Autor Téma: Jaké používáte antény?  (Přečteno 609562 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #555 kdy: 09. 04. 2019, 10:38:00 »
a tady bych si opět přihřál svou polívčičku, u tuneru jde samozřejmě o citlivost a HLAVNĚ o SELEKTIVITU. Tam stále vidím, že jsou rezervy  ;). jeden SONY XDR-F1 mám na prodej. S tím by se dalo ještě něco navíc určitě nalovit  :).
Taky bych si přihřál svoji polívčičku. Mám asi 8 FM tunerů a budu jich reálně potřebovat tak 5, tak budou nějaké volné. Na mezifrekvenčních filtrech mám osazeny patice pro jakýkoli filtr, tak bych to mohl nakonfigurovat zájemci dle požadavku. Možnosti jsou 230, 180, 150 nebo 110kHz. 80kHz filtrů mám sám málo, ale zájemce si je může sehnat sám a jednoduše vyměnit.
Hezky pěkně! :D pochlubíš se sbírkou? typy...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #556 kdy: 09. 04. 2019, 12:20:55 »
Proč ne, ale tady jsme v anténách. Hodím to do svého vlákna o selektivitě tunerů.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #557 kdy: 09. 04. 2019, 17:50:41 »
Dle mých zkušeností, pokud máš citlivý tuner, pak zisk nehraje velkou roli. Vyměňoval jsem pětiprvky za devítiprvky v H i V polarizaci a opravdu je role zisku zanedbatelná. Novou stanici stěží chytíš. Navíc, při slučování stanic. Z pěti Kissů mám jeden, z několika Blaníků též, atd. Hlavně mít směrovost, to je stěžejní. Sfázování. Zadruhé vyselektovat s filtry stanice, co jsou 100 kHz vedle silných. Asi tak.
a tady bych si opět přihřál svou polívčičku, u tuneru jde samozřejmě o citlivost a HLAVNĚ o SELEKTIVITU. Tam stále vidím, že jsou rezervy  ;). jeden SONY XDR-F1 mám na prodej. S tím by se dalo ještě něco navíc určitě nalovit  :).
Zdravím Vás. Pokud by se ten Soňák použil bez PC, je nějaký přínos s tím rozšířením I2C mod? Rezervy jsou. Např. vyselektovat 106,4 FM ČRo České Budějovice. Při výluce Kojálu (106,5 FM) to jede atd.
nejsem věštec, nevim o jakych urovnich signalu se bavime, nicmene rozsireni I2-C zasadnim zpusobem rozsiri moznosti xdr-ka, ktere i bez upravy diky DSP zpracovani signalu to spolehlive natre jakemukoli klasickemu FM prijimaci.
Mne ty Budejovice na 106.4 z Kletě jely i kdyz vyluka Kojalu nebyla, mam je v bandscanu. Na devitiprvek ale si nejsem jisty.
Zajímá mě, jestli úprava I2C má smysl pro toho, kdo nechce používat Sony v kombinaci s PC, ale samostatně. Jestli ta úprava I2C se týká i příjmu bez PC, zda zlepší příjem oproti boxu bez úprav. Předpokládám, že bez PC si nemám jak zvolit šířku filtrů ani třeba zvolit mezifrekvenci, např. 88,23 MHz. Děkuji.
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #558 kdy: 09. 04. 2019, 19:02:35 »
bez připojení na PC samozřejmě úprava smysl nemá. Pro to se to přece nedělá. I2C ovládání funguje tak, že PC převezme komplet řízení přijímače namísto jeho procesoru a využije tak veškeré možnosti čipsetu v rádiu (NXP TEF6730/SAF7730).
probíralo se to tady několikrát, viz například https://fmdx.pl/xdr-i2c/ a https://fmdx.pl/xdr-gtk/
 a zde https://fmdx.pl/modified-tuners/.

Z mého pohledu dx-era je obrovskou výhodou možnost vzdáleného ovládání rádia přes internet, kdy mám k dispozici všechny funkce, zvuk, přepínání antén a ovládání rotátoru a možnost logování. Ukázky jsou na mém youtube kanálu viz podpis.
 
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #559 kdy: 10. 04. 2019, 15:12:38 »
A jaký je konkrétní místní přínos oproti původním dvěma pětiprvkům?
Chytil jsem nové rádio, Free rádio z Brna, i když bydlím pár km na východ od Zlína a ve Zlíně máme na stejné frekvenci jiné rádio. Jenže natočením sestavy na východ chytám v rozpětí azimutu cca 10° odrazem právě toto rádio. Ve zbytku azimutu je tam Zlín. Zatím jsem neměl čas fr. spektrum blíž zkoumat, je to čerstvé, ale kdyby mě něco překvapilo oproti pětiprvkům, dám vědět.
Zachyceno nové rádio: 98,1 FM Signál radio. Ze stejného vysílače a ze stejného směru odrazem jako Free rádio. Ovšem oproti frýčku je víc zarušeno.
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #560 kdy: 17. 04. 2019, 12:17:32 »
Tak ještě jeden úlovek: 96,2 FM - Radio Silesia ze Zabrze.
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #561 kdy: 18. 04. 2019, 22:17:04 »
Při toulkách po městě jsem narazil na tento soukromý stožár u baráku, ale TV ani R anténa to asi nebude.

FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #562 kdy: 18. 04. 2019, 22:58:53 »
... "směrovka" na KV.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #563 kdy: 12. 05. 2019, 13:36:38 »
název foto 3D nevyjadřuje 3D prostorovou dimenzi, ale 3D dimenzi lidské existence - přírodní, technické a kulturní (čapí hnízdo, antény, kostel)...umísťuji to zde kvůli těm anténám, za což sorry pro technický aspekt a také pro zbylé dimenze..měly by být jinde než na digizone...nyní nechci řešit co je důležitější...

co mně těší je fakt, že to čapí hnízdo na fotce není to medializované, ale přírodní-skutečné-autentické...mají tam mládě...ať se mu tam daří (na to medializované prdím).

P.S. omluva pokud jsem spamoval
« Poslední změna: 12. 05. 2019, 14:02:53 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #564 kdy: 22. 07. 2019, 14:57:22 »
Doba přechodu na DVB-T2 se blíží a tak kromě 5 modelů STB jsem začal o tomto víkendu na chalupě, JZ od Plzně, testovat i různé antény.
Sousedé se na mne obrací s tím, že by rádi přijímali i další stanice, než místně standardně přijímané z Krašova, či bavorského Hoher Bogenu. Před pár týdny jsem také nasměroval další LOG/PER anténu, podle délky prvků asi primárně určenou na DAB, na Domažlicko a Bavorsko. Spolu se zesilovačem IVO ZP22 mi jeden ze STB nabídl celkem 114 identifikovaných stanic jako výchozí srovnávací parametr. Nejprve jsem otestoval pasivní anténu Emos BEN-20G se 4-násobným filtrem GSM a zesilovačem TEROZ 496, také se zádrží LTE. Příjem byl uspokojivý. Dále jsem otestoval 2 krátké LOG/PER aktivní antény pro DVB-T s integrovanými zesilovači a filtry LTE/4G, modely Fracarro LP45F LTE a Minilog 2 LTE. Zkoušel jsem i varianty jejich napájení 5V ze STB, nebo 9, či 12 V z přiložených externích zdrojů.
Nejlépe se jevila anténa Emos, která se zesilovačem a zdrojem ovšem byla nejdražší (cca 1000.-Kč), jen o trochu "horší" byla anténa Minilog, která byla nejlevnější (360.-Kč) a podivně se chovala anténa Emos, která sice měla na krabici údaje údaje "DVB-T2, 1080p FULL HD, 50 - 200 km, 44 dBi (v popisu jen 32 dBi)", ale na 5 V napájení ze STB měla spolehlivější příjem, než na dodaný zdroj 9 V. Hodnota napájení má obvykle vliv na zisk zesilovačů. Už se ale na anténní stožár nevešla, tak skončila pod parabolou DVB-S, i když výhled měla podobný.
Nechci z toho dělat nějaké univerzální poznatky, ale v lokalitě chalupy by neměl být přechod na DVB-T2 extra komplikovaný. Dále se potvrdilo, že i příjem DVB-T a DVB-T2 z různých směrů a s rozdílnými úrovněmi signálu, nemá problém s více MUXy na sousedních kanálech, jak se zde před časem "sýčkovalo", alespoň u všech STB, které vlastním.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #565 kdy: 22. 07. 2019, 14:58:13 »
Další obrázek se už do povolené velikosti nevešel, tak ho připojuji zde:
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #566 kdy: 29. 07. 2019, 14:34:28 »
Po testování na chalupě jsem další test přechodu na DVB-T2 uskutečnil doma, v Praze, na okraji sídliště Novodvorská. Malá, LOG/PER anténka, označená v předchozím příspěvku jako č. 3, byla vystrčena rovnou na plochou střechu. Ta původní srovnávací a testovací pasivní anténa Fraccaro Sigma6HD pro DVB-T/T2, je umístěna jen na fasádě, vedle okna.
Jako přijímač byl použit dvoutunerový STB Optex ORT-8932 V2 s funkcí PVR. Jeho první automatické proladění našlo nápadně málo MUXů. Teploměry často ukazovaly 100% sílu a 0% kvalitu. Zkontroloval jsem napájení vestavěného anténního zesilovače, bylo z chalupy aktivní. Proto jsem ho na druhý pokus raději vypnul, zda ho místní silné signály nerozkmitávají? Bylo to ono. Nyní bylo už nalezeno 10 MUXů se 103 stanicemi. I když některé "kvality" byly méně než 100%, všechny stanice hrály bez poruch obrazu. Dál jsem nezkoumal, které stanice a vysílače vlastně přijímám s anténkou namířenou na SV = centrum města (jako Fracarro). Co dodat? Jsou to sice jen 2 lokality, ale zde přechod na DVB-T2 nemusí dělat problémy.....
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #567 kdy: 29. 07. 2019, 16:29:24 »
Možná, že někdo pochopí můj příspěvek jako rýpaní..., ale...
Pokud vím, tak naprostá většina "profíků" (možná i všichni) se shodují, že teploměry u STB jsou o ničem vypovídající.
Má tedy smysl se odkazovat z hlediska příjmové kvality/stability právě na ně?


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #568 kdy: 29. 07. 2019, 20:27:26 »
Z mé strany to nechápu jako rýpání. Také oceňuji hodnocení odbornějšími metodami, zejména u jiných technologií. Ale. U žádného televizoru, nebo STB, není v uživatelském návodu uvedeno, že instalaci a správnou funkci může garantovat jen firma/odborník s definovanou přístrojovou výbavou a síly signálů musí být z antén jen v úrovni XX dBµV, s odpovídajícím konstelačním diagramem, či s jiným, podobným parametrem digitálního vysílání. Něco jiného je také STA pro stovky účastníků a individuální příjem v domácnosti. Pro orientaci běžného diváka proto výrobci nabízí ony primitivní "teploměry", jak jejich údaje uživatel má využít, opět nikde není jednoznačně stanoveno. Pokud tedy má k dispozici divák takový signál, že obraz nezamrzá, "necvrliká" zvuk, potom je většinou s kvalitou příjmu spokojen a odborné měření nepotřebuje.
Pro neprofesionální hodnocení kvality příjmu asi nic lepšího, než údaje "teploměrů", neexistuje a pořád jsou lepší, než jen prostá slova, "mně to funguje/nefunguje". Bylo by plýtváním, pro občasné nastavení TV příjmu nutit majitele k nákupu a vyškolení v obsluze profi přístrojů, protože by profíci stejně svými pracovními kapacitami nezvládli nárazové potřeby diváků při změnách ve vysílání, které právě probíhají a v nejbližší době budou vždy oblastně probíhat.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #569 kdy: 30. 07. 2019, 09:30:13 »
Myslím, že dotyčný tím prostě chtěl jen říct, že nikdo vlastně netuší, co výrobce skryl do těch procent teploměrů. Jaké veličiny nebo jejich kombinaci, přepočítané k jakým hodnotám. Takže vlastně vůbec nikdo neví, co představují...
Malá inspirace, kolega v jiném vlákně o DABu řešil jak skáčou kostičky na teploměru. Vypozoroval, že to nebude ani úroveň signálu, ani bitová chybovost, ale asi modulační, možná v průmětu s úrovní, ale těžko říct. Prostě výrobce si zadefinuje nějaký algoritmus, to nějž promítne třeba několik veličin které by šly jinak profesionálně "měřit" a výsledkem toho algoritmu jsou procenta. Ostatně, člověk se může přesvědčit tak, že má "signál" plný kotel a kvalitu mizernou, nebo naopak, signál silně kolísá v procentech, ale "kvalita" třeba drží, nebo kolísá jen minimálně.
Takže pochopil jsem přispěvatele THresil tak, že vůbec netušíme co je skryto v těch teploměrech, nebo třeba i jaký mají vzájemný vztah. Ještě horší je, že co výrobce, kus, typ, to bude úplně jinak. Z tohoto hlediska používat teploměry na cokoli jiného, než aktuální kusové ověření "vizuálně mi to hraje OK, nekostičkuje, teploměry jsou max nebo vysoká procenta, tak neřeším", je celkem zbytečné. Porovnávat podle nich kanály, antény, nebo nějaké chování je prostě velká neznámá.