Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324802 krát)

Pav Lucistnik

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #225 kdy: 20. 06. 2011, 20:58:37 »
Bavory jsem přijímal na sluchátkový kabel na kapesním přijímači na běžných kopcích u Spáleného Poříčí, takže v Merklíně asi nějaký lokální stín. A nebo zkusit pootočit kolečkem po nalazení ...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #226 kdy: 21. 06. 2011, 06:59:30 »
Vy máte adresu na tu mapu, co jste dělal na ní ten kroužek... ?
Dál ke Praze to není ?
No, probrouzdal jsem se k ní během špatného počasí na chalupě. Doma se podívám do historie a snad to opět najdu. Pokud si dobře pamatuji, víc toho tam severovýchodním směrem nebylo. :'(
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #227 kdy: 21. 06. 2011, 07:06:54 »
Bavory jsem přijímal na sluchátkový kabel na kapesním přijímači na běžných kopcích u Spáleného Poříčí, takže v Merklíně asi nějaký lokální stín. A nebo zkusit pootočit kolečkem po nalazení ...
I dnes v Merklíně malé podlinkové kuchyňské rádio s půlmetrovým ocáskem stále chytá FM z Bavorska uspokojivě. Je možná ale podstatný rozdíl ve frekvenci, výkonu a vysílacím diagramu mezi FM a III. pásmem. :'(

Kolečko zkusím příště, ale proč mne to mělo napadnout, když při různých příležitostech přijímač detekoval 6 až 17 DAB stanic, ale při indikaci nulového signálu a neopouštěl režim ladění?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #228 kdy: 21. 06. 2011, 08:08:22 »
Citace
Kolečko zkusím příště, ale proč mne to mělo napadnout, když při různých příležitostech přijímač detekoval 6 až 17 DAB stanic, ale při indikaci nulového signálu a neopouštěl režim ladění?

No, mne to napadlo proto, že se nic nedělo a chtěl jsem aby se něco dělo...
Ovšem já zase za sebou nemám tu Vaši první kladnou zkušenost z Vašeho prvního zapnutí, kdy jste to vlastně doma v bytě zapnul, ono si to ošáhlo. Teleko to naladilo a nějaká z těch stanic začala hrát. Já takový zážitek za sebou nemám. A já jsem vrglat kolečkem musel. Pak to zachrastilo v reproduktoru, jen zachrastilo, jako porucha nebo vandý poťák nebo tak něco, ne hudba, slovo, jen zachrastilo. Ale to už bylo dobré znamení. A pak jsem poodešel asi 10 m a už to začalo normálně hrát. Ovšem říkám, já neměl za sebou tu Vaši první zkušenost. Já Vám to chtěl napsat na ten Váš první pokus na chalupě aby jste s tím zavrglal. Ale pak jsem to neudělal, takže taky můžu říci, že je to moje vina a že jsem to napsat měl. To je fuk. To je jedno. Tak to zkusíte příště.

Našel jsem užitečnou stránku, kde jsou ke stažení update softů pro různé stroje PURE a tak též manuály v PDF, když někdo o něčem uvažuje, tak nejlepší způsob, jak si to v podstatě nejlépe omrknout...

http://support.pure.com/files.php?s=3e5814f9d4e16b5a738f67c12822b255&id=33



« Poslední změna: 21. 06. 2011, 10:02:31 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pav Lucistnik

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #229 kdy: 21. 06. 2011, 13:45:20 »
Bavory jsem přijímal na sluchátkový kabel na kapesním přijímači na běžných kopcích u Spáleného Poříčí, takže v Merklíně asi nějaký lokální stín. A nebo zkusit pootočit kolečkem po nalazení ...
I dnes v Merklíně malé podlinkové kuchyňské rádio s půlmetrovým ocáskem stále chytá FM z Bavorska uspokojivě. Je možná ale podstatný rozdíl ve frekvenci, výkonu a vysílacím diagramu mezi FM a III. pásmem. :'(

Kolečko zkusím příště, ale proč mne to mělo napadnout, když při různých příležitostech přijímač detekoval 6 až 17 DAB stanic, ale při indikaci nulového signálu a neopouštěl režim ladění?
Myslel sem tím že digitální DAB Bavory... FM hraje samozřejmě všude možně.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #230 kdy: 21. 06. 2011, 14:32:04 »
Bavory jsem přijímal na sluchátkový kabel na kapesním přijímači na běžných kopcích u Spáleného Poříčí, takže v Merklíně asi nějaký lokální stín. A nebo zkusit pootočit kolečkem po nalazení ...

Rozdíl je v tom, že zatímco u Spáleného Poříčí byl z těch všech kopců přimý výhled na vysílač Hoher Bogen (a FM tam šlo naprosto naplno), v Merklíně je to mezi kopci a už dost daleko od vysílače Ochsenkopf. Ten na naše území navíc praží plných 100 kW ERP, zatímco Hoher Bogen má směrem na ČR útlum na 5-12 kW. DAB z obou ale na naše území svítí 0,5-1 kW ERP.

Proto tedy ty rozdíly v příjmu.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #231 kdy: 21. 06. 2011, 15:07:30 »
DAB z obou ale na naše území svítí 0,5-1 kW ERP.

Proto tedy ty rozdíly v příjmu.

Hoher Bogen/Furth (Burgstall) má 3 kW MUX B1 na 12D
Ochsenkopf/Fichtelgebirge  má 1kW  MUX B1 na 12D

Hohe Linie/Regensburg (Keilberg) 8KW MUX B1 na 12D
Hohe Linie/Regensburg (Keilberg) 10kW MUX B2 na 11D

Vlastně mne tak napadá, že čistě teoreticky, pokud chytil MUX B2 na 11D,
což chytil, z Hone Linie, mohl tam odtud klidně i chytit MUX B1 na 12D

A vlastně HB nemusel vůbec chytit a oboje mohl mít klidně Hone Linie

http://de.wikipedia.org/wiki/Sender_Hohe_Linie


Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #232 kdy: 21. 06. 2011, 15:25:10 »
Hohe Linie u nás chodí slabě, a jen místy. Takže chytit odtamtud DAB by bylo dost vzácné. Z bavorských vysílačů u nás běžně chodí Brotjacklriegel, Hoher Bogen a Ochsenkopf, popřípadě ještě alpský Wendelstein. Ostatní vysílače chodí jen místy nebo ve vyvýšených lokalitách, to je třeba Dillberg a právě Hohe Linie.

Největší část území ČR pokrývají Hoher Bogen a Ochsenkopf, Hoher Bogen lze dodnes na některých místech Prahy zachytit i v autě (a to i s RDS, třeba Modřany nebo Chodov - Bayern 1 96,8 FM), a místy jde i DVB-T na 28. kanále. Jinak chodí v celých zapadních Čechách a také v jižních a středních Čechách.
Ochsenkopf pak chodí v celém Karlovarském kraji, velké části Plzeňského kraje a místy i v kraji Ústeckém a Středočeském.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #233 kdy: 21. 06. 2011, 15:38:16 »
No on chytil v každém případě MUX B2 a ten je vysílán pouze na těhle 6 vysílačích

Nürnberg (Fernmeldeturm Schweinau)
Würzburg (Frankenwarte-Nikolausberg BR)
Dillberg/Neumarkt
Hohe Linie/Regensburg (Keilberg)
München (Olympiaturm)
Wendelstein / Bayrischzell

Na pěti z nich je to 10kW...
Já to typoval na Hohe Linie/Regensburg (Keilberg) protože je nejblíže místa příjmu...
Druhý blízko je Dillberg/Neumarkt
Všechno ostatní už je dál...
Ale pokud říkáš, že Wendelstein / Bayrischzell
je někde hodně vysoko, tak třeba chytil ten, na to jak je to vysoko jsem nekoukal, jen jak je to daleko.
V každém případě to ale byl jeden z těhle 6.
A všechny mají 10kW mimo právě Wendelstein / Bayrischzell, který má jen 4kW.


Takže jsem to typoval buď na Hohe Linie/Regensburg (Keilberg)
nebo na Dillberg/Neumarkt nic jiného se mi nezdálo možné.

« Poslední změna: 21. 06. 2011, 15:48:13 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #234 kdy: 21. 06. 2011, 19:05:05 »
Vy máte adresu na tu mapu, co jste dělal na ní ten kroužek... ?
Dál ke Praze to není ?
No, probrouzdal jsem se k ní během špatného počasí na chalupě. Doma se podívám do historie a snad to opět najdu. Pokud si dobře pamatuji, víc toho tam severovýchodním směrem nebylo. :'(
Mapa byla z http://www.bayerndigitalradio.de/digitalradio/verbreitung/verbreitungsgebiete/
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #235 kdy: 21. 06. 2011, 19:36:43 »
Dnes se špatně zjišťuje, který vysílač se chytá. Éra monoskopů, kde bylo uváděno jméno vysílače je v nenávratnu. U DVB-T se to může poznat z N_IDů. U DAB asi nic takového není.

V současné lokalitě "dálkového" přeshraničního příjmu (Merklína) mám zkušenosti jen za posledních 12 let. Ale s TV jsem začínal v srdci Šumavy před 50 lety, kde šlo lépe přijímat Ochsenkopf, Brotjacklriegel, Dillberg a nejlépe Hoher Bogen, oproti ČST.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #236 kdy: 21. 06. 2011, 20:27:06 »
Citace
Mapa byla z http://www.bayerndigitalradio.de/digitalradio/verbreitung/verbreitungsgebiete/

Díky, mapa je pěkná, ale bohužel dál do ČR to fakt už není, škoda...

Citace
Dnes se špatně zjišťuje, který vysílač se chytá. Éra monoskopů, kde bylo uváděno jméno vysílače je v nenávratnu. U DVB-T se to může poznat z N_IDů. U DAB asi nic takového není.

To mne také překvapuje, domníval jsem se, že by tam mohli nějakou identifikaci vysílat.
Tak ono třeba i na obyčejném FM vysílá u nás radio Beat na 107,8 RDS:,,Posloucháte Radio Beat Liberec" Tak by tam čistě teoreticky také mohli mít např. Mux Teleko Praha a Mux Teleko Příbram apod. Aby bylo jasné, co člověk chytil...

Citace
V současné lokalitě "dálkového" přeshraničního příjmu (Merklína) mám zkušenosti jen za posledních 12 let. Ale s TV jsem začínal v srdci Šumavy před 50 lety, kde šlo lépe přijímat Ochsenkopf, Brotjacklriegel, Dillberg a nejlépe Hoher Bogen, oproti ČST.

Já chytal jen asi před 30 lety naprosto bez problémově v Praze na FM jednak Bavorsko
z Hoher Bogen a jednak i Rakousko, to asi z Linze mám dojem..

Pak už jsem přešel do Liberce a na satelitní příjem. Dnes mě vytáčí poměrně do nepříčetnosti, že k vůli těm kopcům tady nedokáži ani pořádně chytit rádia z Prahy a musím k vůli tomu hledat jiné možnosti jako je net atd. A také mě nepřijemně překvapilo, že v tom DAB jsem nechytil ani ty Drážďany na 12A ani ten Budyšín na 5C. Oba mají 1kW, což je asi málo. Ale ještě nějaké pokusy v tomto směru provedu. Zase příjemně mne překvapilo, že tedy na hřebenu chodí Teleko z Prahy, jak z praku a domnívám se, že na nějaké větší budově musí jít v Liberci taky.



« Poslední změna: 21. 06. 2011, 21:40:18 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pav Lucistnik

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #237 kdy: 21. 06. 2011, 21:21:56 »
V DABu něco takového je, Transmitter Identification Information (TII), ale je to nepovinné, málokde se to vysílá a ještě méně přijímačů to dokáže nějak zpracovat. V podstatě jen profesionální měřící přístroje.

Princip by se dal s trochou fantazie přirovnat k teletextu vysílanému v zatemňovacích impulzech mezi řádky analogové televize. Mezi každým datovým rámcem se v DABu jeden symbol vynechává, touto mezerou přijímače získají synchro a rozeznají, že začíná rámec. No a když se zde místo úplného radiového klidu jeden nebo dva subcarriery zapnou, na každém vysílači jiné, tak se to dá použít jako jednoduchá bitová maska k identifikaci zdroje a nenaruší to nijak dekodování dat na přijímačích, které s tím nepočítají.

http://www.scribd.com/doc/52182235/186/The-Physical-Layer-of-DAB strana 476 (491/601)


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #238 kdy: 21. 06. 2011, 22:37:19 »
Tak to opravdu nechápu proč takhle krkolomně, vždyť v digitálním vysílání by se to dalo řešit naprosto jednoduše. Další důkaz toho, že DAB není vhodný formát pro vysílání.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #239 kdy: 22. 06. 2011, 06:53:47 »
Tak to opravdu nechápu proč takhle krkolomně, vždyť v digitálním vysílání by se to dalo řešit naprosto jednoduše. Další důkaz toho, že DAB není vhodný formát pro vysílání.

No a co chceš použít jiného, nežli DAB+ ?

Internet je nepoužitelný a ještě nějakou dobu nepoužitelný bude...

DRM+ je zatím v plenkách a snad v tom vysílaly jen nějaké testy v Německu nebo kde...

http://www.digizone.cz/aktuality/pokusne-vysilani-drm-ve-iii-tv-pasmu-v-nemecku/

nebo

http://www.digizone.cz/aktuality/slovensky-rozhlas-otestuje-v-bratislave-drm-plus/

nebo

http://www.digizone.cz/clanky/jak-funguje-drm-novy-digitalni-rozhlasovy-system/

A HD Radio ?

http://www.digizone.cz/aktuality/v-praze-se-uskutecni-prednaska-na-tema-hd/

nebo

http://www.digizone.cz/aktuality/varsava-ukoncila-test-hd-radia/

To se asi v EU moc chytat nebude...

No a nějaký mobilní satelitní příjem typu Radií Sirius
při ochotě Čechů platit za televizní programy ?
A při ochotě českých rádiových stanic vstupovat na družice ?

Tak mi zatím DAB+ vychází jako nejlepší řešení...
V této chvíli.

Za deset let ho patrně předběhne a nahradí DRM+
/dle optimistů s nahrazováním začne už příští rok, ale když si vezmu, že DVB-T se u nás zavádí
už asi 10 let a k nám konkrétně ještě nedorazily ani Mux3 ani Mux4...A že o DAB/DAB+ se tu taky mluví 5 let minimálně a vysílat se začalo letos....Tak ono to s tím DRM+ také nijaké rychlé nebude.../

A možná se stane schopným net, za předpokladu,
že bude všude mobilní připojení zdarma, které utáhne x tisíc uživatelů,
když se na to připojí, jen pro poslech rádia v autě, třeba... atd.

« Poslední změna: 22. 06. 2011, 07:46:28 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL