Autor Téma: Multifokus 4 sat. na 4 TV  (Přečteno 8978 krát)

Pepa Zdepa

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multifokus 4 sat. na 4 TV
« Odpověď #15 kdy: 07. 05. 2012, 21:50:52 »
Děkuji všem za odpovědi. Určitě půjdu do multipřepínače. Ale nevím jestli mám pořídit quad/qattro LNB. Co byste volily vy a co mají pro a proti? Diky.

Jinak měřák používám Televes H45 advance. Používám ho hlavně v práci na měření dvb-c a je super.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Multifokus 4 sat. na 4 TV
« Odpověď #16 kdy: 07. 05. 2012, 22:51:51 »
Pánové profíci, děsně miluju vaše výroky typu "bez profesionála to nedáte dohromady, chce to zkušenosti, měřáky..."
Nechejte nadšence, ať to zkusí a je jen na nich, kdy to vzdají a obrátí se na vás.
Můj výrok "jedině správně" pochopíte lépe, pokud se rozvine: u multipřepínače jako bonus máte možnost rozvést i DVB-T a pokud prozřetelně použijete typ s větším počtem výstupů, pak máte rezervu do budoucna.

Já určitě nikomu nebudu zakazovat, aby se to snažil zbastlit sám, a nebudu mu stát před domem s puškou a hlídat, zda náhodou amatérsky nenastavuje svou parabolu. Ostatně, i každý profík začínal jako nadšenec.
Na druhou stranu, stejně jako Vy mám tady na fóru možnost napsat svůj pohled na věc a ten je v tomto případě jasný - nebude to fungovat dobře a v žádném případě to amatérsky dělat nedoporučuji.

Proč? Protože při multifokusu na 4 družice už je třeba opravdu jemných nastavení, a to nejenom elevace a azimutu, ale také věcí typu skew konvertoru, což se bez profesionálního měřáku prostě nastavit nedá. A rozdíl, který jemné nastavení skew přinese, je klidně 3-4 dB MER, což v některých případech (krajní pozice, slabé pozice typu Astra 1N apod.) znamená možnost či nemožnost příjmu daných stanic, a nebo alespoň stabilní příjem versus příjem s výpadky za každého většího deště.

Nastavení multifokusu prostě není to samé, jako hození paraboly s monoblokem/single konvertorem na trám na chatě, což laik většinou zvládne (ač opět příjem není tak kvalitní jak by mohl být...), navíc se jedná i o celkem nákladnou finanční investici, kdy je celkem vhodné, aby ta investice byla využita na 100 % a ne aby byl příjem nepříliš kvalitní a čas strávený montáží zabral několik dní. Když někdo koupí parabolu s monoblokem na chatu za 1000 Kč a jde si to namontovat sám, pochopím to, když někdo vyhodí odhadem 4000 Kč+ za multifokus na 4 družice, ta cca. tisícovka za odbornou montáž už se určitě vyplatí.

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Multifokus 4 sat. na 4 TV
« Odpověď #17 kdy: 07. 05. 2012, 22:56:00 »
Děkuji všem za odpovědi. Určitě půjdu do multipřepínače. Ale nevím jestli mám pořídit quad/qattro LNB. Co byste volily vy a co mají pro a proti? Diky.

Jinak měřák používám Televes H45 advance. Používám ho hlavně v práci na měření dvb-c a je super.

Jestli máte Televes a víte, co dané hodnoty signálu znamenají a jak cca. sestavu nastavit, pak byste si s multifokusem na 4 družice měl poradit.
Doporučuji použít quad konvertory, hlavně kvůli jednodušší montáži - neřešíte 4 různé kabely pro každou pozici. K tomu switch EMP 17/4 a máte vystaráno.

Jakou tam chcete využít parabolu a jaké pozice chcete přijímat? Jestli 13-19,2-23,5-28,2, tak určitě doporučuji použít parabolu Fuba 85Al s jejich kovovým multifokusem, krásně se to nastavuje a drží, pro tyto účely ideální.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Pepa Zdepa

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multifokus 4 sat. na 4 TV
« Odpověď #18 kdy: 08. 05. 2012, 04:17:12 »
Děkuji všem za odpovědi. Určitě půjdu do multipřepínače. Ale nevím jestli mám pořídit quad/qattro LNB. Co byste volily vy a co mají pro a proti? Diky.

Jinak měřák používám Televes H45 advance. Používám ho hlavně v práci na měření dvb-c a je super.

Jestli máte Televes a víte, co dané hodnoty signálu znamenají a jak cca. sestavu nastavit, pak byste si s multifokusem na 4 družice měl poradit.
Doporučuji použít quad konvertory, hlavně kvůli jednodušší montáži - neřešíte 4 různé kabely pro každou pozici. K tomu switch EMP 17/4 a máte vystaráno.

Jakou tam chcete využít parabolu a jaké pozice chcete přijímat? Jestli 13-19,2-23,5-28,2, tak určitě doporučuji použít parabolu Fuba 85Al s jejich kovovým multifokusem, krásně se to nastavuje a drží, pro tyto účely ideální.

Na střeše mám Fubu DAA 110, istaloval jsem ji tento víkend a mohu potvrdit, že práce s ní je velice komfortní. Zatím mám jen monoblok na 23,5 a 19,2. Příjem chci rozšířit právě na výše zmíněné satelity, tak doufám, že se zadaří. Jinak děkuji za odpovědi. 


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multifokus 4 sat. na 4 TV
« Odpověď #19 kdy: 11. 05. 2012, 13:03:41 »
Zajímavá otázka a fundované odpovědi. Taky uvažuji o podobné konstelaci v mém RD jen by mi stačili 3 družice. Buhužel rozvody mám již nataženy až ke koncovým zařízením.
Určitě si zvolím na instalaci nějakou firmu ale mohli by jste mi pomoci abych si udělal představu jak to bude nákladné a co budu potřebovat.

Lokalita Praha4 a jedná se mi o pozice 19,2°E-23,5°E-28,2a28,5°E
Velikost paraboly 85 nebo 100cm ?  Jde mi o HD (jinak bych si to nepořizoval)
Držák pro 3 LNB a 3 x Quattro LNB
Multifokus 3 sat. na 4 TV - teď nevím plánuji v obýváku STB combo (2x tuner DVB-S2) je na to potřeba mít dva kabely (nebo stačí jeden jako u DVB-T to se propojí smyčkou)? Druhý TV v ložnici a 3 TV v děts. pokoji, poslední 4 TV o patro níže.

Do multifokusu napojím i antenu pro DVB-T?

Ještě mi prosím poraďte kolik potřebuji dekodovacích karet? Pokud bych použit STB combo je potřeba mít dvě karty nebo si to uvnitř nějak zduplikuje? Jinak na každou jednotku TV nebo STB jednu kartu. (to bude pekně drahé na to že chci koukat na volné ČT kanály)

Prosím jestli mi můžete dopsat zda ještě něco nechybí a orientační odhad ceny.
« Poslední změna: 11. 05. 2012, 13:35:22 od Grifin »
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


p w

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multifokus 4 sat. na 4 TV
« Odpověď #20 kdy: 12. 05. 2012, 09:21:45 »
na sat prijimac s 2 tunery je nutno mejt 2 nezavisle koaxy,jinak ten smysl 2 tuneru bude znacne omezen a to na ten vyber programu, co zrovna bude priijimat tuner 1 na aktualnim TP. videl sem ted nejakou recenzi na krabicku, co dovedla po 1 koaxu pomoci slucovace na zacatku a rozbocovace na konci vest po 1 kablu signal z nezavisle 2 zdroju - lnb. to je asi posledni sance jak toto resit nejde li natahnot dalsi koax.me lidi dodnes fascinuji jak nekdy nenatahnou pri stavbe - rekonstrukci ani jeden koax a pak cuci jak vyvorana mys ze je to nutny...kazdej ma plnou hubu kecu o bezdratovem prenosu a kdesi cosi ale vubec do toho nevidi. Tak usetrili 100kc za koax a prichazi daleko vetsi problemy, nevzhledne vrtani zdi apod...
DreamBox 500 & 800HD klon,UPC - Thoř 0,8W & Quad LNB Megasat Diavolo 0,1db & Fe 80cm, AL 80cm Astra 23,5 Skylink & CSlink + Inverto Quad 0,2db + silhani na 19,2E + Inverto twin 0,2db


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Multifokus 4 sat. na 4 TV
« Odpověď #21 kdy: 12. 05. 2012, 13:53:36 »
Na danou kombinaci družic ideálně vyhoví 85 cm parabola, velmi dobrá pro tyto účely je Fuba i s jejich kvalitním kovovým multifokusem.
Konvertory se určitě nepoužijí Quattro, ale Quad.
Pro každý TUNER je třeba mít vlastní svod - tedy jestliže chcete mít po domě celkem čtyři místa SAT příjmu, ale v jednom případě chcete mít DVOUTUNEROVÝ přijímač, potřebujete celkem 5 svodů - tedy už je třeba použít multiswitch a to se prodraží (dávat tam 3x Octo konvertor je prasárna a vyjde to stejně nebo dráž než MSW). Pokud vám postačí čtyři místa příjmu vždy s jednotunerovými přijímači, vystačí 4 svody a pak to lze řešit i levněji "pasivně", tedy bez multiswitche.

Dvoutunerový přijímač lze samozřejmě zapojit i na jeden svod a propojit oba tunery přes "loop out", pak ale nebudete moct těžit naplno výhody dvou tunerů - oba tunery budou vždy přijímat jen dané pásmo a polarizaci, tzn. půjde například sledovat Novu HD a nahrávat něco z STV (transpodéry 11797H a 11836H), ale už nepůjde sledovat Novu HD a nahrávat nezávisle něco z ČT 1 (transpodéry 11797H a 12525V).

Anténu pro DVB-T buď napojíte do multiswitche, a nebo v případě pasivního řešení rozbočíte pro daný počet svodů a pak vždy sloučíte se satelitním signálem TV/SAT slučovačem (pro 4 svody tedy budete mít 1x rozbočovač 1/4 a 4x TV/SAT slučovač).

Kartu potřebujete pro každý přijímač jednu. Pro dvoutunerový stačí jedna karta, ale pozor - musíte mít modul, který podporuje multidekódování, a těch není mnoho, uměl to např. modul Mascom CW/IR.
Skylink nabízí tzv. kartu Next - za 80 Kč měsíčně Vám dají druhou kartu, na které máte aktivováno to samé, co na hlavní kartě. Případné další karty už si musíte nezávisle koupit.
Upřímně, pokud bych měl doma 4 TV a možnost SAT+DVB-T, postačí mi SAT příjem kódovaných programů dvou hlavních TV, a na zbylých to řeším CZ programy z DVB-T + zahraničními ze SATu.

Případnou instalaci na Praze 4 rádi provedeme ;)
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multifokus 4 sat. na 4 TV
« Odpověď #22 kdy: 14. 05. 2012, 13:48:06 »
Děkuji za odpovědi, a nabídku, myslel jsem si to, možná pozměním názor na combo s dvěmi DVB-S tunery.  Pořídím si raději combo STB DVB-S/T s nahráváním a druhý SAT příjem půjde přímo do TV. Takže musím natáhnout ještě jeden koax. Takže teď budu potřebovat buď LNB s 5 (což se asi nevyrábí ) nebo s šesti. Ostatně to bude spíše řešit nějaká firma.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551