Autor Téma: Jaké používáte antény?  (Přečteno 596906 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #450 kdy: 25. 07. 2013, 11:58:41 »
Pamětník:
Pane Vy se na to díváte uplně špatně.
Dodatečně, po vysvětlení, jsem Váš dotaz konečně pochopil. Ale! Měl bych doplňující otázku. Máte představu, jak se na obrazovce Vašeho TV projeví rozdíl zisku antény na 60. kanálu o 1 dB? Ale, jak podotýká Kuba Melín, měřitelné rozdíly se u tohoto typu antén projevují zejména na konci TV pásma, které se ale opouští, čili tato výhoda přestává být hodná pozornosti.

Uváděný katalogový zisk antény byl možná změřen v optimálních laboratorních podmínkách. Ty ale nemusí být identické s reálnou montáží na střeše, stožáru, nebo fasádě. Již při kompletaci antény se může nový majitel dopustit drobné chyby, může anténu nesprávně připevnit ke stožáru, může situaci zhoršit nerespektováním potřebného odstupu antény od rozdílné krytiny střechy, může použít nevhodný koax, konektor, či další části rozvodu mezi anténou a TV a to vše se může projevit nejen v desetinkách dB, ale i úplnou degradací katalogových schopností antény jako jsou zisk, směrovost, předozadní poměr a pod..

Proto bych doporučil brát malé rozdíly v udávaném zisku antén s rezervou, jen jako prosté teoretické cvičení, které je od reality značně vzdáleno. Také úvahy, zda modernizace znamená zhoršení z důsledku šetření, nebo naopak nalezení nových, optimálnějších rozměrů a materiálů představuje zlepšení užitných vlastností antén, jsou, podle mne, jen zbytečným "štábním" cvičením. Většina současných "výkonných" antén stejně funguje na principu, který vynalezl na počátku minulého století pan Yagi a fyzikální podstata funkce takové antény nelze změnit.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #451 kdy: 25. 07. 2013, 12:08:51 »
Pamětník:
Já s Vámi souhlasím... Nemám ani důvod s něčím, co jste napsal nesouhlasit. Ale jak jsem už psal, prostě mě to zajímalo, tak jsem se zeptal. Třeba se někdo objeví, kdo má změřené obě varianty (za pokud možno stejných=velmi podobných podmínek).
V dotazu jsem neviděl problém, jelikož je tato stránka fórum a často se zde řeší s odpuštěním mnohem "hloupější" otázky, tak si myslím, že jsem nic tak špatného neudělal.
Ale samozřejmě, že jesli se někdo rozhořčil nad mou zvědavostí, tak se mu omlouvám... ;)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #452 kdy: 28. 07. 2013, 13:29:27 »
Na chalupě jsem k nedávno instalované jediné DVB-T anténě ECG 1007, s aktivním dipólem, (http://forum.digizone.cz/index.php?topic=170.msg46839#msg46839) a pásmové anténě pro DAB z III. pásma, přidal 2 antény pro pásmo 400 MHz a v TV rozvodu jsem nahradil pasivní rozbočovač aktivním. TV anténa je nasměrována na Krašov, odkud jsou vysílány všechny 3 tuzemské základní MUXy s dostatečným výkonem a terénní profil je k vysílači ještě přijatelný. Vysílače plzeňských MUXů 4, R1 a R7 z Košutky, města a vodárny jsou schovány za blízká výrazná převýšení a jejich signál nelze v místě příjmu (Merklín na Plzeňsku) zachytit. I další tuzemské vysílače v okruhu 50 km nenabízí nic lepšího, než Krašov, stejně je k nim nevhodný terénní profil. V minulosti byly přijímány na nahrazené staré síto i německé MUXy z Hoher Bogenu. Kupodivu i nová anténa, nasměrovaná o 138° jinam (na Krašov), dokáže z Hoher Bogenu vydolovat ve stabilně dostatečné kvalitě MUXy ARD a BR, jen MUX ZDF, vysílaný s polovičním výkonem, je nestabilní. Jediným dostupným ukazatelem síly a kvality signálu jsou "teploměry" televizoru, ale chování MUXu ZDF moc nevysvětlují. Síla signálu je indikována dostatečná, ale kvalita kolísá a skutečně zobrazovaný obraz přímo nesouvisí s hodnotou kvality udávané na bargrafu. Možná někoho napadá, i z tohoto mála informací, v čem je příčina? Není nutné ale problém řešit za cenu další antény, která by vertikálně nasměrována na Hoher Bogen vše zajistila, protože německé stanice jsou na chalupě, i v HD kvalitě, k dispozici z DVB-S.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #453 kdy: 28. 07. 2013, 13:31:39 »
Protože se k předchozímu příspěvku nevešly všechny ilustrace v požadovaném rozlišení, obrázky pokračují :
« Poslední změna: 28. 07. 2013, 13:35:24 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #454 kdy: 28. 07. 2013, 13:44:08 »
Odpověď je podle mě celkem jednoduchá. Z velmi podobného směru jako je Krašov (rozdíl cca. 19 stupňů) vysílá mux 1 na kanále 33 z Chomutova ve stejné polarizaci. Signál u Vás bude sice velmi slabý, ale stejně tak bude při příjmu z jiného směru a v jiné polarizaci na anténě celkem slabý i signál z bližšího HB.
I podle mapy pokrytí je signál z Chomutova v oblasti slabě přítomen.
DVB-T je velmi citlivé při rušení (ač slabém) od jiného muxu na stejném kanále a tak je příjem nemožný nebo velmi nestabilní.

Takto například na kanálech 33 a 35 ve Struhařově na Benešovsku nelze naladit mux z Javořice, protože na stejných kanálech je slabý signál z Bukové hory a Klínovce odrážený od okolních kopců. Přitom signál Javořice je dost silný a mux 3 na kanále 30 lze přijímat ve špičkové kvalitě, a dokud na kanále 35 nebyl Klínovec, běžel slušně i mux 2.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #455 kdy: 28. 07. 2013, 15:43:38 »
Odpověď je podle mě celkem jednoduchá. Z velmi podobného směru jako je Krašov (rozdíl cca. 19 stupňů) vysílá mux 1 na kanále 33 z Chomutova ve stejné polarizaci. Signál u Vás bude sice velmi slabý, ale stejně tak bude při příjmu z jiného směru a v jiné polarizaci na anténě celkem slabý i signál z bližšího HB. ....
Ano, je to možné vysvětlení. Přitom Jedlák je vzdálen 111 km, má výkon jen 32 kW a opět je k němu výrazně zacloněn horizont. Chalupa v Merklíně je bohužel pod svahem kopečku, který cloní severovýchodní směr nejen k Plzni, ale i k Jedláku.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #456 kdy: 28. 07. 2013, 21:24:29 »
Dnes jsem koupil na aukru sitovou antenu do čtyřky,sundal víčko krabice a ...asi dotyčnej hodně nadával ,že na tu anténu nemůže nic chytit.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #457 kdy: 28. 07. 2013, 21:37:02 »
Dnes jsem koupil na aukru sitovou antenu do čtyřky,sundal víčko krabice a ...asi dotyčnej hodně nadával ,že na tu anténu nemůže nic chytit.
A to je právě jeden z hlavních důvodů, proč odmítám laikům radit a tvrdím, že anténařinu mají dělat lidi, kteří tomu rozumějí. Pokud si takto někdo zapojí anténu, pak je těžké to po netu odhalit a jakákoliv rada je naprosto marná. Tohle prostě hrát nebude ani náhodou.


YABAKA

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 546
    • Zobrazit profil
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #458 kdy: 28. 07. 2013, 21:58:27 »
Dnes jsem koupil na aukru sitovou antenu do čtyřky,sundal víčko krabice a ...asi dotyčnej hodně nadával ,že na tu anténu nemůže nic chytit.
Určeno do míst s velmi silným signálem :D
Lukáš Polák = totální zakomplexovaný idiot


Hyvrys

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #459 kdy: 28. 07. 2013, 23:12:21 »
Já jsem si koupil v elektru "polské síto", dal jsem ho na střechu ve vertikálu, otočil jsem ho na východ a v pohodě přijímám naše muxy 1-3 a slovenské muxy 1 a 2.. A dá li bůh tak třeba se do podzimu dočkám i muxu 3..  ;) Místo Rybníček u Vyškova.


Danny10

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 153
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #460 kdy: 28. 07. 2013, 23:25:43 »
To má být na potlesk?snaž se trošku víc..můžeš ještě pařeza a třeba rakušáky..
DVB-T 1,2,3 MUX Brno,Zlín,Praděd
                4 MUX + 7 RS Olomouc
           1,2,3 MUX SK Krížava,V.Javorina
Amiko HD Mini,AA2 Spark 1.2.78,offset 70x80 na DG 240
Dreamsky TSC - 70


Hyvrys

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #461 kdy: 29. 07. 2013, 00:09:43 »
No na potlesk to asi není.. To já jen tak k tématu Jaké používáte antény..  ;) Jinak Pařeza chytám v dětském pokoji na pokojovku, jak mux 4, tak RS7 z Olomouce,ale na síto směrem na východ od nás a ještě k tomu ve vertikálu to není..  :( podobným směrem je Zlín, ale to je mux4 slabší a ve vert.pol.to není.. to mi jdou s bídou ze zlína muxy 1-3 a to mají o dost silnější výkon..  mux 1-3 mám odrazem z Jeseníku a nebo z Kojálu,ty mají silnější výkon.. a o rakušácích ani nemluvě.. nehledě na polarizaci je to i víc na jih a myslím že mi stejně tyto programy nijak nechybí stejně jako třeba telka nebo smíchov... :o No na jednu anténu mi to stačí.. Vím,že se kdejaký antenní odborník asi chytá za hlavu,ale to je věc názoru..  :P


Mr Pierc

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #462 kdy: 10. 08. 2013, 14:19:11 »
Dobrý den, pročítám toto téma a zajímá mě jedna věc. Jsem amatér a anténu nám zapojoval profík ve štítě domu. Signál byl dobrý až do dnešního léta. Anténu kompletně zarostl Břečťan. Má toto vliv na signál? Ptám se asi naivně, ale zajímá mě to, jestli mám postavit dlouhý žebřík a strhnout to z antény. Děkuji.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #463 kdy: 10. 08. 2013, 15:02:23 »
Dobrý den, pročítám toto téma a zajímá mě jedna věc. Jsem amatér a anténu nám zapojoval profík ve štítě domu. Signál byl dobrý až do dnešního léta. Anténu kompletně zarostl Břečťan. Má toto vliv na signál? Ptám se asi naivně, ale zajímá mě to, jestli mám postavit dlouhý žebřík a strhnout to z antény. Děkuji.
Tak to udělejte a zjistíte to, ne ?


Mr Pierc

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #464 kdy: 10. 08. 2013, 15:11:00 »
Dobrý den, pročítám toto téma a zajímá mě jedna věc. Jsem amatér a anténu nám zapojoval profík ve štítě domu. Signál byl dobrý až do dnešního léta. Anténu kompletně zarostl Břečťan. Má toto vliv na signál? Ptám se asi naivně, ale zajímá mě to, jestli mám postavit dlouhý žebřík a strhnout to z antény. Děkuji.
Tak to udělejte a zjistíte to, ne ?

Po otrhání zesílení signálu = už nechytám jen 3 stanice. Takže si budu muset Břečťan hlídat pravidelně :-).