Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324831 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1890 kdy: 01. 11. 2019, 21:06:39 »
1. naja tvou hádanku Kočího kopec vydal gúgl: Kočího kopec se nachází 10 km severně od Bystřice nad Pernštejnem, poblíž obce Sulkovec, v okrese Žďár nad Sázavou, v lokátoru JN89DO a nadmořskou výškou patří mezi průměrné kopce na Vysočině, vrchol podle map dosahuje 756 m n .m.

2. foto sestavy v příloze je fake, to nemůže existovat ani fungovat  ;)

3. pořád nechápu tu klíčenku+Technisat; .ole  :) já vím že rádio je rádio a klíčenka je klíčenka; já jsem klíčenku cpal do notebooku a rádio s tím nemělo nic společného, proto se ptám vo co go
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1891 kdy: 01. 11. 2019, 22:14:11 »
Přepínání na tu jednu horizontálku je tam jen kvůli Chorvatům, na Srby bude muset být něco lepčího :-)  A dost to ty dvě vertikálky "rozlaďuje".


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1892 kdy: 01. 11. 2019, 22:23:37 »
A ten luxusní "STOŽÁREK" patří radioamatérům, včetně zázemí, tak se je chystám oslovit za účelem umístění pořádnýho monstra ovládanýho přes net :-) To se bude lovit :-)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1893 kdy: 01. 11. 2019, 23:46:18 »
Uherský Brod, lokalita u horních koupelek, anténa pod střechou, spuštěn sken DAB a nic nenalezeno :-( Pioneer SX-S30DAB. Ze zoufalství jsem ještě zkoušel drátovou anténu, která byla přiložena spolu s Pionýrem a stejný průběh - při skenu se to lehce pozastavilo na 81%, pak sken pokračoval se strohou informací No station  :-\

Je možné, že ten signál ze Zlína je v Uherském Brodě tak slabý, až je nepoužitelný ? Co čtu v manuálu, tak III. band Pionýr umí, DAB+ kodek AAC+ HE AAC v.1/2 by měl jít bez problémů...  :'(
Upřesni GPS. Brod je hodně široký pojem a vzhledem k tomu jak vypadá, je to co ulica, to jinak. Dole v Brodě nejde nic, nahoře všecko :) Dole nejde Zlín (myslím TV) ani skoro Klobouky, čím výš jdou na jednu anténu i Rakušáci, Pálava a Hodonín :D O Javorině se nebavím, tu máte u nosu. Obecně čím víc směr Těšov a Újezdec, tím větší bída... specifikuj anténu, pod střechou si to můžeš dovolit fakt jen na kopci nebo blízko vysílače. Více informací...


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1894 kdy: 02. 11. 2019, 11:23:23 »
Mám plný kotel na všech anténách se zesíkem 1411V,1411H i 1409V. Chtěl jsem se zeptat, ta zádrž 12D pomůže se signálem nejen u 12C, ale i u ostatních slabších frekvencí? Myslím, že někdo zmiňoval, že se mu zlepšil nejen Kamzík, ale i Wien po instalaci 12D zádrže.

ten henten tam jsem byl já

čo bolo to bolo, terazky je zde Kojál

páč mám kanálovou zádrž přístupnou, udělal jsem 5 minutové pozorování s ní a bez ní

Problém je v tom, že dnes kromě Kojál kick-off se mění i počasí, takže mé dnešní ranní pozitiv Bratislava a Vídeň není možné rozklíčovat od večerního negativ; pokud budeš mít zájem můžu to zopakovat v jiných meteo podmínkách:

bez zádrže 12D a se zádrží, uvádím jenom chybovost příjmu:

12C Kamzík 32 - 42 až krátký výpadek; 31 - 42 bez výpadku
11C Vídeň 1 - 35; 1 - 25


to courání 11C Vídeń se mi nezdá, mám podezření na Kojál, ale zatím platí prezumce neviny, za rohem je potenciální delikvent meteo.


P.S.

to všechno v mé extrémní situaci, svářečka Hády; jejich úroveň signálu překračuje doporučení EBU pro rozdíl sousedních kanálů. To, že to leze částečně i do 11C je neuchopitelné: jak je na tom DAB přijímač se selektivitou a jak jsou na tom Hády s výstupními filtry na vysílači - jestli pak ČRa hrají dle pravidel.
Tu zádrž máš v příjmovém řetězci kde?
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1895 kdy: 02. 11. 2019, 13:52:19 »
pořadí: symetrák v anténě, cca 3 m koax, zádrž, zesilovač (zádrž se zesilovačem propojeny F spojkou), koax do baráku, napájecí výhybka až u rádia. Takže zádrž je před zesilovačem
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1896 kdy: 02. 11. 2019, 14:24:43 »
pořadí: symetrák v anténě, cca 3 m koax, zádrž, zesilovač (zádrž se zesilovačem propojeny F spojkou), koax do baráku, napájecí výhybka až u rádia. Takže zádrž je před zesilovačem
Dostal jsem radu ji dát až za zesilovač. Ale zatím ji nemám. Zkus to někdy otestovat!
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1897 kdy: 02. 11. 2019, 14:48:27 »
kdysi jsem to tak zkoušel a nefungovalo to, ale to byly jenom takové pokusy rychlovky, klidně to můžu zopakovat; smysl by to dávalo pokud by interference vznikaly až na vstupu rádia; tím, že mám extrémní úroveň 12D tak předpokládám, že se to mele již v zesilovači a právě do něj potřebuji těch 12D srazit; sice to odskáče i slabý 12C Kamzík, ale převáží pozitivum omezení 12D.

Mimochodem jsem opět zkoušel srovnání se zádrží a bez ní a chová se to zvláštně, nebudu to zatím popisovat; zarazil mně ale fakt, že 12C jel stabilně i bez zádrže, hůř než se zádrží, ale jel; kdysi si 12C bez zádrže ani necvrknul.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1898 kdy: 02. 11. 2019, 14:58:54 »
Pokud máš nepřebuditelný LN zesilovač a ČRa dodrželi postupy, o kterých jsi psal, pak bude chyba v přebuzeném přijímači, který srazí citlivost v celém pásmu, ne? Tím chci říct, že by dával smysl odlaďovač až za zesíkem.
« Poslední změna: 02. 11. 2019, 15:00:30 od lkjhgfdsa »
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1899 kdy: 02. 11. 2019, 17:49:16 »
ne, tudy cesta nevede; nejsem expert a ani nemám ten DAB měřák co stojí jak barák, jenom se snažím selským rozumem zobecnit to, o čem jen tak ze zájmu čtu.

I tvůrci DABu ve svých dokumentech (ETSI, EBU) měřením v terénu doporučí alfu-omegu příjmu - odstup S/N. Do šumu se může promítnout milion věcí, rušení sousedního kanálu, slavný "man-made-noise" nebo podmínky mobilního příjmu ap (ty teoretické výpočty rušení jsou naprd, oni to prostě měřením ověří jaký S/N asi ano a jaký už asi ne). V každém bodu příjmu je tento sajrajt jiný a časově proměnlivý (tak jako žádaný signál). Pokud je bod příjmu na hraně nebo lehce nad hranou S/N a BEZ přítomnosti sajrajtu, je to ok. Může ale stačit nějaká úroveň přítomnosti některého ze sajrajtů a pak se zde začneme bavit o ničem. A to jsem vynechal poznámku, že se bavíme v podstatě o dx příjmu, kdy žádaný signál již není bůh ví co. Poznámka k "man-made-noise": doma mi běží PC, notebook a wi-fi; sousedům bůh ví co; a fabrikám bůh ví co; kdo sakra ví co za sajrajt to plive vzduchem nebo po napájecí sítí.

Poznámka k problému potenciální interference mezi sousedními kanály DAB (míněno až do písmene tj. jak to mám např. já 12C-12D). Ve Velké Británií nyní probíhá těžká diskuze mezi regulátorem a zájemci a Small Scale DAB, tedy mistní muxy, kde se předpokládá nízký ERP výkon v řádu 100 - 200 W. Jednak to zapodmínkoval sám regulátor z obavy interference a navíc dostal připomínky od potenciálních zájemců omezit výkon na 100 W, protože by se nový místní kanál mohl dostat do konfliktu s již existujícím regionálním (tedy ne celostátním jedoucím na X kW) s výkonem třeba 1 kW (míněno tak, že by nový místní 200W rušil stávající regionální 1 kW).

Přeloženo do lidské řeči. Tvé podmínky jsou jedinečné a nezbývá ti nic jiného než laborovat; anténa, zesilovač a zádrž taková a maková, pořadí takové a jiné a další věci co mně momentálně nenapadly. Bůh ti v tom pomáhej :) Nezapomeň na základní pravidlo: fyziku neporazíš :)
« Poslední změna: 02. 11. 2019, 17:52:19 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Liborus

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1900 kdy: 02. 11. 2019, 19:29:38 »
Upřesni GPS....

Děkuji za reakci pane Kříž, GPS 49.0293394N, 17.6479942E, anténa ve výšce 2 patra pod střechou (pálená taška....), anténa Alcad FM-102 - nevím, jestli přesně tento typ, ale rozhodně tento tvar...

Faktem je, že ze Zlína Radiožurnál a ČR Brno chytám jen stěží, spíš to šumí jako oceán, uvedené stanice chytám z Černé hory... Ale zase paradoxně ČR Brno z Brna na 93,1 FM chytnu i na prutovou anténu rádia, které mám v kuchyni, byť to šumí... Antény na DVBT mám nad střechou a jak zmiňujete, Klobouky (Ploština), Hradiště (Rovnina), Javorina bez problémů ale anténář, který mě to instaloval dal přednosti Kloboukům před Zlínem.

On tam nějaký ten náznak DAB+ je, je to vidět, prostě u 81% skenu se to pozastaví... Je nějaká možnost, že časem dají DAB vysílač na Černou horu ? To by byla paráda...


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1901 kdy: 02. 11. 2019, 21:19:11 »
Přece nemůžete čekat, že na horizontálně umístěný zkroucený "padipol" , který má i na FM zisk s bídou mínus 3 dB, pojede vertikální III. pásmo. To když ten koax, co k němu vede před touto "anténou" ustřihnete a obnažíte 60 cm středního vodiče, získáte minimálně 10 dB signálu navíc. Na VHF samozřejmě.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1902 kdy: 02. 11. 2019, 21:45:15 »
Přepínání na tu jednu horizontálku je tam jen kvůli Chorvatům, na Srby bude muset být něco lepčího :-)  A dost to ty dvě vertikálky "rozlaďuje".

to Srbsko bude oříšek; profil relativně jakž takž, ale: daleko daleko, výkon vysílače sice 10kW ale jenom 500 m.n.m a hlavně ta dálka = zakřivení Země; tipuji to na super tropo matky přírody kdy signál řekne: voilà, this is the moment, ohýbaj ma mamko... :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1903 kdy: 03. 11. 2019, 19:20:53 »
Když to přiletělo pod Kojál ze Saarlandu, tak profil ani vzdálenost není na Kk problém.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1904 kdy: 03. 11. 2019, 19:34:46 »
Horší je, že když je lepší kopeček a lepší tropo, požerou to pšonci :-) Ale časem se to třeba poddá :-) Třeba Zagreb jel na jednu antény jak vzteklej :-)