Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1325026 krát)

Karel Mikuláštík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1935 kdy: 03. 01. 2020, 22:36:56 »
Používám SDR HW AirSpy a SDRplay. Pro DAB používám SW Qt-DAB a QIRX - oba zmíněné HW použitelné. SDRplay lépe pracuje s AGC, AirSpy je v některých případech citlivější resp. odolnější. Pokud chci dostat z éteru něco co je na hraně, zkouším postupně obojí, do terénu si kvůli dobrému AGC beru SDRplay. Obojí se dá také použít na příjem DRM na krátkých vlnách.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1936 kdy: 03. 01. 2020, 23:27:08 »
vážený pane, poklona a ještě jednou poklona, odpověď rychlá, dokonalá až tak, že mám pocit, že jsem položil blbý dotaz :)

než jsem dotaz položil, tak jsem snad půl dne prohlížel stránky zrovna těch co jste zmínil Airspy (výrobek Airspy HF+ Discovery) a SDRplay (výrobek RSP1A). Když jsem uviděl vaši odpověď málem jsem padl na zadek :) (ono to není až taková záhada, odkazuje na ně Qirx)

Co se týče ceny, SDRplay můžu shodou okolností pořídit za cca 3 000 Kč; Airspy je cca za 5 000 Kč včetně DPH, posílají to z Číny tak jsou k tomu trable s proclením, samotné clo nebude nic moc, ale je to otrava někam chodit a řešit. Cenovou otázku uvádím jenom pro představu pro případné zájemce.

Jenom intuitivně jsem vkládal do těchto dvou výrobků lepší příjmové vlastnosti než mají ty "USB dongles" a když jsem viděl, že u Airspy HF+ Discovery uvádí spoustu parametrů včetně citlivosti příjmu, tak jsem si řekl, že asi to bude lepší. I Airspy má dongle "Airspy Mini", u toho je ale seznam parametrů skromnější a samozřejmě bez citlivosti. 

ex-post doplňuji co jsem zapomněl zmínit a co mně vůbec nenapadlo: možnost DRM na krátkých vlnách! Díky!
« Poslední změna: 03. 01. 2020, 23:41:14 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1937 kdy: 04. 01. 2020, 00:05:56 »
...Cenovou otázku uvádím jenom pro představu pro případné zájemce...
Při nákupu z Číny na celnici vysolíš DPH z ceny zboží pro stát a nějakou tu stovku dopravci za služby s proclením...


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1938 kdy: 04. 01. 2020, 16:08:56 »
u té ceny cca 5000 Kč jsem uvedl včetně DPH, tedy našeho při dovozu. Cena výrobku je USD 169,00; dopravu jsem započetl tu levnější cca USD 6,50; problém je, že u ní není pojištění, takže když se zásilka ztratí je vymalováno. Doprava DHL již USD 26.

Náhodou mám v únoru cestu do UK tak si tam asi nechám zaslat ten SDRplay (jsou to angláni takže místní doprava a žádný problém s celní šaškárnou), konec konců je levnější a bere si ho do terénu i Karel Mikuláštik :)

Nebyl mi jasný z popisu Qirxu způsob generace I/Q dat a zeptal jsem se tvůrce Qirxu (pan Clem Schmidt), kupodivu mi odpověděl, akorát napsal, že Airspy je sice dobrý produkt, ale vyšší rozlišení ADC než 8 bit a tím větší dynamický rozsah se u DAB nevyužije, že by měl stačit klasický 8-bitový USB dongle.

Nebral ale asi v úvahu vlastnosti vstupního dílu, já USB tyčinku mám a zdá se mi dost natvrdlá. To byla motivace mého dotazu kdo co používá.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1939 kdy: 04. 01. 2020, 16:31:00 »
pánové, kteří používáte SDR příjem, jaký hardware SDR máte? Myslím konkrétní značku, ne obecně "SDR USB přijímač ap.". Děkuji.
"Rudoch" noname (cerveny klic oznaceny D-DTV) obsahujici E4000+RTL2832U. Pred lety jsem koupil vice kusu, citlivost pouzitelna, jen jeden kus po case z neznameho duvodu ztratil citlivost (horsi o 10 az 20 dB).

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1940 kdy: 04. 01. 2020, 22:13:56 »
musím to prozkoumat více, nyní jsem svůj dongle zkusil v jiné konfiguraci příjmového řetězce než kdysi a kupodivu se nechoval až tak natvrdle (externí anténa se zesilovačem).

S jednou výjimkou - místní silné 12D Hády ho přebudí, hodnotu S/N indikuje jenom 12 dB, zatímco 5D Austria dává 19 dB. Což ale v terénu nemusí být problém.

Celkem odpovídá i porovnání 11C Wien (S/N 8 dB) a 5D Austria (S/N 19 dB) s budíkem na stolním rádiu.

Pro zajímavost v příloze impulzní odezva 5D SFN; mám starší verzi Qirx a proto jsem ručně přepočítával zpoždění v mikrosekundách dle vzdálenosti jednotlivých vysílačů SFN od mé ctěné externí antény a odpovídá to. Jedna zajímavost: myslel jsem, že třetí velká špica je Liesing, ale zpoždění neodpovídalo vzdálenosti; až jsem změřil vzdálenost Jauerlingu tak to sedlo. Celkem mně to překvapilo.

Musím si pořídit noťas s 64 bitovým OS abych si mohl pohrát v terénu.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1941 kdy: 06. 01. 2020, 15:46:04 »
pánové, kteří používáte SDR příjem, jaký hardware SDR máte? Myslím konkrétní značku, ne obecně "SDR USB přijímač ap.". Děkuji.
Vidím, že se příjmu aktivně věnujete, tak by asi stálo za zvážení i něco takového: http://www.signalhound.eu/SA44B.htm .
K zánovnímu se dá přijít za nějakých 10-15t.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1942 kdy: 06. 01. 2020, 21:30:38 »
to se jen tak tvářím, už jsem to chtěl zapíchnout, SDR příjem je zajímavý, ještě nevím jestli mně vytrhne z letargie.

Ten odkaz je stroj se zajímavou citlivostí, ale přes můj rozpočet. Navíc pokud jsem to pochopil tak je to spíše spektrák, něco umí s AM a FM, ale ne DAB.

Když vezmeme řešení FS jako srovnávací číslo (-100 dBm pro DAB), tak Airspy má lepší citlivost (-141,5 dBm na FM), ovšem u klíčenky ji již neudává. SDRplay ji udáva jako 0,12 uV pro FM na 1,25 metrech, což je -125,5 dBm, na DAB bude zřejmě pořád lepší než FS. SDRplay za 3k peněz by mohla být dobrá volba, klíčenky zdá se nejsou až tak špatné, ale tutovka je tutovka. Asi tak.
« Poslední změna: 06. 01. 2020, 22:07:50 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1943 kdy: 07. 01. 2020, 16:47:31 »
to se jen tak tvářím, už jsem to chtěl zapíchnout, SDR příjem je zajímavý, ještě nevím jestli mně vytrhne z letargie.

Ten odkaz je stroj se zajímavou citlivostí, ale přes můj rozpočet. Navíc pokud jsem to pochopil tak je to spíše spektrák, něco umí s AM a FM, ale ne DAB.

Když vezmeme řešení FS jako srovnávací číslo (-100 dBm pro DAB), tak Airspy má lepší citlivost (-141,5 dBm na FM), ovšem u klíčenky ji již neudává. SDRplay ji udáva jako 0,12 uV pro FM na 1,25 metrech, což je -125,5 dBm, na DAB bude zřejmě pořád lepší než FS. SDRplay za 3k peněz by mohla být dobrá volba, klíčenky zdá se nejsou až tak špatné, ale tutovka je tutovka. Asi tak.

jen poznámku, pokud je řeč o Airspy HF+ Discovery, tak šířka pásma je pouhých 768 kHz, takže ji nelze na DAB použít.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1944 kdy: 07. 01. 2020, 20:46:19 »
je fakt, že ten řádek ve specifikaci "Up to 660 kHz alias and image free output for 768 ksps IQ" jsem bral odděleně pro Inphase a Quadrature data, dohromady 1536 ksps.

Nicméně další věta "Extended VHF coverage is assured by a second Band-III tuner up to 260 MHz, but with reduced performance" je taky záhadná.
 

Na druhou stranu nezmiňují Rafael čip, spíše to vypadá na jejich propretiární řešení optimalizováno na HF pásmo a DAB zde neřešili, je to možné. Model Airspy R2 již R820T2 čip má.

Co se týče klíčenky obecně, zdá se, že dobrou reputaci má RTL-SDR.COM, USD 21,95. Má již čip T2, proti T by měl méně šumět a mít lepší citlivost.   
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1945 kdy: 07. 01. 2020, 21:31:35 »
je fakt, že ten řádek ve specifikaci "Up to 660 kHz alias and image free output for 768 ksps IQ" jsem bral odděleně pro Inphase a Quadrature data, dohromady 1536 ksps.

Nicméně další věta "Extended VHF coverage is assured by a second Band-III tuner up to 260 MHz, but with reduced performance" je taky záhadná.
 

Na druhou stranu nezmiňují Rafael čip, spíše to vypadá na jejich propretiární řešení optimalizováno na HF pásmo a DAB zde neřešili, je to možné. Model Airspy R2 již R820T2 čip má.

Co se týče klíčenky obecně, zdá se, že dobrou reputaci má RTL-SDR.COM, USD 21,95. Má již čip T2, proti T by měl méně šumět a mít lepší citlivost.

Airspy Discovery je mercedes mezi SDR rádii do 200USD, primárně není určen na DAB ,ale na dx-ing pro lovce služeb, AM a FM rádií, kde je zrejme v teto cenove relaci nejlepsi. Na DAB stačí modrá klíčenka, RTL sdr má drobná vylepšení , přesné TCXO a lepší chlazení, bonusem je dobastlený příjem pod 25 MHz na AM pásmech, ale na příjem DAB je to úplně jedno.
« Poslední změna: 07. 01. 2020, 21:44:53 od dxpetr »
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1946 kdy: 16. 01. 2020, 16:34:53 »
5A RTI z Prahy už konečně jede plným výkonem.  ;)
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1947 kdy: 17. 01. 2020, 16:57:30 »
Jsem opravdu rád, že Radio1 je součástí sitě RTI ;) V Českých Budějovicích tak můžeme poslouchat Radio1 pomocí DAB dříve, než přes VKV.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1948 kdy: 17. 01. 2020, 17:47:32 »
A hlavne ten zvuk, kvalita.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Jardal2

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1949 kdy: 17. 02. 2020, 09:51:10 »
Jen tak pro zajímavost
Dnes, okolo 2.30 jsem byl překvapen přítomností signálu na 5A. Sice slabý, ale načetly se stanice -Beat, 1, Čro-KVa...
Bohužel nemám možnost identifikovat odkud signál přichází  a "jakým zázrakem" se tak dělo. (PHa, Příbr. Klínovec?)
Lokalita BR, dipol+18 preamp,