Autor Téma: Jaké používáte antény?  (Přečteno 596979 krát)

František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény? zásadně bastlené :-)
« Odpověď #120 kdy: 13. 11. 2010, 16:58:29 »
Občas za mnou někdo přijde, že má špatný příjem DVB-T. Většinou proto, že má vadnou/nevhodnou/mizernou/žádnou anténu. Takže vytáhnu ze sklepa nebo fofrem zbastlím jednoduché hrábě pro příslušný kanál - a buď zjistím, že to vypadá dobře (a můžu případně doporučit nějakou lépe provedenou anténu), nebo to v daném místě příjmu vypadá špatně a nemá cenu se dál snažit.

Pro dočasné/testovací použití nebo pro umístění pod střechu (kam nesvítí slunce) stačí jako ráhno nějaká PVC kabelážní lišta, třeba 26x30mm, které pro větší torzní tuhost přilepím dekl lepidlem na novodur - ale hliníkový jekl není o moc dražší a typicky stačí menší průřez, pro metrovou yagi třeba jenom 10x10 mm. Na pásmu UHF je příjemné, že prvky jsou natolik krátké, že se dají bastlit klidně ze 4mm^2 elektrikářského drátu (průměr přes izolaci cca 3.8 mm). Pokud ho necháte v izolaci, máte automaticky zajištěnu izolaci od ráhna (pokud je kovové). Jenom zasunete do díry v ráhně a zakápnete lepidlem. Na vrtání ráhna to chce stojanovou vrtačku, kvůli pravoúhlosti - to je asi jediný náročnější vercajk.

Rozměry a rozestupy prvků spočítám prográmkem DL6WU-2.EXE z balíku Yagimax (poslední verze je patrně 3.11), samotný Yagimax mi případně nakreslí graf vyzařovací charakteristiky (umí i rovinné dvojče či čtyřče). Yagimax je zřejmě historický DOSový software, nemá homepage, pomůže Google. "Algoritmus podle DL6WU" vytváří poměrně úzkopásmové kanálové yaginy, které mají potažmo docela hezký zisk. Nastavíte jednotky (palce/cm), vyberete si typ ráhna (kovové připojené / kovové izolované / bez ráhna nebo čistý izolant) a zadáte jeho průměr, zadáte požadovanou délku antény - a vypadne "řezný plán" s jednoduchým reflektorem, skládaným dipólem + zbytek direktory.
Pokud potřebuju chytat z Bukovky K55+58, spočítám anténu na K58, protože Yaginy mívají pomalejší úbytek zisku směrem k nižším kmitočtům - a funguje to.

K tomu případně nějakou elektro krabičku a hlavně hotový symetrák - v dnešní době je docela problém sehnat tradiční solidní provedení s feritovými "brýlemi", k vidění jsou všelijaké parodie s toroidem nebo s mikropáskovým vedením na plošáku...

Dřív jsem postavil pár Yagin podle knížek Tomáše Českého z 80.let. To jsem ještě neměl stojanovou vrtačku, montáž prvků příchytkami byla výrazně otravnější než výše popsaný rychlobastl :-) Zas to ve finále vypadalo trochu líp.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #121 kdy: 13. 11. 2010, 17:28:12 »
Drát jsem dnes vyřadil z provozu a nasadil jsem skládaný V dipól,nejprvka vyřazení Drát antény ze stožáru na rádio...

Karle, nechápu proč je to pravé logáro z tohoto pohledu jakési prohnuté nahoru? (na Svatobor) Za druhé jsem nechápal ten drát který jsi tedy nakonec sundal (mezi LP na Krašov a tím dipolem) - k čemu to tam bylo vlastně dobré? Jinak až tam polezeš příště, tak prosímtě srovnej ty prvky - jsou některé jakési pokřivené. Jinak Logára máš dobrý +1
« Poslední změna: 13. 11. 2010, 17:32:16 od pozemák »


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #122 kdy: 13. 11. 2010, 17:55:27 »
V týdnu v Makru v oddělení reklamací jsem si všim na zemi zabalená  televize asi LCD prostě placatá a nenápadně jsem se podíval na reklamační protokol a bylo tam napsáno. Důvod reklamace:Obraz kostičkuje..... :)


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #123 kdy: 13. 11. 2010, 21:21:26 »
Což  může znamenat že byla vadná anténa, nebo televize. Nic víc úsměvného se z toho nepozná.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #124 kdy: 02. 12. 2010, 00:13:04 »
Článek z porovnávání UHF antén typu x-color najdete na http://www.dvbservis.cz/newpage.php?cid=9.

Testovaly a porovnávaly se antény Schwaiger CCK 43, Emme Esse 40XD a Color Digi Maxi od české firmy Vaten. I přes chumelenici a mráz se podařilo test dotáhnout do konce, jen měřák trochu omrzl a antény jsem musel nechat rozmrznout a oschnout od sněhu.  8)
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #125 kdy: 04. 12. 2010, 09:47:25 »
pro - pozemák  :D - anténa na Svatobor je mírně prohnutá,už jsem jí nerovnal,když mi přišla poštou  :) ,tak jsem jí otočil aby prohyb byl užitečný  ;) ,on je na svatobor mírný kopec,tak to kopíruje terén,anténa je v rovinně a ohnutí kopíruje kopec,takže příjem dobrý,jinak ty konce jsou ohnutý,to je slabina těchto LP antén při vichřici nebo silných větrech kdy se tyto Al dráty mohou lehce ohnout...to nijak neovlivnim...jen srovnat a při ohnutí porovnat...na příjem to nemá velký vliv ;)
Jinak ta Anténa ten dipól je dobrý na 102.1 FM Country,ale ne na Samson na 103.0 FM je zajímavé že příjem je mizerný a při tom vysílač je stejný a výkon taktéž a příjem je zde stejný a přes to 102.1 O.K. a 103.0 na prd...zajímavý?
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #126 kdy: 04. 12. 2010, 11:05:18 »
To FM:je to dáno tím že asi 102.9 Impuls tu dost to zarušuje i když je to ve H polarizaci a 103.0 Samson je ve V polarizaci a CHomutovský Sever  regionální rozhlas ze severu tedy 103.1 FM taktéž ve H porarizaci,protože 200watt je neměnných pro obě frekvence,tak i ten stadion jakožto stanoviště vysílací se nemění,a potažmo zde u mně ten dipól se u mně nijak nemění,takže jednoznačně rušení od okolních frekvencí na rozdíl od nerušícího 102 fm a to Impuls a Bukova Hora ve H polarizaci na rozdíl od Country a V polarizaci na 102.1,to samé čistě hraje 92.2 nebo 98.2 či 98.4 či 94.4 nebo slaběji 97.5,všechno toto jsou vysílače na 200 watt a příjem mám krááásný,včetně toho 97.5kdy je lehce slabší díky FM rádiu Kiss pro ton z Domažlic na 97.4 FM  8) ale to neva je tu rokycanský 94.4 to samý jako 97.5 FM  ;D

Nyní co spustili 103.0 z Domažlic,příjem se zlepšil a je slyšet stereo,sic trošku šumu ale hudba je slyšet srozumitelně a o tom to je =)
« Poslední změna: 16. 04. 2011, 10:21:07 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #127 kdy: 03. 04. 2011, 18:36:47 »
Není nad to mít na zahradě stožár na antény.  :)
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #128 kdy: 12. 04. 2011, 10:29:42 »
 8) Jsem zjistil že tu po výluce vysílače Radeč jde tu 101.4 lépe tím že jsem vyřadil ten oblíbený kruh a nasadil dipól na sever a je lepší příjem a i s RDS =)  8)

Dokonce jsem to zaznamenal na MP3,ale přílohy to neumožňují,tak jen fotky =(
« Poslední změna: 12. 04. 2011, 10:44:35 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #129 kdy: 12. 04. 2011, 21:13:42 »
Stožárek na antény pěkný. Tak akorát na HB9CV místo toho dipolu ;).


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #130 kdy: 12. 04. 2011, 22:31:13 »
 :) jejda,ještě ji tak koupit,tedy že vůbec není nabízena jakožto hotový výrobek,když je evidentně zisková a lepší než dipóly  8) tak nabídka takřka nulová že zajímavé  ::)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #131 kdy: 13. 04. 2011, 20:09:26 »
No co se týká toho zisku, je to vůči dipolu dost ziskové. S jinými antenámi jsem to neměl možnost srovnávat. Na výrobu to není náročné, jen je důležité zachovat patřičné rozměry mezi fázovacím vedením a hlavními prvky. Zajímalo mne jaký to má vliv na příjem, tak jsem zkoušel zkracovat tu mezeru z 3cm až postupně na 5mm. Z toho mi vycházel nejlepší rozměr 15mm-20mm.


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #132 kdy: 15. 04. 2011, 23:20:00 »
No co se týká toho zisku, je to vůči dipolu dost ziskové. S jinými antenámi jsem to neměl možnost srovnávat. Na výrobu to není náročné, jen je důležité zachovat patřičné rozměry mezi fázovacím vedením a hlavními prvky. Zajímalo mne jaký to má vliv na příjem, tak jsem zkoušel zkracovat tu mezeru z 3cm až postupně na 5mm. Z toho mi vycházel nejlepší rozměr 15mm-20mm.

Dnes se vyrábí v podstatě všecko v lidských možnostech,takže tato anténa výrobou by nebyl problém,takže proč se nevyrábí sériově?každá zisková anténa by se prodala?!!tak proč ne tato?!!  8)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #133 kdy: 17. 04. 2011, 08:00:50 »
Jsou antény vyráběné sériově, a jsou antény které si musí vyrobit každý sám pro pásmo, jaké potřebuje(SWAN,Quagi,HB9CV atd.) Většina známých firem vychází spíše z osvědčených konstrukcí typu Yagi, takže nemají zapotřebí dělat další FM antény, po kterých rozhodně není moc velká poptávka. No pak jsou ještě vlastně další antény, které oplývají svou nefuknčností, a poptávka je veliká. Jedna z nich je kruhový dipol :D. Kdysi k věži jsem ho koupil, Yagi jsem nechtěl a klasický rovný dipol nebyl v nabídce. Taková anténa má zisk velice nízko pod 0. Pak jsem to narovnal a stala se z toho použitelná anténa.
 
« Poslední změna: 17. 04. 2011, 08:03:11 od Filip Heczko »


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #134 kdy: 18. 04. 2011, 08:40:10 »
Mně se nejvíc líbí jak pan Cibulka několik týdnů, možná měsíců v různých vláknech lamentuje nad nedostupností té antény, místo toho aby jí za jedno odpoledne postavil  ;D  ;D
Matně si vzpomínám, že kdysi ve svých příspěvcích měl jako motto pod svým podpisem něco "levých rukách"  ;D že by i sám velký mistr měl s nimi problém?  ;D
Jinak Karle, nic ve zlém....  :)