Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1323714 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1965 kdy: 05. 09. 2020, 16:30:57 »
Strávil jsem týden brouzdáním po Šumavě... 
...Paradoxem je rozdíl mezi Horskou Kvildou a Antýgelm. Očekával bych výsledky přesně opačné. Antýgl je utopené místo dole u Vydry obklopené vysokými vrcholky hor a 30m smrky, kdežto Horská Kvilda měřená u hotelu Rankl je krásné otevřené místo na holé pláni. Možná je tam těch signálů už tolik, že se na stejných kanálech ruší a většina nejede.

Téměř na den přesně jsem tam byl minulý rok, příjem na kopci Oblík jsem napsal zde https://forum.digizone.lupa.cz/index.php?topic=176.1845

bydleli jsem v hotelu Rankl a jaký tam byl příjem se vůbec nezmiňuji (ani nepamatuji), důvodem asi bída jak zmiňuješ ty.

Na druhou stranu mně překvapil příjem u hladiny Lipna, hradba kopců kolem,  ten samý rok o měsíc dříve:

1,5 m nad hladinou Lipna
61 stanic 6 muxu
Rakousko: 6D Linz
Německo:
5C DR DEUTSCHLAND
7A Voralpen
7D Niederbayern
10A Obb/Schw
11D Bayern
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1966 kdy: 06. 09. 2020, 07:41:08 »
Velmi oceňuji, že se zde (rozsah příjmu v daných lokalitách) začal používat výpis jednotlivých multiplexů (na rozdíl od počtu stanic). Na základě toho si udělám obrázek o možnostech příjmu v daném místě velmi jednoduše, na první pohled. Je to totéž, jako kdybych někomu napsal, že doma např. chytám 45 TV programů, místo abych napsal, že příjem realizuji např. na kanálech 26,28,31 a 45.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1967 kdy: 07. 09. 2020, 09:05:48 »
joo joo přesně tak, ale někteří jsou nepoučitelní a na různých fejsbucích a digitálních radiích ČRo vypisují jak kde naladili 100 stanic, 200 stanic a pak milion stanic :D Ale že to může být i v extremním případě jeden mux (reálně spíše ne), to už je netrápí. Vyběhnou někam s radiem za pár stovek a prutem, zmáčknou automat ladění a na konci svítí počet stanic. A ještě si někteří říkají "DXeři" :) Holt většina se žene za kvantitou, počet lajků, apod, ale co je za tím v pozadí, ta příčina, to už je moc náročné. Naladili jsme, jdeme dál. Za dalšími a vyššími počty stanic :D


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1968 kdy: 07. 09. 2020, 15:44:38 »
I u mě je to tak nějak, jak to popisuješ. Pic tam automatický ladění a jde se dál. Udělat ručně bandscan po multiplexech už zabere nějaký čas a úsilí, takže k tomu došlo jen jednou na základně, kdy na to byl čas a klid.

Po cestě z Šumavy jsem vynechal dálnici, kde byly mezi Humpolcem a Brnem 4 omezení a jel jsem po okreskách. V jednom místě vyplula v dálce majestátná silueta vysilače, který jsem doposud neměl vyfocen. Chtělo by to blíž, teleobjektiv byl na dorazu.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1969 kdy: 08. 09. 2020, 14:59:09 »
Dva roky starý report ze Šumavy, když ještě nevysílaly nové kóty RTI a situace byla trochu jiná:
Situace nebyla trochu jiná, ale diametrálně odlišná. Není možné srovnávat výsledky poslechového kempu Československého DX klubu s příjmem běžného posluchače na teleskop. Já už jsem dříve prohlašoval, že mne zajímá spíše pokrytí obydlených lokalit pro obyčejné lidi. Třeba jsem ani nezmiňoval okresní Prachatice, kde bylo v porovnání se šumavskými vesnicemi ubohých 21 stanic ve dvou multiplexech.
Na dovolenou si vezme rádio, které poslouchá na teleskop kde kdo, ale neznám nikoho, kdo si vezme na dovolenou sfázované dvojče ze 14 prvkových antén a skládací stožár.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1970 kdy: 08. 09. 2020, 16:16:03 »
Logicky, tyhle veci Lukas nechape, navic nemit, kdo by mu anteny udelal, nema nic.
  ;D ;D ;D ;D ;D


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1971 kdy: 09. 09. 2020, 20:17:19 »
I u mě je to tak nějak, jak to popisuješ. Pic tam automatický ladění a jde se dál. Udělat ručně bandscan po multiplexech už zabere nějaký čas a úsilí...

jestli to unesete trochu bych to odlehčil

Pelíšky
Ještě než přistoupíme k otázkám prospěchu, musím vás ač nerada upozornit na jednu velice nepříjemnou věc. Rozmohl se nám tady takový nešvar . Děti  velice často používají sprostá slovíčka. Zejména pak jedno slovo. Je to slovíčko - PRCAT!(uvádět počty stanic bez počtů muxů). Od kuď to přišlo? Od nás to nemají (od digizone). A to říkají všichni? Všichni. Šebková taky(a taky AndrejH, Omar3 a další). Promiňte, že vyrušuji. Já hledám učebnice učebny gymnázia (počty muxů). Aha tak to musíte o patro níž, teda výš. To jste špatně.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1972 kdy: 13. 09. 2020, 09:49:31 »
Já bych to vzal tak: Pokud mne zajímá technická stránka věci (asi nedělám scanování pásma na kopci proto, abych se tam posadil na mez a vyžíval se v poslechu hudebního obsahu zachycených stanic), mělo by mne logicky zajímat zejména to, odkud ty multiplexy vysílají (tím pádem musím vědět, o jaký mux jde). Nebo je metou to, že na jednom místě mi přijímač "vyplivne" nascanování 125 stanic a na jiném 135?  To o podmínkách (dobrých, lepších nebo špatných) neřekne vůbec nic.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Karel Mikuláštík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1973 kdy: 14. 09. 2020, 08:58:17 »
Pokud má mít výlet na kopec za účelem dokumentovaného DAB+ rádiového příjmu nějakou alespoň trochu štábní DX kulturu, neobejdu se bez SDR přijímače a PC ... :) . Součástí reportu pak může být identifikace vysílače (TII) i aktuální příjmové podmínky (SNR). Samozřejmostí jsou pak dokumentační obrázky SW přijímače s patřičným multiplexem. Pro fajnšmekry i radost těch, kteří tam nebyli, se hodí "nahrání" obsahu celého muxu pro sdílení s ostatními, pokud se jedná o něco vzácnějšího. Lovu signálu zdar!  8)   


Liborus

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1974 kdy: 05. 11. 2020, 14:46:00 »
Je-li tu někdo z Uherského Brodu, mohl bych ho požádat o info, zda chytá (+jakou anténou) a v jaké lokalitě DAB ? Bavil jsem se o příjmu DAB v Brodě s člověkem, který dělá antény a ten mně říkal, že se u nás DAB moc nechce... Díky.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1975 kdy: 08. 11. 2020, 09:39:12 »
Brod je široký pojem, pár televizních instalací jsem tam udělal a je to co část, ulica, barák, to jinak. Uplně něco jiného jsou Havřice, něco centrum a něco Těšov a Újezdec. To se týká televize. Takže mám trochu  představu obecně o příjmu v UB (su z UH a pendluju všud po regionu UH, UB, ZL...). Teď jsem párkrát jel Brodem i okolím (naposled včera) a při tom mám DAB v autě zapnutý. Nad Bodem vždy zkouším Slováky kde co jak hraje, atd. Takže záleží o co ti jde, kde jsi, jestli jen ČRo mux 12D, nebo třeba i Slováky... jestli si chceš hrát, nebo prostě jen poslouchat...? Říkám na rovinu že zadarmo podrobné knowhow nedám, jestli chceš, prostě vyzkoušej. Nebo se můžem domluvit a při nějaké blízké příležitosti u tebe vyzkoušet. Mám antény, přijímače, měřák...
Rozveď to víc. A zkus upřesnit kde jsi.
PS: místní anténáře moc neposlouchej, co se televize týká tak se jim nechce a radši lidem vnutí satelit. Do SZ mi můžeš napsat, kdo to byl :)


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1976 kdy: 06. 10. 2023, 18:49:09 »
Jak se do dablistu nahlašují změny? V Fmlistu to jde u každého rádia z každého vysílače. V Dablistu tam na to kolonka není.
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR


Karel Mikuláštík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1977 kdy: 07. 10. 2023, 11:28:12 »
Na hlavní stránce FMlistu je záložka "Countries" https://www.fmlist.org/fm_countries.php a tam jsou jména všech správců seznamů za VKV-FM, DAB i TV. Při najetí na jméno se zobrazí e-mailový kontakt. V případě českého DABu je to na mě: jmeno.prijmeni@volny.cz


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1978 kdy: 07. 10. 2023, 15:13:02 »
Na hlavní stránce FMlistu je záložka "Countries" https://www.fmlist.org/fm_countries.php a tam jsou jména všech správců seznamů za VKV-FM, DAB i TV. Při najetí na jméno se zobrazí e-mailový kontakt. V případě českého DABu je to na mě: jmeno.prijmeni@volny.cz
chapadla všude :D


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1979 kdy: 22. 10. 2023, 15:53:48 »
Na hlavní stránce FMlistu je záložka "Countries" https://www.fmlist.org/fm_countries.php a tam jsou jména všech správců seznamů za VKV-FM, DAB i TV. Při najetí na jméno se zobrazí e-mailový kontakt. V případě českého DABu je to na mě: jmeno.prijmeni@volny.cz
Aha, díky. A ten správce tu informaci ještě nějak nezávisle ověřuje?
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR