Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324807 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #780 kdy: 23. 02. 2012, 18:32:09 »
Jak jsem se už zmínil v jiném vlákně, pořídil jsem si již čtvrtý přijímač DABu, miniaturní LINGO iJoy v příbramském Teleku. L pásmo v Praze funguje uspokojivě. Funkci a citlivost ve III. pásmu jsem otestoval dnes. Jako již tradičně na věži meteoradaru na Brdech. Nejbližší bavorské stanice jsou Hoher Bogen (81 km) a Hohe Linie (138 km), na podobném azimutu. K testu jsem použil jedno z oken v nejvyšším patře, na kterém není VF stínění, jako ochrana před mnoha zdejšími vysílači a je směrováno k západu. U tohoto přijímače za anténu pro III. pásmo slouží přívod ke sluchátkům = peckám. Nedá se tedy s nasazanými sluchátky moc manipulovat se směrováním a snadno lovit kvalitnější signál. Ale i při prostém stání u okna s přijímačem na parapetu jsem byl úspěšný. Automatické ladění našlo kanály 11D a 12D, což jsou MUXy Bayern 2 a 1 s 11 a 10 stanicemi, čili celkem 21. Příjem MUXu na kanále 11D, který vysílá výkony z HB 4 kW a z HL 10 kW byl indikován s maximálním signálem (5 čárek síla) a nulovou chybovostí. Kanál 12D, díky nižším výkonům HB 3 kW a HL 8 kW, byl indikován jen 2 až 3 čárkami a chybovost se pohybovala kolem hodnoty 5 ze škály 0 až 100. Čili příjem bezvadný a to byl aktuální důkaz dobré citlivosti přijímače. Jako obvykle jsem zdokumentoval údaje s displeje rádia a jsou na připojené ilustraci.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #781 kdy: 24. 02. 2012, 14:21:59 »
To vypada, ze je citlivejsi nez IRiver.
 Ladeni ma jen automaticke nebo i rucni?


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #782 kdy: 24. 02. 2012, 17:28:20 »
Podle všeho má sice asi jen automatické ladění, ale proladění celého III. pásma trvá jen pár vteřin a byl problém vyfotit konec ladění, jak to bylo rychlé.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #783 kdy: 03. 03. 2012, 18:04:50 »
Dlouhodobě sleduji kvalitu signálu při DX příjmu DABu z Drážďan v Praze. Mám štěstí, že i při terénním profilu, který je uveden v záhlaví obrázku, většinou je příjem uspokojivý. Jak jsem zde již několikrát uvedl, rozdíl v příjmu kanálů 5 a 9 pravděpodobně plyne z toho, že jak 14-i prvková Yagina, tak anténní zesilovač, jsou deklarovány pro celé III. pásmo v rozsahu 6 až 12 kanálu. Kanál 5 je tedy mimo rozsah a oba zisky proto asi budou znatelně nižší.

Dnes ráno jsem byl přirozeně překvapen tím, že stanice RADIO BOB!, ze saského MUXu na kanále 5, indikuje nadprůměrně silný a kvalitní signál. Tyto parametry jsou indikovány stupínky u symbolu anténky vpravo nahoře, procenty kvality a bargrafem, jehož levá část má prý indikovat chybovost a pravá opravný koeficient. Při místním příjmu DABu z pár kilometrů vzdáleného vysílače Teleka v L pásmu má téměř vždy indikovánu sílu signálu 7 stupínky, 100% kvalitu signálu a plnými oběmi částmi bargrafu. Dnešní abnormální stav na kanálu 5 je na obr.01. Jindy silnější kanál 9 měl v té době jen podprůměrné hodnoty (obr.02). Během několika minut se ale hodnoty dostaly na běžné maximum (obr.03). Situace na kanále 5 byla stabilní po dobu několika minut (obr.04). Po dalších pár minutách ale signál spadl na nulu, což se občas stává (obr.05). Ale ještě během stejné minuty 58 se postupně signál obnovoval a v čase 07:59 opět byl signál na běžném maximu, kolem 90% (obr.06 až 09). V dalších 2 minutách si kanál 5 zopakoval podobný propad a regeneraci (obr.10 až 13). Kanál 9 byl po tuto dobu na obvyklých hodnotách (obr.14). V další minutě se ale propad zkopíroval i do jeho příjmu, kdy při poklesu kvality signálu pod asi 40%, se příjem přerušuje (obr.15 a 16). Za další 2 minuty se signál vrátil na více než standardní hodnoty (obr.17 a 18). V čase 08:10 se indikoval rekordní signál 7 stupni síly, 100% kvalitou a téměř plným bargrafem (obr.19). Takový stav jsem zaregistroval poprvé. Kanál 5 byl po pár minutách opět ztracen (obr.20). Další záznam je z času po půlhodině, kdy byl kanál 9 opět abnormální a 5 na hranici příjmu (obr.21 až 27). Po téměř hodině měl problém opět kanál 9 (obr.28 a 29). Stav, kdy právě píšu tento příspěvek (v 17:30), je opět netypický. Kanál 5 hraje spolehlivě, ale devítka se ani nenaladí! Po tomto vykřičníku ale na PURE Evoke Flow naskočila na kanále 9 indikace 6 stupňů síly a 100% kvalita.  >:(  :)

