Autor Téma: Jaké používáte antény?  (Přečteno 828135 krát)

Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #210 kdy: 28. 10. 2011, 18:10:01 »
Toto samotné nic nevyřeší.
Ochrana proti přepětí, pokud má být účinná musí být komplexní a tzv. třístupňová...
označuje se to stupni B, C, D.
B-čkový (nejhrubší) svodič se montuje do elektroměrového rozvaděče,
(Pozor!! - docela neradi to vidí technici od PRE.... u Čezu a EOnu s tím problém většinou není).
Další stupeň C-čkový svodič potom do bytového, nebo do domovního rozvaděče a poslední nejjemnější D-čkový bývá součástí buď zásuvek s ochranou proti přepětí (ABB stojí 600,- až 800,- - podle designu) a nebo právě těch všech prodlužovaček, adaptárů atd... viz ten odkaz na Alze...  dále existují kombinované svodiče B+C, chce to pohledat u renomovaných výrobců.
Doufám, že nemusím připomínat, že pokud se někdo něco takového rozhodne namontovat do rozvaděče, musí mít elektrotechnické vzdělání a vyhlášku 50 a musí dodržovat příslušné normy... (to jen abych neměl někoho na svědomí)... ;D

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


sten man

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #211 kdy: 28. 10. 2011, 19:03:38 »
aha to jsou věci.. no každopádně ani od té UPS moc nepředpokládám že by mě to zachránilo před přímým zasahem blesku do rozvodů, ale je to skvělé na výkyvy v síti a na výpadky co snižují trvanlivost PC komponent atd.

takže tuto krabičku bez vámi vyjmenovanými stupni ochrani nemá cenu kupovat

a jak je to u bleskojistky na anténím rozvodu? je to k něčemu?


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #212 kdy: 29. 10. 2011, 12:56:10 »
Tohle nejde popsat v jednom příspěvku... to je tak na celou knihu o hromosvodech, přepěťovkách atd.. celkem hezky to bylo i v nějakých "úvodních" skriptech VUT Brno, teď je asi ale nenajdu...
bleskojistky k TV vyrábí např. Dehn, OBO Betterman, Saltek atd.. atd.. výrobců je spousta...
kdysi tu i koloval nějaký článek firmy Brok, někdo tvrdí že jeho přepěťovky jsou kvalitní, já s touto firmou zkušenost nemám... a ani ten článek, kde uzemnění bylo provedeno přes prodlužovačku na zemnící kolík do zásuvky mě moc nepřesvědčil o nějaké profesionalitě, ale možná se pletu...
u antény na půdě bych to ale neřešil...
« Poslední změna: 29. 10. 2011, 18:39:04 od Martin B. »


sten man

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #213 kdy: 31. 10. 2011, 01:02:39 »
chápu.

jinak mám nový poznatek. už asi 3x se mi stalo že spadl signál televize úplně třeba na 10% na PC (televize se to nedotklo) a víte co vždy zabere? vypojit a znovu zapojit kabel do usb tuneru.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #214 kdy: 31. 10. 2011, 06:19:57 »
Tohle už spíše vypadá na problém toho počítače, nežli antény. Je pravděpodobné, že když by jsi tam měl druhou řádnou televizi, tak, že by se jí to nedotklo nikterak také. Možná se tam něco zahlcuje, možná něco nestíhá, možná dojde k nějakému krátkodobému poklesu kvality signálu, ale zatím co TV se s tím vyrovná, tak tohle zůstane viset zaseknuté  a srovná se to, až odpojením a znovu připojením antény. Ale tohle už vypadá jako problém toho počítače, který může být ,,mlsnější" na signál nebo háklivější na nějaké drobné rušení apod. Předpokládám, že podobnou situaci dokážeš vyvolat, kdykoli, když budeš rychle přepínat kanály mezi sebou, kdy se to sekne a bude to tvrdit, že to má 10% signálu i když to není pravda.
« Poslední změna: 31. 10. 2011, 06:31:55 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


sten man

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #215 kdy: 31. 10. 2011, 15:39:17 »
nn to ne, příjde to z čista jasna. ano přeci jen USB tuner je asi 100x menší než ten tuner u televize tak se to někde musí projevit. v podstatě to samé se stalo jak jsem psal už předtím i u TV a PC naráz ale u televize se s tím tuner po 30 vteřinách "srovnal" ale z USB tuneru jsem odpojil a znovu zapojil kabel do rozbočovače (je jedno kde se to rozpojí) a zase to šlo.

ano taky jsem názoru že se tuner "zahltí" nebo něco takového a narozdíl od "velkého" tuneru to ten malý tak nezvládá

edit: další zajímavý poznatek... když vypnu nebo zapnu lampičku vedle PC tak se trhne obraz . lampička je přitom v jiné zástrčce než PC
« Poslední změna: 31. 10. 2011, 23:16:09 od sten man »


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #216 kdy: 07. 02. 2012, 20:16:11 »
Zdravím,

posledních pár dnů jsem strávil na střeše, abych předělal celý anténní systém. Stožár není moc vysoký, takže každého místa navíc si cením. Proto jsem předělal výložník, aby velké síto zbytečně nezabíralo místo směrem ke střeše. Tím se mohla zvednout o nějaký centimetr anténa pro FM, ikdyž to pořád není optimální, když mezi anténou a plechovou střechou je mezera pouhých cca 80cm. Navíc koax od FM antény je RG6U, což není zrovna kvalitní materiál, takže útlum na 20 metrech bude značný. Hlavním cílem bylo ale konečný přechod na DVB-T a zajistit tak v celým rozvodu kvalitní signál všech zde dostupných multiplexů. Pro příjem vzdáleného 120km Pradědu jsem použil velkou plzeňskou matraci. Signál toho vysílače tady dosahuje kvalitních hodnot, netvoří síť SFN a na rozdíl od Ostravy není rušen polským analogem. Pak přišly na řadu SK a PL multiplexy. SK muxy vysílají ve vertikální polarizaci, beru to spíše jako bonus na horizontálně polarizovanou anténu. Jelikož mám silný depolarizovaný odraz ze směru polského vysílače Skrzyczne, tak není problém to pochytat jednou anténou. Nejprve byla na řadě dlouhá Colorka. S tou jsem moc neuspěl. Pak jsem zkoušel velkou plzeňskou matraci. Ta hrála o něco lépe, ale pořád se mi to nezdálo. Říkal jsem si, že když hraje lépe matrace od úzce směrové dlouhé Colorky(která měla s těmi odrazy asi parametry na houby), co tak zkusit ještě malou plzeňskou matraci. Hned jsem po to síto zašel. Slovenské muxy jako z praku(doufám že ikdyž nebude sníh ;)), ale polské ani ťuk(nehrály s žádnou anténou). Něco se muselo změnit na vysílači Skrzyczne, protože ještě před pár týdny mi to tu chodilo na kus drátu. Uvidíme, snad se to zlepší.

Takže signál na anténách byl, ale další bod byl sloučení těch signálů do jednoho svodu. Navíc kanály jsou vedle sebe a Poláci budou ještě přelaďovat kanály. Proto jsem nechtěl používat pro tuto větev propusti. Konečné řešení bylo: V anténách symetrizační členy. Pro jednu anténu propust 36k a 53k a pro druhou anténu zádrž 36k a 53k aby se to vzajemně neovlivňovalo. Takto mi vznikl na té jedné anténě prakticky volné pásmo(kromě 36 a 53). Problém byl trochu s tím, že když jsem dal zádrž na anténu kde beru SK mux na kanále 52, tak se o něco snížila kvalita na bargrafu. Naštěstí mám jeden set-top-box, kterému jde celkém věřit těm zobrazovaným údajům, takže podle toho jsem tu propust trochu přeladil, že tlumila 53k, ale už tak neovlivňovala 52k. Pod střechou mám ještě zádrž na Ufon a CDMA a pak zesilovač Teroz 22dB.

Někdy zas budou na řadě FM antény, hlavně výměna toho koaxu.

Ještě mám dotaz, je ta anténa HB9CV hodně ovlivňována, když je jen tolik od střechy a 40cm nad ní je anténa pro UHF viz obrázek(tam je to cca 30cm)?

Lovu zdar! :o 8) :D
« Poslední změna: 07. 02. 2012, 20:22:04 od Filip Heczko »


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #217 kdy: 07. 02. 2012, 20:49:14 »
Co se týče umisťování antén, psal bych to samé, co jsem psal kdysi pro DZ, takže odkážu na http://anteny.digizone.cz/umistovani-antennich-systemu/

Jinak s kabelem RG6U není na FM až takový problém co se týče útlumu (má nějakých 6-7 dB/100m, kvalitní kabely mají 4,9-5,6 dB/100m, tedy na 20 metrech je rozdíl max. 0,3-0,4 dB), ale zhoršený příjem může způsobovat velmi bídné stínění toho kabelu (kvalitní dvojitě stíněné mají o 10-20 dB lepší odstínění, pro FM pak v dnešní době doporučuji trojitě stíněné, které mají i o 50 dB lepší odstínění než RG6U, který má 55-70 dB max.). Kabel je taky extrémně náchylný na venkovní vlivy, na střeše přežije jen pár let než úplně shnije.

Pro FM bych doporučil trojitě stíněný venkovní Kathrein LCD 115 popřípadě podobný kabel od Nordixu nebo Beldenu (i když nevím, jestli dělají trojitě stíněný kabel ve venkovní variantě). Ale i dvojitě stíněný venkovní Nordix bude oproti RG6U výrazně lepší co se stínění a hlavně životnosti týče.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Jaroslav Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 453
    • ICQ komunikátor - 244743884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #218 kdy: 07. 02. 2012, 20:49:26 »
Filip Heczko:  Tak to Tě obdivuju v takové zimě. Já se tam taky chystám, přetrhl se mi kabel na motor a už asi 10 dní čekám na teplejší počasí, v tomhle bych tam nevlez. :-D
Lokalita - Podřipsko (Roudnice nad Labem)
Dvb-s: Skylink, 13.0 - 19.2 - 23.5 Fuba DAA 110, LNB Inverto BlackUltra.
Dvb-t: Ještěd(mux1,2.3), Černá Studnice(mux4), Klínovec(mux1,2,4,7), Buková Hora(mux1,2,3)
IPtv: Místní poskytovatel
OTT: Digi2go, Skylink


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #219 kdy: 07. 02. 2012, 21:31:28 »
Kuba Melín: Tak jsem se díval na ten odkaz. Podle té tabulky bych to měl mít ještě jednou tolik od té UHF antény ale nevím kolik od střechy. Taky asi bude rozdíl, když je tam nějaká Körnerka 19.3 nebo krátká anténa HB9CV.
Pořád se mi ale zdá, že nad tou plechovou střechou je signál slabší(hlavně na UHF) než třeba s anténou vystrčenou z okna pod střechou.

Jaroslav Novák: No když bylo pod -20, tak jsem taky počkal, až to trochu klesne, ale díky nízké vlhkosti vzduchu a bezvětří to pocitově na takový mráz nevypadalo. Jinak co se dalo, to jsem si připravil v dílně a pak jen namontoval na stožár.   

Ještě bych doplnil ohledně toho koaxialu. Mám ho po délce 2.5metru těsně vedle kabelu s internetem. To taky asi nebude dělat tomu dobře. Stačil by Belden H125?
« Poslední změna: 07. 02. 2012, 21:42:15 od Filip Heczko »


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #220 kdy: 07. 02. 2012, 22:16:20 »
Kuba Melín: Tak jsem se díval na ten odkaz. Podle té tabulky bych to měl mít ještě jednou tolik od té UHF antény ale nevím kolik od střechy. Taky asi bude rozdíl, když je tam nějaká Körnerka 19.3 nebo krátká anténa HB9CV.
Pořád se mi ale zdá, že nad tou plechovou střechou je signál slabší(hlavně na UHF) než třeba s anténou vystrčenou z okna pod střechou.

Jaroslav Novák: No když bylo pod -20, tak jsem taky počkal, až to trochu klesne, ale díky nízké vlhkosti vzduchu a bezvětří to pocitově na takový mráz nevypadalo. Jinak co se dalo, to jsem si připravil v dílně a pak jen namontoval na stožár.   

Ještě bych doplnil ohledně toho koaxialu. Mám ho po délce 2.5metru těsně vedle kabelu s internetem. To taky asi nebude dělat tomu dobře. Stačil by Belden H125?

Samozřejmě že čím je anténa výkonnější, tím více homogenní pole potřebuje k správné funkci. Ideální výška pro FM anténu nad plechovou střechou je alespoň 2 metry, protože ta tlumí dost. Ale čím víc, tím líp, zejména u směrové antény. U UHF to platí taky.
Setkal jsem se dokonce s případy, kdy byl třeba na WiFi dokonce lepší signál dole na zemi, než nahoře na plechové střeše, přitom v obou případech šlo o přímý výhled bez překážek a nenarušnou fresnelku.
Na druhou stranu funguje plechová střecha jako protiváha, takže paradoxně nad ní může být lepší příjem na nižších pásmech (FM, ale i třeba CB 27 MHz) než nad střechou klasickou. Je to trochu alchymie :)

H125 nebrat, zejména pokud je tam kabel od WiFi. Hlavně pokud se jedná o nestíněný UTP kabel, ten doporučuji okamžitě ze střechy zlikvidovat a nahradit minimálně FTP kabelem, lépe SFTP (dvojitě stíněným) kabelem. Z UTP totiž na FM leze pěkný bordel, který vám krásně zvýší šumovou hladinu a u příjmu slabších stanic způsobí zašuměmí, a u silnějších pak také mírné zhoršení stereo příjmu.
Každopádně H 125 je veskrze slušný kabel, ale stínění stojí za starou bačkoru. Opletení je tam jen pár drátky, takže pro FM to v dnešní době, kdy kabel jde kolem zdrojů rušení a nebo je tažen s UTP nebo WiFi, opravdu nestačí. Nordixy, Cavel nebo KH21 mají stínění lepší, ale opravdu bych doporučil trojitě stíněný kabel. Ve venkovním provedení (černé PE) se jich bohužel moc nedělá, vím o tom Kathreinu (který je bezvadný), možná by se něco našlo i u Nordixu nebo jiných, nemám to tak podrobně zmapované (Kathrein mi stačí :) ).
Rozdíl mezi H125 a třeba tím Kathreinem je poznat naprosto jednoduše. Na 3m Beldenu H125 s konektory připojeném do tuneru a hozeném za skříní mi slabě hrají pražské stanice, u některých naskočí RDS. Pokud tam dám stejně dlouhý Kathrein, popřípadě jiný trojitě stínený (měl jsem tu ještě jeden od Technisatu), na tuneru je v celém FM pásmu čistý šum.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #221 kdy: 08. 02. 2012, 07:55:33 »
Takže nad ty 2 metry se celkově nedostanu. A to by to muselo být ještě těch 80cm nad sítem. Taky je to pak problém s ochranou před bleskem. kdyby to moc neovlivňovalo, tak to nechám tak, ale jinak budu muset tu VKV anténu někde přestěhovat.

Co se týče toho koaxu, tak rozhodně bych na něm nechtěl šetřit. Co třeba ještě ten Katherin LCD 111, taky vypadá docela slušně a není moc drahý. Jinak ten koax s int. kabelem je veden pár metrů v místnosti jednou lištou.   


Jaroslav Ondráček

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 32
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #222 kdy: 08. 02. 2012, 09:33:08 »
Dobrý den já mám tuhle anténu Anténa Emme Esse Super Digital
jei popis dle papíru : Speciální výkonná anténa pro DVB-T příjem!
Firma Emme Esse přichází na trh s velmi kvalitní anténou určenou pro příjem pozemního digitálního vysílání. Nejlepší zkušenosti jsou ve vzdálenějších oblastech, kde již běžná anténa nestačí...
Anténa má 47 prvků a zisk 14 - 17 dB ! V oblastech s velmi slabým signálem ještě doporučíme zařadit za anténu kanálový zesilovač.

 Mám ji směr Jeseník - Praděd  v České Třebové 440 m.n.m. kde bydlím (jinak město má kolem 300m.n.m. )  je signál K36 92/94 , K 37 81/60 (NEJEDE),  K 51  92/92 a K53 92/94 , jinak jsou další na tomhle směru Brno - Kojál K29  83/81  ,  K32 PA 83/81 , K39 PA 83/81 ,  další K40 (kolize BM - ČH ) K 59 , K60 , K61 nejedou , mám dotaz chci koupit ještě jednu anténu pro dálkoví příjem SK Javorina cirka 140km , děkuji  8)


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #223 kdy: 08. 02. 2012, 12:26:18 »
Takže nad ty 2 metry se celkově nedostanu. A to by to muselo být ještě těch 80cm nad sítem. Taky je to pak problém s ochranou před bleskem. kdyby to moc neovlivňovalo, tak to nechám tak, ale jinak budu muset tu VKV anténu někde přestěhovat.

Co se týče toho koaxu, tak rozhodně bych na něm nechtěl šetřit. Co třeba ještě ten Katherin LCD 111, taky vypadá docela slušně a není moc drahý. Jinak ten koax s int. kabelem je veden pár metrů v místnosti jednou lištou.

LCD 111 je úplně ten samý kabel jako LCD 115 s tím rozdílem, že je určen pro vnitřní použití (je bílý a má plášť z PVC). LCD 115 je určen pro venkovní použití a má černý plášť z PE. Rozdíl v ceně je asi 2 Kč/m.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Antonín Roll

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké používáte antény?
« Odpověď #224 kdy: 03. 04. 2012, 23:46:39 »
Tak se musím pochlubyt se zkušeností s anténou HB9CV. Jsem technicky zdatný a tak jsem se pustil do výroby HB9CV. Al profil, trubyčky z OBI vše za cca 300Kč k tomu pájku na Al za 700Kč i s poštovným a plynový hořák také za 700Kč. (Za ty peníze bych měl novéko Kathreina :-) ) Dal jsem se do výroby a udělal "dizajnově" profi anténu (spoje letované, čisté, třmen, napojení koaxu) no prostě jsem byl na ní pyšný. Při rovnání radiálů, jsem zjisti, že jsem "blbě" měřil a udělal je o 10cm blíž než měly být  :( No co, anténu připevnil na stožár a dal se do ladění. Oproti dvojité DISCONě ke skeneru byl výsledek znatelný, chytal jsem více stanic, což je logické oproti všesměrové a všepásmové anténě. Poctivě jsem si zapisoval hodnoty dB u každé stanice. V neděli jsem si udělal novou a teď už přesnou anténu :-) A výsledek, co myslíte, byl lepší? Obě antény byly stavěny na 99MHz. Rozdíl byl v jednotkách dB ve prospěch nové antény s větším nárustem signálu kolem 92-97MHz. Ještě nemám rotátor a tak ručně otáčím anténou. Ale co mi u této antény vadí, je velký předozadní zisk a větší vyřazovací (přijímací) úhel. Chtělo by to něco co nechytá ze zádu a je užší.

Ale co mě potěšilo bylo, že při laborování s anténou v přízemí domu jsem zachytil stanici sice 70Km vzdálenou, ale přez kopec který je cca 100-150m vyšší a anténou opřenou o zeď (mířila do vzduchu). Při tomto jsem si vzpoměl na informaci o "lámání" signálu za kopcem.
Tuner: Sony XDR-F1HD  I2C mod, Sony ST-SB 920 QS, Tecsun PL 380, Uniden BCT15X
Anténa: Anténa Korner FM19.3
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2519&usage=D&la=de