Autor Téma: Jaké používáte antény?  (Přečteno 596956 krát)

Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #225 kdy: 04. 04. 2012, 21:35:26 »
Zdravím,
 
Myslím, že nebudete touto anténou zklamán ;). Podařilo se mi už s ní hodně zachytit. Výhodou této antény je délka, což je velicé potřebné právě při DX příjmu, kdy signály jsou nehomogenní a většinou nedopadají na anténu vodorovně, ale pod určitým úhlem.

Píšete, že je špatné potlačení zadních signálů a malá směrovost. Samozřejmě by to mohlo být lepší, ale zase opět na úkor výše uvedených kladů. Dvě přibližně stejně silné stanice z opačných směrů na stejném kmítočtu s tím jde chytat. Zkoušel jsem taky místní vysílač Javorový(asi 5km 1kW H) a když se anténa rozchází cca o 60° už signál ztratí RDS a je v šumu. Kdyby tady ještě někdo napsal jak je to třeba u 5,7-prvku Yagi atd., tam bych ale spíše počítal se směrovosti vyšší.
Ještě byste sem mohl umístit foto té antény.

Jinak taky jsem minulý týden trochu dělal úpravy. Zásadní změna byla v umístění VKV antény na rotátor nad UHF antény a výměna starého koaxu za nový kvalitní Kathrein LCD 115, který mi zaslal Kuba Melín (ještě jednou díky, na zlepšení signálu se to rozhodně podepsalo) Anténa se tak nakonec dostala nad střechu přes 2 metry.
Jinak v podpisu je foto HB9CV, kterou jsem taky trošku upravil, hlavně fázovací vedení. Konstrukce je jinak pořád původní tzn. nosná trubka z FeZn a prvky(dipoly) z FeZn 8mm hromosvod drátu, v místech křížení je to svářené, a fázovací vedení je Cu žz vodič 4mm2, který je připájen na prvky. Koaxial je zapojen: opletení pod šroubkem, středový vodič připájen na fázovací vedení(výhoda v absenci symetrizačního členu).
« Poslední změna: 15. 06. 2012, 21:25:49 od Filip Heczko »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #226 kdy: 05. 04. 2012, 08:26:43 »
Podle mého názoru je snaha o příjem Javoriny v České Třebové utopií. Ale pokud si chcete hrát a vyhazovat zbytečné peníze za antény.....
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #227 kdy: 05. 04. 2012, 11:50:11 »
Zdravím,
 
Myslím, že nebudete touto anténou zklamán ;). Podařilo se mi už s ní hodně zachytit. Výhodou této antény je délka, což je velicé potřebné právě při DX příjmu, kdy signály jsou nehomogenní a většinou nedopadají na anténu vodorovně, ale pod určitým úhlem.

Píšete, že je špatné potlačení zadních signálů a malá směrovost. Samozřejmě by to mohlo být lepší, ale zase opět na úkor výše uvedených kladů. Dvě přibližně stejně silné stanice z opačných směrů na stejném kmítočtu s tím jde chytat. Zkoušel jsem taky místní vysílač Javorový(asi 5km 1kW H) a když se anténa rozchází cca o 60° už signál ztratí RDS a je v šumu. Kdyby tady ještě někdo napsal jak je to třeba u 5,7-prvku Yagi atd., tam bych ale spíše počítal se směrovosti vyšší.
Ještě byste sem mohl umístit foto té antény.

Jinak taky jsem minulý týden trochu dělal úpravy. Zásadní změna byla v umístění VKV antény na rotátor nad UHF antény a výměna starého koaxu za nový kvalitní Kathrein LCD 115, který mi zaslal Kuba Melín (ještě jednou díky, na zlepšení signálu se to rozhodně podepsalo) Anténa se tak nakonec dostala nad střechu přes 2 metry.
Jinak v podpisu je foto HB9CV, kterou jsem taky trošku upravil, hlavně fázovací vedení. Konstrukce je jinak pořád původní tzn. nosná trubka z FeZn a prvky(dipoly) z FeZn 8mm hromosvod drátu, v místech křížení je to svářené, a fázovací vedení je Cu žz vodič 4mm2, který je připájen na prvky. Koaxial je zapojen: opletení pod šroubkem, středový vodič připájen na fázovací vedení(výhoda v absenci symetrizačního členu).

Je to zajímavá anténa,asi ji zrealizuji v Bi esee sežeenu vše možná bych pozink vyměnil za mosaz a tvrdé pájení,no v každém případě výsledek vyfotím a vyvěsím vypadá zajímavě a kubovi myslím neřeknu,tady by to měli mít v Bi esse taky,je to velkosklad  :D
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #228 kdy: 05. 04. 2012, 16:45:58 »
Karel Cibulka: A proč z mosazi?


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #229 kdy: 05. 04. 2012, 17:04:41 »
 :) mosaz má trošku lepší vodivost než Fe a taky se dobře pájí na tvrdo než Fe,kulatina Mosaz se prodává na hromosvod taky a profil bych dořešil,líbil by se mi obdélníkový hranolek dutý samozřejmě a na něj bez problémů  U spojku z kulatiny a šroub a podložka jak to dělají u LP antén,to se pak dobře spojí i s tím Z kem Cu kabelem,to je má vize =)  :D
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #230 kdy: 05. 04. 2012, 17:14:15 »
Ta spojovací svorkovnice mi příjde robusní,líbí se mí řešení z LP antén,lehké a pevné která drží celou anténu  :D
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #231 kdy: 05. 04. 2012, 17:18:26 »
 :D A co takhle z AL? to jak na LP antén udělat celou HB9CV z AL?lehká verze?no dořeším zda-li výsledky příjmu by měla stejně jak ta z pozink Fe profilů a to se týká i Mosazi,protože z CU by to bylo měké jak máslo,čistá měď je měká  :D
« Poslední změna: 05. 04. 2012, 17:20:27 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #232 kdy: 05. 04. 2012, 17:44:52 »
U takových rozměrů a průřezů na to nemá vliv, jestli to je z AL,Cu nebo Fe. Viděl jsem už třeba i takovou verzi z Cu drátu 1.5mm připevněného k dřevěné konstrukci antény. Taky to je lehké a pokud je to dřevo ošetřené, tak 10 let vydrží bez nejmenších problémů. Těch verzí je opravdu hodně a všechny mají cca stejné parametry.


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #233 kdy: 05. 04. 2012, 19:25:56 »
 :D dík za info  :D
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #234 kdy: 06. 04. 2012, 15:19:40 »
Mosaz se nedoporučuje. Prý je porovitá a v zimě mráz prvky rozláme. Neznám to z vlastní praxe, někde jsem to četl.


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #235 kdy: 06. 04. 2012, 18:50:58 »
 :) to nevadí AL je dost rozšířenej na antény od Colorky až po LP antény,takže zrealizovat to z AL to by neměl být problém a svářet AL se dá taky,s tím se taky setkal,to není problém =) nebo mechanicky připevnit,to už je detail =)  :D
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #236 kdy: 06. 04. 2012, 19:52:11 »
:) to nevadí AL je dost rozšířenej na antény od Colorky až po LP antény,takže zrealizovat to z AL to by neměl být problém a svářet AL se dá taky,s tím se taky setkal,to není problém =) nebo mechanicky připevnit,to už je detail =)  :D
kvalitní sváření hliníku je docela problém, různí jedinci do sváru zvrací nevhodnou elektrodu a pak jim to popraská :P hliník se nejlíp sváří TIGem a to taky spousta lidí ani neumí, pokud na to nemají papíry a taky je TIG docela finančně náročný...nicméně ano, je to asi nejlepší způsob domácí výroby antén, bych řekl, když se to umí :)
« Poslední změna: 06. 04. 2012, 20:01:42 od Miloslav Soška »
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Antonín Roll

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #237 kdy: 06. 04. 2012, 23:00:00 »
Pokud nebudu zítra líný  ;) tak vám nafotím mojí anténu a hlavně spoje AL trubiček (6mm). Spoje jsem letoval za pomocí http://www.al85plus.cz/ který mohu jenom doporučit až na tu cenu  :'( Jediná nevíhoda spoje je ta, že hliník po ohřátí změkne a i když jsem se domníval, že po čase se vrátí jeho molekulová skladba do původního stavu (což je teorie) tak se po týdnu nestalo. Takže pozor na sedavé ptectvo  >:(
Tuner: Sony XDR-F1HD  I2C mod, Sony ST-SB 920 QS, Tecsun PL 380, Uniden BCT15X
Anténa: Anténa Korner FM19.3
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2519&usage=D&la=de


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #238 kdy: 07. 04. 2012, 07:01:56 »
Antonín Roll: Kolik jste dal mezeru mezi prvky a fázovacím vedením? Z toho obrázku to vypadá na 30mm. V mnoha návodech uvádí právě ty 3cm. Dělal jsem s tím pokusy, a při 30mm už to f.vedení začíná vyzařovat. Naopak nejlepší vzdálenost mi přišla jako 15mm.


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #239 kdy: 07. 04. 2012, 08:53:20 »
:) to nevadí AL je dost rozšířenej na antény od Colorky až po LP antény,takže zrealizovat to z AL to by neměl být problém a svářet AL se dá taky,s tím se taky setkal,to není problém =) nebo mechanicky připevnit,to už je detail =)  :D
kvalitní sváření hliníku je docela problém, různí jedinci do sváru zvrací nevhodnou elektrodu a pak jim to popraská :P hliník se nejlíp sváří TIGem a to taky spousta lidí ani neumí, pokud na to nemají papíry a taky je TIG docela finančně náročný...nicméně ano, je to asi nejlepší způsob domácí výroby antén, bych řekl, když se to umí :)

Ano,TIG a speciální svářecí drát opd ochraným plynem myslím Corgon,sváří se spůsobem obdobným jako CO2,vím že to není levná záležitost,ale svár má dobré mechanické vlasnosti to znám z praxe z Vagonky v České Lípě tedy nyní Bombardier Transpotation kdy jsem tam byl zaměstnán =)
tady bych se zajel asi do Škodovky do Plzně poptat se po svaření a nebo mechanické upevnění šrouby a svorkama,to ještě dořeším ale nejlepší vždy bude svaření =)  :D
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)