Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1325050 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - "střeva" DAB rádia
« Odpověď #330 kdy: 02. 07. 2011, 12:23:13 »
Antena Vivaldi, info napr. http://en.wikipedia.org/wiki/Vivaldi-antenna.
S ohledem na delku vln v L bandu bude asi vhodnejsi, nez napr. ctvrtvlnny monopol z "mikroteleskopicke" anteny :D .
Díky za odkaz. Jak je vidět, i na stará kolena je stále co se učit. To mne ani nenapadlo spojovat nějakého houslistu s anténou pro L pásmo. Ale stejně je její účinnost uvnitř rádia pro mne celkem záhadou a poměrně malá citlivost na směrování. Asi se využívá schopnost 1,5 GHz se odrážet vícenásobně od čehokoliv?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - "střeva" DAB rádia
« Odpověď #331 kdy: 02. 07. 2011, 12:33:42 »
Asi se využívá schopnost 1,5 GHz se odrážet vícenásobně od čehokoliv?

Asi jo. Tedy v takovém duchu tu mluvil v interview p.Řapek. Ovšem, co se odráží, to neprolézá.
A zdá se tedy, že tohle bude docela problém. Horší průnik do místností apod.

Až mě napadla taková komedie, že otevřu okno a dveře a budu poslouchat
a až mě to přestane bavit, tak zavřu a bude po příjmu a takové scénky by šlo rozvést do x variant,
no snad to tak katatrofické nebude.

« Poslední změna: 02. 07. 2011, 12:45:29 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #332 kdy: 02. 07. 2011, 19:55:38 »
A co takhle přišroubovat ten přijímač na parabolu místo LNB, tak aby ta anténa byla v ohnisku...
Já měl takhle ještě před 5 lety vyřešený WiFi na chalupě. 80cm vyřazená parabola, vykuchaný zářič z externí wifi antény v ohnisku, a jelo to báječně.
Loudness War zabijí hudbu!


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #333 kdy: 02. 07. 2011, 23:13:18 »
Ani dnes mi to nedalo a opet jsem zkousel neco chytit. Tentokrat jsem si vyrobil petiprvkovou antenu se zesilovacem a pokousel se neco naladit. Po nekolika hodinach se zrejme vytvorila vodiva vrstva a na kanalu 12A jsem neco chytil. Ukazal se mi nazev muxu a na chvili mi hralo par stanic. A za pul hodiny bylo zase vsechno pryc...
 Misto prijmu bylo jako driv, Neratovice.

Tohle se primo netyka DABu, ale je to k DRM. Prijimac DAB umi, ale tady je ukazka prijmu na AM. Takovehle menu bych si predstavoval u kazdeho digitalniho prijimace.
http://www.youtube.com/watch?v=NkkPS0OHRuM (rad vidim co slysim)


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #334 kdy: 02. 07. 2011, 23:22:47 »
Ani dnes mi to nedalo a opet jsem zkousel neco chytit. Tentokrat jsem si vyrobil petiprvkovou antenu se zesilovacem a pokousel se neco naladit. Po nekolika hodinach se zrejme vytvorila vodiva vrstva a na kanalu 12A jsem neco chytil. Ukazal se mi nazev muxu a na chvili mi hralo par stanic. A za pul hodiny bylo zase vsechno pryc...
 Misto prijmu bylo jako driv, Neratovice.

To je dobrý no. Ty to chytíš v Neratovicích a já to nechytil, když jsem šel 2x na Ještěd.
Tady je jasně vidět, co je anténa a co je nějaký teleskopický vysouvací proutek...

Díval jsi se, co jsem tam napsal o tom Elite a tom Classic ? Přijde mi, že by tě to mohlo zajímat...

« Poslední změna: 02. 07. 2011, 23:26:11 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #335 kdy: 03. 07. 2011, 00:50:42 »

Citace
To je dobrý no. Ty to chytíš v Neratovicích a já to nechytil, když jsem šel 2x na Ještěd.
Tady je jasně vidět, co je anténa a co je nějaký teleskopický vysouvací proutek...

To byla nahoda, bylo po desti a treba to pomohlo. Pak uz signal zmizel..

Citace
Díval jsi se, co jsem tam napsal o tom Elite a tom Classic ? Přijde mi, že by tě to mohlo zajímat...

Koukal jsem na to. On tam ma jen spatne obrazky. Kdyz si na netu necham najit Part no.: EZRRA2/VL-61411 co tam u toho ma, najde mi to normalne Mini.


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - "střeva" DAB rádia
« Odpověď #336 kdy: 03. 07. 2011, 10:10:52 »
Abych trochu změnil téma novinek s vypínáním analogu, dovoluji si přidat malou exkurzi do útrob DAB, NET a UKV přijímače PURE Evoke Flow. Malá dešťová přeháňka mne inspirovala k operaci rádia. Naštěstí to nebyla pitva. Největší překvapení mne čekalo ve vyjasnění, jak vypadá anténa na příjem DAB vysílání v L pásmu. Destičku velikosti klasické zápalkové krabičky, to bych opravdu nečekal. Také jsem zjistil, že připojení prutové antény pro VKV a DAB ve III. pásmu je jen pouhý držák, spojený s tunerem obyčejným kablíkem. Některé části přijímače jsou dodatečně obaleny "zlatou", pravděpodobně stínící, fólií. Zbytek mi připadal již standardní, jen se mi potvrdilo, že skříňka je opravdu dřevěná. Po opětovném sestavení rádio zase hraje a jak dále zjišťuji, příjem DABu v III. pásmu z Bavorska se chová jako klasická TV. Čili venku jsou místa, kde je signál 100% kvality a maximální síly, ale o pár decimetrů dále i 0.

Poohlížím se po nějakém tom DAB,DMB rádiu a nechce se mi věřit , že takhle malé rádio hraje podle tohoto videa jak z praku. :o Zajímala by mě reálná ukázka v českých podmínkách. jak je to s tím druhým reprákem? Na videu nikde není.
http://www.youtube.com/watch?v=g3t4ldWTXPs
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - "střeva" DAB rádia
« Odpověď #337 kdy: 03. 07. 2011, 10:24:49 »
jak je to s tím druhým reprákem? Na videu nikde není.
http://www.youtube.com/watch?v=g3t4ldWTXPs

Bohužel je to taková stavebnice, nebo-li v PURE jsou vyčůraní jako mraky...


Zde lze zakoupit samotný přijímač:

http://pureradio.cz/detail-produktu/radia/prijimace-fm-dab-wi-fi/15_evoke-flow/

Ovšem pokud s tím chce někdo běhat po venku, tak musí dokoupit akumulator:

http://pureradio.cz/detail-produktu/prislusenstvi/18_chargepak-e1/

Pokud někdo uvažuje, že to umístí někam dál od sebe, může si dokoupit ještě i dálkové ovládání:

http://pureradio.cz/detail-produktu/prislusenstvi/24_reach-f10/

No a pokud někdo touží po dobrém zvuku bez sluchátek, tak si může dokoupit druhý reproduktor,

ale to ještě ke všemu pouze v zahraničí, protože v žádném českém e-shopu zatím v nabídce není...:

http://www.pure.com/products/accessory.asp?Product=VL-61136


« Poslední změna: 03. 07. 2011, 10:30:05 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #338 kdy: 03. 07. 2011, 10:34:16 »
Tzn. se vším všudy +- 8 klacků. ??? Možná by šel dodatečný reprák koupit přes Teleko, po domluvě.
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #339 kdy: 03. 07. 2011, 10:43:29 »
Tzn. se vším všudy +- 8 klacků. ??? Možná by šel dodatečný reprák koupit přes Teleko, po domluvě.

To je možné. Pan Řapek na mne osobně dělá velice dobrý dojem a komunikuje celkem rád, také se domnívám, že by se s ním mohlo dát domluvit aby jeden kousek dovezli při příští zásilce. I když osobně jsem již vyjádřil několikrát podivení nad tím, že tam pár kousků nemají běžně v nabídce a též se podivuji, že jste v podstatě první, kdo o něj projevil zájem. Pak ještě vím, že čtenář DZ pamětník k tomu připíchl prostě nějaký repráček od PC, co mu doma zbyl a je také spokojený. Ovšem mně by to esteticky lezlo na nervy a já bych to chtěl mít komplet. No a ostatním to asi stačí jen mono. Je to zvláští, ale žádnou velkou poptávku v diskuzích, zde, po druhém reproduktoru, nezaznamenávám. V podstatě na to narážím většinou jen já. A ještě tady o tom promluvil Štěpán, jinak to vypadá, že ostatním nevadí, že druhé repro není v balení.

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #340 kdy: 03. 07. 2011, 11:00:06 »
A takto je to u všech Evolve rádií, nebo má v nábidce i standartní stereo?
Jinak si říkám, zda se nevyplatí vzhledem k ceně celý receiver s dodatečným modulem DAB.
http://www.euroking.cz/onkyo-txd308-b-av-receiver-txsr308-a-dvd-prehravac-dvsp406
Člověk získá kvalitní sestavu, než s odpuštěním malé chrastítko. :(
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


Miloš King

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #341 kdy: 03. 07. 2011, 11:03:52 »
Pánové, mě by jen zajímalo, proč je to v CZ tak drahé, na amazonu jsem se díval, tak to vychází na 2040,- + druhý reprák za 800,- Kč, ale tady mají jen na rádiu přirážku 3250. To jako doprava přes kanál stojí tolik?


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #342 kdy: 03. 07. 2011, 11:14:59 »
A takto je to u všech Evolve rádií, nebo má v nábidce i standartní stereo?

Tak já si koupil tohle http://pureradio.cz/detail-produktu/radia/prijimace-fm-dab/7_evoke-2s/

Má jednoznačně nejlepší zvuk z jejich výrobků, dřevěná bedna, střeďáky, výškáče, subwoofer a nejvyšší výkon zesilovače. Dalším plusem je nejvyšší počet předvoleb a odnímatelná anténa pro FM a III.Band.

Negace oproti Evoke Flow je že nemá netová rádia a má hůře vybavený display, tedy nezobrazuje mi až tolik informací.

Jinak reproduktory se dají dokoupit k 3 modelům. Evoke Flow, Evoke Marchall a Evoke Maple.
DO jen k Evoke Flow. /Sensia ho má také, ale tam je součástí balení./
A akumulator se musí dokoupit ke každému. /Mimo tedy těch, co ho vůbec nemají./

Citace
Jinak si říkám, zda se nevyplatí vzhledem k ceně celý receiver s dodatečným modulem DAB.
http://www.euroking.cz/onkyo-txd308-b-av-receiver-txsr308-a-dvd-prehravac-dvsp406
Člověk získá kvalitní sestavu, než s odpuštěním malé chrastítko. :(

O těch tunerech se zde už také mluvilo. Mne nejvíce zaujaly výrobky Cambridge Audio
a Arcam, které zde jsou na trhu a splňují podmínky.




« Poslední změna: 03. 07. 2011, 11:17:36 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - "střeva" DAB rádia
« Odpověď #343 kdy: 03. 07. 2011, 11:25:59 »
Poohlížím se po nějakém tom DAB,DMB rádiu a nechce se mi věřit , že takhle malé rádio hraje podle tohoto videa jak z praku. :o Zajímala by mě reálná ukázka v českých podmínkách. jak je to s tím druhým reprákem? Na videu nikde není.
http://www.youtube.com/watch?v=g3t4ldWTXPs
O náhodě, která asi napořád vyřešila mojí potřebu stereo reprodukce s PURE Evoke Flow, jsem psal již dříve. Rozdíl mezi reálnou ukázkou ve videu a českými podmínkami vidím hlavně v tom, že to video je příšerné. Už jsem dlouho neviděl nic tak hrozně amatérského. Roztřesené ruce kameramana, snímací vzdálenost mimo rozsah zaostření, zrcadlení okolí v lesklém povrchu přijímače, atd... Jak už bylo zde několikrát zmíněno, ty větší modely PURE mají dřevěnou skříňku a tak i při jen několikacentimetrových repráčcích je jejich zvuk opravdu, oproti běžným umělohmotným krabičkám, exelentní. Já jsem náhodou našel ve svých šuplíkových zásobách plastovou reprobedničku od počítačového ozvučení. Proto mne robustní plast, obdobný průměr repráčku, pokus o bassreflex, podobná konstrukce a rozměr zcela akusticky uspokojuje. Je ale samozřejmé, že mnohalitrové dřevěné vícepásmové reprobedny v obývákové sestavě to nenahradí, ale samozřejmě lze stereovýstup kvalitního digitálního příjmu k takové soustavě připojit.
Momentálně sedím v chalupě a poslouchám u svého NB z PURE v NET režimu příjem jakéhosi country rádia, s názvem 000FM Country. To, co mému uchu lahodí a plně rozeznívá celou místnost a přitom nepociťuji nějakou absenci hloubek, nebo zkreslení tak typické hudby.

Proto můj pocit spokojenosti se zvukem tohoto rádijka nepramení jen z toho, že jsem za něj dal tolik peněz. S čistým svědomím proto mohu doporučit jeho obstarání i pro ty, kteří si chtějí na vlastní kůži vyzkoušet počátky digitalizace rozhlasu u nás a nespokojí se jen s nějakými plastovými hračkami.

V příloze znovu uvádím foto mého stereo řešení, i s porovnáním originálního sekundárního repra od PURE, které přece jen více ladí s koncepcí přijímače. V mém případě ale jiný tvar a barva druhého repráčku zaniká v celé pestré sestavě mého domácího počítačového koutku.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #344 kdy: 03. 07. 2011, 11:34:43 »
Citace
Koukal jsem na to. On tam ma jen spatne obrazky. Kdyz si na netu necham najit Part no.: EZRRA2/VL-61411 co tam u toho ma, najde mi to normalne Mini.

Aby se to tady nemotalo, dal jsem informace o tom druhém prodejci sem:

http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1116.msg15094;topicseen#new

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL