Autor Téma: Jaké používáte antény?  (Přečteno 596960 krát)

Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #135 kdy: 18. 04. 2011, 09:11:51 »
 :) nemám problém ale chci aby to vypadalo vzhledem hezky a funkčně pevně a stabilně,a to skloubit vše dohromady je věc kde nejsem úplně silný v kranflecích,tak si ji pro jistotu koupím ju tak pro to jsem šel do dipólu,jinak možná autor té antény nedal svolení k sériové výrobě,tomu to odpovídalo =) tak asi tak je to   8) viděl jsem plánek zapojení antény HB9CV,takže zapojení není problém,ale konstrukčně aby to mělo stabilitu ve větru,a tady je má slabina,aby se to nesrolorovalo jako špagety =) pro to jsem tu anténu HB9CV jsem si chtěl koupit,a když jsem nesehnal v hotových výrobcích...tedy zboží,tak jsem koupil ten dipól =)

Pokud ta anténa je zisková a lepší než dipól tak by se prodávala snadně nemysílte?nehledě na ten rozšířený kruhový anténí patvar na rádio,které na "V" příjem je diskutabilní Hodně =)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #136 kdy: 18. 04. 2011, 09:44:46 »
Mně se nejvíc líbí jak pan Cibulka několik týdnů, možná měsíců v různých vláknech lamentuje nad nedostupností té antény, místo toho aby jí za jedno odpoledne postavil  ;D  ;D
Matně si vzpomínám, že kdysi ve svých příspěvcích měl jako motto pod svým podpisem něco "levých rukách"  ;D že by i sám velký mistr měl s nimi problém?  ;D
Jinak Karle, nic ve zlém....  :)

Až tu anténu výrobou budu mít vychytanou než dřív si ji koupím hotovým výrobkem,pak se ráááád pochlubím,v opačném případě nemám zájem dávat na střechu ošklivé anténní obludy nevzhledné,to radši méně ziskový ale vzhlednější dipól,mimochodem účel to splnilo,RDS na 88.8 Regio Sever ČRo jde čistě Stereo a se zmíněným RDS =) tak jsem zatím =) spokojen zatím =)  8)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #137 kdy: 18. 04. 2011, 17:12:48 »
Pokud to smontujete z Cu 2mm drátu, tak to se opravdu sroluje jako špagety :D. Když na ty hlavní prvky použijete 5-8mm FeZn, nebo Fe, tak to musí vydržet i 200km/h vítr ;). Al má tendenci se časem při takové délce prohýbat(ptáci, námraza, kroupy, vítr atd.), ovšem výhodou je zas váha materiálu.


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #138 kdy: 18. 04. 2011, 21:35:51 »
 :) Co takhle foto antény dát sem na web,tedy proč je neprezentuješ? svoji HB9CV anténu?vždyť se múžeš pochlubit hezkou HB9CV anténou ne?  8)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #139 kdy: 18. 04. 2011, 21:45:35 »
Pokud to smontujete z Cu 2mm drátu, tak to se opravdu sroluje jako špagety :D. Když na ty hlavní prvky použijete 5-8mm FeZn, nebo Fe, tak to musí vydržet i 200km/h vítr ;). Al má tendenci se časem při takové délce prohýbat(ptáci, námraza, kroupy, vítr atd.), ovšem výhodou je zas váha materiálu.

Mně spíše zajímá  HB9CV anténa na T-DAB s + dohromady na digitální radio vysílání,nebo postačí dipól,to už bych si udělal HB9CV anténu s příhledem na digitální pozemní radio vysílání,to už by byla motivace vyměnit dipól  8) pokud by dipól byl horší v T-Dab příjmu  8)

Samozřejmně mně napadá dát anténu HB9CV pod střechu,a byl by klid,ovšem je to řešení takové kočkopes,i s příhledem na digitální pozemní radio vysílání a analog FM,ale střecha by byla slušnej izolant ve slabších kvótách,tak radši nad střechu bohužel,a když na střechu,tak s pěkným vzhledem ne jen funkčnost  8)
« Poslední změna: 18. 04. 2011, 21:52:20 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #140 kdy: 18. 04. 2011, 22:00:21 »
:) Co takhle foto antény dát sem na web,tedy proč je neprezentuješ? svoji HB9CV anténu?vždyť se múžeš pochlubit hezkou HB9CV anténou ne?  8)

Vždyť toho je plný internet ;). Jinak pod střechu by to bylo samozřejmě škoda dávat, to byste přišel zbytečně o hodně signálu. Nevím, co se Vám na této anténě tak nelíbí, že ji nechcete na střechu.


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #141 kdy: 19. 04. 2011, 16:18:03 »
:) Co takhle foto antény dát sem na web,tedy proč je neprezentuješ? svoji HB9CV anténu?vždyť se múžeš pochlubit hezkou HB9CV anténou ne?  8)

Vždyť toho je plný internet ;). Jinak pod střechu by to bylo samozřejmě škoda dávat, to byste přišel zbytečně o hodně signálu. Nevím, co se Vám na této anténě tak nelíbí, že ji nechcete na střechu.

No vidite když se podívam na internet,tak samé nákresky a Hotová vyrobená anténa HB9CV v akci nikde ve finálním výrobku nemluvě jakožto zboží žádná nabídka,o to že si ji nevyrobím není řeč,ono lze ji vyrobit,proč ne ale rád vidím věc přímo reálně nejlépe na regále a tady se nečapu,koupit si ji jako hotový výrobek a při tom když je taaak coool tak proč třeba se nevyrábí v sérii někde soukromou firmou,vždyť co je kvalitní tak to se dnes báječně prodá tak kde je problém?proč si ji musím vyrobit sám na koleně když nejde koupit v kameném obchodě a nebo e-shopem =)tomu nerozumím  8) ten dipól na "V" ale i konec konců i na "H"
příjem tedy polarizace by byla lepší HB9CV než současné dipóly,ale proč je tak nedostupná když si ji zadám do vyhledavače ve zboží tomu nerozumím?ale nebráním se vyměnit dipóly za solídní kousek antény HB9CV,to mi nedělá problém,jen proč nutně si ji musím vyrobit sám,proč?!!!tak třeba chci vyzkoušet  anténu HB9CV někde v regále a uvidím zda li si ji koupím nebo udělám na koleně...jestli tomu rozumíte,tak já mám rád výběr z několika druhů a vyberu si dle vzhledu,ceny,značky a podobně...to se mi moc moc líbí  8) 8) 8)

Báječný příklad je v konkurenci a nabídce set-top-boxů na DVB-T,tak proč HB9CV není mezi nabídkami co jsou žádané zboží tedy dravá poptávka...hlad na trhu a jinak atraktivní  8)
« Poslední změna: 19. 04. 2011, 16:24:12 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #142 kdy: 20. 04. 2011, 21:54:48 »
Tak tady je moje HB9CV po 3/4 roku provozu na střeše. Hlavní prvky natvrdo švajsnuté s nosnou trubkou, fázovací vedení spájeno s prvky. Tam kde to je švajsnuté jsem to natřel základovkou, ať to nereziví, jinak ty prvky z pozinku(FeZn) nereziví, trubka je taky pozink. Uchycení jsem použil z colorky(u těchto třmenů byla trochu slabina koroze šroubů, takže asi bude třeba ošetřit), protože třmen třeba pro fm dipoly by to asi nemusel udržet, jelikož anténa váží přes 2.5kg a není uchycena v rovnováze. Kanálovka momentálně není připojena do antenního svodu. Před nedávnem ještě byla ve vertikální polarizaci a hrál na tom slovenský mux na 59k, ale po spuštění Klimkovic na stejném kanálu došlo k zarušení. Jinak zkoušel jsem na to polské muxy a výborně chodí i 38k. 

Zmenšeno.
« Poslední změna: 20. 04. 2011, 22:16:33 od Filip Heczko »


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #143 kdy: 20. 04. 2011, 23:15:29 »
 :) no a to je zajímavá konstrukce,takhle to když vidím konstrukci HB9CV antény,tak to vidím už lépším světle,když vidím hotovou vyrobenou anténu v akci,rozměry na 100 MHz není problém sehnat,to je v poho =)to ten "V"příjem bych nechal na Dipólu a "H" dal na HB9CV anténu,třeba jen vyzkoušet a pak by se vidělo a co by bylo ziskovější,to bych tam nechal,v tom nemám problém,jen bych si rád sehnal rozměry na HB9CV anténu na III TV pásmo v T-Dabu pro digitální pozemní radio vysílání a nebo lépe si pořídit tuner na internetová rádia bez nutnosti být připojeno na PC či Notebooku a připojeno k věži vstupem in k věži =) a nemusím řešit digitální radio vysílání,protože internetová rádia mají straaaaaaašně velkou nabídku internetových rádií,tak v obýváku by byl výběr....jak prase  8)
« Poslední změna: 21. 04. 2011, 09:41:19 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Jan.Kodejska

  • Host
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #144 kdy: 13. 05. 2011, 23:45:21 »
Na střeše domu máme tyhle STA:

Na výložníku MUX1 a MUX2 (Fracarro LP 45),
pod nimi síťová na MUX3 (přijímá výborně) :P a úplně dole
nová Wi-Fi anténa "UBNT AirGrid M5 (5GHz), 2x 27dBi, outdoor klient - AirMax Station.

Maximální spokojenost se 100% signálem z Bukové hory (lokalita Dubí u Teplic).
STA svým signálem zásobuje v bytovém domě 5 TV, z toho jedna je digitální.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #145 kdy: 14. 05. 2011, 00:50:44 »
Ten AirGrid přímo pod polským sítem je tedy opravdu případ.

Nejen, že UBNT zařízení vyzařují často rušení (celkem znatelně ruší např. FM rádio, chce to odstup min. 1-2m od antén), ale jestli máte v tom polském sítu zesilovač, může se to klidně zahltit - ty polské zesilovače zesilují doslova vše.

Jinak k WiFi - nedávno jsem při instalaci paraboly na měřáku zíral na rušení na frekvenci kolem 10720 MHz, které mělo sílu 70 dBuV. Netuším, z čeho to bylo, ale zřejmě se jednalo o nějakou harmonickou z nekvalitního 5 GHz zařízení. U UBNT jsem se s tímto ještě nesetkal, ale různé hrůzy typu Ovislink a spol. vyzařují kdeco, pozor na to. Nejlepší vzhledem k nežádoucímu vyzařování a harmonickým je MikroTik (Routerboardy), které neruší a ani neemitují výraznější šum, který by rušil např. to FM rádio.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Franta Kostka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Pozor na psychopaty a práskače!
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #146 kdy: 14. 05. 2011, 01:53:01 »
Na střeše domu máme tyhle STA:

Na výložníku MUX1 a MUX2 (Fracarro LP 45),
pod nimi síťová na MUX3 (přijímá výborně) :P a úplně dole
nová Wi-Fi anténa "UBNT AirGrid M5 (5GHz), 2x 27dBi, outdoor klient - AirMax Station.

Maximální spokojenost se 100% signálem z Bukové hory (lokalita Dubí u Teplic).
STA svým signálem zásobuje v bytovém domě 5 TV, z toho jedna je digitální.

Vy mátě těch STA více???
Jinak instalace tragedie, to buď dělali nějací elektrikáři nebo bastlíři nebo oboje...
Nepřijímat v těch místech Bukovku by snad ani nešlo, takže to hraje i na ty LP, proč jsou tam ale dvě to je mi záhadou.
Polské síto je tragedie uplná a ty "direktory" jsou tam na ozdobu.
Pokud toto je společná instalace a někdo za to vzal peníze, tak jste se stali obětí podvodu, nebo minimálně neodborného přístupu.
příjem DVB-T: Praděd, Radhošť, Polsko...


Jan.Kodejska

  • Host
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #147 kdy: 14. 05. 2011, 09:36:13 »
Citace
Vy mátě těch STA více???
Jinak instalace tragedie, to buď dělali nějací elektrikáři nebo bastlíři nebo oboje...
Nepřijímat v těch místech Bukovku by snad ani nešlo, takže to hraje i na ty LP, proč jsou tam ale dvě to je mi záhadou.
Polské síto je tragedie uplná a ty "direktory" jsou tam na ozdobu.
Pokud toto je společná instalace a někdo za to vzal peníze, tak jste se stali obětí podvodu, nebo minimálně neodborného přístupu.

 ;D a ;D, a ještě jednou ;D!
Proč "tragedie"? Chtěli jsme na každý vysílací kanál jednu anténu
a polské síto je ani ne 5 let staré z původní analogové Primy,
tak proč ho likvidovat?! Hlavní je, že máme stabilně silný signál.

Zkoušel jsem ze zvědavosti odstranit ze síta dva konektory
a u MUXu 3 se zhoršil signál ze 100 na 87 procent,
takže na ozdobu v našem případě určitě nejsou!  ;)

Instalace STA proběhla ZDARMA.


Franta Kostka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Pozor na psychopaty a práskače!
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #148 kdy: 14. 05. 2011, 12:42:13 »
Citace
Vy mátě těch STA více???
Jinak instalace tragedie, to buď dělali nějací elektrikáři nebo bastlíři nebo oboje...
Nepřijímat v těch místech Bukovku by snad ani nešlo, takže to hraje i na ty LP, proč jsou tam ale dvě to je mi záhadou.
Polské síto je tragedie uplná a ty "direktory" jsou tam na ozdobu.
Pokud toto je společná instalace a někdo za to vzal peníze, tak jste se stali obětí podvodu, nebo minimálně neodborného přístupu.

 ;D a ;D, a ještě jednou ;D!
Proč "tragedie"? Chtěli jsme na každý vysílací kanál jednu anténu
a polské síto je ani ne 5 let staré z původní analogové Primy,
tak proč ho likvidovat?! Hlavní je, že máme stabilně silný signál.

Zkoušel jsem ze zvědavosti odstranit ze síta dva konektory
a u MUXu 3 se zhoršil signál ze 100 na 87 procent,
takže na ozdobu v našem případě určitě nejsou!  ;)

Instalace STA proběhla ZDARMA.
Chápu, že se v úvodu svého příspěvku smějete tomu nesmyslu co máte na střeše a svému přístupu, ale já se Vám smát nebudu, protože nevědomost hříchu nečiní (pokud tím není způsobována újma někomu jinému).

V první řadě, nechápu kde odstraňujete na polském sítu konektory, ale asi jste myslel direktory. Další indicie, že tu plácáte a nevíte vlastně o čem, když si pletete základní pojmy.

To že je odstraníte a klesnou jakési procenta nevypovídá vůbec o ničem, navíc tím, že jste odstranil jen 2 z těch 4 jste vytvořil nehomogenitu před anténou. Tím se mohlo stát, že některé dipoly přijímají jinak silný signál než další dva, takže jejich energii vyzáří a tím se přípravíte o ta úžasná procenta.

Funkci tyto "direktory" nemají žádnou, jejich rozměry a rozteč jsou v daném pásmu fyzikálně zcela nesmyslné. Jediné direktory, které u antény typu síto mají smysl, jsou tyto ( http://www.eltasat.cz/anteny-tv-i-dvb-t/antenni-direktory ) a vězte, že jejich rozměry jsou několikanásobně větší, než tyto okrasné kousky plastu a hliníku. Jsou ale určeny na skutečné poctivé síto a ne tyto polské křápy.

Dávat na každý přijímaný kanál jednu anténu a to obě stejnéa celopásmové a ještě na tak silný signál jako je nedaleká Bukovka, je opět známka neznalosti toho co dělá ten, kdo to dělá (Vy jste chtěli... někdo udělal...zdarma, ale zcela nesmyslně :-D ).
Používat na jednotlivé kanály samostatné antény má smysl u antén kanálových, ne u málo-ziskových LP antén pro celé pásmo.

Takže výsledek: nesmysly, nesmysly, nesmysly... a to že instalace proběhla ZDARMA pouze uzavírá obrázek o (ne)smysluplnosti celé akce a o tom, že dotyční objednavatelé i následní realizátoři o tom nic neví. Přece nejdůležitější je, aby to bylo ZDARMA!!! :-D

Navrhuji, abyste místo zkratky STA začali používat novou, a to STB (neplést se set-top-boxem), kterážto je vyšším levelem než STA a znamená Společný televizní bastl.
Takže přeju vše nejlepší při příjmu ZDARMA! :-)
« Poslední změna: 14. 05. 2011, 12:48:40 od Franta Kostka »
příjem DVB-T: Praděd, Radhošť, Polsko...


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #149 kdy: 14. 05. 2011, 12:43:44 »
Citace
Proč "tragedie"? Chtěli jsme na každý vysílací kanál jednu anténu
a polské síto je ani ne 5 let staré z původní analogové Primy,
tak proč ho likvidovat?! Hlavní je, že máme stabilně silný signál.

Jestliže jste chtěli na každý kanál jednu anténu, měli jste si nechat nainstalovat kanálové antény, tedy jednu laděnou na k. 33, druhou na k. 55 a třetí na k. 58. Používat jako "kanálové" antény LP a polské síto, to je opravdu šílenost.
Stabilně silný signál máte proto, že se nacházíte v oblasti s extrémně silným signálem Bukové hory a máte tak štěstí, že i na takto špatně provedenou anténní sestavu máte onen stabilní signál!
Ty direktory u polského síto jsou naprosto k ničemu, a hodnotit jejich účinnost podle bargrafu přijímače je už úplně mimo. Samotné polské síto je "anténa" k ničemu, která má reálný zisk asi 2-6 dB, a zbytek se tam dohání zesilovačem. Přečtěte si např. http://anteny.digizone.cz/sitove-anteny/. Ohledně toho AirGridu se pak mrkněte na http://anteny.digizone.cz/ruseni-od-aktivnich-zarizeni-gsm-wifi-apod/.

Jediné, co danou instalaci omlouvá je to, že proběhla dle Vašich slov zdarma. Kdyby totiž za tohle chtěl někdo zaplatit, asi bych ho hnal ze střechy vidlemi.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz