Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324867 krát)

tomv16

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Zkušenosti s příjmem v Praze
« Odpověď #1200 kdy: 18. 01. 2014, 11:09:47 »
5C DR - Dresden
5D Teleko - Černá hora
8D Sachsen - Chemnitz
9C Sachsen - Dresden / Löbau
10A Teleko - Milešovka
11A Teleko - Praha
11D BR Bayern - Ochenkopf (?) 
12A K12 Sachsen - Chemnitz - výkon pouze 1 kW a vzdálenost cca 150 km

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1201 kdy: 18. 01. 2014, 11:42:08 »
Sice hezké, ale....Jaký přístroj,jaká lokalita, anténa nebo teleskop..víc podrobností prosím.


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1202 kdy: 19. 01. 2014, 12:06:49 »
A Radiokomunikace v L-bandu nechytáte? Možná by vám mohl jít ještě 6. kanál z Lipska.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


tomv16

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1203 kdy: 19. 01. 2014, 20:11:08 »
Sice hezké, ale....Jaký přístroj,jaká lokalita, anténa nebo teleskop..víc podrobností prosím.

Praha - Čimice - Technisat Digitradio 200 - teleskopická anténa. Přístroj má pouze III. pásmo. 


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1204 kdy: 19. 01. 2014, 20:38:35 »
V Čimicích na teleskop Bavoráky? Tak to je bomba... :o :o :o
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1205 kdy: 21. 01. 2014, 15:51:32 »
Tak mohu potvrdit, že příjem na kanálu 12D je nyní v Praze skutečně lepší než u kanálu 11D. Zatímco komerční mux hraje aktuálně při sněžení a teplotě okolo nuly vcelku rozumně (jen občas slyším výpadek), "jedenáctka" bublá a v podstatě se nedá poslouchat. Já jsem rozhodně rád, protože stanice, které jsou na 11D mohu ladit i na VKV - Bayern 3, Die 5 Aktuell a další. Nebylo by špatné zjistit, pokud by se to někomu podařilo, kolik to k nám po té změně pálí. Otázkou v podstatě je i to, jaký vysílač tady v Praze chodí. Bohužel tuner Yamaha T-D500 nemá možnost identifikace vysílače. Řešením by bylo možná nějaké DAB USB z odpovídajícím softem.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Karel Mikuláštík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1206 kdy: 21. 01. 2014, 18:16:50 »
Ahoj Lukáši,

v jednofrekvenčních sítí T-DAB nebo DVB-T se musí ze všech vysílačů vysílat naprosto stejný signál synchronizovaný v čase. Není zde prostor pro identifikaci jednotlivých vysílačů.

Viz např:
https://tech.ebu.ch/docs/techreports/tr024.pdf


pakozlik2

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1207 kdy: 22. 01. 2014, 21:42:16 »
Imperial Dabman 20 - několik postřehů po měsíci používání.

Citlivost na FM - lepší než většina současných přenosných přijímačů,
mnohem lepší než jakýkoliv mobil, srovnatelná se značkovými "jezevčíky" z 80 let.

Citlivost na DAB - nemám srovnání, ale na Jihlavském sídlišti Březinky, v 7NP chytám
5D z Černé hory, bez výpadků, na LPDA určenou pro 144/433 MHz.
Na zabudovaný teleskop s výpadky venku na balkóně.

Kvalita zvuku - reproduktor - vzhledem k velikosti přístroje se nedá nic moc očekávat,
ale na poslech zpráv na chatě, případně na lov DAB DX je to OK.

Kvalita zvuku - sluchátka Koss GT5
FM - zvuk je trochu plochý, což by nevadilo, ale trochu mi schází výšky. Jinak je ale
celkem na poslech příjemný.
DAB - oproti FM to bohužel nevychází moc dobře. Výšky zde sice nechybí, ale úplně se
ztrácí detaily.

Co mi na přístroji vadí.
Absence alespoň jednoduché úpravy zvuku - hloubky/výšky. V době, kdy má ekvalizér každý mobil...
Odstupňování hlasitosti je příliš hrubé, a i při nejnižší nastavené hlasitosti je u citlivějších sluchátek
hlasitost příliš vysoká, a navíc je tam spousta šumu.
Poslední věc, ke které mám výhrady je vyvolávání (přepínání) pamětí na FM. Dle mého názoru
by bylo lepší přímé listování pamětí přes CH +/-.


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Citlivost přijímače Imperial Dabman 20 versus Technisat DigitRadio 210
« Odpověď #1208 kdy: 23. 01. 2014, 15:06:32 »
Citlivost přijímače Imperial Dabman 20 versus Technisat DigitRadio 210

Dlouho se tu řeší citlivost Dabmanu 20, se kterým mám výborné zkušenosti. Pořídil jsem si druhý DAB přijímač, a to Technisat DigitRadio 210. Přijímače Technisat tu také byly opakovaně chváleny a také vyšly příznivě z testu časopisu Stiftung Warentest.

Krátká videa:
Dabman 20: http://www.youtube.com/watch?v=3Lp9ODHKcqM&feature=share&list=PLfulgrE3Sh1Pqxmit6LKZLP7pxo6eIC0H&index=1
DigitRadio 210: http://www.youtube.com/watch?v=lQY1s_Ynkj4&list=UU97SvGw5Cq_hzFqt_a1k5wA&feature=share

Tady je pár postřehů k citlivosti na DAB. VKV jsem se nevěnoval. Oba přijímače jsem vyzkoušel na několika místech, na kterých mám s příjmem zkušenost. Nejsem odborník, tak snad odpustíte poněkud polopatický přístup.

Trasa Hřensko - Praha (údolím Labe a pak po D8, příjem na klíně v autě)
Dabman 20: Trasa je pokrytá Milešovkou s menšími výpadky od Děčína po Prahu. Německé stanice nejde prakticky zachytit.
DigitRadio 210: Oproti Dabmanu je signál stabilnější, robustnější. Na Děčínsku lze naladit i německé muxy. Vždy jen krátkodobě, ale je to možné.

Praha-Malešice (13patrový věžák, příjem v okně)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram (hrála i před spuštěním Prahy), Milešovka, Černá hora a nejspíš Löbau. Drážďany nehrají.
DigitRadio 210: To samé co Dabman.

Praha-Holešovice (1. patro ve staré zástavbě bez výhledu jakýmkoli směrem, příjem po celém bytě)
Dabman 20: Naladí se jen Praha/Příbram. Díky za ty dary! :-)
DigitRadio 210: Oproti Dabmanu je signál robustnější. Dabman hraje dobře, ale Digitradio líp.

Praha-Vítkov (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora a Milešovka. Všechny tři multiplexy ukazují téměř plný signál. Někdy lze zachytit Löbau, v den testu nikoli.
DigitRadio 210: To samé co Dabman, ale příjem Černé hory a zejména Milešovky je mnohem problematičtější, na hranici příjmu. Löbau nezachyceno.

Praha-Koloděje (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora, Milešovka, oba muxy z Drážďan, příp. Löbau. Silnější je 9C než 5C.
DigitRadio 210: To samé co Dabman, ale mnohem silnější je 5C než 9C, tedy opačně než u Dabmanu. :-)

Praha-Hrad (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora, Milešovka. Vše slušně.
DigitRadio 210: To samé co Dabman, ale Černá hora a Milešovka je na hranici příjmu, zejména Milešovka.

Praha-Libeň (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram a na jednom místě slaboulince Milešovka.
DigitRadio 210: Úplně to samé co Dabman.

Lovoš (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora, Milešovka, Lipsko, Drážďany, Löbau, Chemnitz, saský K12 a oba muxy z Bavorska. Na vrcholu Lovoše je silné rušení nejspíš od vysílačů, které tu jsou. Signál slabších muxů to skoro vymaže. Je potřeba popojít dál od vysílačů.
DigitRadio 210: Naladí se to samé co na Dabmanu, ale signál je mnohem stabilnější. Rušení od vysílačů mu nevadí. (To však neplatí o rušení v těsné blízkosti notebooku. To podlehne jak DigitRadio, tak Dabman.)

Jarošov na Vysočině - D O P L N Ě N O   2 9 .   L E D N A   2 0 1 4
Dabman 20: Venku se naladí Černá hora, zhruba 75 procent signálu. Krásně hraje. Uvnitř budovy se ukážou názvy stanic, ale signál není dost silný na to, aby to hrálo.
DigitRadio 210: Venku v místě, kde bez problémů hrál Dabman 20, se Černá hora sotva naladí. Nehraje. Stačí popojít pár kroků a Černá hora má najednou zhruba 75 procent signálu. Když jsem se s přijímačem vrátil na místo, kde nehrál, najednou hraje a sílu signálu si zhruba drží, tedy 75 procent. Uvnitř budovy je signál na hranici příjmu. Ale DigitRadio 210 tu přesto hraje bez výpadků. Pravý opak Dabmanu 20. :-)

SHRNUTÍ:
Citlivost obou přijímačů je zhruba stejná. Když někde hraje lépe Dabman, jinde mu to DigitRadio vrátí. Dabman je taková štika, která ladí rychleji. Stačí vytáhnout anténu a člověk má hned představu, co kde hraje. DigitRadio naopak nabízí robustnější příjem. Někdy se ale nechá trochu přemlouvat, aby slabší signál našel.


Pro DXing se z těchto dvou přijímačů víc hodí Dabman 20, protože:
1. je při ladění živější.
2. uloží všechny naladěné muxy, i když vysílají stejný obsah. (DigitRadio uloží jen nejsilnější signál, později případně přeladí, např. při cestě autem. I u DigitRadia lze ověřit příjem všech muxů při manuálním ladění.)
3. na displeji zobrazí více informací: název stanice, frekvenci, radiotext, sílu signálu, stav baterie, hlasitost, čas, typ programu a normu DAB/DAB+. (Všechny tyto údaje zobrazí i DigitRadio, ale ne zároveň. DigitRadio ukáže v jednu chvíli jen název stanice a jednu vybranou informaci.)
4. je menší.
5. má vestavěnou baterii.

Ale i DigitRadio 210 je skvělé rádio, které:
1. má robustnější příjem.
2. zobrazí více informací o přijímaném signálu. (Oproti Dabmanu navíc: bitrate a codec, formát (např. AAC), datum, název muxu, kanál, kvalitu signálu (chyby). Přístup k údajům je však komplikovanější.)
3. má pohodlnější ovládání než Dabman. (Má paměťová tlačítka a ovládání hlasitosti kolečkem.)
4. má lepší zvuk. (Nejen díky většímu reproduktoru. Dabman 20 trochu šumí, což je patrné zejména u mluveného slova, ale dá se to přežít.)
5. vždy využívá anténu. (Jako anténa nefungují připojená sluchátka.)

Jak Dabman 20, tak DigitRadio 210 se povedly. Zatím jsem s nimi spokojený. Výborně se doplňují.

Snad jsem vnesl trochu světla do diskuse o citlivosti Dabmanu 20. Možná máte jiné zkušenosti. Sem s nimi!
« Poslední změna: 29. 01. 2014, 18:28:01 od Praha Holešovice »
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


tomv16

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Citlivost přijímače Dabman 20 versus Technisat 210 versus Technisat 200
« Odpověď #1209 kdy: 25. 01. 2014, 17:59:54 »
Citlivost přijímače Imperial Dabman 20 versus Technisat DigitRadio 210

Dlouho se tu řeší citlivost Dabmanu 20, se kterým mám výborné zkušenosti. Pořídil jsem si druhý DAB přijímač, a to Technisat DigitRadio 210. Přijímače Technisat tu také byly opakovaně chváleny a také vyšly příznivě z testu časopisu Stiftung Warentest.

Krátká videa:
Dabman 20: http://www.youtube.com/watch?v=3Lp9ODHKcqM&feature=share&list=PLfulgrE3Sh1Pqxmit6LKZLP7pxo6eIC0H&index=1
DigitRadio 210: http://www.youtube.com/watch?v=lQY1s_Ynkj4&list=UU97SvGw5Cq_hzFqt_a1k5wA&feature=share

Tady je pár postřehů k citlivosti na DAB. VKV jsem se nevěnoval. Oba přijímače jsem vyzkoušel na několika místech, na kterých mám s příjmem zkušenost. Nejsem odborník, tak snad odpustíte poněkud polopatický přístup.

Trasa Hřensko - Praha (údolím Labe a pak po D8, příjem na klíně v autě)
Dabman 20: Trasa je pokrytá Milešovkou s menšími výpadky od Děčína po Prahu. Německé stanice nejde prakticky zachytit.
DigitRadio 210: Oproti Dabmanu je signál stabilnější, robustnější. Na Děčínsku lze naladit i německé muxy. Vždy jen krátkodobě, ale je to možné.

Praha-Malešice (13patrový věžák, příjem v okně)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram (hrála i před spuštěním Prahy), Milešovka, Černá hora a nejspíš Löbau. Drážďany nehrají.
DigitRadio 210: To samé co Dabman.

Praha-Holešovice (1. patro ve staré zástavbě bez výhledu jakýmkoli směrem, příjem po celém bytě)
Dabman 20: Naladí se jen Praha/Příbram. Díky za ty dary! :-)
DigitRadio 210: Oproti Dabmanu je signál robustnější. Dabman hraje dobře, ale Digitradio líp.

Praha-Vítkov (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora a Milešovka. Všechny tři multiplexy ukazují téměř plný signál. Někdy lze zachytit Löbau, v den testu nikoli.
DigitRadio 210: To samé co Dabman, ale příjem Černé hory a zejména Milešovky je mnohem problematičtější, na hranici příjmu. Löbau nezachyceno.

Praha-Koloděje (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora, Milešovka, oba muxy z Drážďan, příp. Löbau. Silnější je 9C než 5C.
DigitRadio 210: To samé co Dabman, ale mnohem silnější je 5C než 9C, tedy opačně než u Dabmanu. :-)

Praha-Hrad (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora, Milešovka. Vše slušně.
DigitRadio 210: To samé co Dabman, ale Černá hora a Milešovka je na hranici příjmu, zejména Milešovka.

Praha-Libeň (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram a na jednom místě slaboulince Milešovka.
DigitRadio 210: Úplně to samé co Dabman.

Lovoš (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora, Milešovka, Lipsko, Drážďany, Löbau, Chemnitz, saský K12 a oba muxy z Bavorska. Na vrcholu Lovoše je silné rušení nejspíš od vysílačů, které tu jsou. Signál slabších muxů to skoro vymaže. Je potřeba popojít dál od vysílačů.
DigitRadio 210: Naladí se to samé co na Dabmanu, ale signál je mnohem stabilnější. Rušení od vysílačů mu nevadí. (To však neplatí o rušení v těsné blízkosti notebooku. To podlehne jak DigitRadio, tak Dabman.)

SHRNUTÍ:
Citlivost obou přijímačů je zhruba stejná. Když někde hraje lépe Dabman, jinde mu to DigitRadio vrátí. Dabman je taková štika, která ladí rychleji. Stačí vytáhnout anténu a člověk má hned představu, co kde hraje. DigitRadio naopak nabízí robustnější příjem. Někdy se ale nechá trochu přemlouvat, aby slabší signál našel.


Pro DXing se z těchto dvou přijímačů víc hodí Dabman 20, protože:
1. je při ladění živější.
2. uloží všechny naladěné muxy, i když vysílají stejný obsah. (DigitRadio uloží jen nejsilnější signál, později případně přeladí, např. při cestě autem. I u DigitRadia lze ověřit příjem všech muxů při manuálním ladění.)
3. na displeji zobrazí více informací: název stanice, frekvenci, radiotext, sílu signálu, stav baterie, hlasitost, čas, typ programu a normu DAB/DAB+. (Všechny tyto údaje zobrazí i DigitRadio, ale ne zároveň. DigitRadio ukáže v jednu chvíli jen název stanice a jednu vybranou informaci.)
4. je menší.
5. má vestavěnou baterii.

Ale i DigitRadio 210 je skvělé rádio, které:
1. má robustnější příjem.
2. zobrazí více informací o přijímaném signálu. (Oproti Dabmanu navíc: bitrate a codec, formát (např. AAC), datum, název muxu, kanál, kvalitu signálu (chyby). Přístup k údajům je však komplikovanější.)
3. má pohodlnější ovládání než Dabman. (Má paměťová tlačítka a ovládání hlasitosti kolečkem.)
4. má lepší zvuk. (Nejen díky většímu reproduktoru. Dabman 20 trochu šumí, což je patrné zejména u mluveného slova, ale dá se to přežít.)
5. vždy využívá anténu. (Jako anténa nefungují připojená sluchátka.)

Jak Dabman 20, tak DigitRadio 210 se povedly. Zatím jsem s nimi spokojený. Výborně se doplňují.

Snad jsem vnesl trochu světla do diskuse o citlivosti Dabmanu 20. Možná máte jiné zkušenosti. Sem s nimi!

Děkuji za zajímavý příspěvek. Jako doplnění bych přidal srovnání Dabmanu 20 s Technisatem 200. Platí skoro to samé jako jste psal. Pouze u Technisatu 200 bude asi větší citlivost než u Technisatu 210.

U Technisatu 200 je podstatně lepší citlivost než u Imperial Dabmanu 200. Velký rozdíl je hlavně v místech se slabým signálem. Na témže místě Dabman naladí v extrémním případě 4 multiplexy a Technisat 19 multiplexů (111 jedinečných programů !). 19 multiplexů je vynikající počet a bylo to pro mě překvapení. Na prutovou anténu tak vysoký počet stanic a za normálních podmínek na 1 kopci.


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Citlivost přijímače Dabman 20 versus Technisat 210 versus Technisat 200
« Odpověď #1210 kdy: 25. 01. 2014, 18:45:52 »
Citlivost přijímače Imperial Dabman 20 versus Technisat DigitRadio 210

Dlouho se tu řeší citlivost Dabmanu 20, se kterým mám výborné zkušenosti. Pořídil jsem si druhý DAB přijímač, a to Technisat DigitRadio 210. Přijímače Technisat tu také byly opakovaně chváleny a také vyšly příznivě z testu časopisu Stiftung Warentest.

Krátká videa:
Dabman 20: http://www.youtube.com/watch?v=3Lp9ODHKcqM&feature=share&list=PLfulgrE3Sh1Pqxmit6LKZLP7pxo6eIC0H&index=1
DigitRadio 210: http://www.youtube.com/watch?v=lQY1s_Ynkj4&list=UU97SvGw5Cq_hzFqt_a1k5wA&feature=share

Tady je pár postřehů k citlivosti na DAB. VKV jsem se nevěnoval. Oba přijímače jsem vyzkoušel na několika místech, na kterých mám s příjmem zkušenost. Nejsem odborník, tak snad odpustíte poněkud polopatický přístup.

Trasa Hřensko - Praha (údolím Labe a pak po D8, příjem na klíně v autě)
Dabman 20: Trasa je pokrytá Milešovkou s menšími výpadky od Děčína po Prahu. Německé stanice nejde prakticky zachytit.
DigitRadio 210: Oproti Dabmanu je signál stabilnější, robustnější. Na Děčínsku lze naladit i německé muxy. Vždy jen krátkodobě, ale je to možné.

Praha-Malešice (13patrový věžák, příjem v okně)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram (hrála i před spuštěním Prahy), Milešovka, Černá hora a nejspíš Löbau. Drážďany nehrají.
DigitRadio 210: To samé co Dabman.

Praha-Holešovice (1. patro ve staré zástavbě bez výhledu jakýmkoli směrem, příjem po celém bytě)
Dabman 20: Naladí se jen Praha/Příbram. Díky za ty dary! :-)
DigitRadio 210: Oproti Dabmanu je signál robustnější. Dabman hraje dobře, ale Digitradio líp.

Praha-Vítkov (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora a Milešovka. Všechny tři multiplexy ukazují téměř plný signál. Někdy lze zachytit Löbau, v den testu nikoli.
DigitRadio 210: To samé co Dabman, ale příjem Černé hory a zejména Milešovky je mnohem problematičtější, na hranici příjmu. Löbau nezachyceno.

Praha-Koloděje (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora, Milešovka, oba muxy z Drážďan, příp. Löbau. Silnější je 9C než 5C.
DigitRadio 210: To samé co Dabman, ale mnohem silnější je 5C než 9C, tedy opačně než u Dabmanu. :-)

Praha-Hrad (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora, Milešovka. Vše slušně.
DigitRadio 210: To samé co Dabman, ale Černá hora a Milešovka je na hranici příjmu, zejména Milešovka.

Praha-Libeň (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram a na jednom místě slaboulince Milešovka.
DigitRadio 210: Úplně to samé co Dabman.

Lovoš (venkovní příjem)
Dabman 20: Naladí se Praha/Příbram, Černá hora, Milešovka, Lipsko, Drážďany, Löbau, Chemnitz, saský K12 a oba muxy z Bavorska. Na vrcholu Lovoše je silné rušení nejspíš od vysílačů, které tu jsou. Signál slabších muxů to skoro vymaže. Je potřeba popojít dál od vysílačů.
DigitRadio 210: Naladí se to samé co na Dabmanu, ale signál je mnohem stabilnější. Rušení od vysílačů mu nevadí. (To však neplatí o rušení v těsné blízkosti notebooku. To podlehne jak DigitRadio, tak Dabman.)

SHRNUTÍ:
Citlivost obou přijímačů je zhruba stejná. Když někde hraje lépe Dabman, jinde mu to DigitRadio vrátí. Dabman je taková štika, která ladí rychleji. Stačí vytáhnout anténu a člověk má hned představu, co kde hraje. DigitRadio naopak nabízí robustnější příjem. Někdy se ale nechá trochu přemlouvat, aby slabší signál našel.


Pro DXing se z těchto dvou přijímačů víc hodí Dabman 20, protože:
1. je při ladění živější.
2. uloží všechny naladěné muxy, i když vysílají stejný obsah. (DigitRadio uloží jen nejsilnější signál, později případně přeladí, např. při cestě autem. I u DigitRadia lze ověřit příjem všech muxů při manuálním ladění.)
3. na displeji zobrazí více informací: název stanice, frekvenci, radiotext, sílu signálu, stav baterie, hlasitost, čas, typ programu a normu DAB/DAB+. (Všechny tyto údaje zobrazí i DigitRadio, ale ne zároveň. DigitRadio ukáže v jednu chvíli jen název stanice a jednu vybranou informaci.)
4. je menší.
5. má vestavěnou baterii.

Ale i DigitRadio 210 je skvělé rádio, které:
1. má robustnější příjem.
2. zobrazí více informací o přijímaném signálu. (Oproti Dabmanu navíc: bitrate a codec, formát (např. AAC), datum, název muxu, kanál, kvalitu signálu (chyby). Přístup k údajům je však komplikovanější.)
3. má pohodlnější ovládání než Dabman. (Má paměťová tlačítka a ovládání hlasitosti kolečkem.)
4. má lepší zvuk. (Nejen díky většímu reproduktoru. Dabman 20 trochu šumí, což je patrné zejména u mluveného slova, ale dá se to přežít.)
5. vždy využívá anténu. (Jako anténa nefungují připojená sluchátka.)

Jak Dabman 20, tak DigitRadio 210 se povedly. Zatím jsem s nimi spokojený. Výborně se doplňují.

Snad jsem vnesl trochu světla do diskuse o citlivosti Dabmanu 20. Možná máte jiné zkušenosti. Sem s nimi!

Děkuji za zajímavý příspěvek. Jako doplnění bych přidal srovnání Dabmanu 20 s Technisatem 200. Platí skoro to samé jako jste psal. Pouze u Technisatu 200 bude asi větší citlivost než u Technisatu 210.

U Technisatu 200 je podstatně lepší citlivost než u Imperial Dabmanu 200. Velký rozdíl je hlavně v místech se slabým signálem. Na témže místě Dabman naladí v extrémním případě 4 multiplexy a Technisat 19 multiplexů (111 jedinečných programů !). 19 multiplexů je vynikající počet a bylo to pro mě překvapení. Na prutovou anténu tak vysoký počet stanic a za normálních podmínek na 1 kopci.

Děkuju za postřeh! Dabman 20 určitě 111 programů nenaladí, alespoň ne zároveň. Uloží jich jen 100. To je třeba na Ještědu problém. :-) Poraďte, kde jste měl tak krásný příjem! Rád bych to také zkusil.
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1211 kdy: 25. 01. 2014, 19:58:52 »
Predchozi příspěvek se necituje,protoze je logicke na co se odpovida,cituji se pripevky vzdalene..Trosku myslete a respektujte to,zasira to neskutecne téma a zbytecne i prodluzuje.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
DAB ve středních Čechách v Lipanech
« Odpověď #1212 kdy: 02. 02. 2014, 19:42:19 »
Zajímavý příjem DAB nabízejí středočeské Lipany, kopeček s mohylou - 360 m. n. m. Nejvzdálenější zachycenou frekvencí je 201 MHz, nejméně 160 km. V Lipanech hrají všechny frekvence Teleka. Na Milešovku i Černou horu je to 90 km.

178 DR Německo
180 Teleko Černá hora
201 MDR Chemnitz nebo Auerbach
206 MDR Drážďany nebo Löbau
209 Teleko Milešovka
216 Teleko Praha nebo Příbram
223 K12 Sasko

Všechny multiplexy jsem zachytil na prutovou anténu na Imperial Dabman 20, TechniSat DigitRadio 210 i AEG DAB 4138. Celkem se načetlo 101 programových pozic. 
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


tomv16

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1213 kdy: 02. 02. 2014, 20:05:28 »
To je skoro stejné jako v Čimicích (viz. 1. příspěvek na stránce).


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1214 kdy: 02. 02. 2014, 20:11:36 »
Vidím, že v Čimicích hrají i Bavoři. To je nádhera!
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7