Autor Téma: Pochvala ČT za pillarbox  (Přečteno 11101 krát)

blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Pochvala ČT za pillarbox
« kdy: 20. 03. 2012, 22:44:20 »
Díval jsem se teď na dokument o Neckářovi a musim pochválit ČT za pillarbox. Vypadalo to mnohem lépe než ořez. Třeba záběry z koncertu Golden Kids z roku 1994 vypadaly jako kdyby byly natočený včera (svou kvalitou).

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Dušan Vokoun

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #1 kdy: 21. 03. 2012, 08:23:24 »
A jak to vypadalo ? Máte k dispozici nějaký screen obrazovky ? Já jsem nedávno právě tady zjišťoval, jak to s tím pillar boxem je - řeč byla o formátu 4:3, kde ČT dělá na kanálu ČT 1 HD ořez na 14:9 (info Ing. Popp), kdežto NOVA a PRIMA nikoliv, což lze koneckonců přímo ověřit i na přijímači, pokud jsou vysílány souběžně dva pořady ve formátu 4:3 na ČT 1 HD a NOVA HD - šířka obrazu je rozdílná.

Zdravím.


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #2 kdy: 24. 03. 2012, 01:15:26 »
A jak to vypadalo ? Máte k dispozici nějaký screen obrazovky ? Já jsem nedávno právě tady zjišťoval, jak to s tím pillar boxem je - řeč byla o formátu 4:3, kde ČT dělá na kanálu ČT 1 HD ořez na 14:9 (info Ing. Popp), kdežto NOVA a PRIMA nikoliv, což lze koneckonců přímo ověřit i na přijímači, pokud jsou vysílány souběžně dva pořady ve formátu 4:3 na ČT 1 HD a NOVA HD - šířka obrazu je rozdílná.

Zdravím.

To je nesmysl. Pokud je na ČT1 něco vysíláno 4:3, je to na ČT HD v pillarboxu bez jakýkoliv ořezů.

Ten dokument o Neckářovi byl nový a tedy v 16:9. Vypichoval jsem to, že archivní videomateriály, které se v tom dokumentu hojně vyskytovaly, nebyly necitlivě ořezány do 16:9, ale ponechány v 4:3 a doplněny svislými pruhy po stranách.


Dušan Vokoun

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #3 kdy: 24. 03. 2012, 08:45:31 »
To by pak muselo být, ale jaksi na ČT 1 i ČT 1 HD stejně široké, což není. ;).

PS: Přečtěte si tohle: http://www.ceskatelevize.cz/digict/ct-hd-vysoke-rozliseni-obrazu/zlaty-fond-v-hd/

Zdravím.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #4 kdy: 24. 03. 2012, 09:52:29 »
To by pak muselo být, ale jaksi na ČT 1 i ČT 1 HD stejně široké, což není. ;).

PS: Přečtěte si tohle: http://www.ceskatelevize.cz/digict/ct-hd-vysoke-rozliseni-obrazu/zlaty-fond-v-hd/

Zdravím.
Podle mě ten odkaz nic nevysvětluje, protože speciální postup není to samé co kompromisní řešení. Tam jde o něco jiného. V HD je vše 16:9. Do SD to můžu také tupě převést jako 16:9, na 4:3 obrazovce pak ale budu mít v případě vysílání 4:3 materiálu obraz obklopený ze všech stran černými pruhy (horní a dolní za 16:9, boční za pillarbox v HD při vysílání díla ve 4:3). Slušné stanice si proto i v HD ve studiu přenášejí informaci o původním poměru stran vysílaného obrazu. V HD vysílání to nemá význam, ale při konverzi do SD se pak 16:9 jen anamorfně zmenší a vysílá jako 720*576 s příznakem 16:9. Ovšem pokud je v HD vysílán obraz 4:3 pillar box, do scaleru je přenesena informace o původním poměru 4:3. Ten pak vyřízne oblast 4:3, kterou zkonvertuje do SD a  je pak v SD vysílána jako 720*576 s příznakem 4:3. Na staré TV tak vyplní celou obrazovku a pro 16:9 TV je to také lepší, neboť se pro přenos obrazu použijí všechny dostupné pixely.
Pokud vám nesedí rozměry obrazu při přepnutí mezi ČT1HD a ČT1SD, nezapomínejte na to, že v HD lze TV nastavit na pixel mapping 1:1, kdyžto v SD zobrazuje prakticky každá TV jako overscan (asi 3%). Obraz ČT1SD se tak zobrazí zvětšený. Při 4:3 vysílání je pak mírně oříznuta horní a dolní část obrazu, ořez z prava a leva se neprojeví, neboť tam je černá.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #5 kdy: 24. 03. 2012, 10:17:47 »
Teď na ČT1 běží něco 4:3 a je to stejný jak na SD tak HD. Ale díval jsem se jinde na Dobrodružství kriminalistiky a to skutečně v HD mělo nějaký ořez a i logo bylo umístěno jinde, takže usuzuji, že ten ořez na 14:9 se týká jen "nativních" HD pořadů co jsou 4:3.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #6 kdy: 24. 03. 2012, 20:18:00 »
Ale díval jsem se jinde na Dobrodružství kriminalistiky a to skutečně v HD mělo nějaký ořez a i logo bylo umístěno jinde, takže usuzuji, že ten ořez na 14:9 se týká jen "nativních" HD pořadů co jsou 4:3.
Jestliže je primární formát v HD (což po novém převodu Dobrodružství kriminalistiky je), tak to nedává technický smysl. Nelze mít v HD ořez a v SD pak vidět neořezanou verzi - ta data se nemají z čeho vzít a určitě při vysílání nepouští ČT jinou SD a HD verzi. SD verze vzniká konverzí z HD. Také nepředpokládám, že by někoho napadla šílenost provádět v HD mírný zoom.
Takže spíš předpokládám jiný scénář. Stejně jako v Malém pitavalu nebyl filmový formát přesně 4:3, ale o něco širší, byť to bylo přímo točeno pro 4:3 obrazovky.  Pitaval měl poměr asi 1,4 a pouštěli ho v 16:9 režimu. Na 4:3 obrazovce to tedy vypadalo dost blbě - kvůli mírně širšímu formátu byl celý obraz zmenšený. Třeba je Dobrodružství kriminalistiky taky o něco širší, ale ČT už to pouští normálně - tedy pro SD 4:3 výřez.
Asi si to budu muset příště nahrát :-)


Dušan Vokoun

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #7 kdy: 24. 03. 2012, 21:10:09 »
Pokud vám nesedí rozměry obrazu při přepnutí mezi ČT1HD a ČT1SD, nezapomínejte na to, že v HD lze TV nastavit na pixel mapping 1:1, kdyžto v SD zobrazuje prakticky každá TV jako overscan (asi 3%). Obraz ČT1SD se tak zobrazí zvětšený.

Schválně jsem si dneska ráno dělal takový praktický test na svém SAMSUNGU (UE40C6000):
Na ČT 1 SD dávali nějaký dětský pořad ve formátu 4:3, takže jsem při nastavení režimu zobrazení "4:3" na ČT 1 SD viděl klasický PILLAR BOX - tam, kde začínali černé pruhy jsem si nalepil pomocnou papírovou "vlaštovku", abych viděl černou svislici.

Pak jsem se přepnul na ČT 1 HD a tam při nastavení "přizpůsobit obrazovce", což by měl být ten Váš pixel mapping 1:1 byl obraz stejně široký jako na ČT 1 SD, což opticky dokládala nalepená vlaštovka. Když jsem se ale přepnul na zobrazovací režim "16:9", tak byl obraz šířkově krapet zmenšený tj. mezi černými pillar-boxovými pruhy a mojí nalepenou vlaštovkou byla cca. 1 cm díra.

Zdravím.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #8 kdy: 25. 03. 2012, 00:30:10 »
Pak jsem se přepnul na ČT 1 HD a tam při nastavení "přizpůsobit obrazovce", což by měl být ten Váš pixel mapping 1:1 byl obraz stejně široký jako na ČT 1 SD, což opticky dokládala nalepená vlaštovka. Když jsem se ale přepnul na zobrazovací režim "16:9", tak byl obraz šířkově krapet zmenšený tj. mezi černými pillar-boxovými pruhy a mojí nalepenou vlaštovkou byla cca. 1 cm díra.
Zdravím.
To je zvláštní. Mám taky Samsung, ale starší B550. Obraz v režimu "Přizpůsobit obrazovce" (jen v HD), což je pixel mapping 1:1, je vždycky ten nejmenší - je tedy vidět až do krajů a třeba na Nově v TN jsou vidět i chyby střižny (při efektech jim kolem obrazu dělá černý okraj). Obraz v režimu "Automatický formát", případně "16:9" je oproti nim o něco zvětšený, takže dochází k mírnému ořezu ze všech stran. Rozměry vycházejí prakticky stejné v SD i HD, když použiji "Automatický formát".


Dušan Vokoun

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #9 kdy: 25. 03. 2012, 10:40:22 »
Dobrý den,

Ano, takto přesně jak to popisujete se chová i ten můj SAMSUNG, ale pouze u nativního HD signálu, což jsem zkoušel teď na Nově HD při přímém přenosu závodu formule 1 nebo přepočítávaného upscalu, nikoliv však u 4:3 pillar boxu. ;)


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #10 kdy: 25. 03. 2012, 19:24:36 »
Asi je opravdu potřeba si to ve čtvrtek nahrát :-)


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #11 kdy: 29. 03. 2012, 20:10:35 »
Tak co koukáte na to?


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #12 kdy: 29. 03. 2012, 20:18:11 »
Koukám i nahrávám. Zatím to potvrzuje mojí domněnku. V HD není vysílán žádný výřez, tam vidím z obrazu nejvíc. Ale filmový materiál byl o něco širší než 4:3, proto je obraz na ČT HD širší než na ČT SD, která rozumně vysílá jen 4:3.


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #13 kdy: 29. 03. 2012, 20:24:18 »
Ano ted jsem to taky zjistil. Na HD je zjevně plné filmové políčko v pillarboxu na 16:9, přičemž logo je nezvykle umístěno daleko od levého okraje. Zatímco na ČT1 SD je právě jen výřez na 4:3.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pochvala ČT za pillarbox
« Odpověď #14 kdy: 29. 03. 2012, 21:24:27 »
Tak jsem udělal pár snímků pro porovnání:
HD

SD

SD upscalované do HD:

Rozdíl mezi HD a SD.


Logo je umístěno daleko od kraje právě z toho důvodu, že je nastaven poměr stran obrazu 4:3. Celý řetězec to tedy tak interpretuje - provádí se konverze pro SD ve 4:3 a umístí se logo, jako když je vysílán čistě 4:3 obraz, i když je o něco širší. Poloha 1 v SD i HD je naprosto shodná. Jen při konverzi do SD je osekán dole i nahoře 1 řádek, nejspíš pro zabránění zobrazení 1/2 řádků na analogové TV. Také je vidět, že nový převod do HD měl smysl - rozdíl v detailech je značný.

 
     
« Poslední změna: 29. 03. 2012, 21:28:41 od Jan Novák »