Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324829 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1815 kdy: 25. 08. 2019, 17:28:01 »
Káloš: když nerozumíš anténám tak do toho nevrtej a zavolej si odborníka...radši to neodbyji smajlíkem a dodám, že to s černým humorem někdy přeženu...

jedna ze spekulací, ale to jsi určitě zkoušel: někde jsem četl, že může být problém když v SFN přichází signál na anténu ze dvou vysílačů v blízké úrovni, sčítá se nekoherentně; mělo by stačit najít směr kdy dominance obou je potlačena a získá navrch jenom jeden z nich. Oni tam mají jeden vysílač sice s menším výkonem než Káloš, ale mnohem výše. Na ja, tož to ten měřák co stojí jak barák by to možná popsal.

Mně Káloš jede stabilně i když odpojím napájení zesilovače...

Jo, 4 prvek ideální do terénu, někdy ho připevním na menší batoh a ani nevím, že něco tahám na zádech.
« Poslední změna: 25. 08. 2019, 17:36:44 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1816 kdy: 25. 08. 2019, 19:43:54 »
;)

No jo, Pokr no, to je mu podobný :-) V pátek sme byli na Kozárově, ale prd sme chytli, nějaká špatná karma, všechno se sralo :-) A hodinu sem tam na něj čekal, se vypravuje jak nějaká lejdyska :-)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1817 kdy: 25. 08. 2019, 19:52:26 »
hmm Kozárov, tam jsem dělal optickou PTNku...


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1818 kdy: 25. 08. 2019, 20:44:09 »



jedna ze spekulací, ale to jsi určitě zkoušel: někde jsem četl, že může být problém když v SFN přichází signál na anténu ze dvou vysílačů v blízké úrovni, sčítá se nekoherentně; mělo by stačit najít směr kdy dominance obou je potlačena a získá navrch jenom jeden z nich. Oni tam mají jeden vysílač sice s menším výkonem než Káloš, ale mnohem výše. Na ja, tož to ten měřák co stojí jak barák by to možná popsal.

Tady v té díře Káloš s něčím v SFN ??? To by teda  muselo být něco. Tady nejede pořádně ani Kojál, kterej je 12 km. A na střeše není místo a prostor pro nějakou větší manipulaci, všechno je to "na míru" a naknop. A to na vršek přijde ještě 1,5m sedmiprvek na FM vertikal. Asi budu muset udělat další stožár na nějaký další pokusy :-) Jenže už teď chodí kolemjdoucí se zakloněnýma hlavama, tak co teprve pak :-) Akorát ty dny jsou strašně krátký a mají jen 24 hodin, chtělo by to aspoň zdvojnásobit, telka v koupelně pořád stojí na zemi :-)  , "ozvučení" na terase taky není, o zábradlí a grilu nemluvě, atd., mám tohomoc :-) Ale už sem si koupil bezdrát klávesnici a protáhnul kabel k oledce, takže můžu pěkně seďoležet v betli a pohodlně computerovat bez brýlí :-)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1819 kdy: 25. 08. 2019, 21:21:09 »
hey, wait a minute

až nyní jsem připojil napájení zesíku a 11C Vídeň osciluje kolem půl kotle s chybovostí 0 a 5D Káloš kolem 3/4 kotle s chybovostí 1-2, což si nikdy nedovolil (tu chybovost - přesto že je malá - při té intenzitě); takže se jim tam možná něco rozjelo a proto máš problém byť jsi v dolíčku
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1820 kdy: 25. 08. 2019, 21:29:00 »
Mě je tam divná ta brutální ostrá špička přesně na 180MHz, jenže kdoví co to ta klíčenka v tom spektru ukazuje. Ale je to tam i bez zes na holé anténě.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1821 kdy: 25. 08. 2019, 21:56:44 »
Mě je tam divná ta brutální ostrá špička přesně na 180MHz, jenže kdoví co to ta klíčenka v tom spektru ukazuje. Ale je to tam i bez zes na holé anténě.

to bychom z toho zešíleli spekulovat co klíčenka a co software a co signál; 180,064 je centrální frekvence kanálu 5D a nosná na centrálu se na přenos dat nepoužívá a je potlačena; tam by naopak měl být dolík-propad

jinak 5D je opět "v prčicích", čtverečky olizují plný kotel a chybovost 0

jax to monstrum na tu střechu dostal? to nelze směrovat ani trochu? když ne, tvá víra tě vedla k jistotě, že naladíš i galaktický šum?
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1822 kdy: 25. 08. 2019, 22:11:24 »
Směrovat to jde, ale jen doleva, na Hády, vpravo je střecha, ale už by to mělo být dle mapy mimo směr Káloš. Zajímavý je, že když sem to měl složený v obýváku na židlích :-) tak to technisat se zes sem tam i načetl. Ale na střeše - ouha. Uvidíme, někde bude asi zakopanej pes :-) Na střechu sem to dostal tak, že sem to po částech prostrkal střešním průůezem 60x60 a na střeše postupně smontoval :-) No problemo :-)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1823 kdy: 26. 08. 2019, 08:47:51 »
čéče a nepálí ti do toho náhodou Teleko, Černá hora? Alešovi v Boskovicích chodí na kopci na prut... otoč na SZ, esi vyleze.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1824 kdy: 26. 08. 2019, 20:09:42 »
víc na západ točit nemůžu, už zavazí střecha. asi to chce větší anténu :-) Kolega mi poslal fotky DUGY, teď mě s.ere, že sem na tu montáž do Černobylu nejel.
« Poslední změna: 26. 08. 2019, 22:47:57 od Xmux »


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1825 kdy: 26. 08. 2019, 20:36:24 »
Teď chčije a 5D dva čtverce a 11C tři , hold díra je díra, zázrak že sem vůbec něco doletí. Ale Hády šlapou, tak aspoň něco :-) Uvidíme co bude až spustí Jauerling, třeba to bude lepší :-)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1826 kdy: 26. 08. 2019, 22:19:46 »
Vždyť tam máte Rudické propadání, chráněno od 19.4.1990; to znamená, že si ani necvrkneš páč signál se propadá a jeho propad je chráněn...

jinak mám radost, že jsem se sžíral jestli 5D Káloš vylepší Rakousko (i když se nakonec ukázalo, že pro stabilitu 11C stačí zádrž na 12D) a někdo se sžírá jestli Jauerling trumfne Káloše. Neštěstí druhého tak potěší... :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1827 kdy: 01. 09. 2019, 21:12:12 »
Zapomněl jsem dodat že mi pobyt zpříjemňuje stanice Oldie-Welle na 7D Niederbayern
Na základě tohoto dovolenkového postřehu kolegy jsem se na onu stanici zaměřil a jsem mile překvapen - kromě zpráv v celou hodinu hrají a hrají, bez keců a zdá se mi, že i bez reklam! Repertoár mi vyhovuje a zvuková kvalita (72 kbit/s) je už celkem poslouchatelná. Takže děkuji za tip!

tak reklamy tam nejsou...zaválo mně to na Horskou Kvildu, 1075 m.n.m., a jsem dítě štěstěny, 7D Niederbayern jsem našel uvnitř objektu s centimentrovým posunem rádia na okenním parapetu; takže Oldie-Welle je back in town a podkuřuje mým chutím...

Jinak signál zde nic moc, tuším horší než na Lipně, venku to dalo 49 stanic, kromě německých 7D a 11D a našich 12C vlastně ani nevím co. Ještě na to juknu.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1828 kdy: 02. 09. 2019, 19:05:25 »
Citace
tak reklamy tam nejsou...zaválo mně to na Horskou Kvildu, 1075 m.n.m., a jsem dítě štěstěny, 7D Niederbayern jsem našel uvnitř objektu s centimentrovým posunem rádia na okenním parapetu; takže Oldie-Welle je back in town a podkuřuje mým chutím...

Oldie-welle rulez  :) Ještě že mám slušný signál z Brotj.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1829 kdy: 04. 09. 2019, 16:22:44 »
pokud kopec nevydá alespoň number 200 tak je report klišé a já jedno přidám. Šumava, kopec Oblík 1225 m.n.m. asi 3 km od německých hranic, vydal číslo 149, z toho 25 duplikátů. Analýza z jaké německé dálky to připlulo možná později (pokud vůbec něco zajímavé); z našich asi zajímavé 5D Teleko 6/10 242 km, jinou možnost než Trutnov - Černá hora nevidím; plný kotel 12C ČRo - zřejmě Plzeň - Radeč 87 km zřejmě povinnost.

sváděl jsem vnitřní boj jestli nedat rozhlednu na vrchu Poledník, nebyl jsem si jist jestli bych padl já nebo můj pes; ze Srní je to tam zpět 19 km; šel jsem na jistotu přežití s Oblíkem 14 km.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno