Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1323704 krát)

Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1065 kdy: 22. 11. 2013, 22:14:08 »
Mobily pouzivaji v nekterych pripadech vysokoselektivni cip integrujici RDS stereo FM prijimac, ten cip vyuziva digitalni filtry pro selektivitu, ktera se pak blizi dokonce zde tolik chvalenym Sony XDR tunerum.
Stejne cipy pouzivaji napr. koncernova autoradia VW, kdy pak lze take v Praze odladit napr. 94,7 FM Bayern 3 od Radiozurnalu na 94,6 FM ze Zizkova.

Ladeni 0,1 MHz neni problem, stejne na "pulkach" nic nevysila, a pokud ma prijimac dobrou selektivitu, neni vubec duvod "uladovat", naopak je to kontraproduktivni. Ladeni 0,5 MHz nebo jeste mene (0,25 MHz u nekterych HiFi tuneru) melo smysl tehdy, kdy se pouzivaly zasadne klasicke keramicke filtry pro selektivitu, a ty byly tak siroke, ze 1) se stanice mezi sebou dost rusily a 2) tim uladenim se vyrazne nezhorsil poslech zadane stanice (napr. to uladeni 25 kHz v tu chvili bylo zasadni vyhodou).
Dnes pri digitalnich filtrech a slusne selektivite napr. autoradii nebo jinych prijimacu je naopak lepsi ladeni po 100 kHz.

Jinak jaky SW prijimac mate na mysli?
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1066 kdy: 23. 11. 2013, 06:43:00 »
nevíte někdo jestli tohle radio ladí FM pásmo po 0,1 MHz nebo 0,05 MHz ?
http://www.conrad.cz/dab-radio-imperial-dabman-20-fm-cerna.k442238

díky

po 0,1 MHz

Pokud to umí pouze 0,1 MHz, tak mě to docela odrazuje od koupě, doufal jsem, že to ladí po 0,05 MHz, jaká je citlivost FM v porovnání třeba s mobilem se sluchátky? Nezkoušel jste to porovnat? Docela by mě zajímal výsledek.

Díky

Citlivost u VKV je na úrovni průměrného rádia, tedy ne nic pro fandy rádia. V porovnání s věží, kterou používám, je příjem podstatně horší - naladí o polovinu stanic méně, přičemž věž má jako anténu obyčejný drát. O srovnání s mobilem, který má ale špičkový příjem, ani nemluvě (např. v Brně lze na mobil naladit na 106,5 ČRo Brno z Kojálu i ČRo Č.Budějovice z Kleti na 106,4 MHz, v Praze třeba Rádio Blaník na 87.8 MHz a ČRo Region Vysočina na 87,9 MHz z Jihlavy apod.

Vychvalovaná citlivost na DAB mě také vysloveně zklamala. V porovnání se softwarovým DAB+ rádiem nic moc, ale třeba o dost lepší než Lingo, které jsem mohl také vyzkoušet.  V západních Čechách lze na softwarovém přijímači poslouchat bez problémů německé multiplexy na 11D a 12D na vnitřní malou anténku, zatímco u Imperial Dabmanu 20 tyto stanice pouze škytají a hrají alespoň částečně jen u okna. Rovněž třeba v Praze hraje dobře než pražský multiplex, ostatní ne, i když je na vysílače dobrý výhled (a u softwarového přijímače multiplexy hrají). Nicméně přijímač by měl hrát, tam kde to mapka Teleka ukazuje a v Praze uvnitř budov není problém s příjmem.

Super! Konečně další zkušenosti s Dabmanem 20! :-)

Já mám výsledky jiné. Např. v pražských Malešicích chytnu Milešovku a Černou horu a MDR z Löbau. Dřív tu hrála i Příbram. Dnes se to už nepozná, protože pražský vysílač pracuje na stejné frekvenci. Milešovka, Černá hora a Löbau se dají naladit i na Vítkově, který je trochu níž. Dole u Vltavy lze poslouchat jen pražské Teleko a někde Milešovku.

VKV nemám osahané.

Poraďte mi, jaký máte softwarový přijímač. Já mám Trekstor mini terres 2.0 s anténkou, kterou k tomu přikládají. V Holešovicích (uvnitř budovy) má problém naladit i pražské Teleko. Musím šermovat anténkou. O L-bandu si můžu nechat jen zdát, i když by to Trekstor měl umět. Nikdy jsem si nemyslel, že mám nejlepší klíčenku na světě. :-) Rád bych si proto pořídil novou.
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1067 kdy: 23. 11. 2013, 14:37:31 »
Citace
Citlivost na teleskop je take lepsi nez u Sony, napr. Cernou horu 5D jsem u sebe na balkone mel na Sony s teleskopem problem nacist, na Technisat hraje skoro bez vypadku.

Víme tedy, že Technisat DigitRadio 200 je lepší nežli Sony XDR-S56DBP, to se celkem dalo čekat,
protože i pro FM různé přijímače SONY, obvykle nikdy nic moc. Ale nemáme porovnaní Technisatu s PURE.

Citace
Vychvalovaná citlivost na DAB mě také vysloveně zklamala, ale třeba o dost lepší než Lingo, které jsem mohl také vyzkoušet.

Z toho tedy plyne, že Dabman Imperial 20 je lepší nežli Lingo.
Já vím že Pure Evoke 2S je také lepší nežli Lingo.
Ale ještě stále zde napadlo porovnání
zda je ten vychvalovaný Dabman Imperial 20 lepší nežli PURE nebo není.

Jinak modely PURE se zdají vyrovnané.
Tedy jak Pure Evoke Flow tak Pure Evoke 2S tak PURE One Mini
mají tu citlivost nejspíše stejnou.

Také by mne zajímalo porovnání s výrobky Philips
http://www.philips.cz/search/search?q=dab%2B&s=consumer&l=cz_cs&h=consumer&sid=header
Protože Philips a Grundig byly pro FM vždy na rozdíl od Sony a spol. vždy dost vyhlášené.
http://www.grundig.de/en/products/audio/digital-radios/rcd-1450-dab/

Z Japonců pokud vím, tak byly vyhlášené z tunerů pro FM snad jen výrobky firmy Denon.
Tak mi teď napadlo, zda vyrábí něco pro DAB+ a vyrábí...
http://www.denon.pl/pl/Search/Pages/ProductSearchResult.aspx?k=dab

Citace
Já mám Trekstor mini terres 2.0 s anténkou, kterou k tomu přikládají. V Holešovicích (uvnitř budovy) má problém naladit i pražské Teleko. Musím šermovat anténkou. O L-bandu si můžu nechat jen zdát, i když by to Trekstor měl umět. Nikdy jsem si nemyslel, že mám nejlepší klíčenku na světě. :-) Rád bych si proto pořídil novou.

Tady se můžeš na nějaké ty ,,klíčenky" podívat

http://www.digicomparison.com/stickplus.html

Tohle by mělo umět i L-Band

http://www.abclinuxu.cz/hardware/pridavne-karty/televizni-karty/dvb-t/usb/digital-tv-dvb-t-dab-dabplus-fm-usb-stick-rtl2832u-r820t

Tohle taky a myslím, že to se tady kupovalo tak úplně nejvíc
budou tu v diskuzi k tomu i fotky atd.
Docela hodně, jen se musí vyhrabat někde na začátku diskuze.

http://www.terratec.net/en/products/driver/produkte_treiber_en_150683.html
« Poslední změna: 23. 11. 2013, 22:24:09 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1068 kdy: 23. 11. 2013, 20:24:38 »
Mobily pouzivaji v nekterych pripadech vysokoselektivni cip integrujici RDS stereo FM prijimac, ten cip vyuziva digitalni filtry pro selektivitu, ktera se pak blizi dokonce zde tolik chvalenym Sony XDR tunerum.
Stejne cipy pouzivaji napr. koncernova autoradia VW, kdy pak lze take v Praze odladit napr. 94,7 FM Bayern 3 od Radiozurnalu na 94,6 FM ze Zizkova.

Jaké je přesné označení těch čipů ? Lze zjistit, u kterých přijímačů jsou ? Máš nějaké obdobné zkušenosti s T-DAB, které čipy jsou nejlepší ?

Ladeni 0,1 MHz neni problem, stejne na "pulkach" nic nevysila, a pokud ma prijimac dobrou selektivitu, neni vubec duvod "uladovat", naopak je to kontraproduktivni. Ladeni 0,5 MHz nebo jeste mene (0,25 MHz u nekterych HiFi tuneru) melo smysl tehdy, kdy se pouzivaly zasadne klasicke keramicke filtry pro selektivitu, a ty byly tak siroke, ze 1) se stanice mezi sebou dost rusily a 2) tim uladenim se vyrazne nezhorsil poslech zadane stanice (napr. to uladeni 25 kHz v tu chvili bylo zasadni vyhodou).
Dnes pri digitalnich filtrech a slusne selektivite napr. autoradii nebo jinych prijimacu je naopak lepsi ladeni po 100 kHz.

Jinak jaky SW prijimac mate na mysli?

Jedná se o DVB-T USB HDTV FM/DAB/DAB+ TUNER, o němž je i speciální diskuse na http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1667.0.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1069 kdy: 23. 11. 2013, 22:53:41 »
Tak jsem se vrtal v DigitRadiu 200.

Je tam pro FM i DAB integrovany prijimac "Verona" - http://www.frontier-silicon.co.uk/products/modules/Verona.htm
Integruje FM s RDS a DAB.

Pripojeni externiho antenniho vstupu neni problem, ta deska je na to vicemene pripravena, je tam priprava pro MMCX konektor, lze tam pripajet i tenky RG174 koax.
Vstup pak funguje dobre, v mem bydlisti po pripojeni radia na stresni FM antenu chodi dokonce i Bayern 3 na 94,4 FM s RDS.

Zajimave je, ze radio je opravdu uz dost citlive i na teleskop. Po pripojeni 5prvkove anteny pro DAB se ziskem asi 4-5 dB a testech na balkone se treba u kanalu 5D sila signalu zvedla na bargrafu radia jen asi o 2-3 dilky, cekal bych vice.
Na teleskop se mi ve ctvrtek podarilo na nekolika mistech v okoli zachytit kanal 9C z Loebau, a to byla mista dost nizko polozena, kde i FM z Loebau je vcelku slabe, takze opravdu prekvapeni. Uvidime, jak to pujde na externi antenu.

Cerna hora na 5D je v okoli prijimatelna na teleskop bez vypadku skoro vsude, i v lese na prochazce (lokalita: Praha-Jizni Mesto).

Take jsem dost zvedavy na testy s externi antenou a zesilovacem, zda bude radio opravdu lepe citlive nez napr. to Sony, ktere uz je samo o sobe citlive dost, vicemene davalo stejne vysledky jako tuner Yamaha T-D500.
« Poslední změna: 23. 11. 2013, 22:55:52 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1070 kdy: 23. 11. 2013, 22:57:51 »
Citace
Víme tedy, že Technisat DigitRadio 200 je lepší nežli Sony XDR-S56DBP, to se celkem dalo čekat,
protože i pro FM různé přijímače SONY, obvykle nikdy nic moc. Ale nemáme porovnaní Technisatu s PURE.

U Sony je naprosto ZASADNI rozdil mezi prijmem na teleskop a na ext. antenu.
Zatimco na teleskop je radio totalne tupe, jak na DAB tak na FM, na ext. antenu je v obou pripadech velmi citlive, i FM tam jde slusne.

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1071 kdy: 23. 11. 2013, 23:06:19 »
U Sony je naprosto ZASADNI rozdil mezi prijmem na teleskop a na ext. antenu.
Zatimco na teleskop je radio totalne tupe, jak na DAB tak na FM, na ext. antenu je v obou pripadech velmi citlive, i FM tam jde slusne.

No, dobře, ale to žádnou externí anténu nemá... Čili když si tam sám doděláš vstup a strčíš to pod pořádný signál s nějakou pořádnou anténou a ještě zesilovačem, tak to ráčí fungovat, ale normálně to nefunguje, prostě je to tupé jako všechny Sony nebo víceméně jako skoro všichni Japonci, selectivita jde na úkor citlivosti a oni to přehání se selectivitou, takže to většinou nemají citlivé... Jediní slušní japonci byli snad tihle,
http://www.denon.pl/pl/product/pages/product-detail.aspx?catid=systems&subid=minimicro&productid=dm39dab
tak by bylo zajímavé vědět, zda si udrželi kvalitu i u DAB+
« Poslední změna: 23. 11. 2013, 23:09:27 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1072 kdy: 23. 11. 2013, 23:41:22 »
To Sony to nijak se selektivitou neprehani (naopak, je dost podobna jako u Technisatu), ale proste je tam horsi citlivost na teleskop... V oblasti se silnym signalem to ale nevadi, prazsky mux na 11A mi jde i na Sony.

U tuneru bylo naopak Sony vzdy mezi spickou, neznam lepsi stereo tuner co se tyce citlivosti a zaroven kvality zvuku nez Sony SA5ES, z hifi tuneru to bylo to nejlepsi co se kdy vyrabelo. Levnejsi tunery jako SA3ES nebo SB920QS byly take velmi povedene.


S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1073 kdy: 24. 11. 2013, 01:55:48 »
Tak jsem se vrtal v DigitRadiu 200.
Taky mám rád, když mohu nahlédnout pod pokličku toho, co vlastním. Nejnověji do mojí stáje DAB přijímačů přibyl Imperial Dabman 20 a chtěl bych ho poměrně bezpečně "rozloupnout"?  ;)

Nevíte o nějakém odkaze, jak na to? Případně o radě, jak v něm najít přípojný bod na externí anténu?  :-*
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1074 kdy: 24. 11. 2013, 05:41:53 »
Tak jsem se vrtal v DigitRadiu 200.
Taky mám rád, když mohu nahlédnout pod pokličku toho, co vlastním. Nejnověji do mojí stáje DAB přijímačů přibyl Imperial Dabman 20 a chtěl bych ho poměrně bezpečně "rozloupnout"?  ;)

Nevíte o nějakém odkaze, jak na to? Případně o radě, jak v něm najít přípojný bod na externí anténu?  :-*

Vítejte do klubu Dabmanu! :-) Jaké máte zkušenosti s přijímačem, než ho rozlousknete? Já jsem s jeho citlivostí spokojený. Naopak pro Pvtr je Imperial Dabman 20 zklamáním. Zajímal by mě názor někoho dalšího. :-)

A propos já zůstanu u teleskopické antény. Pořídil jsem si ho jako rádio do kapsy na výlet. Navíc v pražských Holešovicích, tedy dole  u Vltavy, bych si mohl dát na střechu třeba monstrum na Marťany a stejně by to bylo k ničemu. :-) I když v Ústí nad Labem, přímo u Labe, jsem před lety chytal pražské, plzeňské a hradecké stanice. Takže vlastně kdo ví? :-) Stejně zatím zůstanu u teleskopu.
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1075 kdy: 24. 11. 2013, 09:35:32 »
U tuneru bylo naopak Sony vzdy mezi spickou, neznam lepsi stereo tuner co se tyce citlivosti a zaroven kvality zvuku nez Sony SA5ES, z hifi tuneru to bylo to nejlepsi co se kdy vyrabelo. Levnejsi tunery jako SA3ES nebo SB920QS byly take velmi povedene.

Nevím, jak v kterých letech... Já mluvím o 70. tých Ale vím, že Hi-Fi se tehdy počítalo od 2.0 mikrovoltu na vstupu. Teslácký ST 100 měl 1,8 mikrovoltu na vstupu já tehdy používal německý Görler s 1,2 mikrovoltu na vstupu. Rakousko 3 i Bavorsko 3 na jižním okraji Prahy naprosto čistě stereo bez jakéhokoli náznaku šumu. Když jsem to otočil na sever nebo kam, tak šly i nějaké NDR stanice. A při inverzi chodily i nějací Švýcaři. Krátce po revoluci jsem ho měl ještě i v Liberci a dokázalo to tehdy pochytat tak půlku pražských stanic jako R1, CR, Golem, RIO už ani nevím jejich názvy.Pak jsem ho dal pryč, protože to zaprasily tak, že dálkový příjem ztratil smysl. Měl jsem v ruce nějaké tunery Sony a ty toho chytly tak polovičku. Ve Stereu-Videu jsem si četl pravidelně recenze a tam mě oslovil nějaký Philips, sjezdil jsem k vůli tomu celou Prahu a nikde ho neměli. Tak jsem pak koupil Panasonic. Pane Bože, to byl krám. Větší křáp jsem snad v ruce neměl. Ale měl jsem z domova ještě jednoho Sharpa, ten byl docela dost dobrej. Ale zase náhodou měl jsem v ruce u kamaráda vzhledově úplně stejný, jen snad o jedno číslo dopředu nebo dozadu jiný asi tak o půl roku buď starší nebo mladší a to byl zase zmetek k pohledání. A pak jsem měl v ruce u jiného kámoše Denon a ten byl špičkový a i jsem se dočetl, že tohle patří k japonské špičce. Jenže jistě přišla 90.léta a teď je rok 2013 a stejně to všechno dělají v Ćíně. Ale prostě v té době se věřilo evropským značkám jako Grundig, Philips atd. Dnes se to sem rve všechno z východu a Philips už snad taky koupili nějací Korejci nebo kdo. Ten Denon měl na vstupu asi 0.6 nebo 0.7 mikrovoltu a mluvilo se o tom, že snad padne brzy hranice 0.5 mikrovoltu. Kdy to bylo ? Před 20 lety ? Asi...Takže já ani zbla netuším, čemu se dneska říká špička.... Jestli nějakým takovýmhle potvorám ? http://www.kvalitni-elektronika.cz/index.php?show=product&id=1339
Jinak těch tunerů s DAB+ není zase až tak málo
http://www.digicomparison.com/hifiplus.html

* a tohle tě možná dost pobaví, díval jsem se teď po historii té firmy GÖRLER zda to ještě existuje a vyrábí a dočetl jsem se, že firma Görler se přejmenovala na KATHREIN, tak to už víš, kteří to jsou...

** jinak abych nevypadal, že jsem zaujatý proti výrobkům SONY. Tak Sony autorádio mám v autě a připojuji k němu to LINGO a mohu tak, relativně poslouchat DAB/DAB+ i v autě i když samozřejmě se to nedá srovnat s tím Kenwoodem http://pureradio.cz/kategorie-produktu/radia-dab/autoradia/ co tady prodávají a je to jen takové prozatimní řešení...
« Poslední změna: 24. 11. 2013, 12:57:22 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1076 kdy: 24. 11. 2013, 09:41:19 »
Taky mám rád, když mohu nahlédnout pod pokličku toho, co vlastním. Nejnověji do mojí stáje DAB přijímačů přibyl Imperial Dabman 20 a chtěl bych ho poměrně bezpečně "rozloupnout"?  ;)

Výborně ! Jelikož vím, že máte Pure Evoke Flow, tak se těším velice na srovnání. Konečně člověk, co je schopen mi to naprosto přesně říci jestli tedy ten zde tolik vychvalovaný Dabman Imperial 20 strčí PURE EVOKE do kapsy nebo je to fáma a je to úplně stejný nebo je snad dokonce i horší a to jeho vychvalování zde je jen nafouknutá bublina. Tak to jsem opravdu velice zvědavý jak dopadne vůči PURE. Pure tvrdí, že používá ty nejmodernější a nejlepší chipy a že jejich výrobky jsou velici citlivé, tak teď se uvidí jestli kecají nebo ne. Tedy zda je to jejich tvrzení pravda nebo jen firemní propaganda.
« Poslední změna: 24. 11. 2013, 10:17:34 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1077 kdy: 24. 11. 2013, 11:44:53 »
Výborně ! Jelikož vím, že máte Pure Evoke Flow, tak se těším velice na srovnání.
Rád se se svými zkušenostmi podělím, ale nerad bych někoho mátl předčasnými závěry. Sice mne DAB velmi zajímá, ale nemá absolutní přenost před mnoha mými dalšími aktivitami. Proto přímé srovnání PURE Evoke Flow a Imperial Dabman 20 si bude muset ještě pár dnů počkat. Ale mohu se podělit o první dojmy. U Dabmana je asi nejslabším prvkem vestavěný reproduktorek. Na poslouchání to téměř není. Miniatura a plastová skříňka zkrátka na zvuku nepřidá. Úplný opak ale na mne udělala noname přiložená sluchátka. Možná to souvisí i s mým již stařeckým sluchem, ale podle mne sluchátka produkují, na to, že to jsou na první pohled ty nejjednodušší pecky, plný zvuk i s dostatkem basů. Také mají dostatečný zvukový výkon, mně stačí v tichém interiéru i první stupeň hlasitosti z 32. Při přepnutí na vestavěný reproduktorek je pro dostatečnou slyšitelnost ale nutno zesílení zvednout minimálně na úroveň 25.

Při posuzování citlivosti mám problém. Doma, po celém bytě, mám tak dobré pokrytí DAB-em na místním kanále 11A, že i se zataženým teleskopickým proutkem, je signalizována maximální úroveň signálu. Zda jsou připojena sluchátka, nebo ne, na spolehlivost příjmu nemá vliv. Možná poznatek jiných, že proutek a sluchátka se obojí podílí na získání signálu, zjistím až v místech se slabším pokrytím? Až budu moci v Praze proladit DAB venku, na nějaké vyšší kótě, uvidí se, co chytne mimopražského. Rovnou si na to vezmu i PURE a výsledek srovnání zde budu publikovat.

Pro někoho může být mínusem napájení integrovaným akumulátorem, bez možnosti jeho operativní výměny a závislost na připojení na 5V zdroj z USB. Za významný klad naopak považuji celkem přehledné a intuitivní ovládání a i hypotetickou kapacitu pamětí pro stanice v DABu - plných 99!

FM moc nepoužívám, ale za zmínku stojí vítaná možnost přepínání mezi MONO a STEREO příjmem.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1078 kdy: 24. 11. 2013, 12:13:47 »
U Dabmana je asi nejslabším prvkem vestavěný reproduktorek. Na poslouchání to téměř není.

Tak to je jasné, toto jsou opravdu ,,chrastítka " PURE EVOKE mají kvalitní dřevěné bedny
a to je o něčem úplně jiném. To mé Pure Evoke 2S má dokonce i nejen středové, ale i výškové reproduktory.

Citace
Úplný opak ale na mne udělala noname přiložená sluchátka, ale podle mne sluchátka produkují, na to, že to jsou na první pohled ty nejjednodušší pecky, plný zvuk i s dostatkem basů. Také mají dostatečný zvukový výkon, mně stačí v tichém interiéru i první stupeň hlasitosti z 32.

Tak toto je velice zajímavé a domníval jsem se, že by tomu tak mohlo být. Tedy na sluchátka, že by to mohlo hrát velice dobře. Pokud porovnáme s přijímačem Lingo, tak u něj max strop hlasitosti není nic moc a mohlo by to jít klidně ještě dál v trochu hlučnějším prostředí je to prakticky nepoužitelné.

Citace
Za významný klad naopak považuji celkem přehledné a intuitivní ovládání a i hypotetickou kapacitu pamětí pro stanice v DABu - plných 99!

Ano. 99 předvoleb je určitě o něčem. To moje Pure Evoke 2S jich má 50, je to nejvíce, co nějaký přijímač PURE má a přitom stačí 3 multiplexy, tedy DR Deutschland, Sachsen a Teleko DAB a je to téměř plné. A jeho ovládání je do značné míry šílené.

Citace
FM moc nepoužívám, ale za zmínku stojí vítaná možnost přepínání mezi MONO a STEREO příjmem.

Pokud porovnáme opět s LINGO, tak tam takový přepínač citelně chybí.
Pure Evoke 2S přepínač MONO / STEREO má.
« Poslední změna: 24. 11. 2013, 12:59:01 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Přijímač Imperial Dabman 20
« Odpověď #1079 kdy: 24. 11. 2013, 13:15:52 »

Vítejte do klubu Dabmanu! :-) Jaké máte zkušenosti s přijímačem, než ho rozlousknete? Já jsem s jeho citlivostí spokojený. Naopak pro Pvtr je Imperial Dabman 20 zklamáním. Zajímal by mě názor někoho dalšího. :-)


Zatím se jedná prozatím pouze o první dojmy. V Praze jsem zatím nezkoušel žádnou vyvýšenou kótu, chtěl bych vyzkoušet v týdnu.
Zkušenosti jsou zatím takovéto:
1. Po Praze rádio hraje dobře, kde jsem zkoušel, tak s plnou citlivostí včetně budov, prozatím jsem nezkoušel místa, kde by pokrytí mělo být slabší
2. Za Prahou v místech, která nejsou na mapce Teleka modrou barvou, už rádio nehraje
3. Ostatní české multiplexy v Praze. kde jsem zkoušel, bylo problém naladit

Pak jsem rádio zkoušel i v západních Čechách a zde jsou slyšet kanály 11D a 12D pouze na vyvýšených místech nebo těsně u hranic. Třeba na okraji Plzně nikoliv.

Obecným poznatkem je takový, že DAB vysílání lze naladit tam, kde nějaká stanice na průměrném rádiu hraje z dané lokality analogově obdobným výkonem ve stereu a s RDS, pak je pravděpodobné, že se něco naladí i v DAB.