Autor Téma: DVB-T v Polsku.  (Přečteno 1677335 krát)

Danny10

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 153
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1455 kdy: 13. 11. 2012, 20:33:44 »
...nepotěšil. V Kroměříži zkoušet příjem z Polska je opravdu zbytečné. Stačí se podívat na terénní profily od vysílačů eventuálně přicházejících do úvahy - Katowice, Opole, Wisla - a je vymalováno...  Navíc Katowice mux 2 na K49 by zrušil Zlín a K55 mux 1 slovenský mux1 z Velké Javoriny; ten ale zatím nevysílá. U nás taky nechytíme VP mux ze Slovenska, protože nevysílá na Krížavě, i kdybych po uších chodil :D VJ nepřipadá v Hranicích v úvahu. Holt - co naděláme...
V kroměříži nechytáte mux3?já si hrál dlouho s antenou a v hulíně mi to ma jaře,kdy sem to zkoušel šlo.
i v hranicích jdou slováci prý z javoriny,aspon u kamarádů co tam mám,ale jen mux2


Z Kroměříže jsem já.Pan Petr PetrK je z Hranic.Já jsem zatím žádný signál z Polska nezkoušel,ale v brzké době určitě vyzkouším.
DVB-T 1,2,3 MUX Brno,Zlín,Praděd
                4 MUX + 7 RS Olomouc
           1,2,3 MUX SK Krížava,V.Javorina
Amiko HD Mini,AA2 Spark 1.2.78,offset 70x80 na DG 240
Dreamsky TSC - 70

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1456 kdy: 13. 11. 2012, 21:40:53 »
...nepotěšil. V Kroměříži zkoušet příjem z Polska je opravdu zbytečné. Stačí se podívat na terénní profily od vysílačů eventuálně přicházejících do úvahy - Katowice, Opole, Wisla - a je vymalováno...  Navíc Katowice mux 2 na K49 by zrušil Zlín a K55 mux 1 slovenský mux1 z Velké Javoriny; ten ale zatím nevysílá. U nás taky nechytíme VP mux ze Slovenska, protože nevysílá na Krížavě, i kdybych po uších chodil :D VJ nepřipadá v Hranicích v úvahu. Holt - co naděláme...
V kroměříži nechytáte mux3?já si hrál dlouho s antenou a v hulíně mi to ma jaře,kdy sem to zkoušel šlo.
i v hranicích jdou slováci prý z javoriny,aspon u kamarádů co tam mám,ale jen mux2

Nepište tady nesmysly. V Hranicích Velká Javorina? Tak možná někde severně nad Hranicemi. Ovšem v Hranicích ani náhodou. Možná chvíli během inverze, jinak je to utopie. Vy dneska ale fantazírujete  ;)

Pokud vůbec lze v Hranicích stabilně chytat nějaký slovenský mux, tak jedině z Krížavy. Avšak aby byl signál stabilní, s jednou anténou si nevystačíte.  My máme na STA sfázované antény tři. Z toho dvě "základní" mají délku 5,2 m! Signál z Javoriny je nezpracovatelný ani s pomocí třeba šesti antén... A pokud nějaký váš kamarád v Hranicích chytá běžně VJ, napište kde, a já se tam s úctou a obdivem zajdu podívat :D


Jan Šedivý

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1457 kdy: 14. 11. 2012, 02:31:22 »
Ahoj,
dnes jsem provedl třetí měření polských multiplexů v lokalitě Praha Krč na  střeše paneláku asi 50 m nad zemí. Vskutku bych nečekal po  informacích, které zde byly prezentovány, že naměřím naprosto excelentní signál MUXu 2 na K37.První měření jsem prováděl již minulý týden a to na anténu TVA21-60 /original plzeňské síto/.

Výsledek : Signál   T6VA 21-60 v úrovni kolem 30 dBuV, ovšem BER  se bez předzesilovače před měřicí televizí  /  UnaOhm EP2500/  pohyboval na úrovni lepší než exp-3, chvílemi i -4, což je už vzhledem k  nevelké měřené  úrovni, šumu přístroje  a pro  dálkový příjem  velmi solidní signál....(!!)  Dnes jsem přesměroval anténní čtyřce, které sloužilo do minulého týdne na příjem vysílače K37 Nova Karczma pro TVP 2 do STA. Analogový signál K37  zde byl do poslední chvíle také velmi solidní, průměrná úroveň kolem 40 dBuV,jen slabně rušeno šumem, jinak  K37 zde není ničím jiným rušený, rušení, které  se tu občas  vyskytlo, bylo charakteru spíše dálkového příjmu, občas  nějakým opravdu  vzdáleným DVBT a někdy analogem téhož programu TVP 2, občas také nějaký radar..Všechno  takové rušení je na  analogu velmi dobře vidět na rozdíl od příjmu DVBT....Signálu  z N. K.  bylo   o něco méně než byl resp. ještě je  analog k35  z TX Sněžné Jámy, zde signál  mírně poklesl po poslední úpravě  tohoto vysílače a nyní se pohybuje  přijímaná  úroveň  K35 někde v rozmezí 47-48  dBuV ,z měřicího síta jsem tu naměřil asi 44 dBuV. V minulosti tu bývalo ze čtyřčete 50 až   52  a někdy až  54 dBuV. Je to ovšem stále málo na to, aby byl dostatečný odstup vůči rušení DVBT z  Klínovce, který zde  sice není silný, antény jsou vůči němu  dokonale odstíněné, ale poměr nějakých 30 dB je u analogu  málo na to, aby byl signál aspoň přijatelný,KLínovec je příliš silný, vyzařování směrem na Prahu je víceméně maximální a samozřejmě se vzrůstající výškou místa  příjmu je signál značně silný,  anténa fakticky nabírá odrazy rušivého signálu  zejména od různého typu oblačnosti  už ze směru přijmu, odstup rušení silně závisí na oblačnosti nebo pohybu front,  různá vlhkost a teplota vzduchu  v různých výškách vytváří dielektrická rozhraní  s různou permitivitou , od kterých se signály snadno odráží. U těch Poláků  ovšem ať  bude výška přijímací  antény nad zemí jakokoliv vysoko, signál moc nevzroste, protože je vyzařování z vysílače potlačené, na TX SJ je odtud už te´d přímá viditelnost. Po říjnové úpravě AS také mírně poklesla úroveń signálu na K30, asi o 5 dB a zcela zmizel příjem kanálu 47 Polsat a i K48 MUX 1. Viz dále. Anténní čtyřče  pro K33 až K37 už tu mám  více jak  20 let, je složené ze  4 Yagi  antén   typu Kovoplast 2033. Po přesměrování na vysílač Sněžné jámy je zde  nyní stabilní úroveň  MUXu 2 kanál 37  nějakých 37 až 39 dBuV a BER spolehlivě  exp.-4 bez předzesilovače !!! , přičemž faktická kvalita přijmu je ještě  nejméně o řád lepší.Po  zařazení  předzesilovače se eliminoval vlastní šum měřicího přístroje a kvalita  BER vzrostla na řád exp-5 , chvílemi i -6,tedy 98 -  100% ,  což je  excelentní kvalita odpovídající místnímu příjmu !!! /Tolik tu nemám ani od Pařízka na K42 a to je vysílač odtud  na Novodvorské asi 2 km (!!)  Předzesilovač je kanálový,  na vstupu  je MOSFET BF988, pak tříobvodová propust a za ní KF 966, zisk PZ je asi 26 dB, F cca 1.5 dB.
     Za to kanál 48 MUX 1 nyní zcela zmizel a je nepřijímatelný. Před úpravou polského  vysílače zde běžel v STA celkem slušně,  nainstaloval   jsem to hned, když mux 1 spustili,  anténa  TVA 21_60 s přídavnými direktory, které zvedly signál ještě asi o 1.5 dB , je dosud  umístěná  z boku věže domu, aby byl odstíněný Krašov. Příjem byl  na původní vysílač Sněžné jámy v mé  STA  docela solidní, jen s občasnými výpadky. Průměrný BER byl asi 2-5 exp-3,na boxu nějakých 57 až 52 %,  víceméně na hranici odstupu rušení kolem  minus 20 dB, kvalita značně zhoršená interferencí od Krašova , bez rezervy, při poklesu BER pod asi  5 až 7exp-3 již signál vypadával. Pro informaci na settopbpoxech hodnotě BER kolem 1exp.-2 odpovídá kvalita na % stupnici někde mezi 40 až 50 % a je to hranice přijímatelnosti při typu  64 stavové modulace s FEC 3/4, signál se již často kouše. U nás mají ČRa tuším  FEC 2/3, tedy lepší modulaci, vynikající příjem je pak ORF muxů v jižních Čechách , kde při modulaci 16stavové  stačí i velmi slabý signál pro nerušený příjem.Výrazně robustnější modulace, velmi odolná šumu, různým fázovým chybám oscilátorů jak v STB tak v různých konvertorech STA  a konečně asi i ve vysílačích.

Experimentálně se dá snadno ověřit, jaký odstup musí být pro  DVBT signál, který ruší jiný DVBT  vysílající na stejné frekvenci. Vyšlo mi jako minimum asi 20 dB, měřil jsem to tak, že jsem smísil dva DVBT signály - jeden originál mux 1 z pražského Cukráku a druhý byl mux 2 také z Cukráku, ale přes konvertor přeložený na stejnou frekvenci, takže to nebylo SFN. Přes hybrid a nastavitelný atenuátor jsem to připopojil na měřící televizor a settopbox  a těch asi minus 20 dB bylo pro chybovost BER  cca 2exp-2, kdy to ještě bez kousání hrálo,na boxu něco přes 40 % ,  ale FEC modulace  DVBT   byl při tom experimentu  2/3, pro 3/4 musí být ten odstup větší..... U těch POláků to opravdu potřebobalo BER alespoň něcoexp-3.Nutno také pro objektivitu konstatovat, že kolik přístrojů, tolik různých BER, ale řádově to nějak  na exponent souhlasilo..
         Uvedené změřené úrovně DVBT přijmu   z antén  jsou v dBuV, měřeno jako efektivní úroveň kterékoliv nosné z DVBT spektra. Není to tedy úroveň  přepočtená z výkonu celého  spektra DVBT na jedinou vlnu, jak se také častěji uvádí, pak by byla hodnota asi o 12 -15 dB vyšší podle typu modulace a šířky pásma.Absolutní úroveň  je pro různá měření a pokusy podle mého názornější, přesně říká, kolik dBuV nebo uV  kde skutečně  je.... Při  porovnávání a stejném výkonu DVBT a analogového  vysílače bychom pak tímto absulutním měřením  u analogového TX , kde měříme jen  úroveň signálu jediné nosné obrazu,  naměřili  více.
SIgnál na K48 byl před úpravovou vysílače  úrovňově ze síta TVA 21-60 někde kolem 32-35 dBuV, nyní je zde jen nějakých 23 dBuV, možná ani to ne, spíše změ´t rušení z  Krašova a nějakých zbytků ze Sněžných jam, zajímavé  je, že signál je výrazně silnější ve svislé rovině, to je nějakých 26 dBuV (co kde svisle vyzařuje  právě ze směru na SJ ??) , ale na příjem vzhledem k rušení bohužel málo. Těžko spekulovat, co je toho příčinou, je to však značný nepoměr vůči K37.

Vyzařovací diagram ze Sněžných jam je  s potlačením v jednotlivých úhlech od JV až na Z na naše území . Uvádět publikované vyzářené výkony vysílačů je pak v té souvislosti velmi zavádějící. Polákům jsem kdysi napsal přímo na  Emitel  do Varšavy, aby mi sdělili nějaké parametry vysílačů K35 a K30 na  stanovišti Sněžné jámy. Bylo mi odpovězeno, že oba původní  vysílače TVP 1 a TVP 2  jsou typu Zarat ( TX dodávaly velmi solidní analogovou modulaci, obraz byl ostrý, velmi dobře promodulovaný a fázově věrný  s vynikající   předkorekcí sk. zpoždění, bez kontúr, bez odrazů na svislých hranách scény a  s vynikající rozlišovací schopností. ) a mají výkon 10 kW. Tedy vlastní vysílače - při měření do umělé zátěže. Co s tím udělá vysílací anténa, to je úplně jiná věc. V úhlu na naše území má vysílací anténa nepochybně záporný zisk - potlačení, to, co tu chytáme je zadní lalok, úhlově může být velmi členitý a mohou tam být i hluboká minima v některých diskrétních úhlech, kde se nějak  "potká" signál v protifázi z různých anténních dipölů. Také  je to závislé  na frekvenci, v širokopásmovém AS je víceméně nemožné, aby bylo potlačené vyzařování kmitočtově nezávislé, je jen pod nějakou stanovenou mezí, např. -30 dB  (reálně v širších úhlech více dost těžko, leda že by tam stála ještě  za tím dost velká železobetonová stěna )  ,  může být na té hranici, ale v některých  diskrétních úhlech   a pro některé kmitočty  i hluboko pod.Tím se dá vysvětlit, proč  je příjem někde možný  a jinde ne, by´t je na vysílač  z mnoha míst  přímá viditelnost.

 Srovnejme  příjem např. s Černou horou nebo s  Ještědem. Příjmové podmínky v Praze jsou přibližně srovnatelné nebo mírně lepší v porovnání s Poláky  , úroveň  DVBT   signálu na K40  z ČH  je zde za stejných podmínek měření nějakých 65  - 67  dBuV. Výkon vlastního DVBT vysílače bohužel neznám , podle dostupných info   má být 10 kW (??) . A vysílání  AS ČH je do Čech maximální - tedy stovky kW EIRP. Jak na Sněžné jámy , tak na ČH mám ze střechy paneláku v jižní části v Praze přímou viditelnost.  Analogu  z ČH na K23 i na K40 tu bývalo k 80 dBuV, analogu od Poláků  nějakých cca 45, tedy potlačení vyzařování  jejich AS  na naší stranu může být tedy  právě někde kolem 30 dB, plus mínus hrubým počtem, a´t už  vlastní porovnávané výkony  obou  samotných vysílačů jsou  5kW nebo 20 kW  /výkonově 5 a 20 kW   je "jen" 6 dB !!chyba přibližného výpočtu  rozhodně není velká, můžeme pro zjednodušení říci, že výkony  vlastních vysílačů jsou stejné, analogu na ČH bylo 20 kW // Při uvážení, že Sněžné Jámy jsou přece jen nepatrně dále a signál musí projít ještě po náhorní plošině Krkonoš a přes Zlaté návrší, pro tento signál podle všeho není volná Fressnelova zóna, také mají Poláci  podstatně nižší stožár, pak  přijímaná úroveň cca o 30 až 40 dB nižší odpovídá deklarovanému potlačení vyzařování ve srovnání s naší ČH, kde signálu do Prahy opravdu nic nebrání a vyzařování AS je maximální . Další otázka je, jaký vliv má okolní terén a kopce. Této skutečnosti také  nasvědčuje to, že polarizace polského vysílání na K37 i na obou analogových  kanálech je i nyní  /a  byla vždycky v historii už na tři různé AS, i pro K48  /   mírně stočená od horizontálu, při naklonění antény doleva  signál nepoklesne v odpovídající míře a v analogovém obrazu jsou patrné výrazné duchy na obou programech TVP 1 i TVP 2.K stočení  polarizace vysílání může  měřitelně  dojít jen při odrazu od šikmo skloněné překážky - tedy úbočí hory, jinak to není v takové míře možné.  Polský signál se totiž zřejmě odráží o okolní kopce Krkonoš - hlavně o Vysoké kolo nebo Violík  a další , AS je  projektován, aby vysílal v co nejširším úhlu na pol. území a vysílání podél st. hranice  není  až moc  potlačené, vyzařovací diagram zde byl kdysi publikován. I  kdyby útlum odraženého signálu od kopců  byl přes 30 dB, spíše 40, tak je ten odražený signál nezanedbatelný vůči signálu přímému ze zadního směru z potlačeného vyzařování jejich anténního systému, konečně druhý přístroj , kterým jsem tady také měřil /Televéz/ ukazoval nějaká slabá echa, jenže tato měření osobně považuji  za dost velkou duchařinu, navíc tento přístroj považuji za dost nepovedený , má velmi blbě udělané zobrazení  i  ovládání  proti přístroji s CRT obrazovkou,  takže ty výsledky u DVBT přijmu opravu nelze brát vážně, ale duchy v analogovém obrazu jsou jasným důkazem, nemohou  v místě příjmu jinak vzniknout... Tím se dají ty jasně viditelné odrazy vysvětlit - jsou více jak o půl snímku (!!) . Navíc v cestě na Prahu stojí přímo na vysílači věž - anténa je až za ní ve směru do Polska. Kromě výše uvedené domněnky, že vysílání na K48 do Prahy se nyní  nachází v totálním minimu vyzařování vysílače na hlavní AS  po jeho  říjnové úpravě / signál poklesl o více jak 10 dB/ ,  je ještě možná spekulace, že se opravdu na K48 a i K47  vysílá na nějaké ne definitivní provizorium, třeba na dolní  část hlavního AS nebo na další  AS  který je umístěný z boku budovy vysílače směrem do PL nebo něco takového (??)  . Opakovaně naměřený  a dnes opět potvrzený rozdíl  v příjmu K48 a K37 je totiž naprosto propastný...../ 38 a 23 dBuV !!, zcela bezchybný vs.  nepoužitelný příjem / Mohl by nám snad někdo /nejlépe z Emitelu/ něco napsat....


Honza


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1458 kdy: 14. 11. 2012, 07:31:21 »
........  My máme na STA sfázované antény tři. Z toho dvě "základní" mají délku 5,2 m! Signál z Javoriny je nezpracovatelný ani s pomocí třeba šesti antén... A pokud nějaký váš kamarád v .....

Pane kolego, mohl by jste nam neznalym trochu blize popsat, jake ze to vice nez petimetove anteny a na jaky kanal mate, a take jak se fazuji 3 anteny? Nebo to mate 3 dvojcata?
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1459 kdy: 14. 11. 2012, 07:59:54 »
@Honza: Na vysílacím stanovišti SJ nejsou pro analogové K30 a K35, 10kW TXy Zarat, ale NEC PCU 1105SSP/1v 5kW provedení, od výměny AS koncem devadesátých let (červený tubus, za tmavě šedý)!! Takže buď v Emitelu vůbec nevědí, kde jakou technologii mají nebo čerpají z hodně starých pramenů!  ;D ;D
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1460 kdy: 14. 11. 2012, 10:22:30 »
Pokud je pravda, co píše pan Šedivý, pak mu upřímně gratuluju.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1461 kdy: 14. 11. 2012, 13:17:55 »
Zajimavy popis. Ale neco bych upresnil.
Pro informaci na settopbpoxech hodnotě BER kolem 1exp.-2 odpovídá kvalita na % stupnici někde mezi 40 až 50 % a je to hranice přijímatelnosti při typu  64 stavové modulace s FEC 3/4, signál se již často kouše. U nás mají ČRa tuším  FEC 2/3, tedy lepší modulaci, vynikající příjem je pak ORF muxů v jižních Čechách , kde při modulaci 16stavové  stačí i velmi slabý signál pro nerušený příjem.
Ty procenta budou u kazdeho STB nejak jinak.
Jinak v CR se pouzivaji tyto FEC: mux1 a mux2 - 2/3, mux3 a (skoro vsude) mux4 - 3/4.
Experimentálně se dá snadno ověřit, jaký odstup musí být pro  DVBT signál, který ruší jiný DVBT  vysílající na stejné frekvenci. Vyšlo mi jako minimum asi 20 dB, měřil jsem to tak, že jsem smísil dva DVBT signály - jeden originál mux 1 z pražského Cukráku a druhý byl mux 2 také z Cukráku, ale přes konvertor přeložený na stejnou frekvenci, takže to nebylo SFN. Přes hybrid a nastavitelný atenuátor jsem to připopojil na měřící televizor a settopbox  a těch asi minus 20 dB bylo pro chybovost BER  cca 2exp-2, kdy to ještě bez kousání hrálo,na boxu něco přes 40 % ,  ale FEC modulace  DVBT   byl při tom experimentu  2/3, pro 3/4 musí být ten odstup větší.....
Dobry test. Potrebny odstup signalu vysilacu na stejnem kmitoctu by mel byt temer totozny s potrebnym odstupem C/N.
Uvedené změřené úrovně DVBT přijmu   z antén  jsou v dBuV, měřeno jako efektivní úroveň kterékoliv nosné z DVBT spektra. Není to tedy úroveň  přepočtená z výkonu celého  spektra DVBT na jedinou vlnu, jak se také častěji uvádí, pak by byla hodnota asi o 12 -15 dB vyšší podle typu modulace a šířky pásma.
Pokud jste skutecne meril vzdy jedinou subnosnou COFDM (dost pochybuji), tak rozdil urovni vuci celemu kanalu s 8k nosnymi by mel byt asi 38 dB.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1462 kdy: 14. 11. 2012, 14:04:21 »
........  My máme na STA sfázované antény tři. Z toho dvě "základní" mají délku 5,2 m! Signál z Javoriny je nezpracovatelný ani s pomocí třeba šesti antén... A pokud nějaký váš kamarád v .....

Pane kolego, mohl by jste nam neznalym trochu blize popsat, jake ze to vice nez petimetove anteny a na jaky kanal mate, a take jak se fazuji 3 anteny? Nebo to mate 3 dvojcata?

Ale, pane DXPetře, neříkejte, že právě vy jste neznalý. Vždyť vy u vás taky chytáte kdeco ;) Ale k těm anténám - kanál (prakticky skupina kanálů) samozřejmě 52, když jsou určeny pro Krížavu. Jsou zhotoveny ze dvou původních pro III. TV pásmo 1407. A svými vlastnostmi výrazně předčí i AOT65! Zatímco jedna tato "potvora" dokáže dodat signál, pokud se týká BER, až v úrovni řádu  exp.-4, "Kačka" s bídou v úrovni zcela nepoužitelného řádu BER exp.-2 na stejné přijímací pozici.  Samozřejmě i na jiných místech.
Pokud se sloučí dvě tyto antény, dostaneme se k BER epx. -6 až -7, kdy již můžeme hovořit o velmi solidním až stabilním příjmu signálu z Krížavy bez jakýchkoliv výpadků. Samozřejmě přiměřeně vzroste i zisk. Nu a jelikož, jak všichni dobře víme, signál během denní doby i ročních období různě kolísá, zejména ten "dálkový", jistí stabilitu příjmu anténa třetí, která je zhotovena spojením dvou antén 2060 v jednu 30ti prvkovou. (Ty dvě dlouhé mají 48 prvků). Fázování a sloučení je provedeno přes dva dvojnásobné hybridní slučovače. Běžně a "laicky" bez měření ale takto slučovat nedoporučuji, protože se musí nalézt přesně místo shodné fáze v jednotlivých svodech. Jinak se taky můžeme lehce dopátrat cíle, v němž zjistíme, že nepřijímáme vůbec nic :D


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1463 kdy: 14. 11. 2012, 19:19:46 »
@Stasi-DDR: Ta komunikace pana Šedivého s Emitelem se určitě týkala původního stavu AS i TX. Píše výhradně o K30 a K35. V 90.letech už byl odbavován i K47, sice zpočátku sníženým výkonem, ale nějaký TX už tam byl. Já jsem přijímal dlouhá léta Sněžné jámy nedaleko Litomyšle (K30 od jeho startu !) a zde byl vždy K30 o poznání lepší, než K35. V době již nedávné mi ještě lépe chodil K47 (ten byl potom nejlepší, K35 stále nejslabší, nicméně příjem všech tří subjektivně velmi dobrý - měřením jsem nikdy nedisponoval). Po nedávné změně na AS (před startem muxu 2) se však zhoršil viditelně K30 a zejména K47, subjektivně na úroveň K35 (všechny tři se v podstatě "srovnaly"), nicméně oba muxy jdou i teď  obstojně a nedomnívám se, že by K48 měl být v naší lokalitě slabší (zkusmo zařazeným útlumem bych se přikláněl spíš k opaku).
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Jan Šedivý

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1464 kdy: 14. 11. 2012, 22:57:21 »

Pokud je pravda, co píše pan Šedivý, pak mu upřímně gratuluju.

Děkuji za gratulaci, podívejte se na přiložené fotky. Dneska jsem   přeladil  konvertor v STA, MUX 2 už v STA bez problémů funguje. Běželo to i dnes za totální mlhy, sice mírně horší chybovost, ale bez problémů. Škoda, že přestal fungovat ten MUX 1, tam jsou zajímavější programy....Zdraví  J.Š.


Jan Šedivý

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1465 kdy: 14. 11. 2012, 23:28:55 »

@Stasi-DDR: Ta komunikace pana Šedivého s Emitelem se určitě týkala původního stavu AS i TX. Píše výhradně o K30 a K35. V 90.letech už byl odbavován i K47, sice zpočátku sníženým výkonem, ale nějaký TX už tam byl. Já jsem přijímal dlouhá léta Sněžné jámy nedaleko Litomyšle (K30 od jeho startu !) a zde byl vždy K30 o poznání lepší, než K35. V době již nedávné mi ještě lépe chodil K47 (ten byl potom nejlepší, K35 stále nejslabší, nicméně příjem všech tří subjektivně velmi dobrý - měřením jsem nikdy nedisponoval). Po nedávné změně na AS (před startem muxu 2) se však zhoršil viditelně K30 a zejména K47, subjektivně na úroveň K35 (všechny tři se v podstatě "srovnaly"), nicméně oba muxy jdou i teď  obstojně a nedomnívám se, že by K48 měl být v naší lokalitě slabší (zkusmo zařazeným útlumem bych se přikláněl spíš k opaku).

Máte pravdu, informaci z Emitelu jsem získal někdy koncem 90.let, tuším tak 98, získal to od nich jeden polský novinář, který zde v domě bydlel.Skutečně mi napsali, že vysílače mají každý 10 kW a vyzařování je z nového AS na českou stranu potlačené. Jednalo se tehdy už o ten AS, který je v bílém tubusu.Ale proti předchozímu stavu z 80.let se vysílání  nijak výrazně nezměnilo, viceméně staus quo.... Polsat  na záíčátku vysílání  odbavovali z AS na boku budovy, v té době zde byl zachytitelný velmi špatně v porovnání s K30  a K35, ale púozději také nic moc, slabší, ale nerušený. V dopisu také vyjádřili podivení na tím, že by jejich signál bylo možné zachytit v Praze... Jinak zde v Praze vždy býval K35 o několik dB silnější, jak už jsem uvedl kdysi, K35 tu býval ze síta TVA21-60 v úrovni asi 44-46 dB,nějak to tak  kolísalo stabilně  kolem těch hodnot, za 30 let historie dálkového příjmu jsem to tu  měřil různými přístroji  nesčíslněkrát, vždy z antény síto a vždy jsem naměřil něco kolem těch hodnot mezi 42 až nějakými 48 dBuV,  K30 býval tak asi 42 až 44. Antenní čtyřče  4x 2033 dávalo na K35 spolehlivě kolem 50 dB, obraz TVP 2 K35  byl dlouhá léta v STA a docela slušný, bylo to vždy nějak rušené Chomutovem /párování řádků/ a značně se to měnilo s počasím, i když přijímané úrovně byly celkem stálé z obou vysílačů. S K30 tu byl problém s Voticemi z jedné strany a s Ještědem na sousedním kanálu z druhé strany, resp. v úhlu -16°od maxima signálu TVP 1, to rušení  VOticemi bylo vždy horší, nedalo se to zde stavebně dobře odstínit. Trochu podivné je i to, že po vypnutí Votic a zahájení DVBT Javořice, začal být ten příjem nehorázně rušený zas , ale při tom té Javořice je tu nula nula nic, v přímém směru nějakých 26 dBuV,ani se to nemá o co odrážet a nedá se to  ani pořádně změřit,  ale u těch Poláků jsem se zkrátka  na K30 nedoměřil, signálu relativně dost,ale silně rušené "digitálním šumem,  nepomohla ani  opakovaná úprava a výpočty vyzařování pro sfázování  dvojice antén, možná je to zde rušené ještě něčím dalším...... faktem ale je, že to "digitální" rušení do analogu je otřesné, Polarizace obou kanálu je  mírně stočená, to byla výhoda, dalo se nakloněním antén dosáhnout lepšího potlačení těch rušičů....bohužel  k aspoń nějak lepšímu obrazu nestačí odstup ani přes 30 dB, to je pak  výhoda u  DVBT, že když se podaří dosáhnout odstupu s/š resp. S/rušení aspoň -21 dB , tak už to hraje bez problémů.


Jan Šedivý

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1466 kdy: 15. 11. 2012, 00:00:39 »
Asi máte  v Litomyšli "lepší QTH", i když je to na vzdálenost k vysílači  SJ zřejmě ještě dále , než do Prahy. Spíš mě překvapuje, že tam nehraje vysílač Klodzko ? Výhoda je , že tam nemáte žádné rušení na K35 z Klínovce . A Javořice je přes 9Skal  a zalesněnou Vysočinu asi také totálně odstíněná.... A v azimutu nějakých 120°asi nebude z vysílače takové potlačení vyzařování, zatímco do Prahy nějakých 200°je to v maximu projektovaného minima v úhlech cca 120 - 250°........



Slovensko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1467 kdy: 15. 11. 2012, 07:01:05 »
Asi máte  v Litomyšli "lepší QTH", i když je to na vzdálenost k vysílači  SJ zřejmě ještě dále , než do Prahy. Spíš mě překvapuje, že tam nehraje vysílač Klodzko ? Výhoda je , že tam nemáte žádné rušení na K35 z Klínovce . A Javořice je přes 9Skal  a zalesněnou Vysočinu asi také totálně odstíněná.... A v azimutu nějakých 120°asi nebude z vysílače takové potlačení vyzařování, zatímco do Prahy nějakých 200°je to v maximu projektovaného minima v úhlech cca 120 - 250°........


Zdravím , proč Vás to překvapuje že v Litomyšli nejede PL Klodzko- Czarna gora ????? když nejede v České Třebové tak nepojede ani v Litomyšli to dá rozum , ne??  útlum směr ČR  ;D


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1468 kdy: 15. 11. 2012, 07:16:45 »
Spíš členitost terénu v oblasti orlickoústecka než samotné potlačení (ve směru LM, ČT kolem 10dB).


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:DVB-T v Polsku.
« Odpověď #1469 kdy: 15. 11. 2012, 07:26:34 »
ano, Orlické hory a Suchý vrch jsou skoro optimálním stíněním...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky