Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324800 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1905 kdy: 03. 11. 2019, 21:20:48 »
Upřesni GPS....

Děkuji za reakci pane Kříž, GPS 49.0293394N, 17.6479942E, anténa ve výšce 2 patra pod střechou (pálená taška....), anténa Alcad FM-102 - nevím, jestli přesně tento typ, ale rozhodně tento tvar...

Faktem je, že ze Zlína Radiožurnál a ČR Brno chytám jen stěží, spíš to šumí jako oceán, uvedené stanice chytám z Černé hory... Ale zase paradoxně ČR Brno z Brna na 93,1 FM chytnu i na prutovou anténu rádia, které mám v kuchyni, byť to šumí... Antény na DVBT mám nad střechou a jak zmiňujete, Klobouky (Ploština), Hradiště (Rovnina), Javorina bez problémů ale anténář, který mě to instaloval dal přednosti Kloboukům před Zlínem.

On tam nějaký ten náznak DAB+ je, je to vidět, prostě u 81% skenu se to pozastaví... Je nějaká možnost, že časem dají DAB vysílač na Černou horu ? To by byla paráda...
Jak píše Xmux, toto fakt není anténa na VHF III (DAB)... toto je na místní VKV příjem, tj. ani ten ZLín na FM to nepobere. 
Černou horu v DAB+ nečekejte, s DVB-T se nás tady mezi Chříby a Bílými Karpaty taky vyprdli (prý Javorina jak v analogu není potřeba a Klobouky se Zlínem to stačí). Tak nestačí no...
Jinak, dle GPS, ve Vašem okolí jsem pár set metrů různými směry nějaké antény dělal a tam je fakt Tlustá ještě když ne zabitá, tak rozbitá, takže Ploštiny (bez mux3 bohužel) byly vždy jasnou volbou. Ale opravdu je to především o anténě a případně možnosti to hodit ven. Zas ten VHF III se líp ohne, takže by to na nějakou směrovku hrát mohlo. Buď zkuste sám nebo se můžeme někdy domluvit.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Liborus

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1906 kdy: 04. 11. 2019, 09:08:29 »
Děkuji vám pánové za odpověď a za návrhy, co s tím. Pokud nebudou rozšiřovat vysilač pro DAB+ na Černou horu, je to jasné. Na jaro se s dovolením pane Kříž určitě ozvu. O víkendu jsem ještě zkoušel běhat s anténou, která byla k pionýru po bytě (vč. otevírání oken pro lepší signál...  :o ), anténa ve všech různých pozicích a směrech, přesto bez výsledku, takže patrně bude lépe dát i budoucí anténu nad střechu.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1907 kdy: 04. 11. 2019, 21:30:09 »
Když to přiletělo pod Kojál ze Saarlandu, tak profil ani vzdálenost není na Kk problém.

máš pravdu, na ten Saarland jsem zapomněl; jak Saarbrucken tak Beograd vzdálenost i výška vysílače cca stejné; a navíc Sárloš má proti Beogradošu šílený profil
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1908 kdy: 09. 11. 2019, 16:58:05 »
pořadí: symetrák v anténě, cca 3 m koax, zádrž, zesilovač (zádrž se zesilovačem propojeny F spojkou), koax do baráku, napájecí výhybka až u rádia. Takže zádrž je před zesilovačem
Dostal jsem radu ji dát až za zesilovač. Ale zatím ji nemám. Zkus to někdy otestovat!

níže uvedené statisticky nevýznamné, jenom momentální stav meteo, jiných podmínek ap. Pozorování 11C Vídeň a 12C Kamzík 5 minut pro každý případ, 12D ČRo jenom chvíli. Bez zádrže 12D, se zádrží před a za zesilovačem. Umistění zádrže 12D na 11C vliv marginální (ale bez zádrže významnější), ovšem vliv na sousední 12C významnější ve prospěch zádrže až za zesilovačem. Něco na tom bude.

Závěr momentálních podmínek:

11C Vídeň DC-Tower bez zádrže:
chybovost 3-12, dílky 3-4
11C Vídeň DC-Tower zádrž před zesilovačem:
chybovost 0-1 (více 0), dílky 4-6
11C Vídeň DC-Tower zádrž za zesilovačem:
chybovost 0-1-2 (nejčastěji 1), dílky 3-6

12C Kamzík bez zádrže:
chybovost 70 (tj. nehrálo), dílky 2,5
12C Kamzík zádrž před zesilovačem:
chybovost 36-42; dílky cca 4
12C Kamzík zádrž za zesilovačem:
chybovost 21-25, dílky cca 5

12D Hády a Kojál SFN bez zádrže:
chybovost 0-1-2-3, 1-2 často (plný kotel)
12D Hády a Kojál SFN zádrž před zesilovačem:
chybovost 0, 1-2 občas (plný kotel)
12D Hády a Kojál SFN zádrž za zesilovačem:
chybovost 0-1-2, 0-1-2 často (plný kotel)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1909 kdy: 09. 11. 2019, 17:40:14 »
Jak se z těch dílků spočte SNR?  ;)  :P
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1910 kdy: 09. 11. 2019, 20:10:47 »
Jak se z těch dílků spočte SNR?  ;)  :P

zdravím Pamětníku, nepochopil jsem váš dotaz, samozřejmě nijak  :) lkhjgfdsa chtěl vědět porovnání zádrž před a za zesilovačem; z jeho dotazu nevyplývalo měření :) nevím jak jinak bych mou zkušenost měl zprostředkovat.

Jediné co jsem zapomněl dodat, je: i když já jsem k jihu blíže než on, já mám zde signál "rozdrbaný"; co z mé zkušenosti může být pro lkhjgfdsa, který je dále na severu užitečné, posoudí jenom signálový Bůh :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1911 kdy: 10. 11. 2019, 11:23:23 »
Zdravím Andreji,
to byla možná jen nemístná reakce na podobné případy, kdy jsou tady uváděna % u příjmových podmínek TV tunerů v TV a STB, což je často silně kritizováno.  ;)

Z těch díků ale bohužel nepoznám, zda různé umístění filtrů, zádrží před a po, může pomoci univerálně i jiným, s jejich HW a tamními podmínkami. Zejména, když se to mixuje s podmínkami šíření a DX. Ale jako celek je to zajímavé a publikování hodné.  :)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1912 kdy: 10. 11. 2019, 12:33:12 »
Univerzálně těžko, příjem elmag vln a anténařina jsou silně individuální na lokalitu a vybavení :) Co jedomu funguje, druhému nemusí a naopak.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1913 kdy: 10. 11. 2019, 13:38:55 »
ano, proto jsem všechno uvedl větou "níže uvedené statisticky nevýznamné, jenom momentální stav meteo, jiných podmínek ap." Měl jsem za to, že je z toho zřejmé, co "jiné podmínky" můžou obnášet - jiné kanály, jiné vzájemné úrovně signálů, jiné S/N atd. Tím jsou otevřené všechny možnosti: žádný vliv, chování jiné do plusu nebo minusu, nebo trend podobný :) kanálová zádrž nestojí tolik peněz aby to člověk nezkusil. Pokud má člověk o signál vážný zájem tak hold zaplatit firmu a měřit.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1914 kdy: 18. 11. 2019, 18:17:27 »
Musím říct, že ExpresFM a Čra jsou pěkná prasata, když slyším s jak mizerným datovým tokem šíří nově ExpresFM v DAB+, multiplexu Čra.
Je to hrobař digitalizace. Na ExpresFM v DAB+ jsem se tešil a zní příšerně, stejně příšerně jak z roury jako F1, Rockzone, Blaník apod.
Zlatý operátor RTI, který ctí kvalitu dostatecnym datovym tokem a zvukovou kvalitou stejnou jako na FM.

DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1915 kdy: 29. 12. 2019, 19:35:26 »

Cestovní skládací do "pytlíku" můžeš vyrobit z Kovolpastky nějaké co má dipol 74cm ( 0511, 0811,1411 apod.).

Ahoj Xmux,
chystám se na výrobu a mám dipól 71cm - předpokládám správně, že to bude +- v cajku?

Druhý dotaz - jaký vliv má postavení dipólu kolmo nebo rovnoběžně (naležato) s podélnou rovinou anteny? Vidím u Tvých antén často dipóly naležato svorkami směrem dopředu... co když u této Tvé cestovní antény sklopím dipól naležato (dopředu nebo dozadu...) ? Předpokládám, že udávané rozteče dipólu od ostatních prvků platí pro připevnění "spojené části" půlvlnného dipólu k ráhnu, nikoli pro pozici svorek dipólu (připojení symetráku...). Nebo je provedení dipólu "nastojato" - "naležato" (dopředu/dozadu - hranatý/kulatý) zcela zásadní už při návrhu antény... jak moc?

Třetí dotaz - dával jsi tu Ostříhané PL síto:
https://forum.digizone.lupa.cz/index.php?topic=176.msg90061#msg90061
- to je jen uříznuté bez úpravy nějakých dalších rozměrů a s normálním symetrákem? Nebude to impedančně dost nepřizpůsobené...?

Jinak zdravíčko a vše nejlepší do nového roku..  ;)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1916 kdy: 30. 12. 2019, 01:18:43 »
Zdarec :-) Jo, bude to chodit i s 71cm, dole se to trochu změní, ale žádná tragédie.  Je to ale navržený pro "kolmej" dipol, takže pokládat ee. To by se pak muselo celý předělat. I když i tak to bude nějakým způsobem fungovat, můžeš pokusně vyzkoušet :-) Ale napájecíma svorkama dozadu NE! To je velice špatně! I když zase to bude nějak fungovat, ale už jen třeba jako dipol.  Jinak dipol "naplacato" se používá proto, že skládaný dipol vyzařuje trochu víc ve směru napajení, takže když v kompletu dneska honíš každou desetinku zisku, použiješ to naplacato. Plus se vyzařovací diagram stane skoro dokonale souměrným, nic ho "nenarušuje" a taky se tak nějak líp "pracuje" s ČZP.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1917 kdy: 30. 12. 2019, 01:56:00 »
Add polský síto : NEBUDEME SE BAVIT O MECHANICKÉ KONSTRUKCI (i když i při ní vydrží spoustu let) a pak já budu tvrdit, že je to fakt superanténa a žádná jiná lepší v poměru délka-výkon-cena neexistuje! Proto se jí taky prodalo za ty leta desetitisíce! A "stěžuje" si na ni za všechny ty roky na všech možných fórech kolik??? Desítky? Stovky uživatelů to nebudou. Chce se někdo vsadit?! A u všech těch "stěžovatelů" ještě k tomu nebude na vině anténa, ale zesilovač v ní! A jinak, kdo chce něco namítat, tak ať si vezme šupléru, metr, český síto, polský síto a nějakou knížku od Českýho, kde je prapůvodní návrh buzené patrové soustavy, tam najde rozměry, ty si pak přeměří a porovná a pak uvidí.
 
Jinak k tomu co sem tady dával foto, je to jen jednoduše odřezaný "druhý patro" , jelikož základ antény je hodně dobrej, tam se poláci nebo někdo jinej buď trefil nebo se tomu věnoval. Reflektor (síto) čím větší necháš, tím líp. Pokud zvětšíš vzdálenost reflektor - zářič na 14,5 cm je to pro "nový" ořezaný pásmo ideál. Symetrák na 8mm feritu v pohodě vyhoví, používal se v klidu desítky let ve všech anténách na UHF. A na úplně nejnižších kanálech je dokonce lepší než mosten od Terozu.

A tobě taky i všem lidem dobré vůle vše nej v tom novén roce. :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1918 kdy: 30. 12. 2019, 02:03:31 »
Pár antén se mi za ten uplynulý rok urodilo :-)))


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1919 kdy: 30. 12. 2019, 02:28:33 »
Jo, proti PL sítu já nic nemám, že rozměrově je blíž k matraci od Českého vím dávno... taky není od věci že hliníkové zářiče na PL nerezaví a neztrácí tak časem kontakt s fáz. vedením jako rezavé ocelové dráty zářičů u pův. CZ TVa... takže když je správně mechanicky OK a srovnaná, funguje PL naprosto OK!  Ale šlo mi o impedanci když ufikneš 2 zářiče ze 4 tak teoreticky jejich paralelím spojením namísto pův. 300ohm (4 zářiče 1200ohm paralelně) dostaneš 600ohm (2 zářiče) a s klasickým symetrákem (pokud má tedy vlastnosti jaké by měl mít) mně to vychází že ve výsledku na výstupu symetráku pro koax bude namísto 75ohm jen 37,5ohm. Proto měly origo malé síta kvůli imped.přizpůsobení ty zářiče namísto z normálního "véčka" z "třídrátové véčka"  Nebo ne?