Autor Téma: Jaké používáte antény?  (Přečteno 596982 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #615 kdy: 19. 05. 2020, 15:13:06 »
Jistý náznak univerzálnosti, ale je to z Polska a nemám s touto kombinací osobní zkušenosti.  :P
https://www.dipolnet.cz/profesionalni_antenni_sada_s_polarizaci_h-v_dipol_28-5-12-21-60_dvb-t_bez_zesilovace_A2810.htm
Stožár není za reflektorem, ale skoro....
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #616 kdy: 19. 05. 2020, 16:48:56 »
Pamětník - to není foto anonymní antény ale antény od Xmuxa. Když se chceš stále přít o něčem cos neviděl, tak se nedá nic dělat...  ;) Já i omar víme, jaké dělá Xmux antény... tož asi tak  ;)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #617 kdy: 19. 05. 2020, 17:43:42 »
Pamětníka omlouvá, že nikdy neměl v ruce Xmuxovy antény. Ty se opravdu neprohnou, na rozdíl od jiných výrobců. Těžko se to popisuje, asi budu za blázna, ale když jsem při porovnávání měl v ruce normální anténu a anténu made in Xmux, tak už při tom držení byl rozdíl, ani jsem ji nemusel připojit. Nevím, jestli ten pocit vzniká použitým materiálem, konstrukcí nebo vlastní tuhostí, ale je to zážitek. Prostě dotyk něčeho mimořádného.       
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #618 kdy: 19. 05. 2020, 18:49:27 »
Ježiš, já omarovi3 a lance jejich zkušenosti a pocity neberu, jen mi tedy řekněte, kde je v prvním příspěvku :
Xmux Re:Jaké používáte antény? « Odpověď #604 kdy: Dnes v 11:12:01 Ještě nějakej požadavek? :-) » k pouhým 3 fotkám nějaká zmínka o výrobci a použitém materiálu? Případně, kde a za kolik se dají ony antény koupit? Možná je Xmux skromný a nechce se chlubit výborným zbožím, ale tím, podle mne, na požadavek jediné antény pro všechna pásma a polarizace omarovi3 nebylo vyhověno.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #619 kdy: 19. 05. 2020, 19:25:57 »
Pamětníka omlouvá, že nikdy neměl v ruce Xmuxovy antény. Ty se opravdu neprohnou, na rozdíl od jiných výrobců. Těžko se to popisuje, asi budu za blázna, ale když jsem při porovnávání měl v ruce normální anténu a anténu made in Xmux, tak už při tom držení byl rozdíl, ani jsem ji nemusel připojit. Nevím, jestli ten pocit vzniká použitým materiálem, konstrukcí nebo vlastní tuhostí, ale je to zážitek. Prostě dotyk něčeho mimořádného.     
[/quote.                 Dovolil bych si jeden skromny dotaz, v cem ze to jsou ty anteny Xmux, super super Xmux ( mimo tedy tu pevnost a esteticnost) tak vyjimecne? Prevazne jenom ctu jak je testoval jeden odbornik, druhy odbornik, skupina odborniku, ale zatim jsem se nesetkal s jedinym duveryhodnym testem. Nebo se domnivate, ze je mozne v amaterskych podminkach (bez patricne merici techniky), pouze dle vystupnich dat z komercniho programu na netu prekonat stare dobre zname teorie a konstrukce ?
« Poslední změna: 19. 05. 2020, 19:45:24 od karelos »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #620 kdy: 19. 05. 2020, 21:16:34 »
Xmux nikam nespěchá a ani ho to neživí :-) Všechno chce svůj čas. A jestli máš pocit, že každej čeká, až mu dovezu nějakou anténu a všechno hned odloží stranou a bude jen tak něčemu věnovat den dva tři svého času, tak to máš dost zkreslenou představu o realitě dnešního uspěchanýho světa. Ale když seš expert na antény, máš tolik volnýho času a máš tu patřičnou měřící techniku, tak si nalož svý antény, přijeď a můžeš měřit dohaleluja, nikdo ti nebrání ani to nemáš nijak daleko. Já rád poznávám nový lidi podobnýho ražení a "zaměření", člověk se má futr co a od koho učit a jen za poslední rok sem jich osobně poznal a navštěvuju několik. A na tom nic nemění ani fakt, že by ty antény stály úplně za h..no :-) Mě je to prakticky fuk, pro mě je uspokojující, že fungujou a jsou nesmrtelný :-) Stejně jako jakýkoli mudrování bez příslušné akce. Když už vůbec nic, tak jen to seznámení, kontakt a komunikace s podobnýma "magorama" je velký přínos. Alespoň pro mě, ale každý má jiný nároky a "požadavky" na sebeuspokojení :-) A pro některý jedince bude stejně jakýkoli test irelevantní. Přijeď, změř, vyřkni ortel ať je jakýkoli, nic ti nebrání kromě tebe, jinak je to debata k ničemu. Stejně jako blábol, že se anténa ve vertikálu prohne. Každej pamětník zná pověst o Svatoplukovi a jeho synech, že tři pruty se ohnou húř než jeden. Takže i dva jekly se ohnou hůř než jeden a i ve vertikální polarizaci má podpůrný ráhno svůj účel (i když je celková tuhost menší než v horizontální) , jen je třeba zajistit, aby obě ráhna dostatečně spolupůsobily, což dosáhneš vhodným počtem a tvarem rozpěrek. Mě i zbytku světa to i pro praktický provoz plně dostačuje, ti co mají na střeše polskou, maximálně italskou anténu z papíru, mě nijak neiritují, ani jejich vyplazený jazyk :-) Neprohne se ve vertikálu ani 3,5metrová dabka a to je vzdálenost od třmenu ke konci větší než dva metry. Neprohne se ani 3,5metrová kornerka na vkvc, to ti potvrdí dxpetr, ten je má ve vertikálu v soustavě hned dvě :-)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #621 kdy: 19. 05. 2020, 21:20:16 »
omarovi3 nebylo vyhověno.  ;)
Ale bylo. Možná to tak nevypadá, ale z odpovědí lanceho a xmuxe jsem pochopil, co jsem potřeboval. Že tam nebyl odkaz na konkrétní výrobek není podstatné. Byla tam naznačena cesta, kterou bych se měl dát. A to mi stačí.
Ten odkaz od Pamětníka ale taky nebyl k zahození, o této anténě jsem neměl ponětí. Díky.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #622 kdy: 19. 05. 2020, 22:15:22 »
Nebo se domnivate, ze je mozne v amaterskych podminkach (bez patricne merici techniky), pouze dle vystupnich dat z komercniho programu na netu prekonat stare dobre zname teorie a konstrukce ?
Proti principiální skepsi nic nemám, ale neměl bys kvůli tomu ignorovat dnešní běh světa a zastydávat někde v dobách, kdy se anteny s více než 3 prvky ani nedaly přesně spočítat a navrhovaly se zjednodušenými metodami a jejich konstrukce se dala zpřesňovat jedině jejich stavbou a měřením. Ten program totiž jistě nepopírá žádné platné TEORIE a konstrukce. Ovšem může překonat staré způsoby návrhu tím, že teorie elmg pole může aplikovat a počítat podle nich vlastnosti navržené antény s takovým výpočetním výkonem, který umožňují dnešní PC, a o kterém se v dávných dobách nikomu ani nesnilo. Na několika příkladech i tady v diskuzích už Xmux předvedl, že ten program počítá dost dobře. Modeloval existující anteny a potvrdily se jejich dříve ověřené vlastnosti. A mně např. Xmux spočítal jednu upravenou LP na nižší kanály, u které program vyplivl nějaký divný peak zisku někde na horních kanálech a světe div se, když jsem s ní běhal po kopcích a dělal si ověření ze zvědavosti..., ten její spočítaný "divný" průběh zisku se přesně potvrdil!! Dnes se na počítačích simulují pohyby galaxií, chemické reakce při vývoji léků a pod... a všechno to funguje a je dostupné skoro každému na netu. Chemici dnes dělají pokusy už víc na PC než v chemické laboratoři atd. Takže moc nechápu tvoji přemrštěnou skepsi k tomu, že je dnes možné dostatečně věrohodně na PC nasimulovat vlastnosti anteny v elmg. poli pomocí nějaké free verze spec. návrhového programu, pokud s tím dotyčný umí pracovat...
« Poslední změna: 20. 05. 2020, 00:34:43 od lance »


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #623 kdy: 19. 05. 2020, 22:33:44 »
Abych pravdu řekl, chvíli jsem si dokonce myslel, že to byla od omara3 jen taková zábavná provokace. Když má s anténami od Xmuxe takové zkušenosti, mohl předem vědět, že jeho požadavek na univerzální všepásmovou a oboupolarizační anténu je nereálný. Dlouhou dvouráhnovou anténu od Xmuxe jsem skutečně neměl v ruce, u té, co provozuji já, tu zkušenost s prohnutím zkrátka mám a to není kotvená za reflektory. Ve prospěch verze od Xmuxe hovoří to, že pomocné ráhno je delší a na vertikální polarizaci prakticky snad vyzkoušené.

Možná to chtělo poradit omarovi3 nějakou zázračnou anténu z e-shopu typu TV-products, kde se občas objeví anténa nejen na všechna pásma a polarizace, ale je i všesměrová, s vysokým ziskem díky 40 dBi zesilovači.  ;D
Třeba EMOS EM-022 je opravdový skvost, jen je interní, ale oplývá vlastnostmi :"....dokáže ve skvělé kvalitě přijímat DVB-T/T2 signál, stejně jako FM a DAB frekvence, a to v úhlu 180°. Nastavení správného úhlu zde máte ještě zjednodušené, jelikož anténa podporuje jak vertikální, tak i horizontální polarizaci." ::)
« Poslední změna: 19. 05. 2020, 22:35:28 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #624 kdy: 19. 05. 2020, 22:36:56 »
omar - Poláci dipolnet vyrábí různé skopičiny, ale u nich máš celkem jistotu, že co je levné (tj. všechno) bude mechanicky stát za prd. Elektricky nikdy nevíš, dokud neověříš. Je to sázka do loterie. Ne že by všechno od nich nefungovalo, jenže dopředu těžko poznáš, co z těch jejich produktů funguje OK a co je naopak dobré akorát do hračkářství...  :-\


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #625 kdy: 19. 05. 2020, 22:59:01 »
Provokace to nebyla, jen jsem si říkal, jestli mi nějaký typ širokopásmové antény neunikl. Je to na malou chatičku, kde je omezená možnost umístění více antén. Druhá možnost je rozvěsit je na stromy v okolí, což není také úplně korektní řešení. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #626 kdy: 20. 05. 2020, 07:34:01 »
Nebo se domnivate, ze je mozne v amaterskych podminkach (bez patricne merici techniky), pouze dle vystupnich dat z komercniho programu na netu prekonat stare dobre zname teorie a konstrukce ?
Proti principiální skepsi nic nemám, ale neměl bys kvůli tomu ignorovat dnešní běh světa a zastydávat někde v dobách, kdy se anteny s více než 3 prvky ani nedaly přesně spočítat a navrhovaly se zjednodušenými metodami a jejich konstrukce se dala zpřesňovat jedině jejich stavbou a měřením. Ten program totiž jistě nepopírá žádné platné TEORIE a konstrukce. Ovšem může překonat staré způsoby návrhu tím, že teorie elmg pole může aplikovat a počítat podle nich vlastnosti navržené antény s takovým výpočetním výkonem, který umožňují dnešní PC, a o kterém se v dávných dobách nikomu ani nesnilo. Na několika příkladech i tady v diskuzích už Xmux předvedl, že ten program počítá dost dobře. Modeloval existující anteny a potvrdily se jejich dříve ověřené vlastnosti. A mně např. Xmux spočítal jednu upravenou LP na nižší kanály, u které program vyplivl nějaký divný peak zisku někde na horních kanálech a světe div se, když jsem s ní běhal po kopcích a dělal si ověření ze zvědavosti..., ten její spočítaný "divný" průběh zisku se přesně potvrdil!! Dnes se na počítačích simulují pohyby galaxií, chemické reakce při vývoji léků a pod... a všechno to funguje a je dostupné skoro každému na netu. Chemici dnes dělají pokusy už víc na PC než v chemické laboratoři atd. Takže moc nechápu tvoji přemrštěnou skepsi k tomu, že je dnes možné dostatečně věrohodně na PC nasimulovat vlastnosti anteny v elmg. poli pomocí nějaké free verze spec. návrhového programu, pokud s tím dotyčný umí pracovat...
Lance, děkuji za obsáhlou přednášku, ale snad nebudu až tak tupej. Nedělá mi problém do programu 4NEC2 nasoukat vstupní data a něco s ním nasimulovat, ale nic revolučního, než co již bylo dříve mnohokrát publikováno, mi z toho nevyleze.


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #627 kdy: 20. 05. 2020, 12:32:38 »
Karelos - aha, takže nezpochybňuješ správnou funkčnost programu 4NEC ? Tak voco Ti de? Protože sám nejsi schopen udělat nějaký svůj návrh antény, který by v programu překonal už existující kousky, tak nevěříš ani návrhům anten od Xmuxe a grafy jeho anten ze stejného programu budou tedy asi nějakým jeho podvrhem, aby nás tady ohromoval (možnost A), anebo v případě Xmuxa ten program z nějakých záhadných důvodů správně nepočítá? (možnost B)??? Jiné možnosti totiž nejsou, protože grafy Xmux anten z programu hovoří jasně. Měl by sis rozmyslet, co vlastně rozporuješ :D


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #628 kdy: 20. 05. 2020, 13:48:29 »
Karelos - aha, takže nezpochybňuješ správnou funkčnost programu 4NEC ? Tak voco Ti de? Protože sám nejsi schopen udělat nějaký svůj návrh antény, který by v programu překonal už existující kousky, tak nevěříš ani návrhům anten od Xmuxe a grafy jeho anten ze stejného programu budou tedy asi nějakým jeho podvrhem, aby nás tady ohromoval (možnost A), anebo v případě Xmuxa ten program z nějakých záhadných důvodů správně nepočítá? (možnost B)??? Jiné možnosti totiž nejsou, protože grafy Xmux anten z programu hovoří jasně. Měl by sis rozmyslet, co vlastně rozporuješ :D
Hele, mě vůbec o nic nejde, nezpochybňuji funkčnost softu 4NEC2 a ani Xmuxovu tvůrčí činnost, jen jsem chtěl naznačit, že reálně (proto ten dotaz na eventuální možnost shlédnutí změřených parametrů) to až tak ideálně jako ta simulace nevypadá. Ale chápu, že pokud jsem se nedržel pravidel této téměř soukromé přicmrndávací debaty, tak asi jsem tím trošku rozvířil místní vody a tímto se tedy dotčeným diskutujícím omlouvám.         


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #629 kdy: 20. 05. 2020, 14:41:11 »
Myslím, že simulace vypadají reálně nebo nereálně úplně stejně jak u anten od Xmux, tak u osvědčených typů. Takže je lze normálně porovnávat. Nevím, co se ti na tom nelíbí.
Nejde o přicmrndávání, na to jsem starý, chtěl jsem znát jen tvoje argumenty, které Tě vedou ke skepsi, ale vidím že žádné konkrétní nemáš a jen tak remcáš, to je v pohodě, není důvod k omluvám  ;)