Kde je příčina těchto fluktuací přestávám chápat. Žádné abnormální počasí není. Podle měření v Praze je spodní atmosféra v běžném stavu. Profil teploty byl ráno i v poledne podobný (viz výřez v levém horním rohu ilustrace), kde nevýznamná inverze je až nad hladinou 1km/m. Že by tak dynamicky mohlo příjem rušit nějaké vysílání ve stejném pásmu, to se mi nezdá a že by byl předzesilovač tak selektivně zahlcován vysíláním v jiném pásmu, to také nevypadá pravděpodobné. A rozdíl mezi 178 a 206 MHz zkoumaných kanálů také nevysvětluje případný důvod střídavého rozdílu v šíření, ani neočekávám selektivní chybu ve svodu mezi anténou a přijímačem. Bohužel nemám jinou možnost měřit přímo velikost signálu v mikroV, zjišťovat BER, MER a pod., musím se řídit jen údaji na displeji přijímače.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #784 kdy: 03. 03. 2012, 18:44:49 »
Konečně jsem si udělal čas, i počasí tomu přálo a provedl jsem další terénní test příjmu DABu v Praze. Tentokrát se to týkalo mého nejnovějšího přírůstku = LINGO iJoy.  Trasu jsem zvolil téměř stejnou, jako při testu PURE Evoke Flow, viz :

http://forum.digizone.cz/index.php?topic=176.msg13353#msg13353

Bohužel, nebo snad bohudík, se výsledky obou testů moc nelišily. Rozdíl byl snad jen v tom, že po celou dobu dnešního testu jsem měl kapesní přijímač opravdu v náprsní kapse bundy, čili mé tělo stínilo polovinu prostoru a kabelkové PURE jsem mohl v ruce natáčet do různých směrů. Miniaturní displej LINGA se špatně fotí i s ilustrativním pozadím, proto přikládám jen 2 fotky. V Jindřišské ulici byl signál bez chyb, v uličkách Starého Města místy se 100% chybou, ale síla signálu byla kupodivu podobná. U LINGA je běžně displej zhasnutý, proto jsem kvalitu signálu hlavně hodnotil poslechem. Při procházení úzkých uliček se opakoval efekt střídavého příjmu. Ale v tramvaji mezi Malostranským Náměstím a Nádražím Smíchov, kdy svah Petřína zakrýval vysílač na Strahově, byl asi tentokrát poslech přece jen stabilnější, než při prvním testu. Také při cestě autobusem, při přejíždění Vltavy, jsem neslyšel žádné anomálie.

Proto mohu konstatovat, že oba tyto přijímače jsou vhodné pro poslech DABu v L pásmu v mnoha částech Prahy, LINGO dokonce i pro nenápadný mobilní příjem.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #785 kdy: 04. 03. 2012, 17:58:04 »
K mému předchozímu příspěvku o aktuálních zkušenostech s kolísáním signálu DABu z Drážďan v Praze «#783 kdy: 03. 03. 2012, 18:04:50 » připojuji i dnes vyrobené aktuální video, kde je zdokumentováno chování příjmu kanálu 9 a zejména fluktuace síly signálu na kanále 5. Omlouvám se za délku videa, ale jak jinak lépe znázornit rozdílné chování šíření dvou kanálů, případně jejich stabilitu, nebo naopak propad, během krátkého období. Napadá někoho, co by mohlo být příčinou tohoto jevu?

http://www.youtube.com/watch?v=D9T9Xhp4tU8
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #786 kdy: 04. 03. 2012, 18:31:46 »
Jenom bych rád podotknul, že anténa naší výroby (a zesilovač předpokládám taktéž) má deklarovaný rozsah dle tzv. OIRT rastru (6.-12. kanál), užívaného v ČR dlouhá léta, vlastně již od začátků TV vysílání u nás. Kdežto rozhlas DAB má rastrování podle tzv. západní normy, tj. tak, jak se dříve vysílalo analogově ve III. pásmu třeba v SRN a Rakousku. Protože normou daná šířka kanálu byla rozdílná (CCIR - 7MHz, OIRT-8MHz), bylo v této "západní" normě o jeden kanál víc (5-12). To ale nic nemění na tom, že toto pásmo začínalo kmitočtem 170 MHz. Znamená to tedy, že náš 6.kanál kmitočtově téměř přesně odpovídá 5.kanálu dle CCIR. Proto by jak anténa, tak zesilovač podle mého názoru měly vyhovovat i pro 5.kanál DABu. Tím chci jen naznačit, že bych asi hledal rozdíl někde jinde (i když je samozřejmě pravda,že u YAGI antén se zisk směrem k nižším kmitočtům mírně snižuje)
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #787 kdy: 04. 03. 2012, 18:57:22 »
Podle map http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html je ale slabé tropo, včera ta předpověd dokonce vypadala na celkém dobré DX podmínky. Teď se dívám na synoptické mapy a je tady dost rozsáhlá tlaková výše, takže ty zlepšené podmínky klidně mohou být.
« Poslední změna: 04. 03. 2012, 18:59:34 od Filip Heczko »


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #788 kdy: 04. 03. 2012, 19:52:38 »
Děkuji oběma pánům za odpověď. Čili cesta k úpravě celopásmové antény, ani doladění spodní meze zesilovače, by moc nepomohly. Alespoň jsem si ušetřil zbytečnou práci a shánění. Ta disproporce mezi CCIR a OIRT mne nenapadla.

Vliv tropa bych i chápal, ale ty rozdíly a hlavně dynamika propadu příjmu pod několikaměsíční standard, už tolik ne. Jedině, že by se na těchto kanálech dočasně objevovaly rušivé signály z dálkového příjmu, ale ty by pravděpodobně byly signalizovány zvýšenou úrovní signálu a ne jeho ztrátou. Pokud by byla síla možná rušivého analogového signálu spíše větší a digitální kvalita malá, až nepoužitelná, to by mělo logiku. Ale schodovitě indikovaná síla signálu u symbolu anténky jednoznačně naznačuje nulový, nebo velmi nízký signál.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #789 kdy: 05. 03. 2012, 17:20:46 »
Navazuji na svůj předchozí příspěvek. Jako obvykle jsem po práci doma zasedl k počítači a zapnul PURE v testu na kanále 9 = MDR SPUTNIK. Po pár minutách začal zvuk vypadávat, běžný to příznak signálu o nedostatečné kvalitě. Při pohledu na displej jsem ale zaregistroval zatím neviděný stav. Nějak tak jsem si představoval účinek silného místního rušení. Stihl jsem vzít foťák a situaci zdokumentovat. Jak je vidět na ilustraci (1), signál byl maximální (7 stupňů), zcela zaplněné obě části bargrafu, ale kvalita signálu jen 7% a pochopitelné ticho. Ještě v téže minutě signál úplně zanikl, viz (2). Ale na (3) je v zápětí zaznamenán návrat na obvyklé hodnoty. Po dalších 2 minutách se ustálil signál na maximu (4). Po přepnutí na u mne už tradičně slabší kanál 5 stanice RADIO BOB!, ta byla na obvyklých hodnotách a bez problémů hrála (5). Ale jen pár vteřin a při pádu kvality na 18% zmlkla (6). Po návratu na SPUTNIK tato stanice normálně a stabilně hrála (7). Kanál 5 zůstal v následujících minutách zmlklý.

V čase 17:27 se 5 kanál vrátil na výborných 95%!
« Poslední změna: 05. 03. 2012, 17:32:31 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #790 kdy: 10. 03. 2012, 15:54:25 »
Ve snaze zajistit přece jen stabilnější DX příjem celoněmeckého DABu na kanále 5C z Drážďan v Praze jsem učinil další pokus. Pořídil jsem si anténní zesilovač na celé III. pásmo značky IVO. Dnes po obědě tomu nahrálo i počasí = sluníčko a celkem teplo. Před výměnou jsem několik minut monitoroval chování příjmu z Drážďan. Na kanále 9C signál stabilně dosahoval kvality téměř 100%. Jak se chovala kvalita na pátém kanále mezi 17. až 21. minutou je vidět na ilustraci. Většinou přes dostatečných 50% s maximem 80% a krátkými výpadky až na pouhých a nedostatečných 12%. Za 20 minut jsem vyměnil předzesilovače a další test začal ve 40.minutě. Žádný zázrak ale nenastal a kvalita na kanále 5C se pohybovala kolem 70% s maximem 78% a výpadkem až na 0%. Po 2 minutách jsem kontrolně přepnul na kanál 9C a zde se výměna zesilovače projevila kladněji. Nejen po dobu  zdokumentovaných 2 minut se držela kvalita na 100%, jen jednou "poklesla" až na 96%!

Mohu tak konstatovat, že pokud nepodniknu něco zásadního s anténou, nebo jejím umístěním, více toho doma z drážďanského DABu asi nevymáčknu. Ale chování šíření na kanále 5C alespoň zpestřuje příjem a možná v budoucnu ještě mne k nějakým pokusům vyprovokuje. Jistá nabídka tady byla...
« Poslední změna: 10. 03. 2012, 15:56:04 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #791 kdy: 17. 03. 2012, 10:00:08 »
Téměř je mi trapné, že do tohoto tématu v poslední době vlastně se svými zkušenostmi přispívám jen já. Ale zatím mne nepustila "vášeň" soustavného sledování podmínek DX příjmu DABu z Drážďan v Praze. Jistou nestabilitu úrovně příjmu na svém PURE Evoke Flow jsem začal přičítat mnou přidanému koaxiálního kablíku, spojující vstup tuneru pro III. pásmo s externím VF konektorem, abych mohl nahrazovat místní příjem, jen pomocí integrované teleskopické prutové antény, venkovní 14-i prvkovou Yaginou s anténním předzesilovačem, vše pro celé III. pásmo. Totiž při vzájemném "kroucení" anténního přívodu do přijímače a redukčního koaxu k napájecí vyhýbce, doházelo občas k úplnému výpadku signálu. Proto jsem kablík i s miniaturním konektorem vyměnil. Nabyl jsem dojem, že to pomohlo a signál byl i stabilnější.

Kdy jsem včera večer seděl u NB a brouzdal internetem, měl jsem jako obvyklou zvukovou kulisu puštěný DAB přijímač a střídavě poslouchal drážďanské vysílání na kanále 5 a 9. Stanice SPUTNIK a RADIO BOB! se dají "vydržet". Urovně síly i kvality signálů na obou stanicích byly spíše nadstandardně dobré. Protože je víkend, mohl jsem dnes doma zapnout NB a PURE již ráno. Ale kvalita příjmu DABu byla rekordně vynikající. SPUTNIK se na kanále 9 chvílemi tvářil jako místní stanice, veškeré příznaky síly i kvality byly na maximálních hodnotách. I vždy slabší kanál 5 dosahoval pro mne dosud nevídaných úrovní.

Proto jsem se podíval na stav přízemní vrstvy atmosféry, alespoň z dnešního rána v Praze. Téměř 15°C velká teplotní inverze, hned nad zemí, asi výrazně pomohla dálkovému šíření.

Proto je možné, že tyto podmínky pomohou v DX provozu i na jiných pásmech? Také pro DX loviče DABu by to mohla být příležitost, chytit něco nového, nebo zatím nedosažitelného. Nejen mne by proto asi zajímalo, jak by dopadly dnešní pokusy dalších majitelů přijímačů DABu. Zkuste a podělte se o své zkušenosti.
« Poslední změna: 17. 03. 2012, 11:50:30 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #792 kdy: 17. 03. 2012, 10:28:17 »
Zdravím, povzbuzen předchozím příspěvkem jsem také prozkoumal III. pásmo. 5C (Hohe Linie) je vskutku o něco silnější než obvykle, kvalita 100% (bývá kolem 80%). Nepočítám-li místní příjem z Hoher Bogen, žádné další multiplexy se nepodařilo naskenovat. Příjmové podmínky jsou tady lehce nadprůměrné, ale nikoli výjimečné.
Už dávno jsem vypozoroval, že oblast vyššího tlaku nad JV Evropou často zlepšuje dálkový příjem TV i FM rádia.

P.S. Vzhledem k tomu že mohu poslouchat přes kvalitní reprobedny, všímám si také zvukové kvality stanic v DABu. Ale to je asi téma na jiné vlákno.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #793 kdy: 17. 03. 2012, 14:23:08 »
Povzbuzen dopoledními úspěchy, přestože před polednem na chvilku vypadával příjem na kanále 9, zkusil jsem po obědě, i když už bylo maximum příjmu na obvyklých hodnotách, také proladit svůj méně citlivý DAB přijímač ALBRECHT DR50. Hodnota 40 stanic byla jen výrazem pouhé detekce, ale pro regulerní příjem to bývá málo. Při dalším kroku se nalezlo dokonce 47 stanic, což jen z Drážďan určitě nebylo. Chvilkami naskakoval příjem oblíbeného rádia BOB!. Asi po hodině jsem to zkusil znovu a z opětovných 47 stanic se mi tentokrát povedlo naladit a s výpadky poslouchat stanici, indikovanou jako sunshine. Celoněmecká stanice sunshine live se mi z Drážďan ale na PURE identifikuje svým celým názvem. Zda tento rozdíl má na svědomí jen FW v ALBRECHTu, nebo to skutečně byl jiný vysílač, to opravdu netuším. Na radarové věži na Brdech se na tomto přijímači také identifikovala tato stanice z Bavorska jen jako sunshine. Jak z Bavorska, tak ze Saska, se vysílá celoněmecký MUX s touto stanicí shodně na kanále 5C, proto nelze bez změny směrování antény jednoznačně určit zdroj vysílání. Za povšimnutí jistě stojí, že po 13 hodině jsou na ALBRECHTu u symbolu anténky zobrazovány až 2 stupínky síly signálu! Zatím u mne neviděné.

Zkusil jsem proto proladit i PURE, ale nic nad svých obvyklých 40 stanic (19 z 5C + 7 z 9C + 14 z LA) nenašlo. Jen mimochodem jsem si ale všiml, že delší dobu ztracené názvy saských stanic MDR1 ve verzi D i L se mi do PURE znovu vrátily pod označením DD a L.

Jen pro upřesnění, 40 stanic z ALBRECHTa není totožných se 40 stanicemi z PURE. To totiž do seznamu přidává i pražské Teleko, se svými 14 stanicemi v L pásmu. ALBRECHT umí přijímat jen III. pásmo. Co tedy skutečně identifikoval, to je jedna velká neznámá. Toto rádio totiž neumožňuje, pokud není stanice tak silná, že hraje, identifikovat sílu, ani kvalitu signálu na zvoleném kmitočtu. Pro obecné lovení a DX příjem tedy není vůbec vhodné.
« Poslední změna: 17. 03. 2012, 14:26:11 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #794 kdy: 18. 03. 2012, 22:00:58 »
Tak já už mám týden doma připravenou anténu Kathrein AV12, nejvýkonnější kousek pro VHF pásmo vůbec, a také se chystám na jarní lovení :)
K ní pásmový zesilovač VHF od Terozu. A k tomu všemu měřící přístroj, přijímač pro DAB zatím shánět nebudu, až teprve když uvídím něco na spektru a nebdue tam jen Dresden, pak to začnu řešit dále.

Vzhledem k práci a starostem navíc to zatím leží přípravené ve skladu, až se to trochu uklidní, budu dělat nějaké testy jak doma tak na Jižním Městě, možná si s anténou a měřákem vylezu na druhý nejvyšší dům na Hájích, kde bude 100% chodit Dresden a teoreticky by mohl i Hoher Bogen, alespoň náznakem.

Samozřejmě pak dám vědět, jaké to mělo výsledky...
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz