Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324783 krát)

Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #750 kdy: 15. 01. 2012, 19:44:12 »
To je skoda... K ovladani se pouziva kratky nebo dlouhy stisk vrsku prijimace.  Dost by me zajimalo to porovnani citlivosti. Tak treba nekdy priste ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Nastaveni Morphy Richard pro prijem na externi antenu
« Odpověď #751 kdy: 16. 01. 2012, 03:52:38 »
Pokračování 2

Další na řadu přišel přijímač morphy richards, který sice umí hrát jen DAB, ale takové stanice jsou i v drážďanském vysílání. U tohoto přijímače, který mimochodem umí i DRM, si majitel dobastlil vlastní externí anténní konektor a přepínač volby integrovaného teleskopického prutu a konektoru pro externí anténu. Trochu jsme opět improvizovali s připojením F konektoru z antény na anténní konektor přijímače typu BNC. Tento přijímač má tu výhodu, že na něm lze ladit manuálně jen zvolené kanály. Po volbě 5C a 9C se opět stanice identifikovaly, ale bohužel opět nehrály. Síla signálu je indikována schody u symbolu anténky, ale nepodařilo se nám vyloudit ani jeden, jediný. V aktuálních podmínkách se nepodařilo nic naladit ani z DRM. Místní stanice v L pásmu ovšem šly naladit opět bez problému. Potom přišel na řadu minipřijímač iRiver B20. K pokusům o připojení externí antény k jeho pidiproutku ani nedošlo, protože se nepodařilo najít v menu režim ladění. Díky volnému výhledu na Strahov opět L pásmo šlo bez problémů, zejména, když se nahradil jakýsi zabudovaný miniaturní zvukový měnič klasickými sluchátky.

Poslední na řadu přišly testy negalvanické vazby koaxu od antény na moje PURE pomocí sekundárního vyzařování signálu dovezenou tříprvkovou Yagi anténou. Tento přenos fungoval jen při maximálním přiblížení dipólu antény k vytažené anténě přijímače. Přitom indikovaný signál jen dosahoval úrovně podobné s přímým spojení středu přívodního koaxu s kloubem proutku antény.

Já jsem ještě předvedl životaschopnost mého USB dongle multipřijímače, který také zvládal příjem obou drážďanských DAB MUXů v kvalitě odpovídající momentálním příjmovým podmínkám. Shodli jsme se na tom, že na první pohled nedůvěryhodná věc předčila svojí citlivostí i podstatně větší přijímače, které mají mnohonásobně větší prostor pro osazení kvalitních komponent = tunerů pro III. pásmo.

Na závěr testů jsme tedy konstatovali, že citlivost a schopnost příjmu obou DAB pásem, včetně novějšího DAB+, je u nás stále limitujícím prvkem současné nabídky dosažitelných přijímačů pro digitální rozhlas. Neskrýval jsem potěšení, že jsem měl šťastnou ruku při nákupu svých přijímačů, nebo jsem měl jen štěstí, že moje kusy si s dálkovým příjmem celkem slušně poradí a všemu napomáhá i příhodné místo příjmu v místě bydliště.

Ladění morphyho a pokusy s anténou jsou na připojeném obrázku.

P.S. Možná by bylo dobré, aby tento test okomentoval i Frankie ze svého pohledu a přidal postřehy, na které jsem možná zapoměl, nebo jim nepřikládal takovou důležitost.



U Morphy Richardu (toto plati pro vsechny prijimace s RS500) jsi meril spatne az nefunkcne.
Jde o to, ze si pri pouziti na externi antenu musis prijimac prepnout na externi antenu primo v menu prijimace.

Jde o to, ze z leveho boku tistaku RS500 je nekolik VF vstupu ... http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/Radioscape/RS500_Datasheet.pdf strana 3.
A1 a A2 jsou 300 Ohmu dvoulinka jen pro dlouhe vlny 148.5-289kHz AMSS/DRM.
A3 a A4 jsou 300 Ohmu dvoulinka jen pro stredni vlny 525-1720kHz AMSS/DRM.
A5 je koaxialni satelitni F konektor 75Ohmu pro KV 2700-27000kHz AMSS/DRM + FM-RDS 87.5-108MHz WFM + T-DAB III 174-240MHz + T-DAB L 1452-1492MHz.

Fw v prijimaci na bazi RS500 je defaultne nastaven tak, ze na jednu polovinu interni feritky jde 300Ohmu dvoulinka pro DV pasmo A1+A2.
Na druhou poloviny interni feritky jde 300Ohmu dvoulinka pro SV pasmo A3+A4.
A pri prepnuti na KV a vejs (FM/DAB III/DAB L) se nekolik tranzistoru a diod na tistaku RS500 prepne na vstup koaxialni 75Ohmu konektor F (pouziva se na satelitnich prijimacich STB) pro teleskopickou antenu nebo externi koaxialni konektor.

Ja jsem u sveho MR udelal to, ze jsem dvoupolovym prepinacem (nainstaloval jsem ho dozadu) prepinal mezi teleskopickou antenou a konektorem PL259 (pouziva se na CB/AMA vysilackach). Himalaya DRM2009 a TechniSat MultiRadio1 maji zezadu 3.5mm monojack, pri zasunuti se prepne tento A5 koaxiale RG174 z teleskopicke anteny na externi antenu prave pres tento monojack, kde pin bliz k zakladne konektoru je GND a stredovej pin je ziva antena A5.

To je sice pekne pro vse nad 27000kHz, ale kdyz chce clovek kloudne poslouchat i DRM na DV a SV a pripadne si nastavil lepsi parametry pro interni predzesilovac na tistaku RS500 hned za konektory A1 az A5, tak se musi jeste udelat to, ze se zajede do zakladniho menu prijimace a najede se na "Settings", pak se stiskne "OK" potvrzovaci tlacitko na asi 3 az 4 sekundy a v tom okamziku se prijimac MR prepne do servisniho menu.
http://members.aon.at/drm-radio-amateur/index.html
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/prijimace/Morphy_Richards_RD20-DRM/engineering_menu1.jpg


V tomto servisnim menu velice opatrne, mohli by jste si prijimac "umrtvit".
Najedte si na menu s oznacenim "Antenna Setup" a zde si nastavte z "interni antenu" na "externi antenu".
Od tohoto okamziku jdou vsechna pasma (DV/SV/KV/FM/DAB III/DAB L) pouze z externi anteny, v tomto pripade z teleskopicke anteny. Ale staci udelat drobnost... bud jako u Himalaye nabastlit 3.5mm prepinaci monojack (pak je treba si samozrejme vyrobit kabelovou prechodku.... ja mam 3.5mm monojack - 150cm RG174 2mm koaxial - koaxialni konektor na kabel 50Ohmu samice PL259) nebo si vytvorit u MR to co jsem si udelal ja... prepinaci tlacitko a PL259 samice do panelu + interni koaxialni RG174 propojeni.

Takto mam Himalayu pripojenou trvale na externi antenu na strese (aktivni miniWhip 30kHz-32MHz, zapujcenou Disconu s preamp 30dB a za tim hybridni slucovac (-1.5dB) do jedineho tv koaxialu. V byte je na koax napojena koaxialni prechodka na 3.5mm monojack.

Samozrejme da se z Morphy Richardu udelat i stolni prijimac...see:




Moznosti jsou ruzne, kazdopadne sachta pro SD kartu funguje pro SD/MMC karty do 1GB, vic to neumi.
Jestli se nemejlim, tak u MR po upgradu fw umi prijimac prehravat i MP3 z karty (zakladni fw umi prehravat jen xxx.mp2 a xxx.drm).

Az budete v Antenna Setup, tak nastaveni toho "cisla" znamena uroven zesileni predzesilovace tridy A pred AD prevodnikem/pred IF smesovacem. Nekdy to funguje dobre nekdy hure.

Nezapomente pri testech a provozu na teleskop, ze pri DAB L je treba snizit teleskop na 1/2 vlnove delky - 2cm = 9cm pri nejtenci tycce, cili jen posledni nejtenci cast teleskopu, tu nejtlusci az po predposledni nechte zasunutou.

Ja jsem do MR delal jeste upgrade od Ulfa (DL2xxx)  ::)  u ktereho jsem nekolikrat byl (je to kousek od Chemnitzu)...2h od Zatce.
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/prijimace/Morphy_Richards_RD20-DRM/ModMorphyen_de.pdf
K tomu Ulfovo upgradu jsem si udelal jeste autodobijec tech AAA 2700NiMH AKU s automatickym odpojovacem.


Pokud by byl zajem, mam PDF schema a zapojeni modulu RS500 a obou desek MR.
Samotny modul RS500 je za 1130Kc/10ks (skoda, ze to DD-Amtek/Elix/GME/GES nedodava).

Kazdopadne Ulf dela i dalsi veci, vcetne Linuxovych AMSS/DRM vysilacu (umi to i SimulCast AMSS+DRM... http://www.starwaves.de/transmitters.html).
Takze kdyz by CountryRadio, CRo Leonardo nebo Proglas chteli LEVNEJ vysilac s dalkovym WEB IP ovladanim (krmit vysilac lze i po GSM!!!!...me ten TX1000IL zapujcenej od Ulfa s 1kW PA pro pokryti kraje fungoval krmenej z GSM-EDGE nebo UMTS Simensackym modulem s nastavenym AT prikazem pro high prioritu UMTS a low prioritu GSM-EDGE, protoze pro web pristup jde i 5kbps a pro transportstream asi 30kbps, kdyz to kolega u Pripjate-Cernobylu zapojil na dva dipoly zahorizontalniho radaru, tak s 1kW na 6200kHz to bylo slyset po cele EU).
http://pripyat.com/gallery/zgrls-duga-chernobyl-2-stantsiya-vnz-krug.html
Elektrika a najem je na Ukrajine dost levna zalezitost....to jen jako namet pro urcite rozhlasove stanice u nas a SVK.

Tady jsou linky na technictejsi info o MR.
http://members.aon.at/drm-radio-amateur/index.html
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/prijimace/Morphy_Richards_RD20-DRM/
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/prijimace/Morphy_Richards_RD20-DRM/ok1mjo/

Takze az budete zase delat testy T-DABu u RS500 prijimacu, tak:
1) Vytahnete si koaxial na teleskop nebo primo na F konektor A5 modulu RS-500.
2) V servisnim menu si prepnete na externi antenu, pak vam i DRM bude dobre chodit, casy vysilani jsou zde http://www.baseportal.com/cgi-bin/baseportal.pl?htx=/drmdx/main&sort=kHz,UTC

A zkuste bombardovat RadioScape, ThieCom, Morphy Richard, aby jejich programatori opet sedli k jiz davno zakoupenemu kitu a naprogramovali T-DAB+ pro obe DAB pasma, aby pouzili stejny kodek pro DRM i pro T-DAB+. 

Co se tyce umrtveni prijimace kdyz spatne neco zvolite v servisnim menu, tak bezpecne polozky pro neznale z vas jsou:
1) Stack Status (4 podmenu pri DRM, 2 podmenu pri DABu, 1 podmenu pri FM/AMSS).
2) Processor Load.
3) EPG Status.
4) Volume.
5) Version Numbers.
6) Show Database (zde si muzete podivat na alternativni kmitocty dane stanice...hlavne u DRM).

Na ostatni menu nesahejte a nespoustejte. Z tehle sesti menu a podmenu pochopite co na co je a co to zobrazuje.
Nejdulezitejsi je 1, ukazuje to typ komprese MPEG a jeho parametry v MUXu, ktery prave poslouchate...je to pro DRM, DAB, u AMSS/FM to ukazuje jen info k RDS a amSS.

Snad vam muj prispevek nejak pomohl.
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Vhodne autoradio Kenwood KDC-DAB 4551U
« Odpověď #752 kdy: 16. 01. 2012, 04:31:52 »
Mimochodem, mel jsem moznost si vyzkouset autoradio Kenwood KDC-DAB 4551 U od kolegy HAMa z nemecka co jel na nakupy do Cech. 

DAB+ to umi jak v III, tak i v L bandu (Evropske L pasmo).
Prekvapilo me, ze to umi i dlouhe (270kHz CRo1 z Topolne...pokryti stredni EU) a stredni vlny (CRo2/6 a Country Radio, pokryti CZE).
Naprosto idealni autoradio. Kdyz byl u Sebika (prechod do DL u Chomutova R7), tak mi pres prevadec rekl, ze L MUX TELEKA slysi bezvadne a MP4-AAC hraje fajnove z Prahy. Na svem BMW ma autoantenu dodanou od BMW pro DV/SV/KV (KV jen 5-13MHz) a FM/DAB III a DAB L, autoantena je aktivni s 20dB preamp. Umi to i AMSS a 9 i 10kHz krok.

http://www.t-online-shop.de/kenwood-kdc-dab-4551-u-mp3-cd-dab-receiver-usb-ipod--88155/?categoryId=95 


Ma to CD prehravac (i WMA/MP3/AAC/WAV) a USB diru pro flash klicenku s MP3/AAC/WMA.
Osobne bych privital misto CD prehravace SDHC/MMC ctecku pro pametovou kartu.

Je k dostani i u nas asi za 4200Kc.

http://images.kenwood.eu/files/prod/2067/5/BEDIENUNGSANLEITUNG.pdf 
http://www.kenwood.de/products/car/receivers/cdreiver/KDC-DAB4551U/details/
Nejblizsi autorizovanej prodejce a servis je ELIX (ano, ten na vysilacky).
http://www.kenwood.eu/company/distributors/

Dobry je, ze k tomuhle radiu je i vhodna interni ramova antena co se nalepi na predni okno a BluoTooth HF adapter pro mobily vcetne MUTE.

Bejt zdravej (a tim i casteji jezdit autem), tak bych do toho sel a mozna si i poridil DRM set-top-box (ano, existuje od dvou vyrobcu).
« Poslední změna: 16. 01. 2012, 05:02:29 od Martin Patera »
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #753 kdy: 16. 01. 2012, 06:52:21 »
Dobry je, ze k tomuhle radiu je i vhodna interni ramova antena co se nalepi na predni okno a BluoTooth HF adapter pro mobily vcetne MUTE.

Jen bych doplnil, že tento typ

http://www.exa.cz/autoradio-kenwood-kdc-dab41u/

http://www.conrad.de/ce/de/product/373564/KENWOOD-KDC-DAB41U-CD-TUNER

Je zcela totožný, jen se prodává právě už společně s touto anténou v jednom balení.
a jinak se liší pouze barvou podsvícení, které není červené, ale modré. Dražší je právě o tu anténu,
ale tím pádem je to vše v jednom a není toto příslušenství nutné někde zvlášť shánět.



« Poslední změna: 16. 01. 2012, 06:55:03 od Emerson »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Frankie Krejci

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nastaveni Morphy Richard pro prijem na externi antenu
« Odpověď #754 kdy: 16. 01. 2012, 11:40:09 »

U Morphy Richardu (toto plati pro vsechny prijimace s RS500) jsi meril spatne az nefunkcne.
Jde o to, ze si pri pouziti na externi antenu musis prijimac prepnout na externi antenu primo v menu prijimace.


Přesně podle popisu to mám Martině takto uděláno, i jsme spolu o tom diskutovali, přes přepínač na VF lanko odpojuji prutovou anténu. Faktem je, že radioscape přijímač má horší citlivost DAB na III bandu než PURE přijímače. DRM mi jede OK pokud je nějaká drátová anténa připojena. Vyšší pásma nad 12Mhz jako radioamatér víš, že příjem je problematický. HCBJ ovšem nějak nejede na těch 3995kHz, jak jsi psal, navíc není na seznamu drm.org

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #755 kdy: 16. 01. 2012, 12:15:10 »
Citace
Faktem je, že radioscape přijímač má horší citlivost DAB na III bandu než PURE přijímače.

To je pravda. Tedy známý fakt o kterém jsem našel zmínku na německých fórech minimálně 5x.
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #756 kdy: 26. 01. 2012, 18:52:43 »
Tak jsem měl dnes v podvečer dojem, že došlo k omezení vysílání DABu na kanálu 9 z Drážďan. Po zapnutí PURE jsem očekával poslech poslední včerejší stanice = Radio SPUTNIK. Ale ono nic, přijímač nedetekoval téměř žádný signál a v seznamu stanic se u saského MUXu před jmény objevily otazníky. Přeladil jsem proto na pražské Teleko v L bandu a vše bylo normální. Tak jsem opět přepnul na Drážďany, tentokrát na celoněmecký MUX na kanále 5, který bývá "historicky" vždy slabší. A on normálně hrál a s nadstandardní úrovní kvality nad 90%. Čili anténa i zesilovač na střeše byly v pořádku. Až asi po třech minutách se začal kanál 9 zotavovat a nakonec se jeho kvalita ustálila až na dobrých 98%. Příčina tedy asi byla ve stavu atmosféry, ale od okamžiku, kdy jsem správně napojil vnější anténu, jsem to zaregistroval poprvé.

P.S. Pokud někdo náhodou přehlédl výsledek doplnění PURE o "správný" vstup pro anténu III. pásma, připojuji odkaz na vlákno, které je v tématu Antény ...http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1393.msg20652#msg20652
« Poslední změna: 26. 01. 2012, 19:03:08 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #757 kdy: 27. 01. 2012, 06:34:16 »
Po zapnutí PURE jsem očekával poslech poslední včerejší stanice = Radio SPUTNIK. Ale ono nic, přijímač nedetekoval téměř žádný signál a v seznamu stanic se u saského MUXu před jmény objevily otazníky. Tak jsem opět přepnul, tentokrát na celoněmecký MUX na kanále 5, který bývá "historicky" vždy slabší. A on normálně hrál a s nadstandardní úrovní kvality nad 90%. Až asi po třech minutách se začal kanál 9 zotavovat a nakonec se jeho kvalita ustálila až na dobrých 98%. Příčina tedy asi byla ve stavu atmosféry...

Toto se mi děje celkem běžně, protože nepředpokládám, že by měli tak často výpadky, přičítám to též počasí.... Zajímavé, ale je, že ta ,,pětka" je stabilnější, ta takto podivně nemizí... Ztrácí se mi takto pouze ta ,,devítka"...
« Poslední změna: 27. 01. 2012, 06:39:53 od Emerson »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Frankie Krejci

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #758 kdy: 27. 01. 2012, 20:53:29 »
P.S. Pokud někdo náhodou přehlédl výsledek doplnění PURE o "správný" vstup pro anténu III. pásma, připojuji odkaz na vlákno, které je v tématu Antény ...http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1393.msg20652#msg20652

Tak už jsem to také nevydržel a kuchnul jsem PURE SENSIA, podel obrázků jsou moduly shodné,  Vivaldi anténa pro L band a WIFI.
III pásmo nemá cenu prozatím napojovat. Ten drát na prutovku je stejný jako u Evoke.  Příjem Teleka na Logaritmicko periodickou anténu pro televizi, škoda že výrobce neudává jak pokračuje charakteristika nad 800Mhz.


Frankie Krejci

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #759 kdy: 27. 01. 2012, 21:00:00 »
Tak už jsem to také nevydržel a kuchnul jsem PURE SENSIA, podel obrázků jsou moduly shodné,  Vivaldi anténa pro L band a WIFI.

Ještě bych chtěl dodat, že některé stanice z Teleka (samozřejmě také Bayern, Sachsen MUx) vysílají dodatkové obrázky DMB, především stanice českého rozhlasu. Leonardo a ČR Česko a jiné. Naběhnout trochu později, nevím jakou úroveň signálu musí mít pro příjem.

« Poslední změna: 27. 01. 2012, 21:01:42 od Frankie Krejci »


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #760 kdy: 28. 01. 2012, 00:03:46 »
Takže alespoň částečná spokojenost? Určitě by tomu ještě více pomohla zisková anténa, určená a laděná speciálně na L pásmo.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #761 kdy: 01. 02. 2012, 13:50:08 »
Takže alespoň částečná spokojenost? Určitě by tomu ještě více pomohla zisková anténa, určená a laděná speciálně na L pásmo.


Anteny jsem psal do rubriky o antenach DAB L pasmu, jsou, prodavaj se i u nas.
Dokonce jsem s uspechem pouzil DECT yaginu pro prijem DMB z Lipska na Klinovci v L pasmu. Prijimac jsem mel Albrecht/Perstel.

http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1393.msg17812#msg17812 

Co se tyce mensi citlivosti modulu RS-500 v Morphy Richards atd...
Je to zpusobene mene kvalitnim AD prevodnikem.
Je sice 8 bitovej, ale ma jen 32Ms/s.
Vsechna pasma, tedy i AM/AMSS/FM/DAB/DRM se prijimaji a zpracovavaji jako SDR prijimac.
Vykon DSP TI TMS310 je hodne dostatecny, jen je skoda, ze nepouzili o P013 radu vyssi prevodnik od stejneho vyrobce.
Ten ma uz 14 bitu jako Perseus, ale s 250MS/s. Takze je pak "digitalne" citlivejsi.
Zkratka stavajici A/D prevodnik v SDR prijimaci RS-500 AD9280ARS+XilinxXC9536XL mene casto vzorkuje tech 1600kHz, ano...digitalizuje se celejch 1600kHz (DAB je nejsirsi, ma az 1536kHz).
Citlivost v DABu L je -96dBm.
Zkratka diky nevhodne pouzitemu AD prevodniku, je citlivost SDR prijimace o dost mensi ne bezne DAB atd.. prijimace.
Pochopitelne na uzkopasmove FM/AM/DRM to staci vic nez dost.
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/drm/AD9280_in_RS500.pdf
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/prijimace/Morphy_Richards_RD20-DRM/ok1mjo/RS500_fw/
Faktem je, ze streva okolo FM pasma jsou od verze 2.67 pripravena i pro DRM+ v rozsahu 30-120MHz a AD+DSP tech 96kHz QAM16 zvladnou tez. Ale jak uz jsem podotkl, na fw vsichni kaslou, pritom lze z tohoto hw vytahnout mnohem vice.
Kdyz by tam dali ten AD jako do Persea....to by bylo neco jineho.

Ale zkuste sefce technickeho vyvoje u RadioScape napsat sami.

Caroline Skipworth
RadioScape Ltd.
+44 20 7317 1996
Caroline.Skipworth@radioscape.com

Hlavni vyvojari modulu: http://ww1.prweb.com/prfiles/2006/05/09/383330/HawkinslandHallrwithRFICmodule.jpg 
http://www.prweb.com/releases/2006/05/prweb383330.htm



Neni na skodu si pripomenout par veci.
http://www.drm.org/news_item/_ITU_endorses_DRM%252B_
http://www.drm.org/uploads/files/ITU-WP6A-C-0532-E_Results%20of%20the%20DRM%20High%20Power%20field%20trial%20in%20the%20UK.pdf
http://www.drm.org/uploads/files/ITU-WP6A-C-0512-E_Results%20of%20the%20DRM%20field%20trial%20in%20Band%20I%20in%20Turin.pdf
http://www.drm.org/uploads/files/Planning-parameters-for-DRMplus-V30.pdf

http://www.drm.org/uploads/files/DRM%20-%20Press%20Release%20CES%209Jan2012%20.pdf
Neni toho malo: http://www.baseportal.com/cgi-bin/baseportal.pl?htx=/drmdx/main&sort=kHz,UTC
Indie vsechny nove vysilace od leta buduje uz jen jako DRM, do roku 2015 se zmodernizuji vsechny ostatni a ano, Indie bude asi prvni, ktera vypne AM a bude jen v DRM.
http://www.besindia.com/ 
http://newsletters.lavishcreative.com/t/ViewEmailArchive/r/919FB39376ABAB45/C67FD2F38AC4859C/
http://www.drm.org/uploads/files/es_201980v030101p.pdf
A zacinaji se objevovat ty spravne integrace a moduly.
http://www.frontier-silicon.com/audio/index.htm
http://www.cdnse.com/
http://www.gobizkorea.com/catalog/product_list.jsp?blogId=mswayco&pageNo=1&pageVol=12&listStyle=A&groupCode=65254

Tak uvidime, nechame se prekvapit multinormovym multipasmovym radijkem co umi:
AMSS DV/SV/KV, DRM DV/SV/KV, DRM+   30-230MHz, FM-RDS 76-90MHz Japan FM/87.5-108MHz EU FM, T-DAB+ III, T-DAB+ L.
A kdyz to bude navic na AKU s moznosti dobijet/napajet pres miniUSB, se sachtou pro SDHC/MMC pro nahravani i analogu a s moznosti zobrazeni/nahravani MOT DRM/DRM+/DAB/DAB+ (Multimedia Object Transfer, obrazky, videa, texty, soubory, knihy, PDF/JAVA atd..).

Docela se tesim, nove integrace zmuzou hodne a SDR radio je jen o sw ve flash pameti, takze jestli se tam naleje krmivo pro vse tohle nebo pro amiky a jejich HDradio je otazkou. Pro vyrobce v Indii a Cine je kriticke, aby se nemenil tistak, jen nove krmivo.
A zvlast ta Indie by nas mela zajimat, vzhledem k drastickemu nastupu DRM a snad i DRM+/DAB+, tak jejich fabriky a vyvojari pri mnozstvi Indu bude znamenat, ze kdyz neco "ukapne" z prijimacu do EU, tak to budou opravdu levne prijimace.
Videl jsem fotku vyvoje od Vinause v Chennai, tak to bylo malinke jednoreproduktorove radijko (AMSS/DRM DV-SV-KV, T-DAB+ DMB III-L, FM-RDS) melo to 6xAA clanky, dobijeni roztahovacim FV panylkem, dalsi verze mela tocici se kliku-dynamo. Zajimave veci.

Neco jako tohle.
http://www.ddamtek.cz/index.php?cat=110&subcat=-20&parent=1&namecat=Přijímače&namesubcat=Eton rádia&id=52179&itemname=ETON SCORPION
http://www.ddamtek.cz/index.php?cat=110&subcat=-20&parent=1&namecat=Přijímače&namesubcat=Eton rádia&id=51859&itemname=ETON FR550 Solarlink

« Poslední změna: 01. 02. 2012, 14:57:28 od Martin Patera »
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #762 kdy: 04. 02. 2012, 22:19:50 »
Citace

Ještě bych chtěl dodat, že některé stanice z Teleka (samozřejmě také Bayern, Sachsen MUx) vysílají dodatkové obrázky DMB, především stanice českého rozhlasu. Leonardo a ČR Česko a jiné. Naběhnout trochu později, nevím jakou úroveň signálu musí mít pro příjem.

Da se nejak upresnit to "trochu pozdeji"? ;) V patek jsem to zkousel v Praze a nic se mi nezobrazilo. Mel jsem prijimac IRiver B20 s evropskym fw.
 Co jsem mel moznost testovat, tak obrazek se nacita temer vzdy. Jen pro prijem EPG byl zapotrebi plny signal (bavorsko). Vysila CR nejake informace v EPG?


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #763 kdy: 05. 02. 2012, 08:02:18 »
... Jen pro prijem EPG byl zapotrebi plny signal (bavorsko). Vysila CR nejake informace v EPG?
Sice jsem se s pojmem EPG setkal i u DABu, ale je to ten správný termín? Tím myslím nějaký skutečný programový seznam pro více stanic. Běžné textové informace se zobrazují i na stanicích vysílaných Telekem, pokud je ovšem stanice produkuje. Jako ilustraci přikládám několik aktuálních fotek z displeje PURE Evoke Flow. Němci z Drážďan momentálně přidávají jen jednoduché textové informace, ČRo i delší zprávy, které jen třířádkový displej přijímače musí rozpohybovat, proto jsou tyto záběry vyfocené rozmazaně. Kapacita těchto zpráv je jen 7 řádek, zbytek zprávy PURE nezobrazuje. Také je na obrázku vidět, že několik písmen s háčky implementovaná čeština nezvládá dobře.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #764 kdy: 05. 02. 2012, 09:20:05 »
V tom případě to iriver B20 nepobírá, nic kromě názvu stanice, sítě a stylu nezobrazuje.
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE