Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324773 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #795 kdy: 18. 03. 2012, 23:01:47 »
Pokud by se na JM nevedlo zachytit DAB z Bavorska, za jistých okolností bych mohl nabídnout lepší pražskou lokalitu (věž bývalého meteoradaru na Libuši), kde alespoň 2 TV kanály DVB-T z Hoher Bogenu fungují. Také je odtud přece jen trochu lepší profil, než z JM, nevadí zde Brdy.

Jakmile se oteplí, bude dost času a příležitosti, stejně na věž vyrazím otestovat aktuální stav příjmu DABu z Bavorska se svou menší LP anténou a zesilovačem (oboje na III. pásmo) na mých už 4 DAB přijímačích.

Viz : http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1447.msg18214#msg18214
« Poslední změna: 18. 03. 2012, 23:15:44 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #796 kdy: 18. 03. 2012, 23:48:11 »
Téměř je mi trapné, že do tohoto tématu v poslední době vlastně se svými zkušenostmi přispívám jen já. Ale zatím mne nepustila "vášeň" soustavného sledování podmínek DX příjmu DABu z Drážďan v Praze.

Tak v této chvíli není z mé strany o čem psát. Vaše příspěvky, ale pečlivě, sleduji. Nic méně TELEKO do Liberce ještě stále nedorazilo. Němci v této chvíli žádné nové stanice v příhraničí nezavádí. Poláci zatím testy nespustili. A České radiokomunikace také ne. Takže to běží stejně jako to běželo v lednu, prostě se nic neděje. Až se zase někde něco pohne, já se klidně přidám, ale teď je trochu mrtvo a neděje se z mého pohledu nic. Nový přijímač jsem žádný druhý zatím nepořizoval, takže z mého pohledu nyní není celkem o čem psát.
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #797 kdy: 19. 03. 2012, 09:36:48 »
Tak tak. I na "západní frontě klid". Žádné nové stanice z Bavorska zatím nepřibyly a na Sangeena hraju doma fixně těch 21 stanic z HB a Revo si beru na dvorek a hraju na něj FM nebo Wi-Fi z routeru. :)
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #798 kdy: 20. 03. 2012, 11:57:11 »
Abych ten report trochu opravil tak dneska na IRivera B 20 jsem z (asi HB) odchytnul novou stanici Absolut Relax.
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #799 kdy: 21. 03. 2012, 06:45:45 »
Abych ten report trochu opravil tak dneska na IRivera B 20 jsem z (asi HB) odchytnul novou stanici Absolut Relax.

O tom se zde již psalo, viz. : http://www.digizone.cz/aktuality/nabidka-digitalniho-rozhlasu-u-hranic-s/
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #800 kdy: 21. 03. 2012, 09:37:24 »
Absolut Relax se mi jeví jako velmi dobře poslouchatelná stanice s příjemným výběrem hudby a minimem mluveného slova. Po zvukové stránce se tato stanice naopak řadí k těm slabším - zdůrazněné výšky a znatelná komprese dynamiky. Asi optimalizováno pro poslech v autě...


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #801 kdy: 21. 03. 2012, 16:34:03 »
Takže dnes jsem si vyrazil nad Prahu na Radimovický Špičák, viz. http://www.mapy.cz/s/3mHd - nadmořská výška kolem 490 metrů.

Je zde viditelnost do spousty směrů, za hezkého počasí jsou vidět Krkonoše, Krušné hory, Brdy a samozřejmě Praha. S sebou jsem si vzal měřicí přístroj Rover, šestiprvkovou anténu pro VHF se ziskem 5-7 dB a zesilovač Teroz pro pásmo VHF. Anténu jsem držel jen tak v ruce asi metr a půl až dva metry nad zemí.

Zachytil jsem dle očekávání dost silně Dresden na kanálech 5C a 9C, ovšem nečekal jsem, že celkem silně zachytím i kanály 11D, 12A a 12D.
11D a 12D je Bavorsko, zřejmě vysílač Hoher Bogen, ze kterého zde lze zachytit i DVB-T. Kanál 12A je pak další Sasko, zřejmě to bude Freiberg. Překvapila mne každopádně síla těchto kanálů, Hoher Bogen má směrem na naše území značný útlum a vyzářený výkon je tak max. ve stovkách Wattů, Freiberg ze Saska pak není nikterak vysoko a ERP je tam 1 kW.

Níže screeny z měřáku (brané foťákem, notebook jsem s sebou neměl). Zvýšený šum a rušení je rušení vyzařující ze samotného měřáku - nikdo asi nepočítá, že budete lovit vzdálené signály s anténou v ruce ani ne metr od něj :)
Foto 1 - kanál 12A - azimut SZ
Foto 2 - kanály 11D, ještě i 12A a 12D - azimut JZ - Z
Foto 3 - kanál 5C - azimut S
Foto 4 - kanál 9C - azimut S
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #802 kdy: 22. 03. 2012, 08:39:52 »
Takže dnes jsem si vyrazil nad Prahu na Radimovický Špičák, viz. http://www.mapy.cz/s/3mHd - nadmořská výška kolem 490 metrů.

Je zde viditelnost do spousty směrů, za hezkého počasí jsou vidět Krkonoše, Krušné hory, Brdy a samozřejmě Praha. S sebou jsem si vzal měřicí přístroj Rover, šestiprvkovou anténu pro VHF se ziskem 5-7 dB a zesilovač Teroz pro pásmo VHF. Anténu jsem držel jen tak v ruce asi metr a půl až dva metry nad zemí.
...
Níže screeny z měřáku (brané foťákem, notebook jsem s sebou neměl). Zvýšený šum a rušení je rušení vyzařující ze samotného měřáku - nikdo asi nepočítá, že budete lovit vzdálené signály s anténou v ruce ani ne metr od něj :)

Také jsem zkoušel měřit DAB signály měřákem Rover pro DVB-T, ale všiml jsem si, že indikované úrovně šumového pozadí i síly signálů skákaly o 10 dB nahoru/dolů zdánlivě bez důvodu (nakonec jsem asi přišel na to čím to je, ale pro zkrácení příspěvku se nebudu rozepisovat). Takže pro hrubý náhled situace budiž, ale pro objektivní stanovení síly signálu by to chtělo měřák určený pro DAB.
« Poslední změna: 22. 03. 2012, 08:48:06 od Petr Hajčiar »


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #803 kdy: 22. 03. 2012, 12:44:18 »
Asi je opravdu rozdíl posuzovat signál DABu nějakým obecným měřákem, nebo přijímat stanice tak, aby se daly na přijímačích poslouchat. Snad všechny mé DAB přijímače (celkem 4 rozdílné typy) při automatickém proladění celého III. pásma identifikují plno stanic, ale odstup signálu od šumu, nebo chybovost digitální informace je tak velká, že reálný poslech programu není možný. Někdy se objeví i žánr, nebo další textové informace o vysílání, ale stále zůstává audio němé. :-(
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #804 kdy: 04. 04. 2012, 19:36:58 »
Opět mne osud zavál na věž meteoradaru na Brdech. Vzal jsem si ssebou tentokrát svůj nejcitlivější přijímač pro DAB - PURE Evoke Flow, který jsem upravil pro možnost připojení externí antény pro III. pásmo. Tu jsem měl spolu s pásmovým zesilovačem také, ale na ochoz, nebo pod kupoli, jsem se nedostal proto, že radar stále běžel. Protože v interiéru na anténu nebyl místo, musel jsem se spokojit pouze s integrovanou teleskopickou prutovou anténou. Již z minulosti jsem měl zjištěno, že pro optimální příjem vyšších kanálů je vhodné teleskop zkrátit. Také se tak dal lépe přijímač dostat do nevelkého okna. K dispozici byla okna na protějších stranách nejvyššího technologického poschodí. Ve spíše západním okně automat naladil celkem 55 stanic, pravděpodobně z bavorského vysílače Hohe Linie, na který je nerušený výhled. Z podobného směru DAB vysílá i poněkud bližší Hoher Bogen, ale jen s třetinovým výkonem. Z opačného okna byl asi lepší výhled směrem k saským Drážďanům, ale hradba Krušných hor přece jen signál znatelně utlumila. Přesto se dalo naladit 62 stanic. V těchto počtech je pochopitelně započítáno i 14 stanic Teleka, které jsou vysílány na kanále LA z blízké Příbrami.

Přiložené fotky ilustrují pozici přijímače v okně, dokumentují síly signálů všech 4 MUXů a všechny zachycené stanice.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jan Novák

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #805 kdy: 22. 04. 2012, 21:41:40 »
Mám asi blbej dotaz,nicméně,zeptám se  ;)
Můžu mít přehrávač Cowon J3 s podporou DMB (přehrávač je z Jižní Koree)
Předpokládám,že DMB je úplně jiná norma,než naše DAB,a tedy naše vysílání v něm nenaladím,že?
Našel jsem na wiki že DMB taky používá pásmo Band III a L-band.
Díky


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #806 kdy: 22. 04. 2012, 22:36:11 »
DMB s DAB/DAB+ úzce souvisí, spolupracují spolu, takže, proč bys naše DAB/DAB+ na tom Cowonu nenaladil? jde jen o to,  jestli umí L-pásmo a evropský rozsah III. pásma a samozřejmě, jestli jsi v oblasti pokrytí signálem TELEKA.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #807 kdy: 29. 04. 2012, 20:50:01 »
Téměř až po půl roce jsem "odzimoval" chalupu a mohl konečně pokračovat v akci DAB, která byla prozatímně zakončena a popsána v tématech http://forum.digizone.cz/index.php?topic=176.msg17674#msg17674 a http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1116.msg19662#msg19662.

DAB přijímač Albrecht DR50 umí přijímat jen III. pásmo a kvůli nižší citlivosti, oproti mému PURE Evoke Flow, se nehodí ani na DX DABu v Praze z Drážďan, proto byl předurčen na chalupu, která je v dosahu DABu z Hoher Bogenu a aktuálně se zde vysílá na kanálech 11D + 12D Bayern 2 + Bayern 1 s výkony 3 + 4 kW.

Za ten půlrok se v DABu z HB mnohé změnilo. Přibyl jeden MUX i vzrostl počet stanic na celkových 22. Albrechta jsem tedy připojil na střešní anténu a protože je to vlastně pouze tuner, který má jen NF výstup na sluchátka, nebo do externího zesilovače, hodila se chalupnická minivěž AKAI se slušnými reprobedýnkami. Automatické ladění Albrechta prolaďuje ve zkráceném režimu jen v rozsahu kanálů 7A až 13B, což ale momentálně postačovalo. Stupínky u symbolu anténky (v pravém horním rohu displeje) signalizovaly dostatečný signál a pochopitelně všech 22 stanic hraje bezvadně. Opravdoví zvukoví fajnšmekři by možná poznaly rozdíly mezi datovými toky jednotlivých stanic. Já tedy ne. :-)

Ve výbavě jsem měl i oblíbené PURE a tak jsem ho vyzkoušel, jak na změny reagovalo. Při automatickém proladění mne hned zpočátku zaujal první MUX s 19 stanicemi, což je celoněmecký MUX Deutschland, vysílaný na kanále 5C s výkonem 10 kW ze vzdálené a za "kopečkami" schované Hohe Linie. Dohromady se tedy naladilo 41 stanic. Nepříznivý radiohorizont se projevil i na slabším signálu. Otestoval jsem proto přínos 4 zesilovačů. 2 jen pro III. pásmo a 2 širokopásmové. V oblasti, kde jsou všechny digitální signály na hranici chytatelnosti, jejich širokopásmovost nevadila a na primitivním ukazately sily a kvality signálu PURE bylo zesílení všech 4 zesilovačů srovnatelné. Nicméně jsem jeden ze zesilovačů zapojil na půdu, těsně pod střechu a zkusil ještě jednou zkusit naladit kanál 5C i na Albrechtu. Ale ani to nepomohlo a tak nakonec nahradila zesilovač jen spojka. Ono i těch "jen" 22 bavorských DAB stanic je pořád více než 14 pražských od Teleka. :-)

Pokud tedy nedojde v oblasti Prahy a Bavorska k nějakým zásadním změnám, budu mít s DABem na dlouho pokoj.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jan Novák

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #808 kdy: 08. 05. 2012, 19:37:17 »
Jaká je pravděpodobnost chytnutí Rakouských DAB stanic v Brně?
Mám Lingo iJoy ale zvažuji PURE Evoke-1S Marshall,pokud by se,po úpravě na venkovní anténu,daly chytit i stanice z Rakouska.
Kolik a jaké stanice v Rakousku vlastně vysílají?


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #809 kdy: 08. 05. 2012, 20:07:27 »
Jednoduchá odpověď: Žádné.

Rakušáci jsou k DABu dost pesimističtí, a dokonce zrušili i plánovaný test ve Vídni. V současné době DAB v Rakousku vůbec neběží.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/