Mne DVB-T nezklamalo ani náhodou, a tím nemyslím jen čistotu obrazu nebo čistotu zobrazení barev. Pokud budu porovnávat s analogovým vysíláním, pak konstatuji, že "digitál" umožňuje docílit v mnoha případech efektivní a kvalitní příjem i tam, kde to dříve nebylo vůbec možné, a nebo se na "zasněžené" a "rozduchované" programy nedalo vůbec dívat. Ale samozřejmě kvalitní příjem lze docílit pouze za předpokladu, že jsou respektovány minimálně základní principy příjmu "digitálu". Zcela bez výhrad se proto mohu podepsat pod příspěvek Kuby Melína.
Máte špatné zkušenosti se slučováním signálu - dobře, a jakpak je slučujete? Aniž bych se komukoliv vysmíval, viděl jsem již leccos, co sice v dřívějších dobách přijatelně fungovalo, dnes ovšem nikoliv. Velmi problematické je totiž slučování za pomocí širokopásmových, hybridních slučovačů, k čemuž laicky přistupuje kdekdo. Někdy se náhodou zadaří, avšak většinou nikoliv, pokud před použitím hybridního slučovače není požadovaný signál důsledně "vyfiltrován", tj. zbaven jakýchkoliv parazitujících příměsí a nežádoucího rušení. Selektivita je totiž prvořadá. Je-li splněna, pak žádný problém se sloučením nevznikne, respektive může ojediněle vzniknout, jsou-li signály energeticky intenzivně odlišné v řádu desítek dB. Ale to bez měření, respektive letitých, praktických zkušeností nezjistíte.
Podle čeho soudíte, že vám na anténu dopadá odražený signál s opačnou fází? Podle zkušeností, měření...? Tyto "efekty" vznikají vesměs v nehomogenním elektromagnetickém poli nebo i v případě SFN sítí, ale velmi často postačí jemně posunout anténou vlevo-vpravo, nebo i dopředu-dozadu. A je klid :-) Jinak obecně platí, že v homogením, dostatečně silném elektromagnetickém poli žádná rušení nenastávají, kromě těch, o nichž se zmiňuje Kuba Melín. Binec ale dokáží navodit i elektrifikované tratě nebo vedení pro tramvaje, trolejbusy... Ovšem - opět za takřka výhradního předpokladu nekvalitní přijímací sestavy s děravým koaxiálem nebo někde v dosahu slabého vysílače. Mimochodem - dálkový příjem: to, co lze úspěšně a kvalitně "pochytat digitálem", často nebylo analogem vůbec myslitelné. Pravda, občas je nutné přistoupit k montáží dvou, tří nebo v krajním případě i čtyř antén, ale výsledek s analogovým vysíláním sotva snese srovnání ve prospěch "digitálu". Zkrátka - osobně nedám na něj dopustit, pracuje se s ním velice dobře, spolehlivě, a to i v případě STA v domech s mnoha bytovými jednotkami. Nicméně, jak již bylo x-krát, a nejen v této diskuzi, zdůrazněno, nelze si myslet, že vše funguje a vše se "spojuje" naprosto shodně, totožnými komponenty, jako v minulém století. Toť zkrátka zásadní omyl generující výhrady, či dokonce ono zmiňované zklamání...