Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324812 krát)

José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #240 kdy: 23. 06. 2011, 17:34:51 »
TEST č. 5.

Tak jsem vyjel autem na ,,Albrechťák", tj. kopec mezi Frýdlantem a Libercem.
Vrátil jsem se přes Vítkov a přes Chrastavu. I na Albrachťáku i nad Vítkovem jsem se snažil ulovit ty Němce z toho Budyšína. Ani ťuk. Na Löbau jsem měl přímý výhled a viděl ho i pouhým okem a zcela perfektně v dalekohledu. Ale Budyšín ani neťukl, vůbec nic, jestli už to není schopno přelézt ten kopec, co je tam na něm Löbau ? Nechápu, prostě ti východní Němci fakticky nejdou...

Na proti tomu naskočilo TELEKO z Prahy a vše hrálo a signál měl 53% kvality...
Takže v podstatě důkaz, že to běží naprosto perfektně i za Ještědským hřebenem a za Libercem, jen se musí být patřičně vysoko. Což jsem také chtěl vědět a předpokládal to.
Takže dalších cca 20km za Libercem a za hřebenem, stále TELEKO z Prahy, použitelný příjem.

Ovšem SASKO prostě nic. Nezbývá doopravdy nic jiného,
nežli čekat na spuštění těch 10kW v Drážďanech. Snad se tak 1.8.2011 doopravdy stane.

Takže jediné čeho jsem docílil bylo, že jsem si zase, už po páté, poslechl všechny stanice,
co jsou v Muxu Teleka. Nic víc.






« Poslední změna: 23. 06. 2011, 17:39:42 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #241 kdy: 23. 06. 2011, 20:01:13 »
A není to divné, že ze Saska vůbec nic? Mně to sice bavorské MUXy na kanálech 11 a 12 detekovalo, ale taky nehrálo. >:(
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #242 kdy: 23. 06. 2011, 20:54:22 »
A není to divné, že ze Saska vůbec nic? Mně to sice bavorské MUXy na kanálech 11 a 12 detekovalo, ale taky nehrálo. >:(

No, divné to je... No, Teleko má ze Strahova 2,5kW...
Ten saský mux má 1kW no a je to v tom Budyšíně na nějakém hotelu...
No tak asi z Prahy to těch 100km doleze a tohle těch 60km nedoleze...
No a ten samý je ještě v Drážďanech a tam je sice na televizní věži, ale taky 1kW
a je to dál nežli ta Praha...
Takže, když nechytím ten Budyšín, tak nemůžu chytit ani ty Dražďany...

U toho Bavorska je to lepší... Ten Horní vrch má 3 kW.
A ten druhý mux, co jste chytl je na 10kW.
Čili to je defakto, laicky řečené 4x silnější nežli Teleko a 10 silnější nežli ten Budyšín.

No oni to v ČR chytali, to Sasko, že jo a to dokonce nejen na Ještědu, ale až na Kladně...
Jenže to jel Löbau a ten už nejede... Nevím proč nejede, ale nejede, tedy DAB, jinak FM a DVB-T jede
a obé chytám naprosto v pohodě... Ale DAB z něj sundali, nevím proč...
No a pokud jsem tomu rozuměl správně, tak 1.8.2011 by měli vypnout i ten Budyšín...
A jet by měly jenom ty Drážďany, jenže 10x silněji, tedy taky 10kW...
No a pak už je jen několik jednoduchých možností.
1) Najede mi to v pohodě i doma.
2) Nenajede mi to v pohodě doma, v tom případě vylezu do třetice na Ještěd a tam to najet prostě musí.
3) Nenajede to ani na Ještědu a pak už to není normální a něco je špatně,
protože to už mě nikdo nepřesvědčí, že 10kW z Drážďan tam nebude,
takže pak přestanu věřit tomu podivnému automatickému ladění...

« Poslední změna: 23. 06. 2011, 20:57:25 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #243 kdy: 24. 06. 2011, 16:00:55 »
Dobrej, pánové,

tak jsem si dnes domů přinesl Sensia Black, seznámil se s ní, dal proladit a co myslíte? Nenašlo to vůbec nic. A to bydlím na pražských Hájích. Vysílač má mít nějakých 2,5 kW, ale já se nechytám. Mám sice pouze teleskopickou anténu, ale domníval jsem se, že mi signál bude chodit bez problémů... No, není tomu tak. Nemám ho vůbec.

//EDIT - Tak už vím, proč to nejde. Přijímač neumí kanál LA...
« Poslední změna: 24. 06. 2011, 16:25:15 od Lukáš Polák »
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #244 kdy: 24. 06. 2011, 16:45:36 »
... Mám sice pouze teleskopickou anténu, ale domníval jsem se, že mi signál bude chodit bez problémů... No, není tomu tak. Nemám ho vůbec.

//EDIT - Tak už vím, proč to nejde. Přijímač neumí kanál LA...
Opravdu? Jinak DAB v L pásmu se chytá na něco jiného než teleskopický proutek.

Že to neumí kanál A ale nevěřím...... :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
« Poslední změna: 24. 06. 2011, 16:51:18 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #245 kdy: 24. 06. 2011, 18:24:15 »
V každém případě těch 2,5 kW na kanále LA hraje prakticky po celé Praze a místy se značným přesahem i několik desítek km za Prahou. S venkovní anténou je pak pokryt z větší části středočeský kraj. Takže na Hájích to musí hrát. Podle webu Teleka má přijímač i L pásmo.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #246 kdy: 24. 06. 2011, 18:31:32 »
Podle webu Teleka má přijímač i L pásmo.
Ale L pásmo má u nás povolených asi 16 kmitočtů = A až L? (kanálů). Že by chyběl u tohoto přijímače právě ten kanál A, na kterém jediném probíhá experiment, se mi zdá nepravděpodobné. To by si snad Teleko ke svým zákazníkům nedovolilo?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #247 kdy: 24. 06. 2011, 19:02:03 »
To se mi taky nějak nezdá, že by zrovna kanál LA chyběl. Ještě jsem neviděl žádný přijímač s L pásmem, který by jej neměl komplet.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #248 kdy: 24. 06. 2011, 20:05:09 »
To se mi taky nějak nezdá, že by zrovna kanál LA chyběl. Ještě jsem neviděl žádný přijímač s L pásmem, který by jej neměl komplet.

Přesně tak.

Citace
Ale L pásmo má u nás povolených asi 16 kmitočtů = A až L? (kanálů). Že by chyběl u tohoto přijímače právě ten kanál A, na kterém jediném probíhá experiment, se mi zdá nepravděpodobné. To by si snad Teleko ke svým zákazníkům nedovolilo?

Přesně tak. To mi přijde jako neprostý nesmysl. Proč by zrovna LA mělo chybět ?
O takové kuriozitě jsem ještě neslyšel. Co na to říkal p.Řapek ? Takové hrubé chyby by se snad nedokázali ani dopustit ?  Na víc toto už není experiment, doba TESTŮ byla zakončena, toto už je řádné ostré vysílání.

A těch kmitočtů o které jde je už 23.

Vysílá:
Praha a Středočeský LA Teleko

Připravuje se na vysílání:
Jihomoravský LE Teleko
Moravskoslezský LP Teleko

Je již přiděleno a musí začít do 1.1.2013:
Královéhradecký LH Teleko
Ústecký LG Teleko
Liberecký LL Teleko
Plzeňský LM RTI
Karlovarský LJ RTI
Jihočeský LD RTI
Praha a Středočeský LI České Radiokomunikace

Probíhá výběrové řízení o:
Praha LD
Karlovy Vary LD
České Budějovice LG
PlzeŇ LG
Hradec Králové LG
Olomouc LG
Ústí nad Labem LO
Liberec LK
Ostravě LK
Pardubice LP
Brno LP
Jihlavě LP
Zlín LL

Citace
Jinak DAB v L pásmu se chytá na něco jiného než teleskopický proutek.

Přesně tak.
U mého přijímače EVOKE 2S je odpojitelná teleskopická prutová anténa.
Je tam normální šroubovací konektor typu ,,F" jako bývá u satelitních přijímačů.
Dal jsem úmyslně přednost tomuto přijímači k vůli dobrému zvuku a tomuto možnému odpojení antény.
Jinak bych si koupil Pure Evoke Flow s jejich 18 tisíci netovými rádii. Ale čtenář pamětník má naprostou pravdu. Pomocí konektoru ,,F" mohu připojit anténu jako jste si koupil Vy, Kathrein ABH 01
/pokud bych si ji třeba pořídil/a chytat s tím FM nebo mohu připojit anténu na VHF,
co se mi tady povaluje po Nově a chytat s tím III.Band.
Ovšem na L-BAND to prokazatelně zcela žádný vliv mít nebude.
L-Band má prostě itnegrovanou anténu, zřejmě omotanou někde uvnitř kolem přijímače, čert ví...
Takže buď je přijímač porouchán nebo je jeho citlivost tak malá...
Herrgott já to chytnu tady... To Teleko z Prahy. Jen musím vylézt na nějaký kopec...
Nebo kýho čerta, jak funguje to ladění, protože mám pocit, že s tím máme potíže všichni a nevím,
co bych dal za manualní jednoduché nastavení... Tedy něco kde bych ručně nastavil LA nebo 5C nebo 12D nebo, co by bylo zrovna třeba a pak jen vrtěl anténami nebo celým přijímačem a koukal zda chytím
nebo nechytím... Způsoby toho automatu mne fakt docela vytáčí...

Ještě pozn.:
Skoro denně se dívám do e-shopu Teleka, které přijímače se nejvíce prodávají a jak se to hýbe...
A zatím mi vychází cca tento žebříček:

Sensia
One Mi
Sensia
One Mi
One Flow
One Mi
Evoke 2S
Sensia
One Mini
Sensia
Evoke Flow
One Mi
One Flow

Všiměte si, kolikrá je tam Sensia, tak to mi přijde také dost divné, že do teď by si toho nikdo nevšiml
a nikdo se neozval. To mi neříkejte, že to kupují jenom mimopražští a že z toho všichni poslouchají FM.

Ovšem jde o ,,televizní pásmo" a je to fakt citlivé na polohu, psal jsem tu, že jsem s tím na stole
v Luštěnicích šoupal půl hodiny... Zasuňte anténu, strčte tam akumulátor a vylezte s tím někam na balkón nebo někam k oknu směrem k vysílači nebo prostě někam a vrťte s tím... Prostě dáte to nějak
a bude 100% signál a vychýlíte to o 30° a bude 0% signál...

« Poslední změna: 08. 07. 2011, 20:24:23 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #249 kdy: 24. 06. 2011, 20:49:51 »
Trochu jsem si tady procital vase zkusenosti a dnes jsem si zajel na vylet do Usti nad Labem zkusit jestli neco nechytnu i ja.
  Pred lety jsem si na Aukru koupil za dve stovky dva primace na dig. rozhlas. Kdyz jsem se dozvedel, ze se v Praze zkusebne vysila, mel jsem radost ze ten prijimac otestuju. Bohuzel az v te chvili jsem zjistil, ze se u nas pouzilo L pasmo. Ten muj prijimac (dovezeny z Anglie) umi jen treti pasmo...
  Takze az dneska jsem mel moznost chvili poslouchat. Vyjel jsem si lanovkou na Vetrusi a u mista zvaneho Popraviste jsem stal s radiem nad hlavou a zjistoval co chytim... Nakonec se podarilo naladit kanal 12A Sachsen a par programu  (DRadio Wissen, MDR Info, MDS Klassik, Sputnik, 90elf, Kultur, DLF). Bohuzel mam prijimac co umi jen DAB, takze ne vse hralo.
  Jaka je citlivost prijimace nevim, nemam to s cim porovnat.
  Ten prijiimac je znaky Tevion.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #250 kdy: 24. 06. 2011, 21:01:47 »
To se máte. To Vám gratuluji. Chytil jste nejspíše Drážďany ten 1kW, který by jsem já taky rád,
jenže ke mně to asi nedoleze... V každém případě do Ústí nad Labem k vůli tomu fakt nepojedu...

Jinak jsem se díval ještě teď do mapy.
A Ústí nad Labem a Drážďany jsou vzdušnou čarou asi 50km.Což jsem ten kopec nad Frýdlantem a Budyšín měl taky asi 50km. I Drážďany i Budyšín mají stejný Mux se stejnými stanicemi a stejný výkon, tedy 1kW. Jen Drážděny jsou 12A a Budyšín je 5C.
Takže jsem doufál, že chytím. No, nechytil. Buď to dělá to, že v těch Drážďanech je to na té televizní věži
a v Budyšíně jen na tom hotelu. Anebo fakt to ladění u přijímačů Pure, je divné...

Ještě jsem se schválně díval na FAQ Pure...
A dočetl jsem se následující. Oni říkají, že výsuvná teleskopická anténa u některých přijímačů Pure má délku až 86cm / byl jsem změřit tu u mého přijímače a má 72cm / a oni říkají, že takováto délka je tam optimalizována k vůli příjmu rádií z FM. Ovšem pokud chceme přijímat rádia v III.Bandu, máme ji trošičku zasunout a optimální pro příjem stanic v III.Bandu dle serveru Pure je aby byla vysunuta pouze asi 40-45cm.

Jinak jsem ještě narazil na další dvě recenze přijímačů Pure:

http://www.pocket-lint.com/review/4958/pure-evoke-1s-marshall-review

http://www.pocket-lint.com/review/5072/pure-evoke-mio-orla-kiely

No, možná jsem to blbě pochopil, raději sem vrazím tu tabulku, co jsem tam zase úplně na jiném místě
na Pure serveru našel:

DAB and FM (Wavelength(Lambda) = Speed of Light(m/s) / Frequency(Hz))

DAB (170 - 240 MHz)

Bottom of Band 3:

1 Wavelength = 3*10^8 / 175*10^6 = 1.71 meters. 1/4 wave = 43cm and 1/2 wave = 86cm

Top of Band 3:

1 Wavelength = 3*10^8 / 240*10^6 = 1.25 meters. 1/4 wave = 31.3cm and 1/2 wave = 62.6cm

FM

Bottom of Band 2

1 Wavelength = 3*10^8 / 87.5*10^6 = 3.4 meters So 1/4 wave = 86cm

Top of Band 2

1 Wavelength = 3*10^8 / 108*10^6 = 2.8 meters So 1/4 wave = 69.4cm

« Poslední změna: 24. 06. 2011, 23:08:08 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #251 kdy: 24. 06. 2011, 23:49:10 »
Zmeril jsem tu moji antenu a ma 50cm. Jinak signal jsem musel hledat a stacilo jit o metr vedle a uz jsem nic nechytil. Na displeji je urcity ukazatel signalu ktery ma znacku a pokud signal pres tu znacku prelezl, radio hralo. Mne se podarilo byt maximalne dva dilky pres.
 Jeste jsem nasel neco k tomu memu radiu. Je to trochu historicky kousek
http://www.unisupport.net/?product/index/ipn/98.
 Do Usti to mam asi 1,5 hodiny vlakem, takze se to dalo prezit. Z domova to mam do Drazdan vzduchem 90km a nechytil jsem nic. Coz se dalo ocekavat vzhledem k tomu, ze i kdyz jsem byl na strese, porad jsem se nedostal pres nadm. vysku 200m. Mozna s normalni antenou by to slo. Ovsem i tady jsem si overil, ze i jeden krok uplne zmeni podminky. Na jednom miste jsem chytil jednu stanici z Polska a Nemecka (na VKV) a opet stacilo jit metr vedle a uz mi hralo neco naseho.
 Kvuli vysilani v pasmu L si nic porizovat nebudu. Sice jsem uvazoval o tom nejlevnejsim prijimaci, ale kdyz jsem zjistil, ze bych musel dat 700 za baterii, tak me zajem rychle presel. Jako by to nemohlo byt na tuzkovy baterie.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #252 kdy: 25. 06. 2011, 05:56:54 »
Zmeril jsem tu moji antenu a ma 50cm. Jinak signal jsem musel hledat a stacilo jit o metr vedle a uz jsem nic nechytil. Na displeji je urcity ukazatel signalu ktery ma znacku a pokud signal pres tu znacku prelezl, radio hralo. Mne se podarilo byt maximalne dva dilky pres.
 Jeste jsem nasel neco k tomu memu radiu. Je to trochu historicky kousek
http://www.unisupport.net/?product/index/ipn/98.
 Do Usti to mam asi 1,5 hodiny vlakem, takze se to dalo prezit. Z domova to mam do Drazdan vzduchem 90km a nechytil jsem nic. Coz se dalo ocekavat vzhledem k tomu, ze i kdyz jsem byl na strese, porad jsem se nedostal pres nadm. vysku 200m. Mozna s normalni antenou by to slo. Ovsem i tady jsem si overil, ze i jeden krok uplne zmeni podminky. Na jednom miste jsem chytil jednu stanici z Polska a Nemecka (na VKV) a opet stacilo jit metr vedle a uz mi hralo neco naseho.
 Kvuli vysilani v pasmu L si nic porizovat nebudu. Sice jsem uvazoval o tom nejlevnejsim prijimaci, ale kdyz jsem zjistil, ze bych musel dat 700 za baterii, tak me zajem rychle presel. Jako by to nemohlo byt na tuzkovy baterie.

Tak místní čtenář Štěpán si koupil nějaký Panasonic na aukru za 500Kč, Vy za 200Kč, já sám jsem tam viděl několikrát zajímavé přijímače za 300Kč. Ale je to jen většinou III.Band a ještě k tomu jen DAB. Tak ono se v III.Bandu v ČR vysílání plánuje. Tedy napřed chtějí udělit ty L-Bandy a až se to rozebere, tak by měli začít přidělovat III.Bandy, takže ono k tomu dojde. Horší je to s tím DAB+. Na to teď Němci hodně přechází, ale stejně asi budou několik stanic držet i v DAB, k vůli starým přijímačům. I TELEKO má dvě stanice v DAB. Proglas a Český rozhlas Wave a je možné , že i v tom III.Bandu v ČR bude něco jenom v DAB. Ty Drážďany by se měly 1.8.2011 zvedat na 10kW. To není za tak dlouho. Toho se snad dočkáme. A pak by Vám to možná šlo i doma, v což já osobně doufám taky. V tom Muxu z Drážďan je tohle:

MDR KLASSIK (192 kbps)
Deutschlandfunk (64 kbps Mono)
Deutschlandradio Kultur (128 kbps)
DRadio Wissen (64 kbps Mono)
MDR INFO (96 kbps-DAB+)
MDR SPUTNIK (96 kbps-DAB+)
90elf (64 kbps-DAB+)

Čili 4 stanice hrát budou a 3 hrát nebudou, když je přijímač jenom DAB.

Ti, co loví Bavorsko tak v Muxu B1 je:
BR-KLASSIK (192 kbps)
B5 plus (96 kbps Mono)
Bayern plus (128 kbps)
on3radio (128 kbps)
(freie Kapazität) (72 kbps DAB+)
(freie Kapazität) (72 kbps DAB+)
(freie Kapazität) (72 kbps DAB+)
ROCK ANTENNE (192 kbps)
Radio Galaxy (160 kbps)

Čili to hraje všech 6 a 3 hrát nebudou až tam nějaká rádia dají...

A kdo chytil i ten druhý Mux B2:
Bayern 1 (Oberbayern) (128 kbps)
Bayern 1 (Mittel-/Oberfranken) (64 kbps DAB+)
Bayern 1 (Mainfranken) (64 kbps DAB+)
Bayern 1 (Niederbayern/Oberpfalz) (64 kbps DAB+)
Bayern 1 (Schwaben) (64 kbps DAB+)
Bayern 2 plus (Nord) (128 kbps)
Bayern 2 (Süd) (128 kbps)
Bayern 3 (128 kbps)
B5 aktuell (128 kbps)
BR Traffic News (48 kbps Mono)
BR-Testkanal (128 kbps DAB+)

Tak tam má v DAB taky 6 a DAB+ má 5.
Čil oni to mají teď dejme tomu půl na půl.
No, zda my dáme do III.Bandu něco v DAB, nevím.
A jak říkám v L-Bandu jsou 2 jenom v DAB a 7 je jich v DAB+, ale z toho dvě jsou neobsazené.

S tím příjmem máte pravdu a dost dobře mi to koliduje s tím přesvědčením, že to tedy má být mobilní příjem a pro auta atd. Protože, to jsem tady psal. Když jsem prvně ulovil TELEKO z Prahy. Tak jsem prostě chodil po svahu Ještědu, ne až na hoře. A nic nehrálo a šel jsem pouhých 10m jinam a tam to hrálo. A v těch Luštěnicích jsem prostě s tím posouval po stole u známých v kuchyni až jsem to prostě dostal do místa a úhlu, kdy to hrálo a byl 100% signál. Ale když bych to říkám přesunul na druhou stranu stolu a natočil kolmo k tomu natočení v jakém to bylo, bude zase signál 0%. Takže ono je ta fakt dost lovení. V této chvíli a za tohoto stavu. No a samozřejmě čekání. Protože tedy nyní čekám až Drážďany pustí 10kW. Pak budu čekat až Teleko spustí Černou horu a pak budu čekat až Teleko spustí Ještěd.

Zase ale je fakt, když byl signál dobrý a bylo ho dost, čili v mém případě vrchol Ještědu a Rašovka. Tak pak už jsem mohl chodit sem a tam a točit s tím jakkoli a stát jakkoli a hrálo to stále. Takže, když je signál dobrý, tak to asi mobilní je. Ale když není dobrý tak je to na místo a natočení strašně citlivé.

« Poslední změna: 25. 06. 2011, 06:20:52 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #253 kdy: 25. 06. 2011, 08:43:19 »
Trochu jsem si tady procital vase zkusenosti a dnes jsem si zajel na vylet do Usti nad Labem zkusit jestli neco nechytnu i ja.
  Pred lety jsem si na Aukru koupil za dve stovky dva primace na dig. rozhlas. Kdyz jsem se dozvedel, ze se v Praze zkusebne vysila, mel jsem radost ze ten prijimac otestuju. Bohuzel az v te chvili jsem zjistil, ze se u nas pouzilo L pasmo. Ten muj prijimac (dovezeny z Anglie) umi jen treti pasmo...
  Takze az dneska jsem mel moznost chvili poslouchat. Vyjel jsem si lanovkou na Vetrusi a u mista zvaneho Popraviste jsem stal s radiem nad hlavou a zjistoval co chytim... Nakonec se podarilo naladit kanal 12A Sachsen a par programu  (DRadio Wissen, MDR Info, MDS Klassik, Sputnik, 90elf, Kultur, DLF). Bohuzel mam prijimac co umi jen DAB, takze ne vse hralo.
  Jaka je citlivost prijimace nevim, nemam to s cim porovnat.
  Ten prijiimac je znaky Tevion.
Na Erbenove vyhlidce byste byl pravdepodobne uspesnejsi navic v prijmu z Ochsenkopfu ;) .


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #254 kdy: 25. 06. 2011, 09:45:05 »
Citace
Na Erbenove vyhlidce byste byl pravdepodobne uspesnejsi navic v prijmu z Ochsenkopfu ;) .

Těch Ochsenkopfů je sice po Německu asi 7. Tedy od toho v Bavorech až po jakýsi v Sasku.
Nic méně ten Mux, co chytil má jen na těhle vysílačích:

Leipzig (Holzhausen-Waldfrieden)  1kW 12A
Oschatz (Collm-Collmberg)  1kW 12A
Bautzen (Hotel Holiday Inn)  1kW 5C
Dresden (Wachwitz)  1kW 12A
Freiberg-Stadt (Reiche Zeche) 1kW 12A
Chemnitz (Totenstein)  1kW 12A
Schöneck/Auerbach (Elm) 0,6 12A

Čili nejblíže má ty Dražďany a potom Chemnitz

Jinak ale ta Erbenova vyhlídka vypadá pěkně a začal jsem si pohrávat s myšlenkou tam zajet.
Ale přiznám se, jsem líný asi počkám do 1.8.2011

« Poslední změna: 25. 06. 2011, 10:00:27 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL