Pamětník:
Pane Vy se na to díváte uplně špatně.
Dodatečně, po vysvětlení, jsem Váš dotaz konečně pochopil. Ale! Měl bych doplňující otázku. Máte představu, jak se na obrazovce Vašeho TV projeví rozdíl zisku antény na 60. kanálu o 1 dB? Ale, jak podotýká Kuba Melín, měřitelné rozdíly se u tohoto typu antén projevují zejména na konci TV pásma, které se ale opouští, čili tato výhoda přestává být hodná pozornosti.
Uváděný katalogový zisk antény byl možná změřen v optimálních laboratorních podmínkách. Ty ale nemusí být identické s reálnou montáží na střeše, stožáru, nebo fasádě. Již při kompletaci antény se může nový majitel dopustit drobné chyby, může anténu nesprávně připevnit ke stožáru, může situaci zhoršit nerespektováním potřebného odstupu antény od rozdílné krytiny střechy, může použít nevhodný koax, konektor, či další části rozvodu mezi anténou a TV a to vše se může projevit nejen v desetinkách dB, ale i úplnou degradací katalogových schopností antény jako jsou zisk, směrovost, předozadní poměr a pod..
Proto bych doporučil brát malé rozdíly v udávaném zisku antén s rezervou, jen jako prosté teoretické cvičení, které je od reality značně vzdáleno. Také úvahy, zda modernizace znamená zhoršení z důsledku šetření, nebo naopak nalezení nových, optimálnějších rozměrů a materiálů představuje zlepšení užitných vlastností antén, jsou, podle mne, jen zbytečným "štábním" cvičením. Většina současných "výkonných" antén stejně funguje na principu, který vynalezl na počátku minulého století pan Yagi a fyzikální podstata funkce takové antény nelze změnit.