To jste fakt takoví chudáci, že neumíte překousnout konkurenci (za kterou si navíc můžete akorát sami díky své laxnosti)?
Seš prostě chudáček, který nemůže jeho úspěch a hlavně přínos v oblasti DVB-T rozdýchat.
S tím přínosem Pařízka a jeho spasitelstvím a naopak laxností ČRa bych si dovolil trošku polemizovat.
Když chtěly ČRa vysílat v DVB-T2, ČTÚ jim házel tolik klacků pod nohy, až to bylo do očí bijící. Testování pouze přes den, dočasné kmitočty, nemožnost rozšíření vysílání do více lokalit atd.
Přitom start HD v DVB-T2 by ČR technologicky posunul jinam, i pokud by to jen ve velkých městech (ale celý den a s klasickými programy v HD), začaly by se sem dovážet TV již vybavené DVB-T2 tunerem, případně přijímače, které tuto normu umí. Což mi přijde jako zásadní argument pro jeho tehdejší zavedení. Většina televizorů koupených v tuto chvíli v ČR tak již mohla mít DVB-T2 tunery. Takto se zde stále prodávají TV s dnes už defakto zastaralým vybavením, ač v zahraničí se prodávají tytéž s vybavením moderním.
Šetřily by se i kmitočty, kterých byl v té době prý tak zásadní nedostatek, že ČRa žádné nedostaly, protože DVB-T2 z velkých vysílačů by nespotřebovalo také množství kmitočtů a daly by se stavět velké SFN.
ČTÚ toto jasně odmítl zejména s poukazem na to, že kmitočty nejsou, a pak také s absurdním argumentem p. Dvořáka, že by testování 24h denně mohlo mít negativní dopad na diváky, protože by si mohli myslet, že se jedná o řádné vysílání (nebo tak nějak to plácal).
Stejně tak ČTÚ (a zdůrazňuji
ČTÚ) s poukazem na nedostatek kmitočtů nepřidělil ČRa jiný kanál pro mux 3 na Ještědu a donutil tak ČRa udělat ten rozhozený paskvil, co je tam teď a na který řada lidí nadává.
Střih.
Půl roku na to přišel Pařízek, a najednou vše šlo. Najednou byly desítky kmitočtů s vysokými výkony z celkem vysokých lokalit, najednou nevadilo "testování za provozu" (protože minimálně prvních pár měsíců muxu 4 pod Pařízkem se jinak označit nedá, a můžeme se dohadovat, zda tento stav stále neplatí). Ale i já naprosto uznávám, že konkurence třeba byla, a trh na DVB-T poli to rozhýbalo. I když technické řešení a vůbec přístup DB k stavbě sítě je něco, co se v Evropě nevidí, taková míra diletantismu se těžko hledá.
Co je ovšem neskutečná levárna je slavná RS7. Opět se našly desítky výkonných kmitočtů (a stále se nacházejí), a to pro "regionální" síť, která je vlastně celoplošná, a jejiž výstavbu BEZ výběrového řízení si platíme všichni z koncesionářských poplatků. Doslova paradoxní pak je, že z výstavby RS7 těží i mux 4, což je defakto mux jedné konkrétní komerční TV, které my tímto na výstavbu jejího muxu všichni přispíváme.
Nelze také zapomínat na výdaje, které s příjmem těchto sítí mají koncoví uživatelé, na které jsou samozřejmě přeneseny náklady spojené s příjmem muxů z jiných vysílačů a většinou je třeba zásadně upravovat anténní systémy. To samé samozřejmě u STA. V případě komerčních kanálů je to jedno, ale jestliže veřejnoprávní kanál začne vysílat v síti, která na velké části území nejde chytit, a tam kde jde, je třeba výrazných investic do úpravy příjmu, je to k diskuzi o správnosti tohoto řešení.
Nikde v zahraničí o podobném případu nevím. Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko - tam všude se všechny základní (a veřejnoprávní) programy vysílají ze stejných stanovišť.