Autor Téma: Jaké používáte antény?  (Přečteno 596954 krát)

Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #165 kdy: 24. 10. 2011, 07:25:33 »
Obávám se sten mane, že toto přes fórum asi nikdo nevyřeší... asi bude potřeba se obrátit na někoho kdo tomu rozumí.

Jen pár postřehů:
Nevím na co by byly potřeba dvě antény?  samozřejmě že stačí jedna! Bohužel Vámi používaná LP anténa ( i když se o ní v poslední době mluví jako o anténě na digi) není zase takový zázrak, navíc umístěná za - pokud dobře vidím betonovými taškami, které "tlumí" signál mnohem víc než pálené.. navíc pokud chytáte Žižkov, tak je anténa špatně polarizovaná" o jejím "provizorním" pohození na prádelních šňůrách radši pomlčím ;D
Ještě bysme mohli rozebrat jakým způsobem je anténa připojená k napaječi (svodu)... to ale z Vaší fotky není vidět.
Je to jedno k druhému a výsledek je takový jaký je...
Nečekejte, že Vám na tomto fóru někdo řekne: "kup tu a tu anténu", "zapoj to tak a tak"...
při tomto stavu, v jakém to je (celé zralé na předělání) to buhužel takto říct nejde... tady pomůže buď anténář, nebo kamarád radioamatér...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


sten man

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #166 kdy: 24. 10. 2011, 08:20:19 »
je tam připojená takto http://dl.dropbox.com/u/20064622/DSC00966.jpg víc jsem do toho zatím nevrtal (buď je tam napevno nebo se ten plastový konec dá vysunout?- nevím)

na jednu anténu si ale neškrtnu, protože USB tuner je citlivější takže ikdyž bych to naladil je to nekoukatelný

provizorně je to tam už pár let :) a s těmi taškami máte bohužel pravdu

mě jen štve že jsem si koupil TV tuner do PC a je mi nanic


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #167 kdy: 24. 10. 2011, 09:20:45 »
Asi jste myslel, že je méně citlivý.. né citlivější... tzv. citlivost udávanou v uV u tohoto tuneru ale neznáme, tak nebudem operovat s dohady.  ;)

tuner není nanic... nanic je anténa i celá její instalace...
Nic nevysunovat, nechat jak to je a zavolat anténáře... ten poradí i to zrealizuje, to je v současné době jediné možné řešení pro Vás.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #168 kdy: 24. 10. 2011, 09:43:45 »
...bydlím v lokalitě Lužec nad Vltavou okr. Mělník , rodinný domek, anténu chci mít na půdě...

Když máte rodinný domek, tak přece není zcela žádný problém si tam dát POŘÁDNOU JEDNU ANTÉNU kamkoli na kterou pojedou bezproblémově všech televozory v domě, včetně nějakých USB tunerů pro PC... Nevím, co Vás vede k názoru si strkat nesmysly na půdu...

Zde na ukázku test Jakuba Melina, ten sem chodí často http://www.dvbservis.cz/newpage.php?cid=9
Ale prostě volil bych nějakou anténu obdobného typu, to bych se musel podívat po různých testech po netu, co vychází nejlépe, ale v každém případě by byla VENKU NA STOŽÁRU a ne za taškami na půdě...

« Poslední změna: 24. 10. 2011, 10:53:00 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #169 kdy: 24. 10. 2011, 10:44:42 »
je tam připojená takto http://dl.dropbox.com/u/20064622/DSC00966.jpg víc jsem do toho zatím nevrtal (buď je tam napevno nebo se ten plastový konec dá vysunout?- nevím)
......mě jen štve že jsem si koupil TV tuner do PC a je mi nanic
Anténa na obrázku má na publikovaném konci jen průchod koaxu do jedné z trubek její konstrukce. Koax je "možná dobře" připojen na opačném konci antény. ::)

Tunery do PC jsou obecně méně citlivé než v STB a TV. Ale ve vzdálenosti 30 km od Prahy, pokud nebydlíte v nevhodně úzké rokli, musí jít příjem na všech typech přijímačů. Jen to chce mít správně připojenou anténu, dobře nasměrovanou a pro jistotu funkce za každého počasí, mít ji instalovánu venku. Nad střechou, ale třeba i níže, jen na fasádě a pod..

P.S. Jak je vidět z připojené ilustrace, měl byste mít přímý výhled nejen na vysílač Žižkov, ale i Cukrák, se všemi Vámi požadovanými stanicemi. Cukrák je sice o něco dále, ale zase vysílá větším výkonem. Jen pozor na to, že tyto vysílače vysílají s odlišnou polarizací a z trochu jiných směrů.
« Poslední změna: 24. 10. 2011, 11:06:25 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #170 kdy: 24. 10. 2011, 18:26:25 »
Pro satelitní příjem v Ku a C pásmo používám laminátovou parabolu 180cm. Tento průměr zde v Plzni umožňuje příjem Astry 2D. Občas prohledám i pásmo C, motorem pro elevaci nastavím šilhání do konvertoru pro C band. Rozsah pozice je od 30°W do 42°E.
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.


sten man

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #171 kdy: 25. 10. 2011, 11:42:16 »
noo já nevím proč to dal otec pod střechu. prostě byl línej a vzároveň jsme chytli to co on chtěl a docela v pohodě ale někdy to zlobí podle toho jaký je na půdě klima takže v létě je tam tak 30°C takže pak to blbne a teď v zimě to taky začíná nějak zlobit.

problém je hlavně v té "necitlivosti" USB tuneru.

jako abyste mě chápali tak kdyby to byl můj dům klidně sem toho anténáře zavolám ale furt tu má hlavní slovo otec a ten mě pošle k šípku protože on si na svý televizi chytne vše a nevadí mu ani kostkovatění proto píšu sem a poradit se na vlastním řešení... když koupím svoji anténu tak to bude stát i s kabelama belden a F koncovkama tak tisícovku a anténu si holt naladím podle intuice a matka mi bude řikat jak to dole chytám (možná by bylo fajn mít nějakej program na PC co umí sledovat kvalitu a sílu signálu, není takový?)

anebo mi na jiném foru doporučili aktivní rozbočovač ale ten stojí 500

co myslíte že by pomohlo víc?


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #172 kdy: 25. 10. 2011, 11:57:01 »
Ale tak necitlivost tuneru pro PC bych jako problém neviděl, ona nějaký standard mít bude...

Problém je v tom anténním systému... Tak prostě buď otci vysvětlíš, že prostě DVB-T není analogové vysílání na které byl do teď zvyklý anebo půjdeš na jiné řešení... Např. satelitního příjmu, ostatně sat tunery pro PC se dělají také anebo s ním půjdeš na nějaký kompromis... Ještě někdy v 70.letech, když si otec také opečovával svůj barák a jaksi představa baráku obloženému anténami se mu vůbec nelíbila a vstavaly mu vlasy hrůzou na hlavě, tak došlo ke komprimisu, že anténa mohla být na studni, tak nikomu nevadila a příjem bych skvělý... Takže pokud by strpěl nějaké takové řešení, garáž, kůlna...Nevím, dle možností, ale bacha nesmíš tam mít stromy, ty jsou schopné ten DVB-T signál nepustit taky, tedy zaprší, bude tam mokré listí a rozhodí ho to... stejně kvalitně jak ta mokrá střecha za kterou je to teď...

Hlavně první, co můžeš udělat a co tě nebude stát ani korunu je tohle

Citace
navíc pokud chytáte Žižkov, tak je anténa špatně polarizovaná

To je velice, ale velice zásadní věc ! Prostě vylezeš na půdu a tak jak to tam leží, tak to vezmeš a postavíš, tedy aby to nemělo prvky vodorovně, ale svisle...

A pak se uvidí, třeba zjistíš, že to najednou na hlavní TV otci nekostičkuje a Tebě přes rozbočovat jde...

« Poslední změna: 25. 10. 2011, 12:03:55 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #173 kdy: 25. 10. 2011, 11:58:04 »
 :)No já mám taky USB klíčenku k notebooku a nijak mi obraz nezamrzá ani nekostičkuje,proč myslíte?bydlím u vysílače?!!ani omylem,je to taky cca 30 km od Krašova,ale předně mám anténu NAD Střechou na stožáru,protože pod střechou bych měl nechytatelný příjem,a proč taky na půdu když venku to má lepší podmínky?!!takže USB DVB-T jde bez problémů =)  8)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #174 kdy: 25. 10. 2011, 13:56:55 »
Pro satelitní příjem v Ku a C pásmo používám laminátovou parabolu 180cm. Tento průměr zde v Plzni umožňuje příjem Astry 2D. Občas prohledám i pásmo C, motorem pro elevaci nastavím šilhání do konvertoru pro C band. Rozsah pozice je od 30°W do 42°E.
Mám také k dispozici podobnou parabolu, ale duralovou. Zatím jsem DVB-S úplně nepropadl, ale až opravdu budu v důchodu, nějaká další činnost by se hodila. Zatím jsem nenašel na webu v e-shopu vhodnou kombinaci LNB a ozařovače pro středovou anténu. Mohu se zeptat, odkud je máte Vy?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


sten man

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #175 kdy: 25. 10. 2011, 19:03:39 »
:)No já mám taky USB klíčenku k notebooku a nijak mi obraz nezamrzá ani nekostičkuje,proč myslíte?bydlím u vysílače?!!ani omylem,je to taky cca 30 km od Krašova,ale předně mám anténu NAD Střechou na stožáru,protože pod střechou bych měl nechytatelný příjem,a proč taky na půdu když venku to má lepší podmínky?!!takže USB DVB-T jde bez problémů =)  8)

i přes pasivní rozbočovač? co máte za kabely, koncovky atd? na jakou dálku vede kabel?

José Brtník: to s tou anténu zítra zkusím


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #176 kdy: 25. 10. 2011, 21:04:14 »
No jde o to jestli ji máte na Žižkov nebo na něco jiného, ale pokud na Žižkov tak to má být jak ti říkali aby jsi ji přetočil...

Co se týče těhle USB potvor... Kolik jsem jich viděl ? Asi 3. První šla bez jakékoli antény sama o sobě, ale bylo to 4km od vysílače Ještěd s výhledem na vysílač. Druhá šla asi 24km od Prahy, když se do ní strčil asi 1m koaxiálního kabelu a z kusu drátu narychlo vyrobeném provozorním dipólem, chytla z Prahy, co šlo chytit a chodí to tak do dnes. Třetí zase Liberec, někde ve městě, obyčejná pokojová anténa a opět šlo z Ještědu, co mohlo jít. Netuším ani v jednom případě, co to bylo za typ, ale fungovalo to prostě jako cokoli jiného. Ale spíše uvedu jinou věc. Když to začínalo a všude po krámech bylo x modelů různých STB, tak se dalo najít x testů jak si který vede. A nejvíce mne pobavili v jednom krámě, kde si to všechno pro vlastní potřebu pořadně otestovali a roztřídili a vypadlo z toho asi tohle. 50% mělo citlivost lepší, ale pak už z nich nic nijak nevynikalo, že by ji mělo nějakou špičkovou, ale prostě 50% ji mělo pěknou. No a druhých 50% ji mělo horší, tedy řekněme slabší, ale zase z toho nic nezanikalo, tedy, že by ji mělo vyloženě mizernou. Takže na konci toho testu, všech těch modelů měli prostě jen dvě hromádky, slabší a lepší. Nic víc. A z toho celkem tedy plyne, že to má nejspíše citlivost jako každý druhý model na trhu. To jsem tím chtěl říct. Takže v prvé řadě si zkus pohrát s anténou a v druhé řadě ukecat otce jestli by se tedy nevyplatilo ji umístit pořádně, tedy někam mimo ty tašky...
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #177 kdy: 25. 10. 2011, 22:41:32 »
Shrnul bych to jednoduše do tří bodů dle důležitosti:

1) Špatná polarizace antény... V těchto místech chodí dle mých zkušeností výrazně lépe Žižkov nežli Cukrák. Ale vzhledem k té polarizaci antény tam bude Žižkov slabší, i když je blíž - což může vyvolat problém s pre-echem (hodně laicky řečeno se ty vysílače budou rušit). Takže určitě zkusit anténu otočit vertikálně, případně možná zkusit natočit místo na Prahu i směrem na Bukovou horu (kanály 33-55-58), protože ta je na Mělnicku hodně silná.

2) Špatné umístění antény.... Anténa prostě patří do volného prostoru, jakékoliv umístění na půdě nebo uvnitř domu je alchymie, protože tam není ani přinejmenším homogenní pole a vlastnosti signálu a antény nejsou takové, jaké by být měly. I se sebelepší anténou tak budete mít stále velmi omezené výsledky, a nějakými zesilovači atd. to nezlepšíte, protože co není na anténě si zesilovač "nedomyslí".

3) Špatná anténa jako taková.... Aneb všude dáme logperi, že. Logperi anténa je určena do míst kousek od vysílače, pro aplikace dále od vysílače je to prostě bída, sice to každý montuje, ale je to děsná móda :/ Existují mnohem kvalitnější antény, které se pro vzdálenější příjem hodí více než logperi. K čemu se ale ani ty kvalitnější antény, ani logperi nehodí je onen příjem na půdě. Tam je dle mnohaletých zkušeností spousty lidí vhodnější husté síto, protože v takto nehomogenním poli funguje lépe. Sám jsem to několikrát porovnával, a byly případy, kdy na logperi nebo yagi na půdě signál prostě nešel, zatímco na síto byl relativně kvalitní. Pokud tedy nebudete mít možnost dát anténu ven a bude prostě muset zůstat na půdě, popřemýšlel bych nad velkým sítem, ale pozor - kvalitním českým (např. od firmy Vaten - www.televiznianteny.com), v žádném případě nebrat ty řídké polské hrůzy.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #178 kdy: 25. 10. 2011, 23:06:50 »
zdravím, potřebuju vybrat anténu...

No a tím jste v podstatě dostal odpověď....

Trochu mi není jasný rozdíl mezi tímhle
http://www.televiznianteny.com/televizni-anteny/anteny-uhf/sirokopasmove/sito-velke-huste
a tímhle
http://www.televiznianteny.com/televizni-anteny/anteny-uhf/sirokopasmove/sito-velke-huste-zn
nejspíše bude pouze v tom, že to druhé má být jakási značka, čímž by mohlo být teoreticky přesnější anebo taky prd a je to jen vyhozená stovka na víc...

Jen tak pro zajímavost tady http://www.digizone.cz/clanky/anteny-a-antenni-soustavy-pro-prijem-digitalni-televize/ vidíte, že k takové ,,matraci" existují i nástavné prvky a, že se dají spojovat... Na takovéto 4 takto spojené ,,matrace" jsem chytal v Praze, před 30 lety, německou TV z Horního vršku.

« Poslední změna: 25. 10. 2011, 23:23:56 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #179 kdy: 25. 10. 2011, 23:22:33 »
Rozdíl mezi těmito dvěmi hustými síty je v povrchové úpravě. Plast je asi levnější než žárový pozink. Co ale v našem prostředí opravdu vydrží déle, to je otázkou.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další