Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1325092 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #735 kdy: 08. 01. 2012, 12:56:11 »
Tak mi to nedalo a znovu jsem dnes otestoval polední situaci v příjmu Drážďan pomocí USB DVB modulu u NB. Jak je na obrázku vidět, fingr sice u kanálu 5 (178,352 MHz) ukazuje jen 3 stupně síly signálu (u symbolu antény) a 3 políčka z pěti v bargrafu kvality signálu, ale stanice hrály. Občas se sice ve zvuku ozval typický záhvizd, poruchy se kupodivu neprojevovaly na všech stanicích v tomto MUXu úplně stejně. Ta náboženská, s nejnižším datovým tokem, neměla výpadky snad žádné, naopak, vyšší tok se projevoval i častějšími poruchami. Druhý MUX MDR, na kanále 9 (206,359 MHz), měl o stupeň lepší sílu i kvalitu a poruchy se na něm neobjevovaly. Zcela dole je jen pro srovnání přidán pražský MUX Teleka v L pásmu, s maximálními hodnotami síly i kvality, kde samozřejmě vše šlo perfektně.

Po přepojení antény zpět k PURE byl ale kanál 5 stále němý. Tento přijímač nemá možnost správného impedančního připojení koaxu od vnější antény k jeho prutovce (konektor pro externí anténu nemá) a náležitě se to negativně projevuje na příjmu III. pásma. Zde záleží na tom, jak je střed svodu přiložen k proutku a jaký úhel koax s ním svírá. Nicméně, i za těchto podmínek, v době Vánoc, jsem 5 kanál přijímal spolehlivě, nejlépe za tmy. A to i ve dnech, kdy žádná výrazná teplotní inverze v atmosféře nebyla.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Frankie Krejci

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #736 kdy: 08. 01. 2012, 15:13:44 »
Po přepojení antény zpět k PURE byl ale kanál 5 stále němý. Tento přijímač nemá možnost správného impedančního připojení koaxu od vnější antény k jeho prutovce (konektor pro externí anténu nemá) a náležitě se to negativně projevuje na příjmu III. pásma. Zde záleží na tom, jak je střed svodu přiložen k proutku a jaký úhel koax s ním svírá. Nicméně, i za těchto podmínek, v době Vánoc, jsem 5 kanál přijímal spolehlivě, nejlépe za tmy. A to i ve dnech, kdy žádná výrazná teplotní inverze v atmosféře nebyla.

Takže máš to jen celou dobu k tomu PURE přiložen středový vodič? a co stínění.To nebude nikdy takto prizpůsobené.

Myslím si že u dálkového příjmu je to bežný jev, kdy různé frekvence jedou nesrovnatelně jinak.
Tohle jsem viděl u Teleka, dej si na konec laděný dipol nebo meší ant. 3 el. na do vzdálenosti pár metrů by jsi to měl chytat normálně na ten prut k PURE, já to také chci tak udělat, Teleko tak chytá v Příbrami Bayern MUx (viděno na vlastní oči) ještě před zvýšením výkonu a laděný dipol jim umožnuje takto testovat rádia po místnosti, které prodávají.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #737 kdy: 08. 01. 2012, 17:00:43 »
Takže máš to jen celou dobu k tomu PURE přiložen středový vodič? a co stínění.To nebude nikdy takto prizpůsobené.

Myslím si že u dálkového příjmu je to bežný jev, kdy různé frekvence jedou nesrovnatelně jinak.
Tohle jsem viděl u Teleka, dej si na konec laděný dipol nebo meší ant. 3 el. na do vzdálenosti pár metrů by jsi to měl chytat normálně na ten prut k PURE, já to také chci tak udělat, Teleko tak chytá v Příbrami Bayern MUx (viděno na vlastní oči) ještě před zvýšením výkonu a laděný dipol jim umožnuje takto testovat rádia po místnosti, které prodávají.
Připojení externí antény k DAB přijímačům PURE, které u nás prodává Teleko, v režimu dálkového příjmu na III. pásmu, zde bylo komentováno již mnohokrát. Já jsem dokonce způsob připojení tuneru k proutku detailně zkoumal a poznatky jsem publikoval i na tomto webu. U Evoke Flow je konec proutku teleskopické antény, držený dvěma tvarovanými plíšky, spojen s tunerem jen obyčejným izolovaným lankem. Žádný způsob úplného připojení koaxu od ziskové externí antény, včetně připojení stínění na zem, zatím nepřinesl lepší signál, než nechat opletení volně. Kromě přijímačů, u kterých je proutek připojen odnimatelně na koaxiální konektor, to zatím každý řešil jen prostým přidáním konektoru, nebo jen "jednopólovým" připojením středu koaxu. Také je mi divné, že by tato okolnost měla tak velký a rozdílný vliv na kmitočty 178 a 206 MHz.

Trochu jsem neporozuměl popisu situace v prodejně Teleka v Příbrami. To tam mají na přívodu od externí antény připojenu anténu pro III. pásmo a vazba probíhá vzduchem, mezi touto interiérovou "vysílací" anténou a prutem přijímače? O něco podobného jsem se již pokoušel, ale opět to lepší signál nepřineslo. Pokud je příjem tak závislý na tom, zda je to kanál 5 nebo 9, nejde naladit onu anténu přesně na oba kmitočty, pro předvedení funkčnosti na jediném kanále to potom možná jde a postačuje.

Pro mne je větší záhadou to, proč se po delší době u mne situace tak dramaticky změnila? Jistě, jak čtrnáctiprvková Yagi anténa, tak pásmový zesilovač, jsou deklarovány pro TV příjem na kanálech 6 až 12, proto bych necitlivost soustavy na 5 kanále i chápal, ale je to ten jediný důvod? A jak změřit, nebo kde zjistit, jaký zisk má anténa a zesilovač na kanále 5? A jak to doladit? Bohužel je u nás DAB zatím v plenkách, i na L pásmu, že "konfeční" komponenty, speciálně určené pro DAB, u nás zkrátka na trhu zatím nejsou.

Na druhé straně stále nejsou u nás prodávané DAB přijímače zrovna levná záležitost a bez detailních znalostí zapojení, alespoň tuneru pro III. pásmo, je dost riskantní rádio rozkuchat kvůli experimentům a ztratit tak nárok na případnou reklamaci. To sice není chyba ani výrobce, ani prodejce, do koupě mne nikdo nenutil a byl jsem si vědom toho, že DX příjem je více věc štěstí, než usilovné odborné práce. Ono zase není třeba docílit příjmu až z Německa proto, že bych bez těch pár stanic nemohl být. Moje PURE je i netrádio a všechny tyto problematicky chytatelné stanice mohu mít spolehlivě k dispozici i touto cestou. Jen je to pro mne takové hračičkaření s novými technologiemi.

No, a poslední poznámku bych měl ke každému znalému, kdo si myslí, nebo již takové požadavky už vyřešil, že rád si nechám poradit, co konkrétně a popisně přesně bych pro stabilitu příjmu kanálu 5 z Drážďan mohl udělat?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #738 kdy: 08. 01. 2012, 17:28:32 »
Pro mne je větší záhadou to, proč se po delší době u mne situace tak dramaticky změnila?
Treba se zmenil lom elmag. vln ve smeru z Drazdan na Prahu o vrsky Krusnych hor napadnutim snehu na ne (bylo na ne nasnezino i pred Vami uvadenou zmenou?) nebo se vam nekam dostala vlhkost a prijimaci sestava se prizpusobenim posunula kmitoctove trochu vys...?


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #739 kdy: 08. 01. 2012, 17:48:33 »
Pro mne je větší záhadou to, proč se po delší době u mne situace tak dramaticky změnila?
Treba se zmenil lom elmag. vln ve smeru z Drazdan na Prahu o vrsky Krusnych hor napadnutim snehu na ne (bylo na ne nasnezino i pred Vami uvadenou zmenou?) nebo se vam nekam dostala vlhkost a prijimaci sestava se prizpusobenim posunula kmitoctove trochu vys...?
Obě varianty jsou možné. Se sněhem nic nenadělám, je to moje první "DABzima". V tomhle počasí se mi nechce lézt po střeše, i když je plochá, jen je tam nevlídno na hledání případné nežádoucí vlhkosti.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #740 kdy: 09. 01. 2012, 18:07:47 »
Své stojaté vody s dálkovým příjmem DABu z Německa jsem si dnes rozvířil při krátké návštěvě meteoradaru v brdském vojenském újezdu. Počasí bylo nevlídné a tak jsem si musel vystačit s testováním příjmu u oken nejvyššího technologického podlaží věže. Přístupné, bez stínění, bylo okno na JV a JZ. Vzhledem k tomu, že Příbram je téměř východně a nejbližší bavorské vysílače západně, byl to přijatelný kompromis. O příjmu Teleka z několik km vzdálené Příbrami jsem nepochyboval. Proto jsem se soustředil na západ a první proladění mi postupně přineslo 19 + 11 + 8 = 38 stanic. Teleko bylo zacloněno věží, proto nebylo dosaženo celkových 52 stanic. Z JV okna se dalo naladit 11 + 8 + 14 = 33 stanic. Dohromady to byly kanály 5C, 11D, 12D a LA. Kromě kanálu 5C, který je už u mne tradičně nejslabší, ostatní 3 měly stabilně 100% kvalitu. Neměl jsem čas zaznamenat skladbu stanic v jednotlivých MUXech, abych snáze mohl identifikovat vysílače, ale nabízí se nejbližší a nejvýkonnější z Hohe Linie a Hoher Bogenu. Zejména proto, že u HL je profil téměř bez překážek, HB by snad mohl být i přímo vidět. Určitě to nebylo něco ze Saska. Pro severní směr bych musel na omrzlý vnější ochoz a to mně nestálo za to. Poprvé jsem zaregistroval na svém PURE jev, že vyšší kanály (11 a 12) měly lepší signál při zkrácení teleskopické antény z plných 72 cm o 2 díly jen na 53 cm. Rozdíl v síle a kvalitě byl výrazný.

Další slova možná lépe nahradí přiložené fotky.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Frankie Krejci

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #741 kdy: 10. 01. 2012, 15:24:11 »

Trochu jsem neporozuměl popisu situace v prodejně Teleka v Příbrami. To tam mají na přívodu od externí antény připojenu anténu pro III. pásmo a vazba probíhá vzduchem, mezi touto interiérovou "vysílací" anténou a prutem přijímače? O něco podobného jsem se již pokoušel, ale opět to lepší signál nepřineslo. Pokud je příjem tak závislý na tom, zda je to kanál 5 nebo 9, nejde naladit onu anténu přesně na oba kmitočty, pro předvedení funkčnosti na jediném kanále to potom možná jde a postačuje.


Ano mají opět ze symetrického vedení na nesymetrické 300ohm dipol na 3 pásmo, a vazba je vzduchem. Podle mě musí neco vyzářit ten dipol pokud ten signal na nem je. Pure ant přilož k ní. Káždopádně můžes zavolat hochům do teleka ne třeba já jaký zesilovač tam požívají že signál je tak zesílen.


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #742 kdy: 12. 01. 2012, 12:03:28 »
Ani náhodou ten FW pro MR neumi DAB+ a umet nebude. Ten vysneni file, který chybí a o kterém se tak diskutuje nikdy neexistoval.

A zkoušel jsi to ?
Tady se ale diskutovalo o neoficiálním souboru, který měl mít nějaký vývojář a který měl být univerzální
pro TechniSat i Himalaya atd.
Toto FW přímo od výrobce MR a osobně jsem na německém fóru četl, že to chodí.

Zkoušel mám to nahraný a chytám jen ČR2, a Wave. Vývojář možná existoval, ale ten soubor ne. Je to stejný pro všechny výrobce MR, Technisat i Himalaya, oni se zákazníky nekomunikují, ani výrobce s tím hybridem.
Já jsem četl také německé fora, mám 2 kousky MR, tak jsem o to měl zájem jak se rozjel L band DAB+, ale každý konstatoval že to je ukončená historie, ano DRM ještě nějaké stanice jedou, ale 2 měsíce testujou a pak konec. As 10 je stálých.
Dobře jak budeš laskavý pročtu si i ty fora kde jsi to četl ty jak by jsi mě dal link.

Při srovnání L bandů příjmu je nejlepší Pure Sensia, potom Morphy Richards, a nakonec málo citlivý Iriver B20. Ten poslední má problémy při přímé viditelnosti na Strahovský vysílač, při dvojitém skle.
 

Upresnuji.
Pred asi 5 lety si kolega poridil vyvojarsky kit od RadioScape RS500 (obsahuje ho Morphy Richards, Himalaya DRM2009, Technisat-MultyRadio1, ruske prijimace Orlenok, Set-Top-Box od SkyWaves http://www.starwaves.de/truckbox.html, Sangean DRM40 a dalsi http://www.thediscopalace.com/digitalreceivers.php), protoze jsme meli vyvijet vlastni typ autoradia a prenosneho prijimace.
Ten soft s dongle a tistak s kitem http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/Radioscape/RS500_protoboard_evaluation_board.jpg RS500EVM http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/Radioscape/evaluation_boards_RS500-EVM_for_RS500.txt jsem mel nejakou dobu pujceny.
Pochopil jsem jak je firmware strukturovany a blok se subprogramem pro zpracovani datagramu SDR se dal jednoduse upravit, aby to umelo treba i DAB+. Dalsi veci by bylo, aby se rozsiril seznam digipasem pro kodek AAC+v2.
V blok firmware v kterem je 29kb dat kodeku MPEG4 AAC+v2 je tez startovaci konfig v kterem se "pravi" kde vsude, za jakych podminek a v kterych radiopasmech se tento kodek Frauhofen muze pouzit, stacilo naklikat (zakladni programovani je ve VisualBasicu, pak je prekladac) ke stavajicimu pasmu DV/SV/KV i pasma T-DAB III a T-DAB L .... pravda u meho MorphyRichardu jsem to pak takto vyzkousel, ale porad to nefungovalo, protoze chybelo zpracovani datagramu z SDR (DSP). Kolega, kterej mi mel pomoci (je to ten, komu kit patri) sliboval celej rok, ze se na to podiva, ale pak prisla prvni operace a sel jsem "od valu".
Predpokladal jsem, ze nekdo od vyrobcu radii kdo programoval fw pro danou firmu (dana firma musela zakoupit taky danej kit) to uz davno naprogramoval a vytvoril univerzalni upgrade pro VSECHNY tyto prijimace (fw jednotlivejch pristroju se lisi jen v menu, ASCII menu, start-end obrazek a tlacitkove ovladani radia.... kodeky, nastaveni kodeku a datagram pro SDR je u vsech tech radii stejne).
Takze se do radia zasune SD karta s tim souborem_upgrade.bin o velikosti odhaduji asi 200kb a pak staci zapojit napajeni (cili ne sw zapnout/vypnout, ale fyzicky pripojit kabel napajeni) a bootloader jako prvni projizdi SD/MMC kartu jestli tam neni spravnej binar.dat pro aktualizaci dat. V menu na LCD se zobrazi, jestli chcete tento binar nahrat z SD/MMC karty nebo ne (ingorovat), nahrati trva asi 3 minuty. Proste flashuje se po miniblokach asi 16kb obvodu Atmel http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/prijimace/Morphy_Richards_RD20-DRM/ok1mjo/RS500_fw/flash_ic_Atmel_AT45DB161D.jpg.

Takze takhle se to ma. Jak rikam, predpokladal jsem, ze nejaky majitel kitu uz davno pripravil takovej binar s tim, ze je nekde ke stahnuti.
Jelikoz se o DRM nejakou dobu nestaram, tak nevim v jakem stavu to je.
Je pravdou, ze pokud bych byl zdravej, tak bych ten subbinar dopsal sam a nechal volne ke stahnuti na netu, treba na mych strankach a informoval bych o to jak Digizone, tak DRM-DX forum http://www.drmrx.org/forum/forumdisplay.php?s=&daysprune=&forumid=6.

Taky slo o to, ze jsem zjistil, ze Himalaya umi z SD/MMC karty prehrat MP2 i MP3 soubory, kdezto MorphyRichard ne, ten umi jen MP2. Mel jsem v umyslu to, ze bych pridal kodek MP2/MP3/MP4-AAC pro prehravani z karty, mozna i WAV a OGG.
Dobry je, ze ve flash pameti je dost mista pro aplikaci a DSP je dost vykonej na spoustu veci. Napriklad na konvertor formatu, zastrcite kartu s MP2 a muzete nahravku zkonvertovat do MP3 nebo MP4-AAC.
Dalsi problem je, ze prijimace nahravaji nativne, T-DAB ukladaj v soubor.mp2 a DRM do soubor.drm.
Rozkladem souboru jsem zjistil, ze .drm je nativni drm soubor.
Nevim koho u Radioscape napadlo ukladat to do nestandardniho formatu z ktereho to nikde neprehrajete...jen v tomto radiu.
Takze me napadlo udelat upravu, aby to nadale ukladalo nativne, ale ve formatu aac s koncovkou .aac.
Cili, ze by se pod souborem drmnahravka.aac skryvalo MP4-AAC/MP4-AAC+/MP4-AAC+v2/MP4-CELP/MP4-HVXC pro DV/SV/KV a pro DAB III a L.

Bejt zdravej, tak si ten kit pujcim a na mesic bych si lamal hlavu.
Otazkou je, jestli by to melo cenu se s tim takhle patlat. Z CZE/SVK by byl zajem v radu 50 lidi, mozna by byl zajem ze zahranici.

Takhle to je s tou informaci ohledne toho souboru.

« Poslední změna: 12. 01. 2012, 12:06:57 od Martin Patera »
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
DRM
« Odpověď #743 kdy: 12. 01. 2012, 13:41:26 »
Zajimave jak HCJB vysila na kratkych vlnach v DRM. Hrajou docela dobre.
http://www.andenstimme.org/index.php?id=126
http://www.andenstimme.org/index.php?id=336

Nejlevnejsi DRM prijimac.
http://www.pappradio.de/typo3/
http://www.pappradio.de/typo3/index.php?id=10

Nejlevnejsi AM/DRM prijimac za 65EUR.

http://www.thediscopalace.com/digitalreceivers.php

Chtelo by to, aby to umelo jeste dvoupasmovej T-DAB+.
Co se tyce PC, videl jsem za 1100Kc Linux PC s ARM12 a AC97 s USB/LAN/SD/512MB RAM atd.. na tistaku 9x7cm.
Predpripravit image, fleshnout a cele to pripojit do te krebicky Papparadio.
Pres COM nebo USB si vytahnout LCD, tlacitka pro ovladani a je tu perfektni vlastni prijimac. Pro USB se prodava AM/FM/T-DAB+ L-III prijimac za 1400kc, takze zasunout USB prijimac, doplnit dalsi fw Linux a krabicku doplnit o 2x repro a AKU pack.
Vznikl by dokonalej levnej prijimac.

Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #744 kdy: 12. 01. 2012, 14:02:47 »
Ahoj Martine!

Vítej zpět. ;)
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #745 kdy: 13. 01. 2012, 22:59:11 »
Ze zdejší diskuze vyplynula dohoda s nickem Frankie Krejci o společném testu jeho tří DAB přijímačů v mých podmínkách. Dnes večer k tomu tedy došlo. On si přivezl PURE Sensia, morphy richards, iRiver B20 a tříprvkovou Yaginu na III. pásmo. Já jsem od odpoledne sledoval stav příjmu z Drážďan, zejména slabšího kanálu 5C. Chvílemi dosahoval uspokojivé úrovně, kdy mé PURE ukazovalo úroveň kvality až přes 80%, kanál 9C až ke 100%. Čili podmínky více než dobré. První problém, se kterým se také neustále potýkám, bylo připojení koaxu od střešní antény se zesilovačem k integrovanému teleskopickému prutu, který tato kategorie přijímačů má pro III. pásmo. První přišel na řadu přijímač PURE Sensia. Poprvé jsem měl možnost vidět manipulaci v menu pomocí dotykového displeje. Nadějné bylo, že při ladění se postupně identifikoval celoněmecký MUX s 19 stanicemi, následoval ho saský se sedmi a samozřejmě pražské Teleko v L pásmu se svými 14 stanicemi. Celkem tedy 40 stanic. Jména všech stanic se objevila v tabulce na displeji, ale k našemu zklamání byla síla a tím i kvalita digitálního signálu pro hraní nedostatečná. Oba německé MUXy vykazovaly maximální sílu kolem 20% s nulovou kvalitou. Nepomohly ani pokusy s jinou vazbou konektoru přívodního koaxu přímo na proutek, nebo po jeho demontáži přímo na jeho upevňovací šroubek. Místní MUX Teleka hrál se 100% silou i kvalitou. I toto PURE se po neúspěšném ladění slabé stanice automaticky naladí na poslední hrající, v našem případě na RTL Groove+.

Na ilustraci je vidět odpolední stav stanic z Drážďan na PURE Evoke Flow, připojování externí antény k PURE Sensia a postup ladění. Na druhém obrázku indikace síly a kvality signálu z Německa a dole z Prahy.

Kvůli vyčerpání kapacity doprovodných fotek, pokračování v následujícím příspěvku.....
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #746 kdy: 13. 01. 2012, 23:40:52 »
Pokračování 2

Další na řadu přišel přijímač morphy richards, který sice umí hrát jen DAB, ale takové stanice jsou i v drážďanském vysílání. U tohoto přijímače, který mimochodem umí i DRM, si majitel dobastlil vlastní externí anténní konektor a přepínač volby integrovaného teleskopického prutu a konektoru pro externí anténu. Trochu jsme opět improvizovali s připojením F konektoru z antény na anténní konektor přijímače typu BNC. Tento přijímač má tu výhodu, že na něm lze ladit manuálně jen zvolené kanály. Po volbě 5C a 9C se opět stanice identifikovaly, ale bohužel opět nehrály. Síla signálu je indikována schody u symbolu anténky, ale nepodařilo se nám vyloudit ani jeden, jediný. V aktuálních podmínkách se nepodařilo nic naladit ani z DRM. Místní stanice v L pásmu ovšem šly naladit opět bez problému. Potom přišel na řadu minipřijímač iRiver B20. K pokusům o připojení externí antény k jeho pidiproutku ani nedošlo, protože se nepodařilo najít v menu režim ladění. Díky volnému výhledu na Strahov opět L pásmo šlo bez problémů, zejména, když se nahradil jakýsi zabudovaný miniaturní zvukový měnič klasickými sluchátky.

Poslední na řadu přišly testy negalvanické vazby koaxu od antény na moje PURE pomocí sekundárního vyzařování signálu dovezenou tříprvkovou Yagi anténou. Tento přenos fungoval jen při maximálním přiblížení dipólu antény k vytažené anténě přijímače. Přitom indikovaný signál jen dosahoval úrovně podobné s přímým spojení středu přívodního koaxu s kloubem proutku antény.

Já jsem ještě předvedl životaschopnost mého USB dongle multipřijímače, který také zvládal příjem obou drážďanských DAB MUXů v kvalitě odpovídající momentálním příjmovým podmínkám. Shodli jsme se na tom, že na první pohled nedůvěryhodná věc předčila svojí citlivostí i podstatně větší přijímače, které mají mnohonásobně větší prostor pro osazení kvalitních komponent = tunerů pro III. pásmo.

Na závěr testů jsme tedy konstatovali, že citlivost a schopnost příjmu obou DAB pásem, včetně novějšího DAB+, je u nás stále limitujícím prvkem současné nabídky dosažitelných přijímačů pro digitální rozhlas. Neskrýval jsem potěšení, že jsem měl šťastnou ruku při nákupu svých přijímačů, nebo jsem měl jen štěstí, že moje kusy si s dálkovým příjmem celkem slušně poradí a všemu napomáhá i příhodné místo příjmu v místě bydliště.

Ladění morphyho a pokusy s anténou jsou na připojeném obrázku.

P.S. Možná by bylo dobré, aby tento test okomentoval i Frankie ze svého pohledu a přidal postřehy, na které jsem možná zapoměl, nebo jim nepřikládal takovou důležitost.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Frankie Krejci

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #747 kdy: 14. 01. 2012, 11:22:31 »
Ze zdejší diskuze vyplynula dohoda s nickem Frankie Krejci o společném testu jeho tří DAB přijímačů v mých podmínkách. Dnes večer k tomu tedy došlo. On si přivezl PURE Sensia, morphy richards, iRiver B20 a tříprvkovou Yaginu na III. pásmo.

Mám k tomu pár postřehů:
- u Morphy Richards jsem předpokládal menší citlivost Radioscape modulu, nicméně u Pure Sensia jsem očekával že si poradí se slabým DX příjmem MUXu K5 a K9 z Dráždan. Zklamání přišlo při 20% úrovně signálu. A oproti Pure Evoke Flow je to tedy značný propad. Nejpíše HW design přijímače je jiný, možná že se na tom podepisuje display, který je dominantní. Nicméně si myslím že L band HW část musí být identická včetně vnitřní antény.(nebylo možné porovnat při 100procentní síle signálu)
- Zajímavostí je, že jakmile se Pure Sensia připojila přes WIFI k netu, načetla okamžitě patřičné Ikonky pro jednotlivé stanice v DAB/DAB+ z Německých muxů.
- Další věcí, která mě překvapila je že neposílá Teleko už grafický obsah pře CR stanice, což jsem zkoušel naposled v létě 2011, kde příjem byl běžný. Nemohu posoudit zdali jde o chybu nebo nastala změna.
- co se týká negalvanické vazby, nejspíše tohle je použitelné při mnohem větším zesílení, předzesilovač + zesilovač, a jediná výhoda bude, mít takto obslouženo více přijímačů v místnosti jak to používá Teleko v Přibrami.


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #748 kdy: 14. 01. 2012, 19:54:59 »
Potom přišel na řadu minipřijímač iRiver B20. K pokusům o připojení externí antény k jeho pidiproutku ani nedošlo, protože se nepodařilo najít v menu režim ladění.

Mohu se zcela nezaujate zeptat o co slo? ;)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #749 kdy: 14. 01. 2012, 23:16:24 »
Potom přišel na řadu minipřijímač iRiver B20. K pokusům o připojení externí antény k jeho pidiproutku ani nedošlo, protože se nepodařilo najít v menu režim ladění.

Mohu se zcela nezaujate zeptat o co slo? ;)
O nic jiného, než o to, že se nepodařilo naslepo najít v menu nové proladění a naladěn byl jen kanál LA Teleka. Majitel přijímače si přes několik neplatných pokusů momentálně nevzpoměl, protože to ladil už před časem a návod u sebe neměl.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další