docela nízkému kanálu K34 (vlny se dobře ohýbají) a výkonu 100kW... Zkrátka fakt, že jste nic nezachytil, je nutné hledat jinde. Samozřejmě především v anténě, případně v zesilovači, ve svodu, slučovači... Možných příčin neúspěchu existuje xxx.  Když nemůžete zjistit, jakou anténou jste se vlastně pokoušel polské muxy zachytit, nemůžete zde připojit její obrázek-foto? A trochu bližší popis cesty od antény k televizoru. jistě bychom pak byli moudřejší. A ještě - určitě někdo ve vašem okolí polské televize přijímá.  Zeptejte se na zkušenosti. V Opavě je to zcela běžné, jako třeba v Ostravě. :)

jsem v dolině, směrem na wislu chytám všechyn tři MUX z Hošťálkovic, to bych musel asi nějak vyselektovat. Opole mám dle profilu přes kopec. Nejlépe se mi jeví Katowice. Zkusím tu anténu vyfotit a hodit někde. Jakou anténu byste mi doporučovali spíše směrovou na určitý kanálový rozsah nebo s kvalitním ziskem ale s větším rozsahem. V polsku budou ještě nějaké změny takže bych nerad zase za rok kupoval novou anténu. Jinak anténa původně sloužila pro novu 53 kanál z Pradědu, takže by se mohla blížit 49 kanálu co je z Katowic, potom to jde přes slučovač, na druhou anténu chytám 3 MUX z Hoštálkovic. Slučovač budu muse kupovat nový původně byl jeden vstup 53 kanál a druhý zbytek TV. Po slučovači je zesilovač a pak TV. Zkoušel jsem napojit anténu bez slučovače a taky nic.
« Poslední změna: 13. 10. 2011, 14:43:44 od Hugo Tom »


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #642 kdy: 13. 10. 2011, 16:22:34 »
Dobře, takže Opole vyloučíme. A v dané chvíli asi i Wislu, i když já osobně bych se zaměřil na tento vysílač, nicméně faktem je, že oba vysílané muxy jsou na dočasných kanálech. K38 přejde v budoucnu na K58 a K62 na K55. Takže byste musel měnit antény a případně i zesilovače nebo slučovače. Navíc máte pravdu, že Hošťálkovice jsou jen zcela nepatrněji jihovýchodním směrem než Wisla, takřka v jedné přímce. To by sice při pečlivě volených součástech rozvodu zase až tak nevadilo, ale jistě by takovýto rozvod byl dražší.
Takže Katowice – zde vás ale čeká podobný problém jako u Wisly – sousední kanály, konkrétně K54 MUX 1 ČR a plánovaný K55 MUX 1 PL. Navíc k vám již od listopadu zamíří K48 z Hošťálkovic (MUX 3 ČR), a MUX 2 z Katowic vysílá na K49. Sice od Hošťálkovic se směr signálu odchyluje o více než 30 st., ale přece jen… Každopádně budete nucen co nejvíce selektovat, aby se žádoucí signály z jedné antény nemíchaly s nežádoucími z druhé nebo i další. A třebaže v praxi platí, že lze při pečlivé práci úspěšně sloučit i sousední kanály, aniž byste byl nucen použít speciální ne právě levné filtry, zkuste se zamyslet ještě nad další možností. Píšete, že anténa, kterou jste zkoušel chytat polské muxy, sloužila původně pro analogový K53 z Pradědu.  Proč tedy nevyužít Praděd „naplno“?  V dané chvíli byste se totiž vyhnul sousedním kanálům - i když v budoucnu může být  na K50 spuštěn z Pradědu další mux třeba s DVB-T2. Z Pradědu máte nyní k dispozici MUX 1 na K36 a MUX3 na K51. Na konci října bude spuštěn i MUX 2 na K53. Takže Katowice na K49 se mezi tyto kanály „vtěsnají“. Zkuste popřemýšlet, zda setrváte s příjmem českých muxů z Hošťálkovic, nebo se otočíte k Pradědu, ať tady zbytečně nezdržuji popisováním půl strany variantami, jak by bylo možno postupovat. Samozřejmě ale za předpokladu, že jakostní signál z Katowic zachytíte. Jestliže jste se o to pokusil anténou původně na K53, měl byste signál K49 mít k dispozici v dostatečné síle i kvalitě. Není-li tomu tak, chyba zcela jistě nebude pouze v typu antény. Píšete, že jste zkoušel odpojit slučovač. Znamená to, že signál z předmětné antény jste „prohnal“ zesilovačem? Jaký je to zesilovač? Typ, zesílení… A co máte v anténní krabičce – pouze symetrizační člen?  Nejsou svorky na dipólu antény rezavé jak liška? A je tato anténa stále ještě schopna přijímat signál K53 z Pradědu?  Jak starý je koaxiální svod?
Asi moc otázek najednou, ale na dálku se ne vždy snadno radí bez znalosti místních podmínek. Kdyby vám to nevadilo, napište ulici, kde se nacházíte – tedy kde se nacházejí antény. Opavu trochu znám, donedávna v ní bydlela sestřenice, a tak bych se dostal více do obrazu.
Závěrem k anténám – ptáte se, co bych vám doporučil. Lze říci, že se jedná taktéž o individuální posouzení. Je rozdíl STA, a rodinný dům, nebo jen byt.  Ale taky záleží na intenzitě a zejména kvalitě signálu v místě příjmu. Osobně raději používám kanálové antény než širokopásmové. Kanálová je vesměs vždy i směrovější, což je důležitější vlastnost pro kvalitu (stabilitu) signálu v době „digitálu“, než zisk. Nadto širokopásmové antény, třeba známá „colorka“ z Kovoplastu, nejsou vhodné do nehomogenního pole. Zisk a zejména kvalita jsou v „rozdýchaném“ elektromagnetickém poli vesměs  někde v háji zeleném... Za velmi kvalitní širokopásmovou anténu docela spolehlivě „pracující“ i v nehomogenním poli považuji např. německou Kathrein AOT 65, ovšem asi sotva byste byl do ní ochoten investovat 3000 Kč.  Tím spíše, že dle mého názoru je to ve vašem případě zbytečné.


Hugo Tom

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #643 kdy: 13. 10. 2011, 19:06:01 »
jedná se o RD kupoval jsem ho před rokem, rozvody koax jsou nové, byvalému majiteli zřejmě instaloval nějaký profík, sám by to asi takhle nevymyslel. Praděd byl na analog 53 k, momentálně jsou všechny tři MUX z hoštálkovic, až budou i na pradědu, tak budu uvažovat o chytání z pradědu. Polské anology byly vždy bez problémů, tak doufám, že to bude podobné i v DVB-T. Budu se muset s tím poprat a pohrát. Zesilovač je širokopásmový ASZ O2. Je mi divné, že jsem nechytil nic, když jsem měl anténu mimo slučovač. Na kontakty se musím podívat.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T v Polsku.
« Odpověď #644 kdy: 13. 10. 2011, 22:52:37 »
ASZ 02 - to je zesilovač z bývalého Elektroservisu České Budějovice, že? Tyto zesilovače byly ve své době za předpokladu vyrovnaných intenzit jednotlivých signálů dost dobré, jinak ale náchylné ke křížové modulaci. Pak se ještě dělaly vylepšené verze AZS 03, a SZ 04, dokonce ho mám "na skladě"...  Sloužil dobře. :) Ale dnes jej už nepoužívám. I když v rodinném domě - proč ne. Nicméně - zkuste svod od antény odpojit od slučovače i zesilovače, zkrátka vyloučit vše, co by mohlo signál z PL jakýmkoliv způsobem degradovat. Prostě přímo z antény do televizoru, a pak dejte vědět, zda jste ten K49 konečně polapil, třeba i kostičkující. Zkrátka budete si muset, jak píšete, pohrát. Ale ono je to hezký, a když se posléze krůček po krůčku dostanete k cíli... to přece hodně těší.   ;)