Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324736 krát)

Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #135 kdy: 10. 05. 2011, 04:24:20 »
Jeste to zkuste prohlednout zde: 
http://www.radioeng.co.uk/ 

Pripadne jim napsat o upgrade fw binarku pro ten T-DAB+ .
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #136 kdy: 10. 05. 2011, 04:26:42 »
Jeste jsem si vzpomel na forum, kde jsem o tom binaru cetl.
http://forum.mysnip.de/read.php?8773,450979,page=9 

Nekde tam je info o cloveku kdo to ma (delal vyvoj fw pro Radioscape).
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #137 kdy: 10. 05. 2011, 06:28:04 »
Jeste jsem si vzpomel na forum, kde jsem o tom binaru cetl.
http://forum.mysnip.de/read.php?8773,450979,page=9 

Nekde tam je info o cloveku kdo to ma (delal vyvoj fw pro Radioscape).

To už si děláš srandu ne ?
To je horší nežli nahánět nějaké software pro Dreamboxy nebo pro co.
To se válí úplně všude. Tohle naopak není asi nikde...

Ty jsi vlastníkem přijímačů Himalaya a Morphy Richards, ne ?
To je stejný chip jako to Multyradio...

Ty to máš updatované na DAB+ ?

To Multyradio prodávají všude, mně se vždycky líbilo a cena není špatná. Ale všechno závisí na tom softu. Pokud to nebude umět DAB+, je to v ČR úplně na nic...
Pokud by to umělo DAB+ dá se o něm reálně uvažovat...

Tak ten soft někde sežeň. Updatuj to, testni to...
Ty máš větší znalosti a styky...
Já jsem do TechniSatu napsal. Odpověděli mi, že o žádném update firmware neuvažují a tečka.

Jinak TELEKO už má  na skladě a v prodeji přijímače zn. PURE s L Bandem s DAB+.
Ale to je všechno bez DRM.
A pokud jsem se dobře díval, tak jediné dvě mají i internet a to Sensia a Evoke Flow.
A není mezi tím žádné autorádio.

« Poslední změna: 10. 05. 2011, 10:06:40 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #138 kdy: 12. 05. 2011, 03:44:57 »
Jeste jsem si vzpomel na forum, kde jsem o tom binaru cetl.
http://forum.mysnip.de/read.php?8773,450979,page=9 

Nekde tam je info o cloveku kdo to ma (delal vyvoj fw pro Radioscape).

To už si děláš srandu ne ?
To je horší nežli nahánět nějaké software pro Dreamboxy nebo pro co.
To se válí úplně všude. Tohle naopak není asi nikde...

Ty jsi vlastníkem přijímačů Himalaya a Morphy Richards, ne ?
To je stejný chip jako to Multyradio...

Ty to máš updatované na DAB+ ?

To Multyradio prodávají všude, mně se vždycky líbilo a cena není špatná. Ale všechno závisí na tom softu. Pokud to nebude umět DAB+, je to v ČR úplně na nic...
Pokud by to umělo DAB+ dá se o něm reálně uvažovat...

Tak ten soft někde sežeň. Updatuj to, testni to...
Ty máš větší znalosti a styky...
Já jsem do TechniSatu napsal. Odpověděli mi, že o žádném update firmware neuvažují a tečka.

Jinak TELEKO už má  na skladě a v prodeji přijímače zn. PURE s L Bandem s DAB+.
Ale to je všechno bez DRM.
A pokud jsem se dobře díval, tak jediné dvě mají i internet a to Sensia a Evoke Flow.
A není mezi tím žádné autorádio.

Mam oba, ale bohuzel modul .. neni to cip, ale tistacek cca 13x4cm, oboustranne osazen ic, hlavni cip set je tam AD prevodik od Analog Device ... i FM je vlastne digitalizovane, protoze jako celek je to kompletni SDR prijimac.... jako vypocetni pomucka Xilinx XC9572 a hlavny dekoder/demodulator je DSP od Texas Instrument TMS320DRM350 s RAMkou 16MB. Flash ic Atmel AT45DB161D v TSOP28 ma kapacitu 2.16MB (binarka o velikosti 2.2mb.dat) a asi 240kb casti teto flasky (blok2) je pouzivano jako EEPROM (pameti, nastaveni, cfg, alternativni kmitocty, databaze kmitoctu).
Zajimava je lithiova baterka 3.3Vdc, ktera napaji RTC obvod (proto ten hodinkovej krystal na DPS). Bohuzel, jen Technisat ma fw takovej, ze plne vyuziva tohoto obvodu pro drzeni casti RAM s budikem a dalsim.... kdyz se odpoji hlavni privod napajeni.
U RS500 je bohuzel achilova pata v tom, ze hodne zere. Kdyz je prijimac na bazi RS500 "vypnutej", tak odber na prazdno je 450mA. Kdyz se zapne, tak az 600mA.
Bohuzel chyba v zapojeni DPS dela to, ze to nejde temer pouzit pro drzeni hodin, budiku, alarmu.
U Technisatu to udelalli tak, ze preskrabli jeden spoj a z RTC obvodu vedou 2 dratky do jine casti RS500...pak je "standby-off" spotreba jen 10mA.
Bylo celkem 9 verzi RS500, v Morphym je v2.6 a v Himalaye v2.8. , v Technisatu to melo byt v3.2.
Takze i jednotlive verze modulu RS500 jsou ruzne, posledni verzi, kterou prodavaj vyrobcum je v3.6 a ma uz opravenu RTC cast.
Takze za 1200Kc si muzete objednat RS500 a montovat je do vlastnich prijimacu. Predtim ale musite koupit asi za 36000Kc ten vyvojovej kit pro vase vlastni prijimace. Dobry je, ze ten kit umi vsechny RS moduly od Radioscape, takze se daj koupit za 480Kc RS350, ktere maji T-DAB+/ DMB III/L + FM/RDS + AM (DV/SV, KV jen 5.6-13MHz) a vyrabet v podstate jen DAB+ radijka.
Na vystave v Berline jsem si ten vyvojovej kit vyzkousel (sw je ve Visual Basicu, jednodusse...intuitivne jsem si za 40minut "hrani" vyvinul vlastni OK1MJO radijko :)))) ).
Proste mate nekolik tlacitka, ty maji "fw-tagy-HEX" a jen jim pridate funkce nebo podfunce.
Pote to ovladani date do graficke podoby a tim si vyzkousite system obsluhy.
Vystup je do okna VisualBasicu, ktere emuluje matrixovej displej 64x128b/8st sedi.
Na konci si vytvorite vlastni menu, wakeup obrazek, shut-down obrazek a date ulozit jako fw a vysledkem jsou 3 binarky, 2 updatovaci, 1 flash-mapa.bin.
Pripadne si muzete naprogramovat dalsi funkce, zmenite ty defaultni na vlastni.
Napriklad system SD/MMC karty umi jen 1GB SD karty a 512MB MMC karty. Kdyz si namalujete...napisete v basicu vlastni obsluzny soft, tak ctecka umi i 2GB karty, bohuzel neumi SDHC nad 2GB.
Vystup je i .dwc .idw soubor do AutoCADu pro vyrobu tistaku hlavniho bloku.
Ten soft ve VB umi nakreslit i schema/vyrobak DPS pro vlastni typ prijimace.
Zajimavosti toho softu je moznost vyuzit IIC konektor pro treba ovladani promenych znacek, reklamnich tabuli atd. . Zkratka napisete si (nakreslite) vlastni radijko, ktere by mohlo byt jadrem reklamniho panelu, pres DRM/DAB krmite  tabuli tak, ze pres DRM/DAB vysilani ukladate swf fraktalova grafika Javy. Primo do menu prijimace muzete dat "button" pro aktivaci dalkoveho ovladani skrze II2 konektor (RSxxx maji 3 fousy IIC/ISP pro externi ovladani dalsiho zarizeni, dokonce to umi i CD-ROM) pro prepnuti prijimace z prijimace na DRM/DAB IP "krmeni" dat...linearni ukladani dat na vlozenou SD a nasledny radio prikaz z DRM/DAB vysilani spusti sekvenci, ktera je ulozena na SD karte a propoji se RSxxx s uPC pres IIC/SPI (nebo i COM-RS232c...TXD/RXD/CTS/RTS/GND tam je na pinech taky) a v reklamni tabuli (LCD/plazma/projektor/LED-RGB panel-obrazovka...Livela Petra Lisputina atd...) se spusti beh a opakovani reklam dle zadani v ulozenych datech v SD karte prijimace.
Takze moznosti modulu RSxxx jsou temer neomezene.
Nejlepsi je, ze meli i fw, ktery se spusti a spusti se vlastni Linux prekladac pro ARM a svuj Linux mate v SD karte.
Muj nazor je, ze se panu Rapkovi rychleji vrati investice, pokud nabidne "data v DAB-IP" pro reklamni a podobne spolecnosti. Pripadne, pokud si jeho programator pohraje s RS-500 vyvojovym kitem.
Sakra, ted me OPRAVDU mrzi co jsem napsal, to jsem hodne "trknul" nektere sw one-man firmy z vas co to ctete. Dulezite je, aby se vysilatele DABu/DRM udrzeli a aby mezi prijmy z klasickeho sireni rozhlasu meli i MOT server, kam by si pod heslem mohli "reklamni" firmy ukladat datove soubory s reklamama a protoze ma kazdej RS-500 vlastni ID (neco jako Intel-CPU id), tak to muzou byt reklamy cilene treba jen pro urcite tabule nebo urcite okresy, ctvrte v Praze.
Ja jsem si takhle zkousel experimentalne i pro Livelu naprogramovat muj Morphy Richard.... na SD kartu jsem ukladal MOT v DRM (v HAM segmentu) vysilani a kdyz jsem na konci odesilal soubor s urcitym nazvem (ten nazev bylo heslo pro spusteni pres USB konektor...USB do Linux Alix co ridi LED obrazovky, v nazvu byl i datum/cas kdy se to ma spustit), tak se na tabuli spustila reklama.
Testovali jsme to v DRM (v DABu to jde taky). HAM vysilacka v 80m na 3.7MHz LSB odvysilala v DRM ze Zatce do prijimace v Brne celou "reklamu" za 7 minut (swf) a na Petrove panelu 4x3 metru bezela takova reklama.
Tim chci rici, ze DRM vysilani nemusi byt pouze pro rozhlas, ze bud to muze byt jen pro "data" nebo v rozhlasovem MUXu DRM (max 4 porady, 1 rozhlasovy a treba az 3 datove) na strednich vlnach se ve stereu vysila CRo-Wave nebo Leonardo pri 23kbps bitstreamu/17.3kbps je pro rozhlas MPEG4-AAC+v2 s SBR+parametric stereo a v dalsim kanalu v DRM MUXu na strednich vlnach se odvysila reklama sice za delsi dobu nez 7 minut a to cca za 30-60minut pri 5.1kbps pro "data", avsak odvysila a funguje to.
Mozna by treba se na Zbraslavi spustil DRM SV vysilac pro vzdelavaci Leonardo (vysilac pro CRo tam je) s vykonem 100kW, tim by se pokryla republika jak pro Leonardo, tak pro reklamni data.  Moznosti MOT jsou ruzne.
Napriklad zkouseli male tv vysilani v DRM kv pasmu 26MHz pri 20kHz a slo to.
Ja sam jsem zkousel "zive" CT24 na kratkych vlnach (slyseli me az v Indii) s 100kW s 20kHz a tv jsem zakodoval do mobilni tv 320x240MPEG4/audio je HVXC a slo to taky, vystup USB jsem pripojil do notesu a tem mi ty stream data hazel na obrazovku jako mobilni televizi. S 72kbps to uz jde i kdyz kvalita je ISDN video: 
http://www.youtube.com/watch?v=jzvxXXhHjnI 
U DABu je to jeste jednodussi, PCI karty s DAB/DAB+ III/L existuji, takze reklamni spolecnosti si stavajici "Alixe" osadi DAB PCI kartickou, nainstalujou sw a ovladace a "jedou".
S Rapkem se muzou domluvit na IP/port /heslo pro upload site vysilacu.
Zkratka moznosti prijmu penez v DABu/DRM pro vysilatele jsou ruznorode.

Problem mam v tom, ze Morphy mi "umrel" (nechtene jsem si odpraskl RS500) a u Himalaye uz moc nefunguje to stredove ladici tlaciko. A kvuli te me nemoci-invalidite uz nejsem s elektronikou neco delat. Netroufam si, protoze diky tomu co jsem zapomel po druhe operaci...ztrata casti pameti... bych mohl neco poskodit.

Zatim to neresim.
Kazdopadne jsem napsal podrobnej popis problematiky strycovi a az k nemu pojedu, tak to tam s nim proberu vice. V dopise jsem mu napsal, ze preference je takova, aby to bylo multinormove/mutlipasmove radijko. Abyste jako uzivatele zkratka prijimac za 2-3 roky nezahodili jen kvuli tomu, ze se opet zacalo vysilat i v DRM nebo v DAB+ v III pasmu.
Cili nejdulezitejsi je pokud mozno zachovat mutlinormove/pasmove radijko, ktere zpetne umi analog FM-RDS/AM-AMSS a i nove digi vysilani T-DAB+ III/L  a DRM.
T-DAB/DMB neni tak kriticke, protoze bohuzel mobilni televize v teto norme ac prijimace na svetovem trhu jsou, neni ve stavu, kdy by si na sebe mohla vydelat.
Jak se mailove bavim s lidma z DRM.org, tak mobilni televize si na sebe vydela az prichodem DRM+, kdy se mobilni televize bude vysilat ve stavajicicm FM pasmu.
ETSI po nas chce do roku 2023 ukoncit analog FM a nahradit to ETSI "prostredkem", ktere je samozrejme DRM+ (az 186kbps, radiovej kanal je 100kHz sirokej, cili do stavajiciho 300kHz FM kanalu se vejdou 3 MUXy = max 12 stanic, jedna z nich muze byt treba CT24mobile) a tak se dalsi dva MUXy ve zrusene siti FM-Vltava naplni D-Dur+Vltava vicekanalove 5+1 (do jednoho DRM+ MUXu se vejdou 2 5+1 vicekanalove stanice v MPEG4-AAC+v5 a v tom poslednim FM MUXu DRM+ se vejdou 3 stanice v MPEG4-AAC+v2). Pripadne v dalsi zrusene FM siti CRo2 se vejdou vsechny ostatni stanice CRo v DRM+. DRM+ stejne jako DRM umoznuje v MUXu mit maximalne 4 stanice.
Pripadne neni problem zahajit DRM+ vysilani v byvalem VKV1 65-72MHz, tak by se veslo nekolik stovek (700) MUXu v DRM+ a tim i vsechny "regiony" CRo v digi formatu MPEG4-AAC+ (tedy nikoliv MPEG4-AAC+v2 s vymyslenym stereem, ale plnym stereem, dvema zvukovejma kanalama MP4-AAC+ s 64kbps pro stanici).
Takze pokud si stryc objedna multiradia z Ciny co umej i DRM+ v rozsahu 30-230MHz, tak je vyhrano i do budoucnosti.
Byla mi zaslana informace a i na jednom verejnem prohlaseni te firmy, ze po Di-Wave100 chteji vyrabet Di-Wave150, kterej bude mit navic DRM+, T-DAB+/DMB III/L. V podstate dva SDR Miric30 frond-end cip. Druhej cip jako druhy tuner, co bude ladit AFS stanice.
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #139 kdy: 12. 05. 2011, 07:32:06 »
Uf, to je nálož! :o Má hlava je včelín..... ::)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #140 kdy: 12. 05. 2011, 07:40:04 »
Citace

Bylo celkem 9 verzi RS500, v Morphym je v2.6 a v Himalaye v2.8. , v Technisatu to melo byt v3.2.
Takze i jednotlive verze modulu RS500 jsou ruzne, posledni verzi, kterou prodavaj vyrobcum je v3.6 a ma uz opravenu RTC cast.


Tohle je, ale dost nepřijemná informace. Tím pádem je dost pravděpodobné, že by se mohl lišit i ten BIN souborek pro jednotlivé moduly. A v tom případě v podstatě i tedy pro ty jednotlivé přijímače. Takže v podstatě zase pak bude záležet na tom výrobci. Ten TechniSat mě tedy zaráží, že se tím nemíní zabývat, ale zřejmě nemíní. Na jednu stranu tedy DAB+ dostává v Německu zelenou, takže by se dalo říci, že by měli mít zájem. Na druhou stranu jsem ale někde četl, že oni to označili snad až jako propadák roku to Multyradio. Tedy zřejmě má techniSat větší zisky z prodeje a výroby přijímačů DVB-S/S2 atd. A pokud to neuspělo komerčně. Tak se zase asi nepřerazí.

Z těch dalších rozborů. Tak o využítí reklamy třeba v MHD atd. by určitě zájem byl. konec konců dnes se do těch autobusů, tramvají nahrávají programová data v Praze v souvislosti s Open Card, v Liberci v souvislosti s Opus Card. http://www.opuscard.cz/

Vozy jsou vybaveny LCD monitory, kde už se  pouští reklama z nějakého DVD nebo čeho. Takže si osobně myslím, že o něco takového by byl velký zájem a ostatně, když na to přijde mohla by si to ta dopravní firma vysílat sama. Stejně jako si vysílá ta data do těch počítačů, co tam obstarávají to odbavování cestujících nebo jako funguje vysílačkové spojení. V podstatě rámcově je na to všechno zařízené. Tedy všechno je to samý vysílač a přijímač. Jen by se to muselo předělat na něco takového nebo by je muselo napadnout přejít na nějaký takovýto systém. Což by ho to teoreticky mohlo popostrčit dopředu.
Mohlo by se to čistě teoreticky stát něčím takovým ve městech.
Samozřejmě totéž pak by mohlo běžet a na výdejních terminálech atd.
V podstatě jako dnes se nahrávají a neustále běží ta data v souvislosti s odbavováním...

Jinak pro rozhlas nevím. Sice jsi zde vypočítal, že v podstatě vysílání v DRM by bylo nejlevnější. Ale zatím se v ČR nic zásadního neděje. A osobně odhaduji, že tak dalších 5 let nic dít nebude. Uvidíme jak se podaří rozjet to DAB/DAB+.

Citace

ETSI po nas chce do roku 2023 ukoncit analog FM a nahradit to ETSI "prostredkem", ktere je samozrejme DRM+ (az 186kbps, radiovej kanal je 100kHz sirokej, cili do stavajiciho 300kHz FM kanalu se vejdou 3 MUXy = max 12 stanic, jedna z nich muze byt treba CT24mobile) a tak se dalsi dva MUXy ve zrusene siti FM-Vltava naplni D-Dur+Vltava vicekanalove 5+1 (do jednoho DRM+ MUXu se vejdou 2 5+1 vicekanalove stanice v MPEG4-AAC+v5 a v tom poslednim FM MUXu DRM+ se vejdou 3 stanice v MPEG4-AAC+v2). Pripadne v dalsi zrusene FM siti CRo2 se vejdou vsechny ostatni stanice CRo v DRM+. DRM+ stejne jako DRM umoznuje v MUXu mit maximalne 4 stanice.


Tohle je tedy fakt dost hustý. Vezmi si, že u nás se tady dohadovali zda ty licence prodloužit na FM do roku 2020 nebo 2025. A už třeba IMPULS k tomu přistoupil. A naštěstí to tedy je do roku 2020. A teď si vezmi, že by ti šmejdi prosadili 2025 a teď on měl analogovou licenci do 2025 a oni ho nutili to vypnout 2023. V podstatě by se opakoval situace s Novou, kdy jim dali linci do 2017 a nutili je vypnout do 2013 nebo tak nějak. Takže by byly další arbitráže. No to by bylo zase veselo. To by mě zajímalo, jestli to už ti prosazovatelé 2025 na tuhle chybu úmyslně hráli nebo jsou fakt jen tak pitomí ?

Ovšem pokud beru 2023 opravdu jako bernou minci a oni to prosadí. Tak to je nějakých 12 let analogu FM. V tom případě by si s tím DAB/DAB+ měli tedy už pomalu pohnout a ne na to koukat tak,jak na to koukaj, jinak to bude ještě větší bordel nežli s tím DVB-T. A ne, že je tedy nikdo nenutí.

NUTÍ.


Citace
Pripadne neni problem zahajit DRM+ vysilani v byvalem VKV1 65-72MHz, tak by se veslo nekolik stovek (700) MUXu v DRM+ a tim i vsechny "regiony" CRo v digi formatu MPEG4-AAC+ (tedy nikoliv MPEG4-AAC+v2 s vymyslenym stereem, ale plnym stereem, dvema zvukovejma kanalama MP4-AAC+ s 64kbps pro stanici).

To je další věc. Tohle je taky roky zbytečně chcípnutý. Jenže oni se rvou na CCIR jak koně.
A OIRT už snad ani taky nejsou přijímače na trhu.

A to mezi tím to mají hasiči, policajti, sanitky, MHD a spol. ?
Já měl jednou přijímač, co to měl od 65-108 vkuse, ale už ho nemám.

No v podstatě to tedy vypadá, že na těch forech by to mohla být pravda.
Oni tedy od 2011 protože už tedy začali do 2023 budou rozjíždět DAB/DAB+.
2023 vypnou analogové FM a jak vypnou analogové FM tak na něj začnou tlačit DRM+.
Takže je to dvojí migrace. Do roku 2023 na DAB/DAB+.
A od roku 2023 zase zpět z DAB/DAB+ na DRM+.

Anebo střihem do roku 2023 analogové FM
A od roku 2023 DRM+.
No to bude ještě srandy.
« Poslední změna: 12. 05. 2011, 09:17:35 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #141 kdy: 12. 05. 2011, 07:50:23 »
José, trošku z jiného soudku. Doufám, že jste dostal můj e-mail...
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #142 kdy: 12. 05. 2011, 07:56:43 »
José, trošku z jiného soudku. Doufám, že jste dostal můj e-mail...

Ano. Díky za info. Tak uvidíme, zda se Vám ozvou, doufejme, že ano...
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #143 kdy: 13. 05. 2011, 12:39:45 »
Nejzazší termín spuštění DABu z Ještědu je 1.1. 2013.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #144 kdy: 13. 05. 2011, 13:18:29 »
Nejzazší termín spuštění DABu z Ještědu je 1.1. 2013.

Ano, ten datum znám. Ale jste si jistý, že má jít o Ještěd ?

TELEKO má vysílač na Proseči, jak z něj pro Liberec např. vysílá BBC World Service 99,2
anebo Český rozhlas Sever 102,3
http://www.teleko.cz/index.php?page=prehled_provozovanych_vysilacu
Já jsem si myslel, že to LL na L Bandu pustí z Proseče.

Údajně by se měl ještě dříve spustit nějaký DAB/DAB+ z Černé hory, což bych čistě teoreticky mohl chytit... Tedy budu někde na hranici příjmu. Respektive takto.
Radio Černá hora 105,3 FM zde jde.
DVB-T Mux 1 zde jde. DVB-T Mux 2 a 3 zde nejde.

Na druhou stranu ono se teď vypsalo tohle ne ?

http://www.digizone.cz/aktuality/ctu-tendry-na-digirozhlas-v-krajskych-mestech/

A prase aby se vyznalo v tom jejich systému nebo, co a jak to vlastně vymysleli...
Teleko tedy zde už přiklepnuté je, ale ČRa se ucházet mohou, pokud tomu rozumím dobře...
Takže, když by se ucházely, teoreticky by se něco z Ještědu spustit mohlo...

Ale i když se ucházet budou, což nevíme... Vnikají zde v diskusích celkem oprávněná podezření, že se snaží zaujmout roli, jakou hraje v DVB-T Telefonica O2... Takže, pokud to tak bude, stejně nic nepředvedou nebo nenabídnou, maximálně nějaké testy... Naopak zcela zjevně stály za tím, že Dance Radio odešlo z vysílače TELEKA v Praze.

Nevím, je to všechno takové divné. Mám obavy, že to bude  ještě větší chaos nežli DVB-T.
I když zase, ale to už jsou strašné spekulace. Vzhledem k tomu jaký tady měl úspěch na FM Jablonecký TRIANGL, nežli ho násílím zrušili./Údajně na přání Evropy 2./ Pokud by se ČRa spustily z Ještědu a to s jedinou stanicí, tedy DANCE RADIEM, lze odhadnout, že na něj nachytají více posluchačů, nežli TELEKO na WAVE a LEONARDO.



« Poslední změna: 13. 05. 2011, 13:36:26 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #145 kdy: 14. 05. 2011, 02:04:52 »
Byl jsem u bratrance v prodejne, fotky DVB-T2 prijimace a dalsi info i ohledne DAB prijmacu...see: 
http://www.digizone.cz/clanky/pctv-nano-stick-t2-290e-prvni-usb-klicenka-u-nas/nazory/180511/ 

Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #146 kdy: 14. 05. 2011, 02:53:47 »
Citace

Bylo celkem 9 verzi RS500, v Morphym je v2.6 a v Himalaye v2.8. , v Technisatu to melo byt v3.2.
Takze i jednotlive verze modulu RS500 jsou ruzne, posledni verzi, kterou prodavaj vyrobcum je v3.6 a ma uz opravenu RTC cast.


Tohle je, ale dost nepřijemná informace. Tím pádem je dost pravděpodobné, že by se mohl lišit i ten BIN souborek pro jednotlivé moduly. A v tom případě v podstatě i tedy pro ty jednotlivé přijímače. Takže v podstatě zase pak bude záležet na tom výrobci. Ten TechniSat mě tedy zaráží, že se tím nemíní zabývat, ale zřejmě nemíní. Na jednu stranu tedy DAB+ dostává v Německu zelenou, takže by se dalo říci, že by měli mít zájem. Na druhou stranu jsem ale někde četl, že oni to označili snad až jako propadák roku to Multyradio. Tedy zřejmě má techniSat větší zisky z prodeje a výroby přijímačů DVB-S/S2 atd. A pokud to neuspělo komerčně. Tak se zase asi nepřerazí.

Z těch dalších rozborů. Tak o využítí reklamy třeba v MHD atd. by určitě zájem byl. konec konců dnes se do těch autobusů, tramvají nahrávají programová data v Praze v souvislosti s Open Card, v Liberci v souvislosti s Opus Card. http://www.opuscard.cz/

Vozy jsou vybaveny LCD monitory, kde už se  pouští reklama z nějakého DVD nebo čeho. Takže si osobně myslím, že o něco takového by byl velký zájem a ostatně, když na to přijde mohla by si to ta dopravní firma vysílat sama. Stejně jako si vysílá ta data do těch počítačů, co tam obstarávají to odbavování cestujících nebo jako funguje vysílačkové spojení. V podstatě rámcově je na to všechno zařízené. Tedy všechno je to samý vysílač a přijímač. Jen by se to muselo předělat na něco takového nebo by je muselo napadnout přejít na nějaký takovýto systém. Což by ho to teoreticky mohlo popostrčit dopředu.
Mohlo by se to čistě teoreticky stát něčím takovým ve městech.
Samozřejmě totéž pak by mohlo běžet a na výdejních terminálech atd.
V podstatě jako dnes se nahrávají a neustále běží ta data v souvislosti s odbavováním...

Jinak pro rozhlas nevím. Sice jsi zde vypočítal, že v podstatě vysílání v DRM by bylo nejlevnější. Ale zatím se v ČR nic zásadního neděje. A osobně odhaduji, že tak dalších 5 let nic dít nebude. Uvidíme jak se podaří rozjet to DAB/DAB+.

Citace

ETSI po nas chce do roku 2023 ukoncit analog FM a nahradit to ETSI "prostredkem", ktere je samozrejme DRM+ (az 186kbps, radiovej kanal je 100kHz sirokej, cili do stavajiciho 300kHz FM kanalu se vejdou 3 MUXy = max 12 stanic, jedna z nich muze byt treba CT24mobile) a tak se dalsi dva MUXy ve zrusene siti FM-Vltava naplni D-Dur+Vltava vicekanalove 5+1 (do jednoho DRM+ MUXu se vejdou 2 5+1 vicekanalove stanice v MPEG4-AAC+v5 a v tom poslednim FM MUXu DRM+ se vejdou 3 stanice v MPEG4-AAC+v2). Pripadne v dalsi zrusene FM siti CRo2 se vejdou vsechny ostatni stanice CRo v DRM+. DRM+ stejne jako DRM umoznuje v MUXu mit maximalne 4 stanice.


Tohle je tedy fakt dost hustý. Vezmi si, že u nás se tady dohadovali zda ty licence prodloužit na FM do roku 2020 nebo 2025. A už třeba IMPULS k tomu přistoupil. A naštěstí to tedy je do roku 2020. A teď si vezmi, že by ti šmejdi prosadili 2025 a teď on měl analogovou licenci do 2025 a oni ho nutili to vypnout 2023. V podstatě by se opakoval situace s Novou, kdy jim dali linci do 2017 a nutili je vypnout do 2013 nebo tak nějak. Takže by byly další arbitráže. No to by bylo zase veselo. To by mě zajímalo, jestli to už ti prosazovatelé 2025 na tuhle chybu úmyslně hráli nebo jsou fakt jen tak pitomí ?

Ovšem pokud beru 2023 opravdu jako bernou minci a oni to prosadí. Tak to je nějakých 12 let analogu FM. V tom případě by si s tím DAB/DAB+ měli tedy už pomalu pohnout a ne na to koukat tak,jak na to koukaj, jinak to bude ještě větší bordel nežli s tím DVB-T. A ne, že je tedy nikdo nenutí.

NUTÍ.


Citace
Pripadne neni problem zahajit DRM+ vysilani v byvalem VKV1 65-72MHz, tak by se veslo nekolik stovek (700) MUXu v DRM+ a tim i vsechny "regiony" CRo v digi formatu MPEG4-AAC+ (tedy nikoliv MPEG4-AAC+v2 s vymyslenym stereem, ale plnym stereem, dvema zvukovejma kanalama MP4-AAC+ s 64kbps pro stanici).

To je další věc. Tohle je taky roky zbytečně chcípnutý. Jenže oni se rvou na CCIR jak koně.
A OIRT už snad ani taky nejsou přijímače na trhu.

A to mezi tím to mají hasiči, policajti, sanitky, MHD a spol. ?
Já měl jednou přijímač, co to měl od 65-108 vkuse, ale už ho nemám.

No v podstatě to tedy vypadá, že na těch forech by to mohla být pravda.
Oni tedy od 2011 protože už tedy začali do 2023 budou rozjíždět DAB/DAB+.
2023 vypnou analogové FM a jak vypnou analogové FM tak na něj začnou tlačit DRM+.
Takže je to dvojí migrace. Do roku 2023 na DAB/DAB+.
A od roku 2023 zase zpět z DAB/DAB+ na DRM+.

Anebo střihem do roku 2023 analogové FM
A od roku 2023 DRM+.
No to bude ještě srandy.
 


Jose, klid, neni vse tak horke. Takze postupne odpovedi v bodech.

- Ne ten binarek je pro vsechny RS500 stejny i kdyz maji trochu jine hw zapojeni tistaku a nekterych pasivnich soucastek.

- To o te "DAB" reklame jsem se rozepsal jako jedno z moznych financnich moznosti, jak "nam" obycejnym posluchacum zaplatit vysilatelum provoz site DAB vysilacu pro poslech treba Wave/Leonardo atd.. Protoze...nenalhavejme si, provoz DABu zvlast v L pasmu neni levnej a jen rozhlas provoz nezaplati, takze vysilatele hledaj moznost uniku, tim je napriklad zmena z T-DAB (az 8 stereostanic) na T-DAB+ (az 28 stereostanic), cili zefektivnit kapacitu MUXu tak, aby vice stanic svym provozem zaplatilo soustavu-sit DAB vysilacu, ktere nejsou levne (L T-DAB+ vysilac od R&S je za 2.3mega + anteny/elektrika.... ?? , ale napriklad L T-DAB+ vysilac co ma jen 100W PA od Hio-Wang kde MDI je po LAN je jen za 115000Kc, zkratka mimo zefektivneni vysilani je treba hledat alternativni vyrobce levnych DAB vysilacu).

- Co se tyce VKV1 65-72MHz, tak si prosim neplet analogovej FM, do tohoto analogoveho FM VKV2 se NIKDO NIKDY nevrati. Co se tyce eventualni kolize s radiostanicema, tak to taky neni problem, v tehle pasmech je celkem "misto", navic norma DRM+ ma rozsah 30-230MHz, takze prostoru k "uniku" je dostatek. To ze jsem napsal VKV1 je z duvodu, ze DRM organizace predbezne rozdelila DRM+ pasma pro urychleni zahajeni DRM+ vysilani. Predbezne rozdelila DRM+ subpasma na:
1 pasmo - 47-68MHz  (1,2tv pasmo, v DVB-T se to uz nepouziva)
2 pasmo - 65.8-74MHz (bejvale VKV1 pasmo, stale se v nom jeste vysila, treba v Polynesii)
3 pasmo - 76-90 (Japonske VKV2 pasmo)
4 pasmo -  87.5-107.9MHz (soucasne VKV2 pasmo) 
5 pasmo - 174-230MHz (III tv pasmo/ III DAB pasmo, kde DRM+ postupne nahradi DAB MUXy-kanaly)

Co se tyce DRM+, tak jedine na co ETSI komise v EU parlamentu a v ITU tlaci, je alespon to, aby v zone-1 (Evropa, blizkej vychod, Afrika apod, tusim je to ITU WAZ15 zona, v zone 2 je napriklad pro nas uzivatele rozdil v kanalovani ve strednich vlnach..u nas a v Africe je SV kanal 9kHz v USA zona2 je to 10kHz) DRM+ plne nahradilo stavajici FM vysilani, aby DRM+ byl ten spravnej digi format, ktere bude jednotnej v Evrope, protoze jsou tlaky, aby to byl americkej proprietarni HD-Radio/IBOC.

Mimo jine je z oblasti vyrobcu DAB/DRM+ vysilacu tlak na to, aby se ukoncilo neefektivni DAB III vysilani (i v pripade DAB+) v III pasmu a bylo nahrazeno DRM+, proste DAB kanal ma sirku cca 1.5MHz, takze v pripade DRM+ by to bylo 15 kanalu vedle sebe (DRM+ ma sirku kanalu-MUXu 100kHz).
Vyrobci na to tlaci kvuli tomu, ze vysilac DRM/DRM+ je proste jednodussi a levnejsi pro vyrobu nez klasickej DAB/+/DMB vysilac a tim by meli relativne zajimavej zisk (tato "bitva" je logicka, protoze i na poli vyrobcu rozhlasovych vysilacu je velka konkurence a docela drsnej boj...co si budem nalhavat i ja doma jsem schopen za 5000Kc vyrobit 5W DRM+ vysilac pro III pasmo v podobe USB krabicky rizene softem z PC (tento PC prijima UDP MDI z mix pultu rozhlasove stanice, ktera chce do "MUXu" DRM+ vysilatele, v podstate stejnej princip je i v oblasti DAB vysilacu-vysilatelu).
Zkuste si to predstavit... CRo dostane licenci na DAB v III pasmu, postavi vysilace s 5kW kde jeden vysilac je v komplexu za 3megaKc...cili velke penize do investit a penize pro vyrobce DAB vysilacu.
A ted si predstavte, ze by se objevila firma, co chce jen 100kHz od RRTV/CTU v III pasmu (na 80% by ten pridel dostala) a spustila by SFN sit DRM+ vysilacu (jeden vysilac je v komplexu za 0.6megaKc) a prodavala by DRM prijimace.
To je dost silna konkurence vuci stavajicim DAB vysilatelum.
Pripadne by ani nemusela vzit utokem III pasmo, ale stacilo by i 1-2 tv pasmo , treba neco na 48MHz. V celoplosne jednokanalove SFN siti by rychle pokryli celou republiku s jeste mene vysilaci nez v pripade stejneho pokryti FM-VKV2 vysilaci nebo DAB III vysilaci.

Dost drsnej konkurenci boj, ktery se na zapad od nas deje a u nas se bude dit po roce 2020.


http://www.drm.org/uploads/files/drm_plus_pres.pdf 
http://www.drm.org/uploads/files/broadcast_manual.pdf
http://www.drm.org/uploads/files/ITU-WP6A-C-0532-E_Results%20of%20the%20DRM%20High%20Power%20field%20trial%20in%20the%20UK.pdf 
http://www.rfmondial.com/fileadmin/downloads/rfe-2008-3-41-43-42820.pdf 
http://www.ikt.uni-hannover.de/fileadmin/institut/projekte/DRM/report_band3.pdf 
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #147 kdy: 14. 05. 2011, 07:39:53 »
- Ne ten binarek je pro vsechny RS500 stejny i kdyz maji trochu jine hw zapojeni tistaku a nekterych pasivnich soucastek.
 

No, jo, ale je asi nesehnatelný....

Citace
 
- To o te "DAB" reklame jsem se rozepsal jako jedno z moznych financnich moznosti, jak "nam" obycejnym posluchacum zaplatit vysilatelum provoz site DAB vysilacu pro poslech treba Wave/Leonardo atd.. Protoze...nenalhavejme si, provoz DABu zvlast v L pasmu neni levnej a jen rozhlas provoz nezaplati, takze vysilatele hledaj moznost uniku, tim je napriklad zmena z T-DAB (az 8 stereostanic) na T-DAB+ (az 28 stereostanic), cili zefektivnit kapacitu MUXu tak, aby vice stanic svym provozem zaplatilo soustavu-sit DAB vysilacu, ktere nejsou levne (L T-DAB+ vysilac od R&S je za 2.3mega + anteny/elektrika.... ?? , ale napriklad L T-DAB+ vysilac co ma jen 100W PA od Hio-Wang kde MDI je po LAN je jen za 115000Kc, zkratka mimo zefektivneni vysilani je treba hledat alternativni vyrobce levnych DAB vysilacu).
 

No právě, oni i Němci na forech psali, že ten L Band je drahej. No, já vím, že to jede u nás chvilku. Ale zatím to nevypadá, že by se někdo hrnul. Tedy je tam ČRo Wave, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur, ČRo Česko, ČRo Region Střední Čechy, ČRo Vltava a Proglas. A dvě volná místa. Tedy Odešlo Dance Radio a zatím v těch dvou prázdných místech není ani jiná soukromá stanice ani data ani to není doplněné třeba ČRo Praha nebo ČRo Regina nebo ČRo Radiožurnál. Je to prostě volné. Takže nehrne se ani soukromé rádio ani nějaká firma, co by si v tom chtěla rozesílat nějaké datové informace a dokonce to nedoplní ani ČRo i když může.

Citace
 
- Co se tyce VKV1 65-72MHz, tak si prosim neplet analogovej FM, do tohoto analogoveho FM VKV2 se NIKDO NIKDY nevrati. Co se tyce eventualni kolize s radiostanicema, tak to taky neni problem, v tehle pasmech je celkem "misto", navic norma DRM+ ma rozsah 30-230MHz, takze prostoru k "uniku" je dostatek. To ze jsem napsal VKV1 je z duvodu, ze DRM organizace predbezne rozdelila DRM+ pasma pro urychleni zahajeni DRM+ vysilani. Predbezne rozdelila DRM+ subpasma na:
1 pasmo - 47-68MHz  (1,2tv pasmo, v DVB-T se to uz nepouziva)
2 pasmo - 65.8-74MHz (bejvale VKV1 pasmo, stale se v nom jeste vysila, treba v Polynesii)
3 pasmo - 76-90 (Japonske VKV2 pasmo)
4 pasmo -  87.5-107.9MHz (soucasne VKV2 pasmo) 
5 pasmo - 174-230MHz (III tv pasmo/ III DAB pasmo, kde DRM+ postupne nahradi DAB MUXy-kanaly)
 

Já si to nepletu, jen upozorňuji na to, že to u nás nikdo už roky nepoužívá na jediné jedno rádio, přitom třeba v Polsku v tom mají nějaké regionální veřejnoprávní stanice.
U nás je to v této chvíli prázdné, jako je v podstatě i SV, protože 2x ČRo a jednou Country Radio snad ani nelze považovat za to, že u nás na SV nějaké vysílání vůbec ještě běží.
To už je i v DVB-T těch stanic víc !


Citace
Co se tyce DRM+, tak jedine na co ETSI komise v EU parlamentu a v ITU tlaci, je alespon to, aby v zone-1 (Evropa, blizkej vychod, Afrika apod, tusim je to ITU WAZ15 zona, v zone 2 je napriklad pro nas uzivatele rozdil v kanalovani ve strednich vlnach..u nas a v Africe je SV kanal 9kHz v USA zona2 je to 10kHz) DRM+ plne nahradilo stavajici FM vysilani, aby DRM+ byl ten spravnej digi format, ktere bude jednotnej v Evrope, protoze jsou tlaky, aby to byl americkej proprietarni HD-Radio/IBOC.

To je sice naprosto v pořádku, že se EVROPA chce bránit různým totálním zůsobům USA, jen zavedení jejich technologií a jejich systémů atd. atd. Ale bohužel si nejsem jistý jak se jí to s různým rozdělením národů a jejich vlastních hrabacích písečků a euroskeptiky-bolševiky Kluasy apod. figurkami bude dařit... Moc bych na to nespoláhal, že se tady někdo dokáže nějak na něčem ujednotit... Ti parchanti se tady nechají klidně převálcovat z jedné strany USA a z druhé strany Čínou a ještě se budou u toho usmívat...


Citace
Mimo jine je z oblasti vyrobcu DAB/DRM+ vysilacu tlak na to, aby se ukoncilo neefektivni DAB III vysilani (i v pripade DAB+) v III pasmu a bylo nahrazeno DRM+, proste DAB kanal ma sirku cca 1.5MHz, takze v pripade DRM+ by to bylo 15 kanalu vedle sebe (DRM+ ma sirku kanalu-MUXu 100kHz).
Vyrobci na to tlaci kvuli tomu, ze vysilac DRM/DRM+ je proste jednodussi a levnejsi pro vyrobu nez klasickej DAB/+/DMB vysilac a tim by meli relativne zajimavej zisk (tato "bitva" je logicka, protoze i na poli vyrobcu rozhlasovych vysilacu je velka konkurence a docela drsnej boj...co si budem nalhavat i ja doma jsem schopen za 5000Kc vyrobit 5W DRM+ vysilac pro III pasmo v podobe USB krabicky rizene softem z PC (tento PC prijima UDP MDI z mix pultu rozhlasove stanice, ktera chce do "MUXu" DRM+ vysilatele, v podstate stejnej princip je i v oblasti DAB vysilacu-vysilatelu).
Zkuste si to predstavit... CRo dostane licenci na DAB v III pasmu, postavi vysilace s 5kW kde jeden vysilac je v komplexu za 3megaKc...cili velke penize do investit a penize pro vyrobce DAB vysilacu.
A ted si predstavte, ze by se objevila firma, co chce jen 100kHz od RRTV/CTU v III pasmu (na 80% by ten pridel dostala) a spustila by SFN sit DRM+ vysilacu (jeden vysilac je v komplexu za 0.6megaKc) a prodavala by DRM prijimace.
To je dost silna konkurence vuci stavajicim DAB vysilatelum.
Pripadne by ani nemusela vzit utokem III pasmo, ale stacilo by i 1-2 tv pasmo , treba neco na 48MHz. V celoplosne jednokanalove SFN siti by rychle pokryli celou republiku s jeste mene vysilaci nez v pripade stejneho pokryti FM-VKV2 vysilaci nebo DAB III vysilaci.

Dost drsnej konkurenci boj, ktery se na zapad od nas deje a u nas se bude dit po roce 2020.


No, to je zase, kolik stojí vysílač atd. Ale ono jde o to nejen kolik stojí vysílání. Ale zase kolik stojí přijímání.
Když nejsou přijímače... Je roztomilé, že někdo je schopen vyrábět vysílače. Ale bude to na co chytat ?

Vezmi si situaci s DVB-T. Nežli by čekali nežli to přijde. Nežli by naháněli DVB-T STB, všichni kdo mohl naskákali k STB DVB-S které na trhu už byly.

Nyní, když se začíná hovořit o DAB/DAB+ nejspíše všichni naskáčí na NET. Dal jsem sem odkazy už na autorádia, chytající netové streamy a připojující se přes 3G.

Co když se stane to, že nežli si tady ujasní ty normy a něco vymyslí, tak bude NET v takovém stádiu, že všichni budou na něm ?

Jsou DAB přijímače, nejsou.... Pár kousků má TELEKO a něco bude mít ten tvůj strejda nebo bratranec nebo kdo...

No a signál zdá se taky není... Já to nevydržel a koupil si tohle http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1116.msg13265;topicseen#new  Zdá se, že z toho mohu poslouchat tak FM. Odpoledne sjedu na chalupu, zda chytím něco v DAB/DAB+ tam... Zdá se sice, že tu jakýsi signál byl, který stačil na to aby zarušoval tv Nova, ale asi to není tak silné aby to ten přijímač byl ochoten akceptovat...

Jo a ještě otázka, říkáš, že ty přijímače DRM se hřejou jako prase, tedy to z tebe vypadlo někde minule a docela jsem na to koukal. Jak se toto slučuje s ekologií EU a  jejich snahami ořezat příkon přijímačů na absolutní možné minimum ?

« Poslední změna: 14. 05. 2011, 12:02:17 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #148 kdy: 14. 05. 2011, 09:47:11 »
Nejzazší termín spuštění DABu z Ještědu je 1.1. 2013.
Ano, ten datum znám. Ale jste si jistý, že má jít o Ještěd ?
Ano, José, je to info přímo od pana Řapka, že půjde o Ještěd.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #149 kdy: 14. 05. 2011, 10:59:20 »

Citace
Ano, José, je to info přímo od pana Řapka, že půjde o Ještěd.
Tak jo, tím lépe, že...

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL