Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1325101 krát)

Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1920 kdy: 30. 12. 2019, 18:04:18 »
V podstatě máš tak nějak teoreticky pravdu, jenže to má prakticky několik JENŽE :-)

Jenže. celovlnný zářič - takovýhle dvojitý véčko - má imp. kolem 600 Ohmů, plus mínus autobus.
Takže podle "tvýho" vzorce je to 600:4=150 a 600:2=300, takže 4 horší než 2 patra.
Jenže: když jsou antény-zářiče hodně blízko u sebe, míň než Lambda, zde typicky L/2,
imp. se zvětšuje a je taky fr. závislá, jelikož je to "širokopásmová" anténa, takže ve výsledku
je to tak nějak i onak plus mínus "mezi kozy" a funguje to na 2 i 4 patra.
Další jenže je to, napájecí vedení je L/2, který jak známo funguje jako opakovač impedance,
které je sice frekvenčně závislé, ale nezávislé na vlastní imp., takže je ti pr..l,
jak tlustým drátem a s jakou roztečí to vedení uděláš, ale do toho jako poslední (snad) jenže vstupuje
umístění napájecího bodu (krabičky, symetráku) celé soustavy, který je v půlce vedení L/2 (teda
mělo by být, jelikož sem měl v ruce i síta, kde bylo napájení mimo střed :-)  )
čili tam máme dva úseky vedení L/4, který ale jak známo je transformátor impedance
u kterýho už ale záleží na jeho vlastní imp. (vzoreček najdeš někde na netu),
čili záleží na tom, jakej drát a rozteč použiješ! Proto asi někdo u 2-patra přidával ten
třetí drát do zářiče, aby tu celk. imp. nějak "doladil, jelikož u českýho síta už je rozteč a průměr drátů vedení daný konstrukcí držáků, ale u toho poláka se s vlastní imp. vedení prostě "trefili" líp nebo se tomu víc věnovali někde v počátcích, těžko říct.
Tím se dostáváme k jádru pudla, když z pl síta prostě uřežeš, ustřihneš ty dvě horní patra,
který sice zvětšují celkový zisk a funguje to, ale zbatečně rozmd...jí imp., máš z toho
luxus malou anténu, která je pěkně přizpůsobená a chodí mě tady v klidu i s původním "superzesákem" namířená
na místní převaděč bez rozkmitání. Jsou další a další "vlivy" co vše celkově ovlivňují, ale to je pro praxi nepodstatný,
podstatný je, že to chodí. Vyzkoušej, uvidíš, je to zcela zadarmo a s pilkou na železo a nůžkama na plech ti to zabere
3 MINUTY!!! Možná i míň :-) Pak můžeš poreferovat.
« Poslední změna: 30. 12. 2019, 18:13:01 od Xmux »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1921 kdy: 30. 12. 2019, 18:43:23 »
Tady máš ( a případní další bastlíři a kutilové) podrobný návod :-)))
Jinak dával sem to k dobru cca před půl rokem na FB ve skupině "přechod na DVB-T2"
a až tam nějakej borec napsal, že si to ostříhal a zapojil do domácího rozvodu
místo "profi směrovky" a všechno mu hrálo mnohem líp, tak ten příspěvek
supermontéři LP-ček a trojráhnovek smazali :-)))))
Tak uvidíme jestli to tady vydrží. I když sem už pramálo kdo chodí :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1922 kdy: 30. 12. 2019, 18:45:25 »
Jelikož jde vkládat jen 4 fotky, musí to být na pokračování:


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1923 kdy: 30. 12. 2019, 18:47:35 »
Pánové, zde je téma o digitálním rozhlase DAB. Neplette sem laskave offtopic v podobe DVB-T a anten pro DVBT.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1924 kdy: 30. 12. 2019, 18:50:29 »
A jelikož asi můžou existovat síta s různými rozměry, tak výchozí jsou tyhle. A pokud někomu nezáleží na celkových rozměrech, čím větší se nechá síto-reflektor, tím lepší! Pro úplný fajšmekry - oddálit zářiče od síta na 14,5cm.
A máš to zadarmo! :-))))))

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1925 kdy: 30. 12. 2019, 19:09:59 »
Nahlášno moderátorům. Snad to dají do pořádku, když někdo nemá sebereflexi.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1926 kdy: 30. 12. 2019, 20:50:10 »
Nahlášno moderátorům. Snad to dají do pořádku, když někdo nemá sebereflexi.

V tom případě já očekávám, že moderátoři mají též "sebereflexi" a vymažou někoho, kdo neustále a opakovaně
neslušně a hrubě napadá jiné účastníky fóra a sám tak nějak ničím a nikomu nepřispívá, že pane BeatJ ? :-)


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1927 kdy: 30. 12. 2019, 23:30:53 »
XmuX -
díky za vysvětlení, měl jsem zafixováno, že imped. celovlnných dvojitých véček je až 1200 ohm (někde jsem to četl...) takže mi to neštymovalo... jinak vše co píšeš beru, má to hlavu a patu jako vždy... :-))) díky.
Baví mě, že ačkoli sám si stavíš vymakané antény, vnímáš krásu jednoduchosti.. :-))
S PL síty jsem si vždycky hrál, už proto, že byly každý pes jiná ves a kolikrát bylo potřeba rozteče pater převrtat páč byly blbě (vzdálenost tvých 23cm sedí s mojí dřívější praxí :-)) ).
Abych řekl pravdu, u Vateňáckých sít jsem automaticky odsazoval refl.stěnu o 2cm dál od zářičů (na 10cm) - originál 8cm se mi zdálo na hlavu... (potřeboval jsem ant. jen do K55) Takže jsi mně to tak nějak potvrdil.. :-))
A mimochodem ty proklínané PL zesilovače - 2 stupňové lítaly automaticky do koše, ale ty 1 stupňové byly vesměs v pohodě a v klidu vyhověly když nevadilo širokopásmo atd. a nebyls hnidopych... spousta jich jede dodnes :-))

Jinak jsem sám uvažoval jestli dotaz nepoložit někam do sekce antény... ale když už to tu bylo historicky... snad se místní "pomocná stráž" z toho nezvencne, nebo to admin někam přesune...

Apropó - předpokládám že tu "moji" zakázkovou speciálku na DAB (cca rok zpátky) jsi někde použil... já teď jedu ve stylu v jednoduchosti je krása všechny dostupné DAB muxy mám v rozvodu na nějaký obyč. 5prvek směrem na Krížavu s dopingem (no zrovna jeden starý PL 1stupeň ze síta :-)) jiný zes na DAB jsem neměl) a chystám se teď udělat tu Tvoji skládačku... větší směrovku teď nepotřebuju, směrovost už by asi nebyla žádoucí. PL TV mux8 na K6 jsem oželel, už mě nezajímá když z něj přešoupli TVP SPORT HD  K41...
Měj se a ještě jednou díky za info´s. L.  ;)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1928 kdy: 30. 12. 2019, 23:40:48 »
Nahlášno moderátorům. Snad to dají do pořádku, když někdo nemá sebereflexi.

V tom případě já očekávám, že moderátoři mají též "sebereflexi" a vymažou někoho, kdo neustále a opakovaně
neslušně a hrubě napadá jiné účastníky fóra a sám tak nějak ničím a nikomu nepřispívá, že pane BeatJ ? :-)

Xmuxi, byl jsi nahlášen, čest tvé památce, udělal jsi osudovou chybu, že jsi protestoval, tím sis zpečetil osud; chlapče naivní, což jsi nepobral, že PíčDžej je hlavní ideolog tohoto fóra?


Popinjayi, je váš otec milionář nebo člen senátu?
Ne, pane plukovníku.
Tak to jste v řiti, Popinjayi
(Hlava 22)


poručík Troník: Ti šmejdi, Voňavka s Cimlem se mi postavili!
nadporučík Mazurek: Já jim zarazím vycházky!
(Černí baroni)


Dostali jsme rozkaz zlikvidovat diverzanta na motorce. Muže s koženou brašnou (a anténou DVB-T). Rozkaz zněl jasně: Nesmí projet za žádnou cenu!
(Pelíšky)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1929 kdy: 31. 12. 2019, 16:48:11 »
Dříve jsem s tím "malým" sítem taktéž laboroval, tak si dovolím přihodit pár postřehů. Nejlepší hodnoty útlumu odrazu v pásmu 450-720MHz vycházely při vzdálenosti zářiče od síta 17,5cm a posunutí výstupu (svorek sym. členu) o 2,5cm od středu nahoru. Útlum odrazu pak v celém uvedeném pásmu byl lepší než -16dB.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1930 kdy: 31. 12. 2019, 18:48:54 »
XMUX:

jenom na okraj pozoruhodné shody tvých výpočtů antén s praktickými výsledky. Já vím, že používáš volný soft a neřešíš jak to počítá, hlavně, že to souhlasí s praxí.


Mé toulky přes DSP mně dovedly k aplikaci FFT (Fast Fourier Transform) pro návrh antén. Zde je klasický transformační pár čas - frekvence nahrazen párem apertura dipólu - směrovost (rozměr - sin Fi/lambda). Soft co používáš má výpočty zřejmě promakané a inkorporují ještě yagi koncept. Co je na celé věci dechberoucí je fakt, že někdo tyto postupy pleskne do světa zadára.


Páč nevíš jak tvůj free soft návrh antén počítá, nahlásil jsem tě administrátorům fóra :)


PF2020
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1931 kdy: 01. 01. 2020, 18:53:34 »
Ahoj v novém roce všici normální :-)
To máš recht, že nevím jak to počítá, ale na cestě nejmenšího odporu je pro mě směrodatný to,
že to bez výhrad využívá a používá Jindra Macoun a přes to pro mě nejede vlak.
Je mě jasný, že jsou to jen simulace a při praktické realizaci je spousta okolních vlivů,
který by bylo třeba kompenzovat a kdybych disponoval potřebným vybavením,
tak bych to i provedl. Co je směrodatný a mě osobně uspokojující je to,
že sem si to nějak navrhl-spočítal, pak fyzicky zkonstruoval-vyrobil,
a tak nějak to funguje :-) Na nějaký větší srovnávání s komerčníma anténama
ještě nebyl čas, ale taky na to někdy dojde.

K tomu sítu ještě, než mě sebereflektoři smažou, jelikož sem dávají mnohem zajímavější
a relevantnější příspěvky: Dal sem do výpočtu "rozměry" dle pokusů Karelose
a SWR se skutečně rapidně zlepšilo proti původnímu :-)
Pak sem dal spočítat ještě variantu "mezi kozy" jen s napájením mimo střed.
Posunutím napájení se anténa ve vetr. rovině trochu rozšilhala,
což ale v praxi vlastně taky nevadí, pár stupňů pootočíte :-)
Podle mýho názoru SWR nejvíc bude ovlivňovat nosný ráhno,
přece jen je to kus železa jdoucí souběžně a blízko fáz. vedení.
Čímž se znovu dostáváme k tomu "nalejno polskýmu sítu",
kde jeklík 10/5 bude mít stopro menší vliv než 15/15 u superčeskýho :-)
Stejně jako k tomu, že mnozí, včetně mě, říkali, že nějakej
"trouba" dal napájení mimo střed a on to byl možná takovej nějakej
další podobnej karelos, kterej si dal tu práci a námahu si s tím pohrát
a ověřit a prověřit, co a jak to udělá. Víc hlav víc ví, kdo nic nedělá nic nezkazí,
ale taky na nic nepřijde, nikdy neříkej nikdy a v jednotě je síla :-)))

Tak ještě jednou všem "bastlířům" a lidem dobré vůle vše nej do nového roku!
Protože kde je vůle, tam jsou činy a kde jsou činy, tam se výsledky vždycky dříve či později dostaví! :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1932 kdy: 01. 01. 2020, 19:46:04 »


Apropó - předpokládám že tu "moji" zakázkovou speciálku na DAB (cca rok zpátky) jsi někde použil... já teď jedu ve stylu v jednoduchosti je krása všechny dostupné DAB muxy mám v rozvodu na nějaký obyč. 5prvek směrem na Krížavu s dopingem (no zrovna jeden starý PL 1stupeň ze síta :-)) jiný zes na DAB jsem neměl) a chystám se teď udělat tu Tvoji skládačku... větší směrovku teď nepotřebuju, směrovost už by asi nebyla žádoucí. PL TV mux8 na K6 jsem oželel, už mě nezajímá když z něj přešoupli TVP SPORT HD  K41...
Měj se a ještě jednou díky za info´s. L.  ;)

Tvl, člověče jmenovče, furt ji tady mám :-) stejně jako tu omarovu :-)
Už sem ti chtěl asi stokrát napsat, co teda s tím, ale tak nějak furt nebyl čas :-)))))) však to znáš! :-)
Sám ses nepřihlásil a jestli na starej mail, tak tam už se nedostanu, někde sem pro.... heslo a seznam
mi nechce poslat nový. A za ten rok už sem snad možná trošku popošel kupředu, tak už je trošku "zaostalá".
Teď sem dělal před vánoci "známýmu" kousek nad Brnem komplet instalačku jen s "mýma" anténama,
FM H+V, DAB 5B+11C+12D, UHF ČR 26+28+46 (připravený na 26+33+40+46) AT 24+34 SK do léta 55,56,57
(použita prastará TVD 21-69 :-)  ) Pak budem ještě dolaďovat, možná naběhne i 12C Kamzík, ale chtělo by to hodně
ostrou zádrž, 12D má 90dBuV, tak to drtí.


Jardal2

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1933 kdy: 03. 01. 2020, 01:19:56 »
Předevčírem jsem na návštěvě testoval jejich S-Crest D1 a přibližně okolo 23.30 jsem proskenoval DAB a byl jsem docela překvapen (přestože jsem byl obeznámen s Tropo forecast). Načetl se na 5B Gdaňsk.(Mají tam i Gdaňsk EN). Zvláštní bylo, že kuchyně, kde se přijimač nacházel má plast. okno,(asi 10Mod něj), situováno na západ. Místo-Zlaté Hory/kraj Ol. Český DAB 0 jako obvykle.Ještě se mrknu na profil, ale podle mne je PL odtamtud jako stůl. Uvidím.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1934 kdy: 03. 01. 2020, 22:01:30 »
pánové, kteří používáte SDR příjem, jaký hardware SDR máte? Myslím konkrétní značku, ne obecně "SDR USB přijímač ap.". Děkuji.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno